1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Wciornastki – po czym poznać ich żerowanie? Jak z nimi walczyć?

Ogród i balkon

10 miesięcy temu

Wciornastki – po czym poznać ich żerowanie? Jak z nimi walczyć?

Szkodniki
17
2
1
17
2

Wciornastki to szkodniki roślin trudne do wypatrzenia. Czy zwalczanie tych owadów zawsze wymaga tak stanowczych kroków, jak oprysk na wciornastki? Domowe sposoby nie są wystarczające? Zobacz, jak powinno wyglądać zwalczanie wciornastków.

Wciornastki – krótka charakterystyka. Jak wyglądają te szkodniki?

Wciornastki to bardzo małe, czarne, pomarańczowe lub brązowawe przecinki, które bardzo trudno wypatrzeć. Gołym okiem jest to zwykle niemożliwe. Ich ciała są podłużne, niezależnie od gatunku, których istnieją tysiące! W Polsce jest ich jedynie nieco ponad 200 i tylko niektóre z nich są naprawdę problematyczne. Wyróżnić można te okazy:

  • wciornastek szklarniowiec,
  • wciornastek tytoniowiec,
  • wciornastek cieplarek,
  • wciornastek zachodni,
  • wciornastek anturiowiec.
Wciornastki w przybliżeniu
Olejek neem stosowany regularnie na liście zadziała zapobiegawczo na wciornastki i przędziorki!

Niemal każdy z nich atakuje nieco inne rośliny. A jakie kwiaty są najbardziej narażone na to, że dorwą się do nich wciornastki? Monstera, fikusy, goździki, dalie, róże, bluszcze oraz mnóstwo rosnących owoców i warzyw.

morele.net_korzystne oferty

Dorosły owad, tak jak już wspomnieliśmy, jest niewielką, ciemną kreseczką – a jak wyglądają poprzedzające ją stadia rozwoju? Samice tego szkodnika składają jaja w liściach lub miękkich częściach łodygi rośliny. Po wykluciu się na świat przybywają wygłodniałe wciornastki. Larwy od początku istnienia od razu zaczynają wyjadać spodnie części liści aż do przemiany w protonimfę, a następnie nimfę. Te stadia poprzedzają dorosłość, a następnie krąg życia się zapętla.

Sprawdź też: Choroby roślin doniczkowych – szkodniki i inne przyczyny

Larwy i dorosłe osobniki odżywiają się liśćmi przy pomocy kłująco–ssącego aparatu gębowego, którym z łatwością wgryzają się w rośliny i pobierają z nich soki. Wciornastki mogą przenosić groźne wirusy.

Wciornastki – objawy. Jak rozpoznać ich żerowanie?

Szkodniki roślin nie są łatwe do rozróżnienia – w tym przypadku bardzo trudno wskazać winowajcę. Jednym z pierwszych pomysłów, gdy masz podejrzenie ich występowania, jest użycie lupy, aby dojrzeć te malutkie przecinki. Robaki widoczne w powiększeniu prawdopodobnie pozwolą Ci na ich rozpoznanie.

Wciornastki na storczykach lub na innych stosunkowo wysokich okazach możesz wypatrzeć w jeszcze jeden sposób. Wystarczy, że pod podejrzaną roślinę podłożysz białą kartkę i potrząśniesz kwiatem. Na jasnej barwie bez problemu dojrzysz intruzów.

Jednak jakie sygnały mogą wskazywać na to, że naszym przeciwnikiem są wciornastki? Zainfekowana roślina ukazuje zniszczenia na liściach, kwiatach i owocach. Charakterystyczne są srebrzyste smugi z czarnymi kropeczkami. Na kwiatach również mogą pojawić się inne, niewyglądająco zdrowo przebarwienia lub deformacje.

Niektóre gatunki tych szkodników znajdziemy też w innych miejscach niż jedynie na liściach i łodygach. Wciornastki w ziemi to na przykład odmiana zachodnia, która zazwyczaj właśnie tam przepoczwarza się i tym samym jest trudniejsza do zwalczenia.

Zwalcz wszelkie szkodniki profesjonalnymi środkami:

Ale to niemożliwe, że w moich roślinach są wciornastki! Skąd się biorą te szkodniki w moim domu?! Najczęściej przyczyną jest przyniesienie ich na nowej roślinie, a skubańce bardzo szybko przeprowadzają inwazję. 

Jak zwalczyć wciornastki?

Wciornastki w domu to nie lada problem – nie możemy tu zastosować silnych chemikaliów tak, jak w przypadku oprysku na zewnątrz. Te szkodniki roślin rozmnażają się w zastraszającym tempie, bez trudu zajmując i posilając się coraz to większą ilością kwiatów. Czy istnieją jakieś nieszkodliwe, domowe sposoby na wciornastki? Jak się pozbyć tych nieproszonych gości?

Domowe sposoby

Pierwszym krokiem, jaki powinnaś podjąć, jest zapewnienie roślinie podwyższonej wilgotności. Możesz to osiągnąć, dokładnie myjąc liście z obu stron, szczególnie z ich spodniej strony – nie zapomnij o przykryciu ziemi folią, by nie doprowadzić do przelania. Warto też wymienić roślinie ziemię, dokładnie oczyszczając korzenie z poprzedniej mieszanki.

Innym, bezpiecznym sposobem są roztocza na wciornastki. Dzięki zakupowi paczki z dobroczynkiem, roztoczami Amblyseius (swirski) lub dziubałeczkiem możesz spać spokojnie! Drapieżne roztocza rozprawią się raz-dwa z nieproszonymi gośćmi. Roztocza na wciornastki potrafią zdziałać cuda!

Czy są jeszcze inne sposoby na to, jak zwalczyć wciornastki w domu? Oczywiście, że tak! Z pomocą kilku produktów możesz sporządzić swój własny, domowy preparat na wciornastki. A jak go zrobić? Będziesz potrzebować jedynie wody i mydła lub rozgniecionego czosnku. Wybrany produkt dodaj do wody, którą przemyjesz wszystkie liście zainfekowanej rośliny.

Ale najważniejszy domowy sposób na wciornastki to …częste przeglądanie roślin, usuwanie zniszczonych, martwych części i niezaniedbywanie roślin. A co jeśli mimo stosowania wszystkich powyższych rad (od kilku tygodni) wciąż widuję wciornastki? Zwalczanie ich czasem może być trudne – dlatego w takim momencie warto sięgnąć po chemię. 

Chemia

Co na wciornastki w ostateczności? Oczywiście preparaty, które w swoim składzie mają konkretne substancje owadobójcze. Odpowiednich produktów szukaj w sklepach ogrodniczych lub internetowych, takich jak morele.net!

Jak zwalczyć wciornastki? Preparat, który zakupisz, stosuj zgodnie z zaleceniami producenta. Nie narażaj zdrowia i życia swojego, swoich bliskich lub zwierząt – zachowaj szczególną ostrożność.

Pamiętaj, że najlepiej nie stosować takich środków, jeśli dopiero co w Twoich doniczkach pojawił się dobroczynek na wciornastki, ponieważ i mu to zaszkodzi. W preparatach znajdują się naprawdę mocne substancje. Nie zapominaj, że tyczy się to wszystkich roztoczy – tak samo źle zareaguje dziubałeczek lub swirskii na wciornastki.

Sprawdź też: Ziemiórki – jak się pozbyć nieznośnych muszek? Sposoby na ziemiórki!

Mamy nadzieję, że wciornastki nie kryją już przed Tobą żadnych tajemnic i wiesz jak się ich pozbyć. Czy miałeś już wciornastki w domu? Jaki preparat na wciornastki okazał się najskuteczniejszy? Czy domowe sposoby na wciornastki wystarczą? Koniecznie podziel się swoim zdaniem w sekcji komentarzy! 

A skoro znasz już wciornastki – może chcesz poznać również inne szkodniki roślin?

17
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *