1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Deszczówka – jak magazynować i wykorzystać wody opadowe w ogrodzie? Najważniejsze informacje

Poradniki

3 lata temu

Deszczówka – jak magazynować i wykorzystać wody opadowe w ogrodzie? Najważniejsze informacje

Ogród
10
1
1
10
1

Deszczówka to zasób, z którego może korzystać każdy z nas. Dzisiejsze technologie pozwalają na łatwe zbieranie opadów. Dowiedz się, czym cechuje się woda z nieba, jak może skorzystać na niej Twój ogród i czy deszczówka szkodzi zdrowiu.

Deszczówka – najważniejsze informacje

Deszczówka to potoczna nazwa wody deszczowej. Jednak warto wiedzieć, że utarty termin jest nieco mylący. Deszczówkę można bowiem otrzymać nie tylko z deszczu, ale i z innych opadów takich jak śnieg czy grad. Woda deszczowa uznawana jest za jedną z najczystszych wód naturalnych. Wynika to z jej bogatego składu, w którym znajduje się azot, tlen, dwutlenek węgla, a także sole mineralne czy mikroorganizmy. Jednak woda deszczowa może zawierać również nieco sadzy lub pyłków roślinnych. Tak naprawdę skład wody deszczowej nigdy nie jest taki sam. Zależy on od jakości oraz czystości powietrza w momencie opadów atmosferycznych, a także materiału dachu, po którym spływa deszcz.

deszczówka
Źródło: ladnydom.pl

Zobacz: Najlepsze sposoby na ślimaki w ogrodzie. Jak pozbyć się tych nieproszonych gości w przypadku inwazji?

Woda deszczowa charakteryzuje się kwaśnym pH wynoszącym ok. 5,5-6,5. Dodatkowo cechuje ją niskie stężenie związków wapnia, dzięki czemu w odróżnieniu od wody wodociągowej, nie zostawia osadów. Warto pamiętać, że deszczówka nie nadaje się do spożycia, ale za to z powodzeniem może być wykorzystywana w celach gospodarczo-przemysłowych.

Zalety używania wody deszczowej w ogrodzie

Najbardziej oczywistą zaletą używania deszczówki do podlewania roślin jest oszczędność pieniędzy. Wynika ona z braku konieczności pobierania wody z domowego kranu. Oprócz możliwości zaoszczędzenia podlewanie deszczówką oferuje jeszcze dwie ważne korzyści. Pierwszą z nich jest fakt, że woda deszczowa doskonale służy roślinom. Dzięki miękkiej strukturze, lekko kwaśnemu odczynowi i zawartości składników mineralnych jest przez nie bardzo dobrze przyswajana. Druga kwestia dotyczy natomiast ekologicznego gospodarowania zasobami wodnymi naszej planety. Zbieranie i wykorzystywanie deszczówki wpływa na to, że ograniczamy zużycie wody.

beczka z wodą w ogrodzie
Źródło: mjakmrowka.pl

Jak rozpoznać deszczówkę dobrej jakości?

Stan deszczówki zależny jest od czynników zewnętrznych. Na jakość wody deszczowej wpływają warunki atmosferyczne, a także materiał dachu, rynny oraz zbiornika, w którym jest przechowywana. Chcąc użyć deszczówki do podlewania roślin w ogrodzie, sprawdź, czy opad jest zdatny do użycia. Możesz to zrobić w bardzo łatwy sposób – wystarczy, że przyjrzysz się zebranej wodzie. Jeśli na tafli deszczówki znajdują się zanieczyszczenia w formie piasku czy tłustych kropli, lepiej jej nie używać. Zielone osady sugerują rozwój bakterii czy grzybów, więc to też znak, że zebrana deszczówka nie nadaje się do użytku.

Metody zbierania i magazynowania deszczówki

Zbieranie deszczówki nie tylko pozwala zaoszczędzić sporo wody kranowej, ale też nie jest trudne ani nie wymaga inwestowania w drogie instalacje. Chcąc zakupić zbiornik na wodę deszczową, można postawić na naziemną beczkę na opady lub też bardziej zaawansowaną instalację podziemną. Dowiedz się, jakie zbiorniki do deszczówki warto wykorzystać.

Zbiorniki naziemne

Zbiorniki naziemne to najprostszy sposób na gromadzenie deszczówki. Wybór zbiornika-beczki do gromadzenia wody zależy od powierzchni dachu i średniej ilości opadów na danym terenie. Standardowe rozmiary zbiorników naziemnych oscylują wokół pojemności 250-350 litrów. Dostępne są jednak jeszcze większe pojemniki, w których pomieści się nawet 500 l. Wybierając wielkość zbiornika, weź pod uwagę, że podczas 5-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 100 m2 można zebrać nawet 70 litrów wody. Zadbaj też o to, aby beczka na deszczówkę była wykonana z dobrych materiałów, które zapewnią jej odporność na wszelkie warunki atmosferyczne. Warto zainwestować w zbiornik z polietylenu, a metalowych produktów należy raczej unikać.

deszczówka w zbiornikach
Źródło: urzadzamy.pl

Aby zbiorniki naziemne sprawdzały się w gromadzeniu deszczówki, musisz zakupić jeszcze rynienki. Nieskomplikowana instalacja zamontowana przy dachu będzie odpowiedzialna za przekierowanie wody opadowej. Deszczówka z rynny powędruje do rury spustowej, pod którą zostanie zamontowany zbiornik.

Instalacja podpowierzchniowa

Podziemne zbiorniki to świetna propozycja dla właścicieli domków, którzy mogą pozwolić sobie na ulokowanie instalacji pod powierzchnią swojej działki. W przeciwieństwie do pojemników naziemnych te podziemne są znacznie większe. Ich pojemności mogą wynosić od 1500 do nawet 5000 litrów. Zbiorniki podziemne cechują się również nieco bardziej zaawansowaną konstrukcją. Pojemniki wykonane w technice rozdmuchowej mają cienkie ścianki i są lekkie. Ponadto w środku znajdują się dodatkowe elementy takie jak filtr koszowy, który oczyszcza gromadzoną wodę z liści, osadów i innych zanieczyszczeń.

Do podziemnych instalacji zaliczyć można również skrzynki rozsączające lub studnie chłonne, które gromadzą i rozprowadzają deszczówkę w gruncie. Zebranie dużej ilości deszczówki pozwoli na stałe zasilenie gospodarstwa nawet w okresie suszy.

Instalacja podpowierzchniowa w ogrodzie
Źródło: waterspec.pl

Warto wykorzystywać deszczówkę ze względu na jej świetne właściwości oraz oszczędność pieniędzy. Zbieranie wody deszczowej jest także rozwiązaniem ekologicznym. Dzięki gromadzeniu wody z nieba ograniczamy wykorzystywanie tego zasobu. Deszczówka do podlewania, mycia auta lub czyszczenia mebli ogrodowych to doskonałe rozwiązanie.

10
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *