1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Przędziorek – jak wygląda? Po czym poznać jego żerowanie i jak go zwalczyć?

Ogród i balkon

2 lata temu

Przędziorek – jak wygląda? Po czym poznać jego żerowanie i jak go zwalczyć?

Szkodniki
12
2
0
12
2

Przędziorek to nieproszony gość, który z przyjemnością zasiedla zarówno nasze rośliny domowe, jak i ogrodowe. W jaki sposób wygląda przędziorek? Jak rozpoznać jego żerowanie i w jaki sposób z nim walczyć? Poznaj te sprawdzone sposoby!

Jak wygląda przędziorek? Gdzie żeruje?

Przędziorki to malutkie roztocza niemal niewidoczne gołym okiem. Nazywane są „czerwonymi pajączkami” przez to, że samice zimą przyjmują właśnie taki kolor i są znacznie bardziej widoczne od męskich osobników. W innych porach roku przędziorek może być koloru żółtego, brązowego lub zielonego. Zimą też są najczęściej zauważane, ponieważ wilgotność powietrza wokół naszych roślin jest zaniżona i dzięki temu te szkodniki czują się tam świetnie.

Nie tylko kwiaty domowe są zagrożone plagą przędziorków, a także rośliny ogrodowe – od drzew owocowych, przez iglaki, aż do kwiatów, owoców i warzyw! Należy często dokładnie oglądać wszystkie rośliny, by nie przeoczyć pierwszych oznak bytowania przędziorków. Gdy zauważymy to zbyt późno – walka może być bardzo ciężka lub całkowicie niemożliwa.

Zazwyczaj prędzej niż same szkodniki zauważymy szkody, jakie wyrządzają. Przędziorek na liściach może być z początku niezauważalny – jednak przy zwiększaniu populacji na pewno da się naszej roślinie we znaki. Samica jednorazowo może złożyć aż do 200 jaj, co oznacza, że nie trudno o istną plagę w naprawdę krótkim czasie.

Jeżeli robimy przegląd liści – powinniśmy robić to dokładnie, z użyciem lupy. Dzięki temu wypatrzymy, czy nieproszony gość, z którym walczymy, to na pewno przędziorek. Larwy, jaja i w pełni rozwinięte osobniki znajdują się zwykle na spodniej części liści, wzdłuż ich nerwów. Żywią się tam, wysysając składniki znajdujące się w liściach. 

Chaos wywołany przez małego „pajączka” – czyli po czym poznać żerowanie przędziorka?

Musisz liczyć się z dużymi stratami wśród roślin, jeśli Twoim przeciwnikiem jest przędziorek. Objawy, które wskażą na właśnie tego szkodnika, to:

 • malutka, ale bardzo gęsta pajęczynka głównie na spodzie liści;
 • usychanie igieł, jeśli przędziorek zajmuje drzewko iglaste;
 • zmiany na liściach – z początku małe kropeczki, następnie ich żółknięcie oraz opadanie;
 • zielone, brązowe, czerwone lub żółte robaczki żerujące wzdłuż nerwów liści widoczne pod lupą.

Znasz już metody, jak rozpoznać czy to na pewno przędziorek. Skąd się bierze w naszych domach? Najczęściej pojawiają się one w naszych dżunglach przyniesione wraz z nową rośliną – dlatego tak ważne jest, by robić im odpowiednią kwarantannę. Nawet w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie od początku rozpoznać nieproszonych gości – kontrolne dwa tygodnie w separacji od innych roślin wykaże, czy nowy nabytek jest zdrowy.

Sprawdź też: Jak uratować storczyka? Problemy ze storczykiem – jak reagować?

W innym scenariuszu namnażający się przędziorek na kwiatach może być następstwem po przyniesieniu go przez nas na odzieży lub dostaniu się do naszego mieszkania przez otwarte okno. Dlatego szczególnie ważne jest dokładne, regularne oglądanie roślin domowych nawet wtedy, gdy mamy je od dłuższego czasu i nie kupowaliśmy w międzyczasie nowych egzemplarzy. Na atak przędziorka szczególnie narażone są między innymi: monstery, kalatee, maranty, difenbachie, epipremnum i inne rośliny preferujące podwyższoną wilgotność powietrza. 

Co robić, gdy naszą dżunglę zaatakuje przędziorek? Zwalczanie domowymi sposobami sprawdzi się, czy od razu wytoczyć ciężką artylerię? A może da się jakoś zapobiec pladze przędziorka?

Czy jakiś domowy lub naturalny sposób zadziała na przędziorka?

Najprostszym sposobem zapobiegawczym rozprzestrzenianiu się przędziorka jest podwyższona wilgotność powietrza. O ile nie posiadasz specjalnej witrynki na rośliny – staraj się utrzymywać nawilżenie wokół zainfekowanej rośliny co najmniej na poziomie 60%. Jeśli jednak jesteś szczęśliwym posiadaczem specjalnej półki – postaraj się dobić do 90%. W takich warunkach przędziorki nia mają możliwości, by się rozmnażać.

Podwyższenie poziomu wilgotności w powietrzu

Nie każdy ma w mieszkaniu z natury wysoką wilgotność powietrza – zwykle trzeba nieco jej pomóc. Czasem wystarczy popracować nad tym punktem, a żaden preparat na przędziorki nie będzie nam potrzebny! Możesz w tym celu zakupić nawilżacz powietrza, poprawnie spryskiwać rośliny (o czym więcej piszę w tym artykule) lub stawiać doniczki na podstawkach z wodą. Dokładne wskazówki co do podnoszenia wilgotności w pomieszczeniu znajdziesz tutaj! Dzięki zastosowaniu się do rad z tych artykułów – suche powietrze już nie będzie Twoim zmartwieniem.

Dobroczynek kalifornijski – co to jest?

Niemal każdy miłośnik roślin zna te drapieżne roztocza! Nic w tym dziwnego, są one naturalnym wrogiem przędziorka. Zakupienie paczki dobroczynka jest bardzo ekologiczne i bezpieczne – nie musimy stosować żadnej chemii, a te mikroskopijne robaczki w domu nie narobią żadnych, nawet najmniejszych szkód. Na ich żerowaniu ucierpi jedynie przędziorek. 

Larwa to nie jedyne stadium, którym chętnie pożywi się dobroczynek kalifornijski – oprócz niej zje chętnie jaja oraz dorosłe osobniki przędziorka. Skuteczność tych drapieżnych roztoczy trwa ponad miesiąc – można je stosować do walki z nieproszonym gościem, ale również zapobiegawczo.    

Roślinny prysznic

Tak jak już ustaliliśmy – wysoka wilgotność to coś, czego nie znosi przędziorek. „Oprysk” wykonany zwykłą wodą ze słuchawki prysznicowej o mocnym nasileniu pomoże spłukać część nieproszonych gości. Nie można w tym momencie zapomnieć o zabezpieczeniu ziemi oraz korzeni rośliny – przelanie zainfekowanej sadzonki może skończyć się tragicznie.

Sprawdź też: Mrówki w domu – jak pozbyć się mrówek? Różne sposoby na mrówki

Przędziorek w ziemi nie występuje – stąd nie trzeba się martwić o to, że ta metoda będzie przez to nieskuteczna. Po intensywnym prysznicu owiń roślinę workiem lub folią na kilka dni – dzięki temu utrzyma się tam wysoka wilgotność, która – jak już wiesz – szkodzi przędziorkom.

Oprysk na przędziorka z naturalnych składników

Do stworzenia sprayu na przędziorka można wykorzystać podstawowe produkty. Mydlany roztwór do spryskiwania roślin składa się z:

 • dwóch łyżek łagodnego mydła w płynie,
 • łyżki oleju spożywczego,
 • 3–4 litrów wody.

Spryskuj roślinę takim roztworem do momentu, gdy nie zauważysz już ani jednego przędziorka. Możesz powtarzać tę czynność maksymalnie 2 razy w tygodniu.

Innym sposobem jest zastosowanie naparu z czosnku, który potrafi zdziałać cuda doglebowo w przypadku pleśni w doniczce lub ziemiórek – a natryskowo w walce z przędziorkiem. Do przygotowania odpowiedniego oprysku przyda Ci się:

 • rozgnieciona główka czosnku,
 • gorąca woda,
 • litr wody w temperaturze pokojowej.

Zalej główkę czosnku gorącą wodą, odczekaj, aż napar ostygnie, a następnie rozcieńcz go wodą w temperaturze pokojowej. Oprysk stosuj nie częściej niż dwa razy w tygodniu, aż całkowicie zwalczysz nieproszonych gości.

Zapobiegawczo możesz również stosować opryski z olejkami eterycznymi, których nie znoszą przędziorki. Kilka kropel olejku lawendowego lub cynamonowego zmieszanych z litrem wody powinno przynosić oczekiwane rezultaty. Zainfekowaną roślinę spryskuj kilka razy w tygodniu.

Chemia versus przędziorek – krótka walka

Środki ochrony roślin to coś, czego nie zniesie żaden przędziorek. Jak zwalczać go w ten sposób? Na rynku istnieje mnóstwo produktów, które skutecznie rozprawią się z nieproszonymi gośćmi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „oprysk na przędziorka” lub nawet „przędziorek preparat”, a odnajdziesz produkty przeznaczone do walki z tym szkodnikiem. 

Używając preparatów chemicznych – zawsze stosuj się do zaleceń producenta. Zachowanie szczególnej ostrożności jest kluczowe w tym momencie – drażniące, mocne substancje mogą zaszkodzić Ci, innym domownikom, a także zwierzętom domowym!

Sprawdź też: Sprawdź, jak pozbyć się rybików! Przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i działania z użyciem chemii!

Mamy nadzieję, że ten artykuł dokładnie przedstawił Ci nieznośnego szkodnika, jakim jest przędziorek. Jak wygląda ten nieproszony gość i jak rozpoznać przędziorka nie powinno stanowić w tym momencie dla Ciebie żadnego kłopotu! A czy Ty masz swoje sposoby na przędziorki? Zwalczanie ich jest według Ciebie trudne czy nie? Jakie metody stosujesz do ich unicestwiania? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy z nami i innymi czytelnikami!

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej również o innych szkodnikach – sprawdź te artykuły:

12
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *