1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Tuje – jak o nie dbać? Praktyczne porady

Ogród i balkon

2 lata temu

Tuje – jak o nie dbać? Praktyczne porady

Rośliny
7
0
0
7
0

Tuje śmiało można nazwać królowymi żywopłotów. Skąd niesłabnąca popularność żywotników? Jak dbać o tę roślinę? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika!

Nasze ogrody bardzo często są wypełnione tujami, czyli żywotnikami. Wielu deweloperów, budując nowe osiedla mieszkaniowe czy domy, decyduje się na ich posadzenie pomiędzy posesjami sąsiadów. Skąd wzięła się ogromna popularność tui? Na pewno nie bez znaczenia są ich niewygórowane wymagania i dość szybkie tempo wzrostu – już po kilku latach mogą stanowić doskonałą osłonę przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Tuje – uprawa i pielęgnacja

Żywotniki nie są zbyt wymagającymi roślinami. Zapewne to jest przyczyną ich ogromnej popularności w naszych ogrodach. Nie bez znaczenia jest na pewno fakt, że są zimozielone, dlatego stanowią ozdobę ogrodu przez cały rok.

Sprawdź też: Żywopłot zimozielony — wszystko, co musisz o nim wiedzieć! Sprawdź, z jakich roślin go zrobić i jak o niego dbać!

Wymagania glebowe żywotników

Tuje nie mają wygórowanych wymagań glebowych, w związku z tym na każdym podłożu powinny dobrze wzrastać. Oczywiście powinniśmy im w tym pomóc. Dobrze jest dookoła tui wysypać korę – będzie ona zapobiegać szybkiemu wysychaniu ziemi. Jednak przed wysypaniem kory polecamy położyć agrowłókninę, która zapobiegnie rozwojowi chwastów mających bardzo zły wpływ na kondycję żywotników.

tuje, kora i agrowłoknina
Pod tujami powinny znaleźć się agrowłóknina i kora

Podlewanie tui

Podlewanie tui jest szczególnie istotne w okresie upałów oraz – jak w wypadku wszystkich roślin – przez jakiś czas po posadzeniu ich w ogrodzie. Koniecznie musisz pamiętać o obfitym podlewaniu żywotników przed nastaniem mrozów. Ta roślina zimozielona potrzebuje wody także zimą. Jeśli nie będzie miała dostatecznej wilgoci – grozi jej susza fizjologiczna.

Pozostałe wymagania tui

Jak już wspominaliśmy – dla żywotników bardzo niekorzystna jest zachwaszczona gleba, dlatego musisz dbać o regularne pozbywanie się chwastów. Najlepszym rozwiązaniem będzie położenie agrowłókniny i przykrycie jej korą. Żywotniki lubią stanowiska słoneczne, ale dobrze odnajdą się także w cieniu.

Kiedy sadzić tuje?

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej sadzić tuje? Jako że zazwyczaj sprzedawane są w donicach, można sadzić je bardzo długo: od wiosny do jesieni! Proponujemy jednak, aby miało to miejsce od kwietnia do czerwca lub we wrześniu. Dlaczego? Ponieważ rośliny posadzone w czasie upałów są narażone na wysychanie i potrzebują bardzo częstego oraz regularnego podlewania.

Sprawdź też: Świerk – roślina uniwersalna, piękna jako drzewo i użyteczna w formie drewna

Sadzenie tui nie jest skomplikowane – należy włożyć je do dołków trochę większych niż objętość ich korzeni. Co ile sadzić tuje? Żywotniki powinny być zasadzone nie gęściej niż co 60 cm – wtedy utworzą piękny i zwarty żywopłot. Jeśli nie zależy Ci na tym, by rośliny stanowiły gęstwinę – możesz posadzić je co 80-90 cm. Pamiętaj też o odpowiedniej odległości od ogrodzenia – minimum 50-60 cm.

Kiedy nawozić tuje?

Jeżeli chcesz się cieszyć dorodnymi okazami, które będą szybko wzrastać, koniecznie pamiętaj o nawożeniu żywotników! Czy wiesz, kiedy najlepiej nawozić tuje? Pierwszą dawkę nawozu najlepiej zaaplikować na przełomie marca i kwietnia. Jeżeli chodzi o ilość nawożeń w sezonie, to wszystko zależy od rodzaju specyfiku. Nawóz naturalny można stosować kilka razy w czasie wiosny oraz lata. Natomiast nawóz mineralny najlepiej zastosować tylko raz, w okolicy marca lub kwietnia. Czy wiosna i lato to jedyne pory roku, kiedy powinieneś nawozić tuje? Niekoniecznie. Przed zimą dobrze zaopatrzyć roślinę w potas, który znajdziesz w odpowiednich mieszankach. Nawozy jesienne zawierają specjalną kompozycję, która wzmacnia tuje przed zimą.

