1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co odstrasza komary? Ile żyją? Co przyciąga komary?

Poradniki

1 rok temu

Co odstrasza komary? Ile żyją? Co przyciąga komary?

Ogród Szkodniki
5
0
0
5
0

Co na komary sprawdza się najlepiej? Co odstrasza komary w nocy i w ciągu dnia? Warto też wiedzieć, co przyciąga te niechciane owady. Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika!

Komary to owady, które utrudniają nam życie praktycznie każdego lata. Czasem jest ich mniej, czasem więcej – mimo wszystko pojawiają się one w naszej okolicy. Stają się uciążliwe, zwłaszcza gdy rozgoszczą się w ogrodzie. Wtedy warto wiedzieć, co odstrasza komary, a co przyciąga. Postaramy się wyjaśnić wszystko, co najważniejsze, o tych owadach. Mamy nadzieję, że dzięki temu ograniczysz znacząco ich liczbę przy swoim domu.

Co odstrasza komary?

Jest kilka sposobów na te latające insekty, dzięki czemu nie powinny one tak niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Warto testować różne metody zwalczania tych latających insektów, aby sprawdzić, która z nich przynosi najlepsze efekty. Co zatem możemy Ci zaproponować? Co odstrasza komary?

Rośliny odstraszające komary to sprawdzony sposób na pozbycie się tych owadów z naszego podwórka
Aby komary nie pojawiały się w naszym ogrodzie, warto posadzić rośliny je odstraszające

Rośliny odstraszające komary

Na które rośliny odstraszające komary warto postawić? Propozycji jest bardzo wiele, a każda z nich przyczyni się do ograniczenia przebywania tych niechcianych gości w Twoim ogrodzie. Do najpopularniejszych roślin odstraszających komary należą:

Sprawdź też: Jak pozbyć się drutowców z ogródka? Sprawdzone sposoby

Oprysk na komary

Oprysk na komary do ogrodu to sprawdzona metoda na pozbycie się tych owadów w szybki sposób. Warto jednak wiedzieć, jakie preparaty na latające owady wybierać. Do popularnych środków odpowiednich pod oprysk należą takie produkty jak:

Preparaty na komary

Wybierając się poza własną posesję, np. na spacer do lasu, wyjdziemy poza strefę, którą można nazwać bezpieczną, gdy wcześniej zastosujemy na niej oprysk. Jak wtedy uchronić się przed latającymi szkodnikami? Z pomocą przychodzą preparaty na komary, np. tani bros na komary czy skuteczna mugga na komary, która w składzie ma olejki eteryczne. W podlinkowanym artykule znajdziesz wiele sposobów na radzenie sobie z niechcianymi insektami. Nie brakuje oczywiście takich pozycji jak domowe sposoby na komary.

Co przyciąga komary?

Dlaczego przebywają one blisko nas? Co je przyciąga? Jednym z powodów ich bytowania w bliskim kontakcie z ludźmi to oczywiście konieczność spożywania przez te owady krwi. Ale dlaczego komary gryzą? Krew jest im bowiem potrzebna do rozmnażania. Czemu jednak niektóre osoby są bardziej narażone na ugryzienie komara? Wpływ na to ma stan naszego ciała. Podwyższona temperatura organizmu i pot, w którym owady wyczuwają kwas mlekowy i amoniak, przyciągają insekty. Komar jest w stanie wyczuć nasz zapach nawet z kilkudziesięciu metrów, więc trudno uniknąć z nim kontaktu, zwłaszcza gdy jesteśmy aktywni fizycznie.

Do rozmnażania komarów konieczne są krew i woda
Komary mogą rozmnażać się wszędzie tam, gdzie zebrała się woda

Co jeszcze je przyciąga? Oczywiście wszystkie miejsca, w których znajduje się woda, czyli tereny podmokłe, zbiorniki wodne, kałuże, beczka z deszczówką itp. W nich bowiem komary się rozmnażają. Oprócz tego owady tolerują zacienione miejsca, ponieważ silne promienie słoneczne im nie służą. Nie bez powodu najwięcej ich występuje w gęsto zarośniętych obszarach. Poleca się więc wykonywanie oprysku w tujach lub innych krzewach czy drzewach

Sprawdź też: Jak wyciągnąć kleszcza? Sprawdzone sposoby i porady

Co gryzie – komary czy komarzyce?

To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, a więc co gryzie – komary czy komarzyce? Odpowiedź jest prosta. Ludzie są narażeni tylko na atak komarzyc, ponieważ zadaniem męskich odpowiedników jest przede wszystkim zapładnianie.

Warto zaznaczyć, że większość komarzyc obiera sobie ofiary wśród zwierząt. Intensywność ataków na ludzi zależy od preferencji genetycznych owadów. Wspominaliśmy też, że krew służy komarom w procesie rozrodczym – w większym stopniu właśnie po to jest spożywana przez te owady. Komarzyce potrzebują jej do produkowania tysięcy jajeczek, z których wylęgną się kolejne rzesze owadów utrudniających ludziom i zwierzętom życie.

Ile żyją komary?

Insekty te mnożą się w tysiącach – to już wyjaśniliśmy. Ale ile żyją komary? Czy ich cykl trwający od larwy do śmierci jest długi? To zależy, co postaramy się wyjaśnić poniżej.

Ponieważ komary, czyli męskie odpowiedniki, mają głównie jeden cel – zapładnianie samic, po którym umierają – ich żywot jest stosunkowo krótki. Trwa on zwykle kilka dni, czasem kilkanaście. Komarzyce dożywają przynajmniej kilku tygodni, choć zdarza się, że przetrwają nawet kilka miesięcy (do pół roku w dogodnych warunkach). Wszystko zależy od tego, czy nie staną się szybko pokarmem dla innych zwierząt, głównie ptaków. 

Bywa, że część osób uważa duże osobniki, które pojawiają się często w naszych domach, za męskich przedstawicieli komarów. Tak jednak nie jest. To zupełnie inny owad, zwany jako komarnica. Nie jest on niebezpieczny dla człowieka.

Kiedy komary są aktywne?

Owady te są aktywne najczęściej po zmroku z racji niekorzystnego na nie wpływu silnych promieni słonecznych. Nie bez przyczyny można znaleźć je w zaroślach, gdzie chowają się przed gorącem. Gdy słońce zacznie zachodzić, przestaje im ono zagrażać, więc insekty te przypominają o sobie. To również jest dla nich świetna pora na wylot ze swoich kryjówek, ponieważ różne drapieżniki – głównie ptaki – przestają być już aktywne. Jeśli chodzi o porę roku, to oczywiście komary są aktywne w okresie letnim. Ich największą obecność dostrzeżesz od czerwca aż do zakończenia lata.

Sprawdź też: Borelioza – jak ją rozpoznać i leczyć?

Są to zatem owady, które są typowe dla naszego klimatu. Na szczęście gatunki obecne w Polsce nie są niebezpieczne dla ludzi, ponieważ nie przenoszą groźnych chorób. Mimo wszystko potrafią znacząco utrudnić codzienne życie, zwłaszcza wieczory. Wpływają na gorsze samopoczucie w trakcie spacerów po lesie i łąkach czy odpoczynku na świeżym powietrzu. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi skutecznie radzić. Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił Ci wszystko, co najważniejsze, o tych latających owadach.

Warto chronić się przed owadami, stosując siatkę na komary
Siatka na komary to sprawdzony sposób na ograniczenie ich w mieszkaniu

A Ty jak radzisz sobie z komarami? Stosujesz oprysk lub preparaty na te owady? A może znasz jakieś inne skuteczne, domowe sposoby na komary? Podziel się nimi w sekcji komentarzy z naszymi pozostałymi czytelnikami. Każda cenna wskazówka jest na wagę złota, ponieważ ograniczenie latających obok nas komarów jest marzeniem praktycznie wszystkich osób lubiących przebywać na świeżym powietrzu!

Interesują Cię inne tematy związane ze szkodnikami, które utrudniają nam codzienne życie? Koniecznie zapoznaj się z wybranymi przez nas artykułami, które pozwolą Ci skutecznie radzić sobie z różnymi owadami!

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.