1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny? Proste DIY

Zrób to sam

6 miesięcy temu

Jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny? Proste DIY

Balkon Dodatki Ogród
25
2
0
25
2

Jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny? Czy jest to trudne zadanie? Jakie materiały nadają się na żagle przeciwsłoneczne? Przedstawiamy, jak krok po kroku może powstać osłona tarasu przed sąsiadami oraz palącym słońcem lub deszczem! 

Jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny? Co będzie Ci potrzebne do jego wykonania?

Jak samemu zrobić żagiel przeciwsłoneczny? To dość proste zadanie! Nie potrzebujesz do tego żadnych wymyślnych narzędzi! Najważniejsze byś zainwestował w dobrej jakości produkt, który będzie skutecznie chronił przed słońcem. Materiał ten – polietylen – określany jest jako HDPE. Aby sprawić, by nasza osłona była jeszcze bardziej użyteczna – możesz zakupić materiał nieprzemakalny, ogrodowy.

Niezbędne również będą paski do mocowania żagla oraz D-ringi, na których będzie zamontowana cała konstrukcja. Oprócz tego konieczne są rury fundamentowe oraz maszty do żagli wraz z prętami gwintowanymi, dzięki którym odpowiednio zamontujesz swoją ochronę przed słońcem, pod właściwym kątem.

Aby poprawnie wytyczyć montaż żagla przeciwsłonecznego, będziesz potrzebować jedynie trzech lub czterech punktów mocowania (w zależności od wyboru kształtu żagla) oraz sznurka. Linka zamontowana w wybranych miejscach pozwoli Ci zwizualizować sobie to, jak po montażu osłony będzie padać cień. Poznasz również dzięki temu poziom nachylenia ostatecznej konstrukcji.

Wiesz już, czego potrzebujesz – w takim razie jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny? Czy montaż żagla przeciwsłonecznego jest skomplikowanym zadaniem? Przekonajmy się!

Sprawdź też: Pomysł na tani taras. Jak niedrogo zbudować i urządzić taras? Podpowiadamy!

Jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny? Materiał oraz dodatkowe elementy. Czy to w ogóle się opłaca?

Na rynku znajdziesz mnóstwo przeróżnych żagli, które są już przygotowane do tego, by jedynie je zamontować. Czy samodzielnie zrobiony żagiel przeciwdeszczowy lub przeciwsłoneczny jest wart zachodu? Naszym zdaniem nie!

Jeśli jednak chciałbyś spróbować swoich sił i dowiedzieć się, jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny – będzie to znacznie bardziej kosztowne. Musisz zakupić:

  • dobrej jakości materiał polietylenowy,
  • D-ringi (liczba odpowiednia do rogów żagla),
  • liny,
  • mechanizm naciągający,
  • słupki potrzebne do montażu żagla.

Oprócz konieczności kupienia tych elementów musisz odpowiednio je dociąć, złożyć razem lub zlecić komuś doszycie i zamontowanie poszczególnych części. Jest to znacznie bardziej czasochłonne i kosztowne niż kupienie gotowego produktu.   

Poradnik krok po kroku, jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny na balkonie, tarasie lub w ogrodzie

Aby zastąpić niemodny parasol na balkon w bloku – wypróbuj nasze DIY na to, jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny! Niezależnie, czy zastosujesz go w ogrodzie, na tarasie czy balkonie – wszystkie sposoby montażu są do siebie podobne.

Pierwsze kroki, jak zamontować żagiel

Niezależnie, czy chcesz dowiedzieć się, jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny na balkonie, tarasie czy w ogrodzie – na początku ustal punkty, na których będzie zawieszony materiał. Nie zapomnij uwzględnić około 25% spadku w stronę zewnętrzną. Zapobiegnie on gromadzeniu się deszczówki na naszej osłonie przeciwsłonecznej.

Sprawdź też: Osłona na balkon — czym się kierować przy jej wyborze? Sprawdź, jakie są rodzaje osłon balkonowych!

Najprościej, jeśli rozłożysz swój żagiel oraz maksymalnie go rozciągniesz i dopiero wtedy zaczniesz obliczać odległości. Każdy z punktów zaczepienia powinien być przedłużeniem kształtu żagla oraz zostać umieszczony w miejscu oddalonym od samego końca materiału (tam, gdzie znajdują się D-ringi) od około 0,35 metra, nawet aż do metra, by móc bez problemu go rozciągnąć. Dobrze ustawiony żagiel będzie cechować się o wiele wyższą żywotnością, odpornością na wiatr i poradzi sobie lepiej z deszczową pogodą!

Jak umieścić rury fundamentowe oraz maszty do żagli?

Jeżeli planujesz umieszczać żagiel na balkon – wyposaż się w specjalne płytki z oczkiem, które będą stanowić główne punkty zaczepienia. Przystaw je w odpowiednim miejscu i wyznacz wskaźniki, w których znajdą się pręty gwintowane. Zrób dziury w wyznaczonych miejscach i dokładnie je oczyść z kurzu. W wywiercone dziury zastosuj kotwę chemiczną, a następnie dokręć pręty gwintowane. Tak przygotowaną podstawę pozostaw na pół godziny, po tym czasie zamocuj płytę.

Żagiel ogrodowy, a także żagiel na taras potrzebują specjalnych konstrukcji do poprawnego działania (a przynajmniej jednej dodatkowej belki do zaczepienia żagla, jeśli dwie pozostałe możemy umieścić na ścianie). Jeżeli korzystasz z rur fundamentowych oraz masztów do żagli – najpierw zamontuj w ziemi rury w specjalnie przygotowanych miejscach. Nie zapomnij o zachowaniu odpowiednich kątów! Po umieszczeniu podstawy masztu umieść w nim belkę, która będzie odpowiedzialna za utrzymanie żagla. Zabezpiecz łączenie prętami gwintowanymi.

Jak zawiesić żagiel przeciwsłoneczny?

Kiedy cała konstrukcja jest gotowa, czas dowiedzieć się, jak osłonić balkon w bloku od słońca lub jak sprawić by żagiel ogrodowy rozsuwany służył nam przez lata! Do żagli zawsze dołączona jest instrukcja obsługi – opisane są tam sposoby na to, jak zawiązać liny zakończone karabińczykami lub w jaki sposób obchodzić się z napinaczem.

Możliwa jest również opcja rozsuwana – najczęściej możemy mieć z nia do czynienia, wybierając żagiel tarasowy. Tam wpierw należy zamontować element odpowiadający za regulację żagla, a następnie zgodnie z zaleceniami producenta połączyć go z liną.  

Sprawdź też: Osłona tarasu oraz ogródka w bloku – ochrona przed wiatrem, deszczem, słońcem oraz… sąsiadami

Postępuj zgodnie z instrukcją i… gotowe! Jeśli wykonałeś poprawnie wszystkie punkty, Twój żagiel będzie gwiazdą przydomowej aranżacji przez wiele długich lat!

Nie zapomnij o tym, by utrzymywać żagiel w czystości. Zdejmuj go co jakiś czas i czyść według zaleceń producenta. Niektóre materiały można nawet prać w pralce! Inne należy jednak czyścić delikatnymi detergentami – koniecznie sprawdź, co zaleca producent Twojej osłony przeciwsłonecznej.

Aranżacje żagla przeciwsłonecznego

A jeśli wciąż nie jesteś przekonany, jak osłonić balkon – spójrz tylko, jak znakomicie prezentuje się żagiel przeciwsłoneczny zestawiony z delikatnymi lampkami. Jak to zrobić, żeby żagiel przeciwsłoneczny prezentował się doskonale? Poniższa fotografia to chyba idealna odpowiedź na to pytanie!

Niezwykła gra kolorów ożywiłaby wszystkie żagle ogrodowe! Wodoszczelne lub przeciwsłoneczne egzemplarze z pewnością spełnią wszystkie Twoje oczekiwania. Spójrz, jak znakomicie wygląda podświetlona osłona w takim stylu! Coś niesamowitego!

A teraz czas na coś niestandardowego! Cała uliczka przykryta osłonami! To doskonały sposób na to, jak zrobić, by żagiel przeciwsłoneczny stał się wręcz obowiązkowym punktem wycieczki podczas zwiedzania! To miasteczko znajdziesz na Węgrzech.

Ostatnia, lecz równie doskonała kompozycja. Tym razem przedstawiamy żagiel na taras, dzięki któremu cała aranżacja prezentuje się wręcz bajkowo! Świetnie dobrane meble, przyjemne dla oka oświetlenie – czego chcieć więcej?

A Ty jakie osłony przeciwsłoneczne zastosowałeś w swoim przydomowym raju? Który sposób na to, jak zrobić żagiel przeciwsłoneczny, bardziej Ci się podoba? Na balkonie, tarasie czy w ogrodzie? Koniecznie podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy!  

A jeśli chcesz poznać więcej ozdób do przydomowych aranżacji, sprawdź te artykuły:

25
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.