1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Meszki w domu – jak się ich pozbyć? Jak zapobiec ich inwazji?

Poradniki

2 lata temu

Meszki w domu – jak się ich pozbyć? Jak zapobiec ich inwazji?

Szkodniki
8
3
3
8
3

Meszki w domu mogą wprowadzić całkowity chaos. Nie dość, że są uciążliwe, to jeszcze gryzą! Jaki domowy sposób na meszki jest najlepszy? Co odstrasza meszki w domu? Jak zapobiegać ich namnażaniu się w naszych czterech kątach? Przekonaj się!

Meszki – krótka charakterystyka

Meszki można określić mianem niedużych, latających owadów. Osiągają one wielkość kilku milimetrów, lecz są dosyć drapieżne. Samice bolimuszek żywią się krwią ludzi i zwierząt, co sprawia, że są gotowe do rozmnażania się. Uzupełniając składniki odżywcze, których nie brak pod naszą skórą, rozrywają w niej dziury swoimi aparatami gębowymi, wyposażonymi w ostre szczęki.

Meszki pojawiają się zarówno na wsiach, jak i w dużych miastach. Idealnie czują się w okolicy zbiorników wodnych. Często też możemy spotkać meszki w kwiatach – jednak wtedy trzeba się im dokładnie przyjrzeć, być może to jednak ziemiórki?

Małe muszki w domu oczywiście nie wyczuwają naszej krwi pod skórą – zwabia je zapach potu. Działa u nich dokładnie ten sam mechanizm, co u kleszczy czy komarów. Dlatego tak jak w przypadku innych kąsających owadów, szczególnie przy zbiornikach wodnych, warto nosić ubrania z długim rękawem oraz spodnie sięgające do kostek. Takie działanie z pewnością uchroni Twoje ciało przed atakiem meszki. Ugryzienie – nawet jeśli się przydarzy, będzie o wiele mniej odczuwalne niż te bez warstwy ochronnej w formie dobrze zakrywającego ubrania. 

Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy jest groźne?

Niestety – te uporczywe latające owady potrafią ukąsić. Jak wygląda ugryzienie meszki? Zdjęcia zamieszczone w tym artykule idealnie je obrazują. Dziwne ugryzienia i lekka opuchlizna może wskazywać właśnie na ich obecność. 

Co robić, jeżeli zaobserwujemy u siebie ukąszenie meszki? Z pewnością nie trzeba panikować, ale dobrze zrobimy, jeśli przemyjemy to miejsce wodą z mydłem. Jeśli ugryzienie nas swędzi – warto wypróbować maść przeciwhistaminową lub zastosować lek przeciwalergiczny.

Zdarzają się również gorsze przypadki – na przykład naprawdę duża opuchlizna po ukąszeniu meszki. Jeżeli zaobserwujemy cokolwiek podejrzanego (dużą ranę, ślady jednoznacznie wskazujące na alergię) – warto skonsultować zmiany z lekarzem. Gdy jesteśmy skłonni do alergii – małe czarne muszki w domu mogą przysporzyć nam niemałych kłopotów.

Sprawdź też: Pułapka na muchy – skuteczne porady na walkę z muchami!

Za działanie alergizujące nie jest odpowiedzialny żaden jad czy choroba – a ślina. Ukąszenie meszki stwarza na powierzchni skóry opuchliznę i swędzi przez to, że jest ona nieco toksyczna dla naszego organizmu.

W jaki sposób walczyć z meszkami? Co odstrasza meszki? Czy istnieją domowe sposoby na meszki?

W jaki sposób pozbyć się meszek?

Skuteczny sposób na meszki to regularne przyjmowanie witamin z grupy B – dlaczego? Dlatego że ten element zmienia zapach ludzkiego potu na taki, który jest odpychający dla owadów. Podobnym działaniem może pochwalić się czosnek na meszki – jednak spożywanie go w dużej ilości może nie wpłynąć pozytywnie na nasze relacje z innymi ludźmi.

Produkty, które pomogą Ci je odstraszyć, to również olejki eteryczne. Szczególnie powinieneś wziąć pod uwagę zapach miętowy, lawendowy oraz waniliowy. Nie znoszą one również woni migdałów, eukaliptusów oraz goździków. Ich sporym minusem jest fakt, że te zapachy stosunkowo szybko wietrzeją.

Pułapka na meszki może być stosowana zarówno w domu, jak i na tarasie czy balkonie. Nie ma ona bezpośredniego wpływu na drogi oddechowe domowników. W takim celu sprawdzą się również spirale owadobójcze. Natomiast spray na meszki należy stosować na otwartym powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, po spryskaniu opuszczając je. 

Działania zapobiegawcze – co robić, by bronić się przed plagą meszek?

W momencie planowania przydomowego ogrodu należy wziąć pod uwagę wszelkie robactwo. Meszki bardzo chętnie kryją się w takich miejscach – dlatego najlepiej sadzić rośliny kawałek od domu. 

Sprawdź też: Jak pozbyć się muszek? Pułapka na muszki owocówki oraz inne sposoby

A czy istnieją rośliny odstraszające komary i meszki? Oczywiście – w tej funkcji idealnie się sprawdzi geranium. Część ludzi może nie przepadać za jej zapachem, ponieważ wydziela cytrynowo-różaną woń, ale to ona właśnie sprawia, że latające owady, które go poczują, nie zabrzęczą już nam nad uchem.

Warto również przemyśleć zakup i zainstalowanie moskitier w oknach oraz drzwiach. Dzięki temu rozwiązaniu już nigdy nie będziesz musiał zadawać sobie pytania „co na meszki w domu”, ponieważ żadnych tam nie będzie! Unikniesz tym samym nalotu komarów, much, ciem oraz innych owadów latających.

Zabezpieczając się przed meszkami, sprawdź również stan swoich rynien. Z racji przebywania i rozmnażania się tych owadów w zbiornikach wodnych ten element musi działać sprawnie, by nie zachęcać ich do przebywania w tej okolicy.

Aby poznać więcej treści o uporczywych szkodnikach, koniecznie sprawdź te artykuły:

8
3

Podziel się:

Komentarze (3)

Mnie kilka razy w pracy ugryzło i to były meszki i spuchłam po tym bardzo spuchłam pod okiem i na ręku i bardzo mi pomogło micie wapna trzy dni i po kłopocie piłam trzy razy dziennie polecam

Niestety moskitiery w oknie nie do końca się sprawdzają. Co sprytniejsze i mniejsze „meszkówny” przedostają się przez oczka. Oczywiście przecisną się tylko pojedyncze sztuki, ale i tak dają się we znaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.