1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak wyciągnąć kleszcza? Sprawdzone sposoby i porady

Poradniki

1 rok temu

Jak wyciągnąć kleszcza? Sprawdzone sposoby i porady

Szkodniki Zdrowie
7
1
0
7
1

Nie wiesz, jak wyciągnąć kleszcza? Ważne jest, by zrobić to odpowiednio i bezpiecznie! Dlatego koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas wyciągania kleszczy!

Kleszcze są małymi pasożytami, które mogą przenosić groźne choroby. Aby uniknąć zarażenia, należy bezpiecznie wyciągnąć kleszcza tak szybko, jak to tylko możliwe. W naszym poradniku opiszemy, jak wykonać to dobrze i co zrobić, jeśli fragment ciała kleszcza pozostanie w naszej skórze.

Jak wyciągnąć kleszcza – podstawowe informacje

Nie wiesz, jak wyciągnąć kleszcza bezpiecznie? Na pewno nie możesz zwlekać! Im krócej kleszcz przebywa na Twojej skórze, tym mniejsze ryzyko zakażenia chorobami, które przenosi. Oczywiście wiele osób woli udać się z pomocą do specjalisty. Zastanów się jednak, czy na pewno warto czekać w długiej kolejce w oczekiwaniu na wyciągnięcie tego groźnego pasożyta. Wielu lekarzy uważa, że najlepiej usunąć kleszcza samodzielnie i niezwłocznie. Jeśli skorzystasz z naszych porad, wszystko powinno się udać.

jak wyciągnąć kleszcza_czy konieczny jest lekarz
Czy żeby wyciągnąć kleszcza koniecznie musimy udać się do placówki medycznej?


W dalszej części artykułu prezentujemy sposoby na to, jak wyciągnąć kleszcza. Pamiętaj jednak o jednej ważnej zasadzie – jeśli po jego usunięciu coś Cię niepokoi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem

Czy ugryzienie kleszcza jest groźne?

Kleszcz to mały, ale niebezpieczny robak. Kiedy ugryzie człowieka, może przy okazji przenieść groźne choroby, takie jak: gorączka krwotoczna, borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu czy anaplazmoza. Dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jak wyciągnąć kleszcza i uniknąć powikłań. Całą procedurę opisujemy dokładnie w kolejnych akapitach.

Sprawdź też: Miseczniki – zwalczanie w kilku prostych krokach!

Na pewno musisz pamiętać o tym, że nie możesz bagatelizować kleszcza, który pojawi się na Twojej skórze. Jeśli jeszcze nie zdążył się wkłuć – jesteś szczęściarzem! Niezwłocznie ściągnij go ze swojego ciała. Jeśli natomiast doszło do ugryzienia przez kleszcza, musisz postępować zgodnie z wytycznymi, tak aby sobie nie zaszkodzić i zminimalizować ryzyko powikłań. Jak wyjąć kleszcza? Odpowiadamy!

Jak wyjąć kleszcza i uniknąć najczęściej popełnianych błędów?

Wielu z nas słyszało o różnych sposobach na usunięcie tego pajęczaka ze skóry. Niestety – niektóre tak zwane „babcine” sposoby mogą być groźne w skutkach, dlatego musisz ich unikać! O co dokładnie chodzi?

Kleszcz w skórze – najczęstsze błędy

Na pewno wielokrotnie słyszeliście rady, by znajdującego się na skórze kleszcza posmarować masłem. Nie róbcie tego! Podobnie ma się sytuacja z wszelkiego rodzaju tłuszczami lub kremami. Także smarowanie go alkoholem na pewno nie pomoże. Niektórzy radzą również, by podczas wyciągania kleszcza delikatnie nim obracać. Absolutnie nie należy tego robić! Takie działanie może sprawić, że część pajęczaka zostanie w naszej skórze! No właśnie, ale w takim razie co wolno robić i jak wyciągnąć kleszcza?

kleszcz czyhający na swoją ofiarę
Jak wyjąć kleszcza, który zadomowił się na naszej skórze podczas spaceru?

Jak wyjąć kleszcza domowym sposobem?

Jeżeli nie posiadasz specjalnego lassa na kleszcze lub kleszczołapki – weź pęsetę. Przyłóż ją jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyciągnij niechcianego pasożyta! Nie obracaj pęsetą i nie wykonuj niepotrzebnych ruchów – w przeciwnym razie możesz połamać pajęczaka, a jego fragment zostanie w Twojej skórze! Po usunięciu nieproszonego gościa zdezynfekuj to miejsce.

Oczywiście zdecydowanie najlepiej mieć w domowej apteczce specjalistyczne narzędzia do usuwania kleszcza i zabierać je ze sobą na wszystkie wycieczki do lasu. Więcej o nich piszemy w kolejnym akapicie.

Jak wyciągnąć kleszcza? Najskuteczniejsze metody

Bardzo gorąco polecamy posiadanie specjalnych narzędzi do wyciągania kleszczy. Są naprawdę niewielkie i tanie, a zdecydowanie powinieneś mieć je ze sobą podczas wycieczek. Przecież nie możesz przewidzieć, czy i kiedy te pasożyty postanowią Cię ukąsić. 

Sprawdź też: Staycation, czyli wakacje w domu – jak najlepiej je spędzić?

O czym dokładnie mowa? Są to kleszczołapki, lasso na kleszcze oraz pompka zwana anty-kleszczem. Zasada ich działania jest podobna – ułatwiają precyzyjne uchwycenie pajęczaka i usunięcie go ze swojego ciała. Należy przyłożyć je do skóry i zdecydowanym ruchem pozbyć się pasożyta. Następnie trzeba zdezynfekować to miejsce. I oczywiście obserwować, czy nie pojawi się rumień.

Na poniższym filmiku zobaczysz 3 sposoby usunięcia kleszcza wraz z dokładnymi wskazówkami i poradami.

Jak wyciągnąć kleszcza bez pęsety i specjalistycznych narzędzi?

Jeśli nie posiadasz żadnego z wyżej wymienionych narzędzi, a nawet pęsety, z kolei wizyta w placówce medycznej mogłaby bardzo opóźnić usunięcie pasożyta z Twojej skóry – musisz poradzić sobie inaczej. Oczywiście najlepiej szybko udać się do apteki i kupić niezbędny sprzęt, jednak wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli musisz szybko usunąć kleszcza, a nie masz odpowiednich narzędzi – wyciągnij go rękami, używając przy tym chusteczki lub gazika. Jak już wspominaliśmy – niedopuszczalne jest przekręcanie kleszcza. Wyjmij go płynnym ruchem w górę. Ostatni krok to dezynfekcja miejsca ugryzienia kleszcza.

Jak wyjąć resztki kleszcza?

Jeżeli po wyjęciu kleszcza jakiś jego fragment pozostał w skórze – możesz go zostawić, bowiem nie powinien być groźny. Jednak dla swojego komfortu psychicznego najlepiej pozbyć się ciała obcego ze swojej skóry.

jak wyjąć kleszcza
Narzędzia do wyciągania kleszczy przydadzą się do wyjęcia pasożytów zarówno ze skóry Twojej, jak i Twojego zwierzęcia

Jak wyjąć resztki kleszcza? Można usunąć go dokładnie tak, jak drzazgę za pomocą sterylnej igły. Gdzie można taką kupić? Oczywiście w aptece. Po całym zabiegu zadbaj o dezynfekcję tego fragmentu skóry.

Kleszcz u dziecka – co najlepiej zrobić?

Wielu rodziców, gdy zauważy kleszcza na skórze swojego dziecka – panikuje. Rozumiemy, że obecność insekta na skórze małego dziecka może wiązać się z chorobami i powikłaniami. Dlatego też wielu rodziców decyduje się na wizytę w izbie przyjęć lub w jakiejkolwiek placówce medycznej. Z pozoru to najlepsze rozwiązanie, bowiem wydaje się, że to specjaliści pomogą dziecku najlepiej. 

Sprawdź też: Preparaty na komary – co odstrasza komary? Najlepsze domowe sposoby

Jednak musimy pamiętać o tym, że w przypadku kleszcza ważne jest, by pozostawał na skórze jak najkrócej. Natomiast wiemy, jak wygląda często sytuacja w placówkach medycznych – wielogodzinne oczekiwanie na swoją kolej może mieć negatywne skutki. Dlatego też najlepiej samemu rozprawić się z niepożądanym pajęczakiem. Mamy nadzieję, że sposoby zaprezentowane w tym poradniku okażą się pomocne i wystarczające, a kleszcz u dziecka oraz jego wyjęcie nie będą stanowiły dla Ciebie problemu.

Czy można zapobiegać ugryzieniom kleszczy?

Kleszcz w skórze to dla wielu osób przerażający widok. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by go uniknąć! 

Jeśli chcesz uchronić swojego czworonoga, warto zainwestować w odstraszacz kleszczy dla psów, możesz kupić także specjalną obrożę przeciwko różnego rodzaju insektom. Więcej sposobów ochrony Twojego pupila opisaliśmy w artykule Co na kleszcze dla psa wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Masz ogród? Może warto rozważyć oprysk na kleszcze? Na pewno przyczyni się do bardziej beztroskiej zabawy Twojego dziecka lub zwierzęcia. Także Tobie pozwoli mniej martwić się o ewentualne ukąszenia kleszczy oraz wielu innych niepożądanych gości uwielbiających odwiedzać Twój ogródek, takich jak na przykład komary.

repelenty na kleszcze
Istnieje wiele sposobów, które pozwalają zapobiegać ugryzieniom kleszczy

Jak zapobiegać ugryzieniom kleszczy? Czy istnieją skuteczne metody? Na pewno należą do nich różnego rodzaju repelenty, w tym bardzo wygodne spraye na kleszcze. Bardzo dobrze mogą się także sprawdzić naturalne olejki eteryczne. Więcej o sposobach na kleszcze przeczytasz w moim artykule: Kleszcze – co je odstrasza i jak z nimi walczyć?

Wiesz już, jak wyciągnąć kleszcza oraz jak wyjąć resztki kleszcza ze swojej skóry. Zaprezentowaliśmy także wiele porad, które powinny uchronić Cię przed dostaniem się tego pasożyta na ciało Twoje lub Twojego dziecka bądź czworonoga. Żywimy ogromną nadzieję, że nasze porady pozwolą uniknąć Ci wszelkich chorób przenoszonych przez te okropne pajęczaki. A może znasz inne skuteczne sposoby? Koniecznie podziel się nimi w komentarzach!

Chcesz pozbyć się nieproszonych gości ze swojego ogrodu? Nasze poradniki Ci w tym pomogą!

7
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *