1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Mięta w doniczce lub ogrodzie! Jak o nią dbać?

Ogród i balkon

2 lata temu

Mięta w doniczce lub ogrodzie! Jak o nią dbać?

Rośliny Zdrowie
16
1
0
16
1

Mięta to doskonałe zioło, które z łatwością możesz hodować w swoim domu lub ogrodzie! Sprawdź, jakie odmiany mięty powinieneś znać, w jaki sposób o nie dbać, a także poznaj dobroczynne właściwości tego zioła! 

Mięta – rodzaje, które powinieneś znać!

Pięknie pachnąca, niezwykle rozpoznawalna przyprawa, za którą przepada mnóstwo osób. Znakomita w kuchni, cechująca się wspaniałymi właściwościami – mięta. Rodzaje tej świetnej rośliny można liczyć w dziesiątkach, jednak tylko niektóre z nich są przez nas najczęściej wybierane. Jakie odmiany ma mięta?

Mięta pieprzowa (Mentha x piperita)

Jedną z najintensywniejszych, wręcz nieco pikantnych w zapachu odmian jest mięta pieprzowa. Możemy poznać ją właśnie po tej charakterystycznej woni, a także po nieco zaokrąglonych lub lancetowatych liściach posiadających delikatny meszek po spodniej stronie.

Odmiana pieprzowa to mięta w doniczce, która jest niezwykle często wybieranym przez nas gatunkiem. Nie ma w tym nic dziwnego! Jej maksymalny wzrost wynosi około 90 centymetrów, dzięki czemu świetnie sprawdza się zarówno w domach, jak i ogrodach. Oprócz tego to właśnie ta mięta, którą określamy mianem mięty lekarskiej, więc i wspaniałych właściwości jej nie brak!

Mięta pieprzowa to naturalna krzyżówka dwóch innych odmian. Odpowiedzialne za to są mięta zielona oraz mięta nadwodna. Aż trudno uwierzyć, że natura stworzyła coś tak niesamowitego! Bardzo podobnym zapachem może pochwalić się mięta nadwodna (Mentha aquatica), która najlepiej czuje się uprawiana przy zbiornikach wodnych.

Mięta cytrynowa (Mentha x gentilis var. Citrata)

Z krzyżówki mięty zielonej oraz polnej powstała mięta cytrynowa. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zapachowi. W smaku ta odmiana jest bardzo delikatna, z lekko wyczuwalnym mentolem i znacznie mocniejszym cytrynowym akcentem.

Sprawdź też: Zioła w kuchni – jak je hodować? Jakie wybrać i jak o nie dbać? Wszystko o ziołach w kuchni

Można powiedzieć, że jest to wręcz miniaturowa mięta. W doniczce lub w glebie nie podrośnie wyżej niż na wysokość 30 centymetrów. W rozpoznaniu tej odmiany pomoże Ci jeszcze jedna wskazówka – mięta cytrynowa ma malutkie, owalne i bardzo jasnozielone listki.

Mięta meksykańska, tymianek meksykański, kubańskie oregano

Tak naprawdę to nie jest ani mięta, ani oregano czy tymianek – to Plectranthus amboinicus. Znakomite zioło, które w smaku łączy ze sobą smaki wszystkich tych przypraw. Mięta meksykańska jest chętnie używana przez mieszkańców Afryki oraz Azji.

Plectranthus amboinicus znakomicie sprawdza się jako odstraszacz na komary. Działa on w bardzo podobny sposób co komarzyca. Swoim zapachem skutecznie zniechęca nieproszonych gości.

A jak wygląda mięta meksykańska? Posiada ona grube pędy oraz owalne, pełne włosków listki, na których dokładnie widać unerwienie. Podczas kwitnienia wygląda nieco jak lawenda – puszcza kłosowate łodygi, na których osadzone są różowe lub fioletowe kwiaty.

Mięta polna (Mentha arvensis)

Znakomita ozdoba do ogrodu to z pewnością polna mięta. Rodzaje ziół tego typu – dzikie, rozrastające się – bardzo szybko zajmują wolne przestrzenie. Są świetnym dopełnieniem ogrodu nie tylko przez swój wygląd, ale również i użyteczność.

Mięta polna może być używana do deserów, naparów czy potraw. Wszystko dzięki temu, że jest ona bogata w intensywne olejki eteryczne – między innymi mentol. Jej zapach jest wręcz obłędny!

A jak wygląda mięta polna? Charakteryzuje się ona długimi pędami, na których gęsto osadzone są jajowate listki o krótkich ogonkach. Ich brzegi zakończone są ząbkami. Spód liścia jest jaśniejszy od jego górnej części.

Mięta okrągłolistna (Mentha rotundifolia)

Tę odmianę mięty wyróżnia wyjątkowy posmak – jest on mianowicie lekko jabłkowy. Tą cechą może również pochwalić się mięta wonna (Mentha suaveolens Variegata). One jednak różnią się między kolorem – okrągłolistna ma całkowicie zielone liście, natomiast wonna biało-zielone.

Jest to również doskonałe zioło do spożycia w formie naparów, deserów czy dań. Posiada ono fantastyczne działanie lecznicze tak jak każda z wymienionych tu odmian.

Mięta zielona (Mentha spicata)

Jeżeli zależy Ci jedynie na delikatnym, niezbyt ostrym smaku – powinna zainteresować Cię zielona mięta. Właściwości lecznicze tej odmiany są równie doskonałe co innych rodzajów.

Mięta zielona charakteryzuje się wysokością od 40 do aż 120 centymetrów! Jej liście są lancetowate, delikatnie pokryte włoskami. Smak mięty zielonej jest nieco stłumiony, ponieważ zawiera ona o wiele mniej mentolu od przykładowo mięty pieprzowej. 

Mięta w doniczce i ogrodzie. Jak o nią dbać?

Pielęgnacja tego typu ziół nie jest skomplikowana! Niezależnie, czy Twój wybór padnie na okrągłolistną czy zieloną – a może strzałem w dziesiątkę okaże się mięta pieprzowa? Uprawa nie zajmie Ci zbyt dużo czasu i nie będzie wymagała przesadnej ilości uwagi.

Jak sadzić miętę?

Oprócz bazylii chyba nie ma popularniejszego zioła idealnego na parapet kuchenny niż mięta. Jak sadzić tę roślinę? Czy ma ona jakieś specjalne wymagania? Wybrać nasiona czy niewielką sadzonkę?

Miętę sadzimy w ogrodzie w miesiącach jesiennych lub wiosennych. Pamiętaj, by zapewnić sadzonkom dobre, lekko zacienione stanowisko, z żyzną glebą o obojętnym pH. Sam wysiew nasion nie ma większego znaczenia, ponieważ lekko podrośnięte sadzonki i tak należy przepikować, gdy osiągną kilka centymetrów wysokości (ok. 2–3 cm).

Sprawdź też: Parapet w kuchni – jak go zaaranżować? Jakie ozdoby i zioła powinny się tam znaleźć? Poznaj nasze typy!

Jeżeli czekasz długo na pierwsze kiełki – nie zrażaj się! Mięta jest dość trudna do wysiania, jednak gdy rozwinie korzenie i zacznie wzrastać, nic jej nie zatrzyma! Znacznie bardziej sprzyja jej wzrost na zewnątrz, w ogrodzie – lecz mięta w doniczce również może rosnąć zdrowo, na nieco osłoniętym od słońca parapecie!

A jeśli nie masz cierpliwości – marketowa mięta w doniczce również może zagościć w Twoich skromnych progach! Jej należy jednak poświęcić nieco więcej uwagi ze względu na to, że często takie sadzonki są przelane lub przesuszone!

Stanowisko i ziemia

Tak jak już wspomnieliśmy – idealne stanowisko to lekko zacienione miejsce. Zbyt słoneczne stanowisko mogłoby skutecznie uszkodzić delikatne liście. Zorientuj się, czy mięta, którą uprawiasz, jest na pewno mrozoodporna. Znaczna większość rodzajów mięt charakteryzuje się tą cechą, jednak nie wszystkie!

Ziemia do uprawy mięty powinna być podłożem przeznaczonym dla warzyw lub ziół, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W przypadku hodowli w pojemniku wybierz doniczkę z odpływem. Nie zapomnij również o warstwie keramzytu pod podłożem – warto by gleba była przepuszczalna i nie zatrzymywała w sobie zbyt dużej ilości wody. 

Podlewanie i nawożenie

Bardzo wiele czynników wpływa na to, jak poprawnie powinna być podlewana mięta. Jak dbać o ten aspekt? Najłatwiej, jeśli wyczujesz potrzeby swojej sadzonki. Podręcznikowo gleba, w której znajduje się mięta, nie powinna nigdy być całkiem sucha – lecz również niezupełnie przesiąknięta wodą.

Mięta w ogrodzie
Mięta wymaga całkiem sporej ilości wody

A co z nawozami? Twój miętowy raj z pewnością będzie uradowany, jeśli co jakiś czas zasilisz go nawozami rozpuszczalnymi w wodzie. Zwracaj uwagę jednak na jego rodzaj – najlepiej sprawdzą się egzemplarze przeznaczone ziołom i warzywom. Możesz również wspomagać je biohumusem lub nawozem do roślin ogrodowych.

Rozmnażanie

To, jak rozmnażać miętę, nie jest zbyt skomplikowane. Można zrobić to na dwa sposoby, które nie wymagają specjalnych umiejętności. Zwróć uwagę na to, że najlepiej przeprowadzać takie zabiegi wiosną lub latem. Jak się za to zabrać?

Rozmnażanie mięty zaczniemy od przygotowania rośliny matecznej, naczynia z wodą, ostrego narzędzia (nożyczek lub noża) oraz węgla aktywnego, niesłodzonego. Jeżeli nie masz swojej własnej mięty – nie martw się. Uszczknij taką sadzonkę od sąsiada lub kogoś z rodziny! Na pewno znasz kogoś takiego!

Wystarczy, że odetniesz niewielką, około 10-centymetrową szczepkę mięty z kilkoma listkami i umieścisz ją w naczyniu z wodą. Następnie dodaj do niej węgiel aktywny. Odstaw tak przygotowaną sadzonkę w ciepłe miejsce i obserwuj,czy wszystko jest w porządku. Jeśli woda stanie się „podejrzana” – wymień ją na świeżą, ponownie dodając węgiel. Po około 2 tygodniach nowa sadzonka będzie gotowa do posadzenia jej w ziemi!

Drugi sposób wymaga nieco grzebania w ziemi. Polega ona na tym, że gdy mamy dorosłą, rozrośniętą miętę – wystarczy ją wykopać, a następnie oddzielić sadzonkę rozłogową od rośliny matecznej. Poznasz ją po tym, że wygląda dosłownie jak łodygi nad ziemią – jednak w kolorze białym. Wyjmij ją i wsadź do osobnej doniczki – powinna przyjąć się i wzrosnąć raz-dwa! 

Choroby i szkodniki

Mięta jest dosyć podatną na choroby i szkodniki rośliną. Potrafi to być bardzo uciążliwe, szczególnie gdy chcemy uprawiać ją do spożycia. Zastosowanie w takim przypadku odpowiednich, chemicznych fungicydów lub środków owadobójczych jest niemożliwe.

W przypadku, jeśli używamy mięty do spożycia, a zauważymy na niej nieładne zmiany lub obecność szkodników, należy ją bezwzględnie przyciąć aż do samej ziemi. Jeśli odrośnie zdrowa, bez zauważalnych zmian – możemy to zaliczyć jako sukces, a jeżeli wciąż jest coś nie tak – najprościej wyrzucić sadzonkę.

Sprawdź też: Melisa – czy jej uprawa jest trudna? Co musisz wiedzieć o melisie, by bezproblemowo rosła?

Gdy mięta jest jedynie ozdobą naszego ogrodu – możesz stosować wszelką chemię, która zadziała na powstały problem. Do najczęstszych chorób należą rdza mięty oraz mączniak prawdziwy, natomiast szkodniki to między innymi stonka miętowa, tarczyki zielone czy pchełki.

Niepokojące objawy to plamy na liściach – jeśli są żółte to prawdopodobnie rdza mięty. Biały nalot natomiast sugeruje mączniaka prawdziwego. A jeżeli zmiany są dość nietypowe, liście stają się zwiotczałe, w kropeczki lub przezroczyste – prawdopodobnie to sprawka szkodników roślin.

Jakie właściwości ma mięta?

Co dobrego ma nam do zaoferowania mięta? Czy mięta szkodzi na wątrobę? Czy mięta na zgagę to dobry pomysł? A może mięta szkodzi na serce? Sprawdźmy, na co działa mięta!

Mięta pieprzowa uważana jest za jedno z najstarszych ziół leczniczych. Wykorzystywano ją już w czasach starożytnych prawie na całym świecie! Po dziś dzień jest jedną z chętniej stosowanych roślin do ziołolecznictwa takich kłopotów jak problemy z trawieniem, bóle brzucha czy objawy chorobowe osób cierpiących na zespół jelita drażliwego.

Olejek z mięty pieprzowej, odpowiednio rozrobiony lub skoncentrowany w produktach dostępnych w aptekach, a nawet herbata miętowa działają cuda! Pomaga w unormowaniu pracy przewodu pokarmowego oraz rozkurcza mięśnie tam się znajdujące, uwalnia od wzdęć i poprawia łaknienie. A na co pomaga mięta oprócz tego? Normalizuje nudności występujące u kobiet w ciąży, ale również może być stosowana jako aromaterapia!

Olejek miętowy w formie inhalacji doskonale radzi sobie ze zwalczaniem migreny, łagodzeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych oraz ułatwia oddychanie. Badania naukowe wskazują między innymi na działanie antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwalergiczne mięty pieprzowej.

Tyle dobrego w jednej roślinie – lecz czy na tym kończy się mięta? Przeciwwskazania jasno wskazują na to, że nie! Produkty zawierające miętę nie powinny być spożywane przez osoby na nią nadwrażliwe, mające refluks żołądkowo–przełykowy, kamienie nerkowe czy przepuklinę. Niemowlęta i dzieci nie mogą być smarowane preparatami z miętą w okolicach twarzy czy klatki piersiowej. Oprócz tego nadmiar mięty może powodować zgagę lub podrażnić błonę śluzową żołądka.

Aranżacja mięty na kilka sposobów!

Mięta, jak wiesz, jest wszechstronna – doskonale zdobi ogród, balkon lub parapet, może być wykorzystywana do tworzenia dań, naparów czy deserów. Sprawdzi się w przypadku wielu chorób czy powstałego dyskomfortu po zbyt ciężkich posiłkach – a jak może się prezentować ot tak, na co dzień? Sprawdź!

Poniżej znajduje się piękne zdjęcie mięty rosnącej w niezwykle stylowy sposób! Pień drzewa wykorzystany jako swego rodzaju donica to naprawdę znakomite rozwiązanie!

Następnie fantazyjnie zwisająca z wiszącej doniczki mięta! Czyż nie wygląda interesująco? Cienkie łodygi, na których spoczywają delikatne listki, prezentują się naprawdę obłędnie!

A teraz prawdziwa aranżacja! Mięta, rozmaryn i tymianek! Cóż za świetni trzej muszkieterowie w jednej donicy! Każdy w kuchni powinien mieć taki skarbiec z aromatycznymi ziołami!

Oczywiście nie mogło zabraknąć czegoś do spożycia! Smoothie o smaku mięta-mango przyozdobione pięknym listkiem mięty. Odświeżenie gwarantowane!

Mamy nadzieję, że mięta nie kryje już przed Tobą żadnych tajemnic i dokładnie wiesz, która odmiana powinna znaleźć się w Twoim domu lub ogrodzie. Dołożyliśmy wszelkich starań, by dobrać odpowiednie zasady pielęgnacyjne tak, by to, jak dbać o miętę, nie stanowiło dla Ciebie najmniejszego kłopotu!

W jaki sposób Ty dbasz o miętę? Do czego ją wykorzystujesz? W jaki sposób ją wyhodowałeś? Koniecznie podziel się z nami swoimi przemyśleniami i doświadczeniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej fantastycznych roślin – sprawdź koniecznie te artykuły:

16
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.