1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Co pyli w lipcu? Kalendarz pylenia

Ogród i balkon

2 lata temu

Co pyli w lipcu? Kalendarz pylenia

Rośliny Zdrowie
13
0
0
13
0

Co pyli w lipcu? Alergie w tym okresie to bardzo popularny problem. Niektóre z nich potrafią być znacznie bardziej nasilone niż w poprzednich miesiącach. Jakie rośliny przyprawią nas o zawrót głowy? Mapa pylenia na siódmy miesiąc roku!

Co pyli w lipcu? Małe rośliny

To, co pyli w czerwcu i lipcu, to niemal te same rośliny. Reakcjami na obecność ich pyłków w powietrzu mogą okazać się:

 • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
 • swędzenie i łzawienie oczu,
 • kichanie,
 • katar sienny.
Co pyli w lipcu - pyłki
W lipcu stężenie pyłków w powietrzu wciąż jest dosyć wysokie

Osoby wysoko wrażliwe mogą dostać astmy pyłkowej, w której trakcie można obserwować duszności, napady kaszlu i problemy z oddychaniem. Lekceważenie tych objawów jest bardzo nieodpowiedzialne – jeśli zauważyłeś któryś z nich, niezwłocznie udaj się do specjalisty.

Sprawdź też: Trawy ozdobne do ogrodu – wysokie, niskie, wieloletnie. Rodzaje, sadzenie, przycinanie. Wszystko o trawach ozdobnych

A na co musimy uważać? Co teraz pyli? Jakie niewielkie rośliny mogą naprawdę przyprawić nas o zawrót głowy? Czy pylenie traw jest wciąż aktualne? Spieszymy z odpowiedziami!

Trawa, co pyli w lipcu

Wszechobecna, dająca alergikom w kość trawa to coś, co pyli w lipcu. Alergia na pyłki traw w tym momencie trwa od dobrych dwóch miesięcy i ani jej się widzi zanikać. Jest to czynnik najbardziej uczulający szczególnie w północnej części Polski.

Co pyli w lipcu - pyłki traw
Najbardziej uciążliwe dla alergików – pyłki traw

Upały i susze dodatkowo nie pomagają – przez to pylenie jest dodatkowo nasilone. Trawy oraz zboża stopniowo skończą pylić w sierpniu, lecz do tej pory należy na nie szczególnie uważać.

Najwyższe stężenie pyłków traw w powietrzu rejestruje się z samego rana, a także późnym popołudniem. Nie oznacza to jednak, że w innych godzinach unikniemy kataru czy kaszlu – możliwe, że będzie to jedynie w nieco mniejszym stopniu dokuczliwe.  

Kwiaty niepolecane alergikom

Skoro już wiesz, że to, co najbardziej pyli w lipcu, to trawy – czas, abyś poznał inne niepozorne rośliny, które mogą Ci zaszkodzić. Wciąż od czerwca swoje kwitnienie przeprowadza pokrzywa. Jej pylenie jest obfite, jednak nie uczula intensywnie zbyt wielu osób.

Bylica pospolita to kolejna roślina, co w lipcu pyli. Wydzielane przez nią alergeny odczuwalne są głównie w drugiej połowie miesiąca. Alergicy powinni uważać na nią, szczególnie gdy robią coś blisko podłoża – tam stężenie pyłków jest najwyższe.

Sprawdź też: Co to jest łąka kwietna i jak ją założyć?

Ambrozja to roślina z rodziny astrowatych. Jej pylenie również może się zacząć wraz z drugą połową lipca – jednak największe stężenie alergenu występuje w sierpniu.

Oprócz tych trzech roślin wciąż w powietrzu mogą unosić się pyłki roślin, które również uczulały w czerwcu. Są to:

 • szczaw,
 • babka zwyczajna,
 • komosa.
Babka zwyczajna pylenie
Pyląca babka zwyczajna

Aby dowiedzieć się o nich więcej – zajrzyj do artykułu Co pyli w czerwcu? Kalendarz pylenia. Znajdziesz tam dokładne opisy każdej z wyżej wymienionych roślin, a także będziesz mógł przygotować się na czerwiec w przyszłym roku!

Krzewy i drzewa, które pylą w lipcu

Kiedy czarny bez przestanie pylić – przychodzi czas na lipę. Szczególnie uciążliwe wtedy będzie zapalenie spojówek, pokrzywka oraz katar sienny – te objawy z pewnością dotkną osoby uczulone.

Kalendarz pylenia 2022 uwzględnia dwa gatunki lipy, które z pewnością dadzą w kość alergikom w lipcu. Lipa drobnolistna oraz lipa pospolita to przykłady na to, co pyli w lipcu i na co szczególnie mogą być narażone wrażliwe osoby.

Sprawdź też: Łatwe w uprawie krzewy ozdobne. Które z krzewów ozdobnych wymagają najmniej wysiłku?

Na pylenie lipy są po równo narażeni wszyscy alergicy zamieszkujący Polskę. Miejsca, w których stężenie pyłków jest niższe lub wyższe, są niemal niezauważalne. Kłopoty związane z uczuleniem będą odczuwalne przez cały miesiąc.

Grzyb, co pyli w lipcu!

Zarodniki grzybów z rodzaju Cladosporium i Alternaria tak samo jak w czerwcu – czują się znakomicie. Wysoka temperatura oraz podwyższona wilgotność sprzyjają ich rozwojowi. Pyłki, które wydzielają, są niezwykle alergizujące.

Grzyby pleśniowe potrafią uczulać znacznie mocniej niż jakiekolwiek inne rośliny. Wszystkie uczulone osoby odczują nieprzyjemne objawy, gdy w powietrzu stężenie zarodników grzybów osiągnie 3000 na 1 m3.

Co pyli w lipcu?
Wszechobecne pyłki w lipcu mogą dać się we znaki alergikom

Mamy nadzieję, że ten poradnik dokładnie wskazał, co pyli w lipcu! Alergia to nie koniec świata – odpowiedni specjalista z pewnością pomoże Ci uporać się z dręczącymi Cię objawami uczulenia. Czy kalendarz alergika Ci się sprawdza? Która z roślin, co pyli w lipcu, uczula Cię? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami i zdradź swoje sposoby na poradzenie sobie z uciążliwymi objawami alergii!

A jeśli chcesz poznać więcej treści dotyczących letnich dni – sprawdź te artykuły:

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *