Drutowce to larwy chrząszczy, które atakują przede wszystkim grządki warzywne oraz krzewy. Jak się ich pozbyć? Jakie są najskuteczniejsze sposoby? Opisujemy je w naszym poradniku!
Jeżeli Twoje uprawy warzywne są zjadane przez małe kremowe larwy – najpewniej Twój ogród zaatakowały drutowce! Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozbycie się ich i uratowanie plonów.
Drutowce – gdzie najczęściej możesz je spotkać?
Drutowce to niezwykle szkodliwe pędraki, które atakują przede wszystkim warzywa. Mogą żywić się także owadami. Szkodniki te są larwami chrząszczy z rodziny sprężykowatych, a ich aktywność jest szczególnie intensywna w okresie letnim. W tym czasie samice składają jaja, które wykluwają się w larwy. Po kilku tygodniach dojrzewają i przechodzą w stan dorosły. W zależności od gatunku drutowce mogą żyć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
Pędraki są szczególnie szkodliwe dla roślin, ponieważ ich larwy żerują na korzeniach. W wyniku tego rośliny tracą siłę i stają się bardziej podatne na choroby.
Sprawdź też: Skoczogonki – czym są? Czy trzeba je zwalczać?
Pamiętaj więc, aby chronić swoje grządki na działce rekreacyjnej lub uprawy warzyw w ogrodzie. Regularnie sprawdzaj, czy nie zalęgli się tam nieproszeni goście, a w razie potrzeby – podejmij odpowiednie działania. Ciekawostką jest, że pędraki są jednym z przysmaków karczownika. Więcej o tym gryzoniu przeczytasz w artykule Szymona: Jak wygląda karczownik? Jak się go pozbyć z ogrodu?
Jak wyglądają drutowce?
Drutowce to zwierzęta z rodziny muchówek, które charakteryzują się tym, że są wąskie i długie, dzięki czemu są dobrze przystosowane do życia w ciasnych przestrzeniach. Większość drutowców żyje w lasach i krzewach, ale bardzo lubią atakować uprawy warzyw. Drutowce najczęściej są koloru kremowego i mają żółto-pomarańczowe pierścienie, zazwyczaj niewielkich rozmiarów – osiągają maksymalnie 25 mm, często jednak spotkasz się z mniejszymi okazami.
Pędraki często żyją na powierzchni i żerują na liściach drzew oraz krzewów. Jeśli jest ich dużo, to drzewa źle rosną i nie owocują. Drutowce mogą też zniszczyć uprawy buraków, ziemniaków i innych warzyw. Dlatego koniecznie musisz wiedzieć, jak skutecznie się ich pozbyć. Przydatne wskazówki znajdziesz w kolejnym akapicie.
Jak zwalczyć drutowce?
Co robić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się drutowców?
- Zastosuj przynęty w postaci kawałków marchewki lub ziemniaków. Zakop je na głębokość około 10 centymetrów i co kilka dni sprawdzaj. Zapewne przyciągną dużą ilość larw, które zamiast niszczyć Twoje uprawy – zadowolą się przynętą. Podczas przeglądu pozbądź się znalezionych drutowców i ponownie zakop ziemniaki i marchewkę.
- Używaj odpowiednich środków chemicznych i owadobójczych.
- Przygotuj specjalne pułapki. Jak je wykonać? Potrzebujesz do tego plastikowej butelki oraz ziarna pszenicy lub jęczmienia. Wykonaj w butelce otwory, przez które drutowce będą wchodzić do środka. Ziarna namocz przez około 12 godzin, a następnie wsyp je do butelki. Pułapkę postaw w okolicy upraw warzywnych, które chcesz uchronić przed szkodnikami.
- Uprawiaj rośliny, które są naturalnymi wrogami drutowców. Są to na przykład rozmaryn, czosnek, lawenda i oregano. Ich zasadzenie pomoże Ci w walce z niechcianymi pędrakami, które bardzo nie lubią zapachu wymienionych roślin.
- Regularnie stosuj opryski, o których więcej piszemy w dalszej części artykułu.
Sprawdź też: Wciornastki – po czym poznać ich żerowanie? Jak z nimi walczyć?
Czy oprysk na pędraki jest skuteczny?
Czy oprysk na pędraki jest skuteczny? Oczywiście, że może przynieść wspaniałe rezultaty, jednak jego właściwe działanie zależy od kilku czynników, takich jak:
- rodzaj i stopień zanieczyszczenia gleby,
- głębokość, na jaką sięga opryskiwacz,
- ciśnienie robocze opryskiwacza,
- odpowiednia ilość substancji użytej do oprysku,
- jakość i koncentracja użytego środka,
- pogoda w dniu wykonania oprysku.
Sprawdź też: Latające mrówki – czy są groźne? Jak się ich pozbyć?
Najlepsze efekty oprysków na drutowce można uzyskać, stosując się do instrukcji producenta oraz dobierając środki ochrony roślin odpowiednie do typu gleby i problemu. Dobrze też wykonać oprysk na drutowce w dzień, kiedy nie będzie padał deszcz – może on bowiem zmyć cały środek owadobójczy.
A czy w Twoim ogrodzie zadomowiły się pędraki? Jak sobie z nimi poradziłeś? Zachęcamy do podzielenia się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy – na pewno Twoje wskazówki będa bardzo cenne dla naszych czytelników.
Jeśli Twój ogród lub balkon zostały zaatakowane przez szkodniki – nie martw się. Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych poradników.
- Miseczniki – zwalczanie w kilku prostych krokach!
- Przędziorek – jak wygląda? Po czym poznać jego żerowanie i jak go zwalczyć?
- Tarczniki – nieznośne szkodniki roślin. Jak je zwalczyć?
- Wełnowiec – jak wygląda? Jak go rozpoznać?
widzialem je przy moich pomidorach