Tuje na żywopłot

Ze względu na dużą szczelność tuje mogą stanowić żywy parawan przed wiatrem. Jeżeli dodamy do tego duże walory dekoracyjne – nie powinna więc dziwić popularność żywotników w roli żywopłotów. Ponadto taka naturalna bariera może osiągać wręcz zawrotne wysokości – wszystko zależy tylko od nas i tego, jak mocno będziemy przycinać nasze żywotniki. Jak przycinać tuje? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

tuje_żywopłot
Żywopłot z tui będzie stanowił doskonałę osłonę przed wzrokiem sąsiadów

Czy tuje znajdujące się w gęstym żywopłocie wymagają szczególnej pielęgnacji? W zasadzie nie – wystarczy o nie dbać dokładnie tak samo, jak w przypadku pojedynczych egzemplarzy tej rośliny. Jedyne, na co musisz zwrócić większą uwagę, to regularne przycinanie.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy tuje to najlepsza propozycja roślin na żywopłot, polecamy artykuł Mileny, z którego dowiesz się, jakie inne rośliny mogą być wykorzystane do stworzenia pięknego i gęstego żywopłotu.

Czy tuje są trujące? Jak bezpiecznie wykonywać ich pielęgnację?

Faktem jest, że w żywotnikach znajduje się bardzo toksyczna substancja – tujon. Od razu jednak uspokajamy – aby się nią zatruć, musiałbyś zjeść bardzo dużo gałązek tej rośliny. Nie ma najmniejszego zagrożenia na przykład podczas wdychania zapachu tui. Jednak musisz pamiętać o tym, by zachować ostrożność podczas wszelkich prac pielęgnacyjnych. Olejki występujące w gałęziach mogą podrażniać skórę. Dlatego też najlepiej wszystkie prace wykonywać w rękawicach ochronnych. Warto również ubrać coś z długim rękawem, aby roślina nie podrażniała naszych rąk. 

tujon zawarty w tujach może być niebezpieczny
Lepiej nie ryzykowac i prace przy tujach wykonywać w rękawicach ochronnych

Tuje – cena. Najpopularniejsze odmiany tui 

Wiesz już, jak pielęgnować tuje. Warto więc dowiedzieć się, z jakim wydatkiem musisz się liczyć, chcąc stworzyć w swoim ogrodzie żywopłot bądź po prostu zasadzić ozdobne żywotniki.

Tuja szmaragd – cena

Prawdziwą królową polskich ogródków jest tuja szmaragd. To najpopularniejsza odmiana stosowana na żywopłoty. Zdaniem wielu ogrodników jest także najładniejsza, ponieważ charakteryzuje się soczyście zieloną barwą – zresztą stąd też wywodzi się jej nazwa.

W przypadku zakupu pojedynczego drzewka o wysokości 140-160 cm musisz liczyć się z ceną 35-45 zł za sztukę. Oczywiście w przypadku zakupu większej liczby roślin kwoty te wyglądają korzystniej.

Tuja brabant – cena

Co wyróżnia tuję brabant? Bardzo szybkie tempo wzrostu. Jest to cecha szczególnie pożądana przez osoby, które chcą ochronić się przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów. Dlatego też jest to roślina bardzo często wybierana na żywopłoty.

tuje_thuje_żywotniki
Tuje stanowią doskonałą ozdobę ogrodu

Tuja brabant jest znacznie tańsza od swojej szmaragdowej kuzynki. Drzewko wielkości 140-160 cm możesz kupić już za kilkanaście złotych. Oczywiście przy zakupie dużej liczby sztuk możesz liczyć na rabaty.

Wiesz już, kiedy sadzić tuje, co ile je sadzić oraz jak nawozić żywotniki. Poznałeś tajniki ich pielęgnacji, masz także pojęcie o cenach. Posiadasz więc wszelką niezbędną wiedzę, aby posadzić tuje na żywopłot bądź jako ozdoby ogrodu. Życzymy powodzenia!

Jeżeli jesteś w trakcie aranżacji swojego ogrodu, na pewno zainteresują Cię te artykuły:

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.