1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Melisa – czy jej uprawa jest trudna? Co musisz wiedzieć o melisie, by bezproblemowo rosła?

Ogród i balkon

3 lata temu

Melisa – czy jej uprawa jest trudna? Co musisz wiedzieć o melisie, by bezproblemowo rosła?

Kuchnia Rośliny
18
1
0
18
1

Wiele osób zna dobroczynne właściwości, jakie ma melisa. Uprawa tego zioła nie jest jednak dla każdego oczywista. Chcesz poznać niezbędne informacje na temat tej rośliny? Sprawdź poniższy artykuł!

Melisa – uprawa na parapecie

Uprawa różnego typu roślin na parapecie cieszy się dużą popularnością. Nie każdy bowiem posiada własny ogród lub działkę. Co więcej, ta metoda gwarantuje dostęp do świeżych ziół nawet w okresie jesienno-zimowym. Dlatego, jeżeli chcesz mieć melisę na wyciągnięcie ręki, możesz rozważyć jej hodowlę w doniczce. Nie jest to wymagająca roślina, jednak jeśli zależy Ci, by pięknie rosła, musisz pamiętać o jej regularnej pielęgnacji, a przede wszystkim o podlewaniu. Z całą pewnością docenisz jej drogocenne właściwości i uniwersalne zastosowanie.

Melisa – odmiany

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile gatunków ma melisa. Odmiany te pozwalają na dobór jej właściwości do indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim działa dobrze na ciało i umysł, dlatego jest ona składnikiem między innymi herbat, nalewek, leków i innych specyfików. Efekty po jej zastosowaniu zależą od gatunku, jednak uznaje się, że ma ona przede wszystkim przeciwdziałać dolegliwościom występującym podczas wzmożonego stresu. Jeżeli zastanawiasz się, na co pomaga melisa, poznaj charakterystykę każdego rodzaju.

melisa uprawa
Melisa to doskonale działa na ciało i umysł

Sprawdź też: Bazylia: uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, rodzaje. Porady dla każdego, kto pragnie uprawiać bazylię na własnym parapecie

Melisa lekarska

Niewątpliwie najpopularniejsza odmiana to melisa lekarska. Uprawa jej jest bardzo przydatna. Z liści lub ziela tworzy się najczęściej olejek melisowy, który jest całkowicie naturalnym ukojeniem dla umysłu i ciała. To nie jedyne cechy, jakie ma ta roślina. Właściwości lecznicze sprawdzają się bowiem w leczeniu zadrapań i innych niewielkich obrażeń. Łagodzi stany bólowe, a dodatkowo uspokaja i wycisza.

Bardzo często wykorzystuje się ją aromaterapii, ponieważ poprawia nastrój oraz działa odprężająco. Ten gatunek melisy stosuje się także w leczeniu problemów z trawieniem, a wyciąg wodny z tej rośliny ma właściwości przeciwwirusowe i można nim leczyć na przykład opryszczkę.

Melisa cytrynowa

Jeśli nie wiesz, jak wygląda melisa cytrynowa, już wyjaśniamy – bardzo podobnie do wcześniej opisanej odmiany lekarskiej. Jednak jej cecha charakterystyczna to niezwykły aromat, dzięki któremu trudno przejść obok niej obojętnie. Cytrusowy zapach jest szczególnie mocno wyczuwalny na świeżo zerwanych liściach.

Melisa cytrynowa cechuje się wszechstronnym zastosowaniem i najczęściej stosuje się ją przy stanach nerwicy, przewlekłego zmęczenia oraz bezsenności. Łagodzi stany bólowe, również te związane z menstruacją. Możesz wykorzystać ją także do przygotowania herbaty lub lemoniady, a nawet dodać do sałatki.

Pielęgnacja melisy

Melisa nie jest szczególnie wymagającą rośliną, a więc nie musisz mieć dużej wiedzy na temat ogrodnictwa, żeby zająć się jej uprawą. Powinieneś przestrzegać jednak kilku prostych zasad, dzięki którym będzie rosła ona pięknie i zdrowo. Warto zacząć od tego, że możesz hodować ją zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu. Pamiętaj, że niezależnie od miejsca jej posadzenia, musisz regularnie o nią dbać i sprawdzać stan jej liści.

Stanowisko

Pomimo że omawiana roślina jest łatwa w pielęgnacji, warto zapewnić jej jak najdogodniejsze warunki do rozwoju. Uprawa melisy w domu to rozwiązanie dla każdego, kto nie ma własnego ogródka. Do hodowli w doniczce sprawdzi się gleba wapniowa z wysoką zawartością próchnicy, gdyż taką najbardziej akceptuje melisa. Uprawa w doniczce wymaga zasadzenia nasion na głębokość około 2 cm w ziemi. Najlepsze warunki do wzrostu będą w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze mniej więcej 20°C. Donica powinna stać w nasłonecznionym miejscu.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na posadzenie melisy na zewnątrz, znajdź miejsce, które będzie dobrze nasłonecznione i ciepłe. Roślina powinna być też osłonięta od wiatru. Z uwagi na fakt, iż jest ona odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, poradzi sobie też w chłodniejszym i zacienionym miejscu. Mimo wszystko pamiętaj, że cięższe warunki wzrostu znacząco wpłyną na obniżenie intensywności jej aromatu.

Podlewanie

Melisa bardzo lubi wilgoć. Dlatego musisz pamiętać o jej regularnym nawadnianiu. Jeżeli zależy Ci na zdrowej i aromatycznej roślinie, musisz podlewać ją codziennie. Kontroluj także stan podłoża – gleba musi być wilgotna, ale nie może być zbytnio nasączona wodą. Z kolei za sucha ziemia doprowadzi do zniszczenia delikatnych korzeni, z kolei za duża ilość wody – do ich zgnicia i obumarcia zioła. Warto wspomnieć, że ta sama zasada dotyczy melisy hodowanej na świeżym powietrzu.

Nawożenie

Melisa świetnie sobie poradzi, jeżeli zapewnisz jej podstawowe warunki do rozwoju – wysokiej jakości glebę oraz nawodnienie. Jeśli chcesz jednak uzyskać lepsze efekty, zainwestuj także w nawóz. Najlepiej sprawdzą się produkty naturalne, takie jak wyrób z pokrzywy czy też z odchodów dżdżownic. Roślinę powinno się nawozić co dwa tygodnie w okresie od maja do lipca. Wzmacniać należy nie tylko melisę rosnącą na zewnątrz, lecz także tę zasadzoną w doniczce. Jeżeli masz taką możliwość, najlepiej do tego celu wykorzystaj samodzielnie wykonany kompost.

Rozmnażanie

Melisę możesz rozmnożyć na 2 sposoby – z nasion wysiewnych lub też wegetatywnie, czyli przy pomocy sadzonek zielnych. W pierwszym przypadku warto wykonywać ten zabieg wczesną wiosną, czyli najlepiej w marcu i kwietniu. Natomiast technika przez podział kęp stosowana jest w kwietniu, maju oraz sierpniu. Rośliny powinieneś umieścić w ziemi na głębokość około 6-7 cm w odległości co najmniej 10 cm od siebie. Pamiętaj, by przestrzegać wyżej wymienionych terminów, ponieważ zbyt wczesne wysadzenie może doprowadzić do zmrożenia sadzonek.

Choroby

Melisa, tak jak każda inna roślina, może cierpieć na różnego typu choroby, a do najczęściej występujących zaliczamy plamistość liści. Zapadają na nią głównie odmiany zasadzone w mało nasłonecznionym i wilgotnym miejscu. Zazwyczaj na powierzchni liści zauważyć można brązowe plamy z szarym nalotem, które z czasem znacznie uszkadzają sadzonkę

Innym problemem są mączniaki. To schorzenie objawia się występowaniem mączystej narośli na powierzchni melisy. Warto również szybko reagować na pojawienie się naleciałości na liściach i kwiatach, ponieważ może to świadczyć o pojawieniu się szarej pleśni.

Jak wyhodować melisę z nasiona?

Jak już wiesz, melisę można wyhodować z nasiona. Jeżeli będziesz postępować zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami, z całą pewnością roślina wyrośnie silna i zdrowa. Nasiona powinny być wysiewane w domowych inspektach w marcu. Rozsadę możesz permanentnie umieścić w ziemi dopiero w maju. Jeżeli jednak nie masz szklarni, wysiej melisę na rozsadniku pod koniec maja. Pamiętaj jednak aby w tym przypadku zasadzić ją na stałe dopiero w lipcu kolejnego roku. Pierwsze listki zazwyczaj pojawiają się po około 2-3 tygodniach.

Jak suszyć melisę?

Właściwości ziół można dobrze utrwalić poprzez ich zasuszenie. Jeżeli zastanawiasz się, jak suszyć melisę, podpowiadamy – proces jest bardzo prosty. Powinieneś zebrać ją przy ładnej pogodzie, tak by roślina nie była mokra ani nawet wilgotna. 

Przed rozpoczęciem wspomnianego procesu dokładnie oczyść melisę z ziemi i innych zabrudzeń, a także wyrzuć zdrętwiałe pędy oraz niepotrzebne elementy. Latem etap suszenia lepiej przeprowadzić na świeżym powietrzu, zimą zaś można postawić tackę z łodygami na grzejniku lub wspomóc się suszarką. Melisa najlepiej wysycha w temperaturze około 30-35°C.

Wykorzystanie melisy w ziołolecznictwie

Melisa ma właściwości, które pozwalają na jej powszechne wykorzystanie w ziołolecznictwie. Przede wszystkim ta roślina ma właściwości uspokajające, dlatego napary z jej liści są szczególnie polecane osobom zmagającym się z nadpobudliwością, nerwicami, dużym stresem, a nawet depresją i bezsennością. Pamiętaj, że najlepsze efekty przynosi świeży produkt, a nie suszona melisa. Działanie olejku melisowego także jest pozytywne, gdyż ten z kolei odpręża nasze ciało.

melisa uprawa
Melisa ma wiele zastosowań leczniczych

Sprawdź też: Parapet w kuchni – jak go zaaranżować? Jakie ozdoby i zioła powinny się tam znaleźć? Poznaj nasze typy!

Jak widać, melisa to niezwykle prosta w uprawie roślina. Jeżeli zajmiesz się jej odpowiednią pielęgnacją, możesz być pewny, że wyrośnie zdrowa. Dzięki temu wykorzystasz ją do zrobienia aromatycznych herbat lub innych produktów, które pozytywnie działają na ciało i umysł.

18
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *