1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Aronia – uprawa, cena i właściwości

Ogród i balkon

2 lata temu

Aronia – uprawa, cena i właściwości

Rośliny Zdrowie
10
1
1
10
1

Aronia w Twoim ogrodzie zapewni Ci dostęp do owoców pełnych witamin! Sprawdź, jak uprawiać aronię, jakie ma właściwości i ile kosztuje. Przedstawiamy wszystkie tajniki pielęgnacyjne i wskazówki dotyczące spożywania owoców aronii.

Jak wygląda aronia?

Aronia wielkoowocowa (aronia melanocarpa) to krzew znacznie mniej popularny niż porzeczka, borówka amerykańska czy jeżyna – jednak równie wspaniała! Roślina ta przybyła do nas z Ameryki Północnej i jest niebywale łatwa w uprawie.

Krzew aronii charakteryzuje się osiąganiem wysokości zwykle nie wyższym niż 2,5 metra, jej liście są zielone, średniej wielkości, sztywne i zakończone ząbkami. Kwiaty, które poprzedzają owocowanie, są koloru białego. Następnie przekształcają się one we fioletowo-czarne jagody o cierpko-słodkim smaku. We wrześniu natomiast liście aronii zmieniają kolor na czerwony – a zimą opadają.

Owoce aronii
Dojrzałe, czarno-fioletowe owoce aronii

A jak wygląda aronia w całości? Krzew ten ma wzniesiony pokrój, który wraz z wiekiem może się nieco pokładać. Wieloletnie okazy potrafią być bardzo rozłożyste, jednak odpowiednie cięcie może zapobiec takiej sytuacji.

Aronia – uprawa krok po kroku

W jaki sposób powinna być uprawiana aronia? Krzew ten naprawdę nie potrzebuje wiele – lecz warto poznać przyczyny pogorszenia jej wyglądu lub dlaczego aronia nie owocuje. Dowiedz się, jakie wymagania mają te krzewy owocowe, i uprawiaj je bez najmniejszych kłopotów! 

Sadzenie, stanowisko i ziemia

Najlepszy termin na sadzenie aronii to ten, co w przypadku innych krzewów owocowych, czyli wczesna wiosna lub późna jesień. Ta zasada dotyczy szczególnie egzemplarzy z gołym korzeniem – rośliny rosnące w donicach lub pojemnikach mogą być sadzone przez cały sezon.

Idealne stanowisko to miejsce słoneczne lub nieco zacienione – im więcej słońca, tym obfitsze owocowanie będzie miała Twoja aronia. Uprawa powiedzie się również w cienistym miejscu, jednak nie masz wtedy co liczyć na setki dojrzałych owoców. Aronię możesz posadzić nawet przy drodze – krzewy te nie gromadzą w sobie metali ciężkich.

Sprawdź też: Czarny bez – uprawa, pielęgnacja i właściwości

Aronia czarna nie ma wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o podłoże – może rosnąć praktycznie wszędzie. Jeśli jednak chcesz się postarać – wybierz ziemię żyzną, gliniasto-piaszczystą, przepuszczalną, o lekko kwaśnym odczynie (około 5,6-6,5 pH). Możesz zmieszać ją z kompostem, lecz nie jest to konieczne. 

W przypadku planowania większej hodowli sadź krzewy w odstępie około 2 metrów od siebie, w rzędach oddalonych o 3,5 metra. Warto też wspomnieć, że nawet zimą nie musisz się martwić o te krzewy – są one mrozoodporne. 

Jak podlewać i nawozić aronię?

Aronia tak naprawdę nie potrzebuje podlewania i nawożenia. Jedynie na początku, po posadzeniu krzewu warto podlewać sadzonkę aż do jej całkowitego przyjęcia. Wspomożenie jej odrobiną wody w czasie suszy również może okazać się dobrym pomysłem, choć dobrze ją znosi. 

Aronia jesienią
Jesienią liście aronii stają się czerwone

W trakcie wzrostu aronia najlepiej czuje się, jeśli ma stale nieco wilgotne podłoże, natomiast poza dodaniem ewentualnego kompostu do mieszanki ziemi nie wymaga nawożenia. Dobrym pomysłem może okazać się ściółkowanie, które pozwoli utrzymać roślinie odpowiedni poziom wilgotności w glebie, zapobiegnie wzrostowi chwastów i wzbogaci ziemię o dodatkowe składniki.

Jakie szkodniki i choroby może mieć aronia?

Aronia jest bardzo odporna na choroby i szkodniki, jednak zdarza się, że i ją coś zaatakuje. Pojawiające się problemy najprościej zwalczać, stosując środki ochrony roślin, które są dostępne na stronie morele.net! Choroby, z którymi być może będziemy musieli się zmierzyć, to:

 • zgorzel pędów,
 • szara pleśń,
 • antraknoza borówki.

Szkodniki wydają się większym problemem, mimo że również nie pojawiają się na krzewach zbyt często. Wśród nich możemy wyróżnić takie okazy jak:

 • ogrodnica niszczylistka,
 • przędzień gruszkowy,
 • osiewnik rolowiec,
 • chrabąszcz majowy,
 • chrabąszcz kasztanowiec,
 • guniak czerwczyk,
 • piędzik przedzimek,
 • śluzownica ciemna.

Sprawdź też: Maliny – uprawa, pielęgnacja i właściwości

Podejmując walkę środkami chemicznymi z którąkolwiek chorobą czy nieproszonym gościem – nie zapominaj o dobrym zabezpieczeniu skóry i dróg oddechowych. Zawsze stosuj się do zaleceń podanych przez producenta na opakowaniu z preparatem!

Jak powinna być cięta aronia?

Tak jak już wspomnieliśmy – aronia jest niemal bezobsługowa i bez tego zabiegu by sobie poradziła. Warto jednak od czasu do czasu sięgnąć po sekator, by pozbyć się niezdrowo wyglądających gałązek czy nieco prześwietlić krzew. Zabiegi tego typu najlepiej przeprowadzać wiosną – w okolicy kwietnia.

Maksymalne, najobfitsze owocowanie zyskamy poprzez przycinanie krzewów – mimo że aronia doskonale zawiązuje owoce zarówno na młodych, jak i starych pędach. Ale od czego zacząć? Jak ciąć aronię? Pierwszy raz powinniśmy to zrobić od razu po posadzeniu krzewu. Każdą z gałązek należy skrócić o połowę. Jeśli mamy do czynienia z rośliną, która u hodowcy rosła w pojemniku – prawdopodobnie została już podcięta i nie musimy tego robić.

Liście i owoce aronii
Krzewy aronii nie wymagają cięcia, lecz można to zrobić, by cieszyć się obfitszym owocowaniem!

W kolejnych latach wystarczy pozostawić roślinę do samodzielnego wzrostu. Sama bez kłopotu nabierze odpowiednich kształtów – a jeśli jej pokrój nie będzie nam się podobać, wystarczy nieco ją przyciąć. Pokładające się pędy lub zbytnio rozłożone można skrócić nawet o połowę.

Odmładzanie rośliny natomiast należy przeprowadzać, ścinając najstarsze konary. Dorosłe egzemplarze mogą być zbyt zagęszczone – cięcie na pewno dobrze im zrobi.

Kiedy dojrzewa aronia?

Białe kwiaty aronii pojawiają się już w maju i cieszą wzrok pięknym wyglądem przez około dwa tygodnie. Następnie z nich wykształcają się owoce. Aronia nie potrzebuje rosnąć obok innych krzewów – jest samopylna. Należy jednak odczekać 2 lata od posadzenia krzewu, by móc zbierać jego owoce. Roślinę można wtedy regularnie podlewać, by wspomóc owocowanie.

Kiedy zbierać aronię? Czarne jagody tej rośliny są dojrzałe już w sierpniu, a na krzewie utrzymują się aż do późnej jesieni. Ciekawostką jest fakt, że aronia wciąż jest możliwa do spożycia, gdy jej owoce się pomarszczą.

W którym momencie owoce są najsmaczniejsze? Kiedy dojrzewa do tego momentu aronia? Kiedy zbiory? Najlepiej wstrzymać się ze zrywaniem owoców aż do pierwszych przymrozków. Wtedy ich świeżość utrzyma się nawet do grudnia, jeśli będziemy przechowywać je w chłodnym i przewiewnym miejscu.

Zbiór aronii
W taki sposób najłatwiej jest zbierać aronię

Gorycz owoców aronii można w łatwy sposób zniwelować poprzez zamrożenie ich w zamrażalniku lub suszenie. Z tak przygotowanych jagód mogą powstać niesamowite przetwory! 

Ile kosztuje aronia? Cena za owoce i sadzonki

Owoce aronii nie należą do najtańszych, biorąc pod uwagę ich niewielką popularność. Ile kosztuje aronia? Cena za 1 kg (2021) wynosiła od 12 do 14 złotych. Również w tym roku opakowanie mieszczące kilogram tych jagód może kosztować około 14 złotych. Kilogram suszonej aronii to natomiast koszt około 30-50 złotych.

Sadzonki aronii opłacają się znacznie bardziej – szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ich coroczne owocowanie. Za niewielki krzew zapłacimy od 13 złotych, natomiast większe okazy, takie jak aronia na pniu, mogą wynieść nas około 40, a nawet 70 złotych.

Właściwości owoców aronii

Co dobrego dla nas kryje w sobie aronia? Właściwości lecznicze, na które warto zwrócić uwagę, to przede wszystkim witaminy i minerały. W jagodach tej rośliny znajdziemy witaminy C, B2, B3, B9, E oraz P, a także składniki mineralne, takie jak mangan, miedź, wapń, jod, żelazo oraz molibden.

Aronia suszona
Suszona aronia również ma znakomite właściwości zdrowotne!

Na co może pomóc aronia? Sok czy syrop z aronii spożywany od czasu do czasu pomaga na wiele schorzeń. Ich działanie to między innymi:

 • zapobieganie nadciśnieniu,
 • wsparcie w przypadku chorób oczu,
 • profilaktyka miażdżycy,
 • zmniejszanie ryzyka nowotworów,
 • zwalczanie wolnych rodników,
 • hamowanie procesu starzenia się organizmu,
 • wzmacnianie odporności,
 • wspomaganie leczenia zapalenia pęcherza.

Taka kompozycja zdrowotnych składników sprawia, że w diecie niemal każdej osoby powinna znaleźć się aronia. Przepisy na wykorzystanie tych owoców są naprawdę różnorodne i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak wykorzystać aronię w kuchni?

W jaki sposób może zostać wykorzystana aronia? Przetwory to praktycznie jedyny sposób na ich wykorzystanie. W internecie znajdziesz całe mnóstwo przepisów na dżemy, soki czy konfitury.

Sprawdź też: Kiedy sadzić drzewka owocowe? Który moment jest najwłaściwszy?

Jak jednak najczęściej jest wykorzystywana aronia? Nalewka z pewnością zajmuje pierwsze miejsce w tej kategorii. Wcale nas to nie dziwi, ponieważ jest bardzo smaczna i idealnie nadaje się na prezent! Zaraz za nią znajdują się sok z aronii lub herbatka wzbogacona o ten owoc, które cenią sobie w szczególności abstynenci.

Czy aronia może być spożywana przez wszystkich?

Wypełnione znakomitymi właściwościami owoce czy leki nie są dla wszystkich. Nie każdy może rozkoszować się owocem, jakim jest aronia. Przeciwwskazania dotyczą w szczególności osób, które borykają się z następującymi problemami:

 • niskim ciśnieniem krwi,
 • zaparciami,
 • kłopotami żołądkowymi,
 • żylakami.
Aronia w misce
Niektóre schorzenia sprawiają, że nie możemy spożywać aronii

Jeżeli żaden z tych problemów nie dotyczy Ciebie – warto włączyć aronię do swojej diety lub korzystać z kosmetyków bogatych w ten owoc. Dostarczanie witamin i składników mineralnych zawartych w aronii z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na Twoje zdrowie.

Czy w Twoim ogrodzie rośnie aronia? W jaki sposób o nią dbasz? Czy musisz co jakiś czas ją przycinać? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i tajnikami związanymi z uprawą aronii! Liczymy na owocną dyskusję!

A jeśli chcesz poznać dokładniej więcej krzewów owocowych – sprawdź te artykuły:

10
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *