1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Co to jest łąka kwietna i jak ją założyć?

Ogród i balkon

2 lata temu

Co to jest łąka kwietna i jak ją założyć?

Rośliny
12
0
2
12
0

Czy wiesz, co to jest łąka kwietna? A może to pojęcie jest Ci dobrze znane i chciałbyś ją założyć przed swoim domem? Najważniejsze informacje o łąkach kwietnych znajdziesz w naszym poradniku!

Czym jest łąka kwietna?

Łąka kwietna to kompozycja kwiatów jednorocznych, która stanowi alternatywę dla trawników. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób leniwych i oszczędnych. A także tych dbających o naszą planetę, zwłaszcza o pszczoły! Dlaczego? Dzięki założeniu łąki kwietnej praktycznie nie musisz używać kosiarki w ogrodzie. Oszczędzasz także wodę, gdyż nie trzeba jej podlewać. Dodatkowo – a może to nawet najważniejsze – kwiaty przyciągają pszczoły, dzięki czemu mogą one zajmować się produkcją miodu. Same plusy, prawda? Skąd biorą się te wszystkie zalety? Wyjaśniamy!

łąka kwietna ciekawą alternatywą dla trawnika
Łąki kwietne są szczególnie uwielbiane przez pszczoły

Zalety łąk kwietnych

Łąka kwietna to niezwykłe skupiska roślin, które mają niezwykle wiele zalet. Są bardzo korzystne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Pozwalają także zaoszczędzić miastom duże ilości pieniędzy, dlatego warto zadbać o to, by było ich dookoła jak najwięcej.

Korzyści ekologiczne

Kwiaty mają o wiele dłuższe korzenie niż trawa, dlatego też lepiej znoszą suszę i mogą głębiej sięgać po wodę oraz pozytywnie wpływać na poziom wód gruntowych. Są także w stanie dobrze ją magazynować, dzięki czemu mogą zapobiegać erozji wodnej po ulewnych deszczach. Także parowanie wody korzystniej wypada w przypadku łąki kwietnej niż zwykłego trawnika.

Łąki kwietne są niemal samowystarczalne – po wysianiu ich wystarczy raz lub 2 razy w roku je skosić. A co najważniejsze – są miododajne, ponieważ dzięki nim pszczoły mogą wytwarzać niezwykle zdrowy miód. Ich bioróżnorodność jest bardzo cenna dla naszego środowiska.

Walory estetyczne i ratunek dla miejskiej dżungli

Warto oczywiście także nadmienić, że kolorowe kwiaty wyglądają ładniej i ciekawiej niż monotonny trawnik. Lepiej także oczyszczają powietrze oraz skuteczniej obniżają temperaturę powietrza w swojej okolicy, co jest szczególnie istotne w betonowych centrach miast podczas upalnych dni.

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty na balkon. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej na Twoim balkonie?

Jak sami widzicie, łąki kwietne w mieście to doskonały pomysł, ponieważ mają same zalety! Nieważne, czy w przestrzeni miejskiej, czy w ogrodzie, warto przemyśleć takie rozwiązanie. Jeżeli chcesz poznać szczegóły założenia takiej uprawy kwiatów – zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Łąka kwietna – kiedy siać nasiona?

Wczesna wiosna to idealny czas na wysianie nasion kwietnej łąki. Tak więc już w lutym i na początku marca warto planować, jakie rośliny chcesz mieć w swoim ogródku. Dokonaj racjonalnych zakupów, przemyśl, jakie rośliny chcesz widzieć codziennie ze swojego okna. Wybór roślin łąkowych jest całkiem duży. Jeżeli wpiszesz w wyszukiwarkę frazę „łąka kwietna nasiona” na pewno znajdziesz kwiaty odpowiednie do swojego ogrodu. Zwróć uwagę na to, by rośliny miały różne terminy kwitnienia – pozwoli to pszczołom na regularne korzystanie z Twojego zagajnika podczas pobierania nektaru kwiatowego.

łąki kwietne w przestrzeni miejskiej
Warto zadbać o duże zróżnicowanie roślin na łące kwietnej

Pod koniec marca lub na początku kwietnia możesz z powodzeniem przystąpić do prac zmierzających do założenia łąki kwietnej. Rośliny łąkowe nie są wymagające. Możesz więc być spokojny o ich rozwój i wzrost. Pamiętaj tylko o tym, że na początku, po wysianiu, przez jakiś czas powinieneś regularnie podlewać swoją plantację. A przed przystąpieniem do zasiewania dobrze jest spulchnić ziemię. Oczywiście jest to niemożliwe w wypadku, gdy dosiewasz rośliny do istniejącego już trawnika. Zdaniem niektórych dużo lepiej jest założyć łąkę kwietną w miejscu, gdzie nie ma innych roślin. Ale nawet jeżeli posiadasz już trawnik i chcesz dosiać do niego nasiona kwiatów – bądź spokojny, wszystko powinno się udać! Więcej o tym pomyśle piszemy w dalszej części artykułu.

Pięknie i pożytecznie – łąka kwietna w ogrodzie

Łąki kwietne są niezwykle pożyteczne, a przy okazji podnoszą walory estetyczne ogrodu. Warto więc pomyśleć o takim sposobie zagospodarowania przestrzeni przed domem. Ich wielkim plusem jest to, że nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Oprócz tego, że praktycznie nie trzeba ich kosić, zaletą jest także to, że nie ma konieczności stosowania nawozów. A wielu posiadaczy ogródków wie, że sprawa z trawą nie jest tak prosta i często trzeba mocno się natrudzić, by była piękna i zielona. Łąka kwietna zawsze wygląda świetnie! 

Sprawdź też: Goździki na balkon. Jakie gatunki wybrać i jak je pielęgnować? Podpowiadamy!

Zmorą osób posiadających ogród jest chyba przede wszystkim konieczność regularnego podlewania trawy. Jeżeli wykonujecie to sami, tak naprawdę zajmuje Wam to dość sporo czasu w ciepłych miesiącach. Faktem jest, że osoby posiadające specjalne zraszacze nie mają tego problemu, ale mają inny, wspólny dla obu grup posiadaczy trawników – wysokie koszty wody, która przecież nie należy do najtańszych. A dodatkowo cały świat głowi się, jak ją oszczędzać. Warto także wspomnieć, że bilans wodny Polski wygląda wyjątkowo niekorzystnie.

Zagospodaruj trawę – łąka kwietna na istniejącym trawniku

Łąka kwietna w mieście to coraz częściej spotykana alternatywa dla trawy, którą trzeba regularnie kosić, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ponadto ekologiczne aspekty zdecydowanie przemawiają za tym, by w przestrzeni miejskiej było jak najwięcej łąk kwietnych. Wiele mówi się o tym, że woda może stać się towarem deficytowym, dlatego rośliny, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom wód gruntowych są niezwykle cenne. Właśnie dlatego wielu włodarzy miast decyduje się łąki kwietne na istniejących trawnikach.

łąka kwietna w mieście
Kwiaty w mieście nie tylko pięknie wyglądają. Można je zasiać także na istniejącym już trawniku

Dosiewanie roślin do trawy, która już rośnie w glebie, wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ nowe rośliny będą miały trudniejsze warunki do wzrostu. Jednak tak naprawdę szanse na niepowodzenie tego typu zabiegu są minimalne. 

Sprawdź też: Barwne kwiaty w Twoim ogrodzie bez wysiłku

Rośliny łąkowe cudownie prezentują się w przestrzeni miejskiej i wprowadzają sielski klimat. W centrach wielu miast wprowadzają pożądany koloryt i stanowią miłą odmianę od szarych wieżowców oraz wszechobecnego szkła i surowego klimatu.

Rozwiązanie dla mieszkańców bloków – łąka kwietna na balkonie

Łąka kwietna w mieście, u mieszkańca bloku bez ogródka? Tak, to jak najbardziej możliwe! Jeżeli mieszkasz w bloku, a chciałbyś zrobić coś dobrego dla środowiska, możesz z powodzeniem założyć łąkę kwietną na balkonie. Tak jak w przypadku łąki ogródkowej – warto zadbać o to, by rośliny były zróżnicowane i miały różne terminy kwitnienia. Swoją uprawę warto założyć w dużych donicach lub skrzynkach. Dobrze zadbać o różne kolory kwiatów – dzięki temu łąka kwietna na balkonie będzie jeszcze bardziej przypominała tę polną.

kwietna łąka na balkonie
Na balkonie lub tarasie takze możesz urządzić namiastkę łąki kwietnej

Łąki kwietne są niewątpliwe dobrym rozwiązaniem zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w przydomowym ogrodzie czy nawet na balkonie. Jeżeli założyłeś u siebie taką łąkę, zapraszamy do podzielenia się w komentarzu swoją opinią. Jesteśmy bardzo ciekawi, jakie rośliny wybrałeś!

Jeżeli interesuje Cię tematyka ogrodowa i roślinna, może zainspirują Cię inne nasze artykuły:

12
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Jakie to piękne i pożyteczne to już wiedziałak. Liczyłam na kilka praktycznych porad jak dosiać roślin do już istniejącego trawnika i niestety nie dowiedziałam się ????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *