1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Komarzyca – odmiany, pielęgnacja. Jak stosować plektrantus koleusowaty?

Ogród i balkon

2 lata temu

Komarzyca – odmiany, pielęgnacja. Jak stosować plektrantus koleusowaty?

Rośliny
15
2
2
15
2

Komarzyca to znakomita roślina! Sprawdź, skąd pochodzi, jak wygląda i w jaki sposób o nią dbać! Czy komarzyca ma jakieś specjalne cechy, przez które powinieneś ją kupić? W naszym poradniku przedstawimy komarzycę od A do Z!

Co to jest komarzyca? Jakie ma odmiany?

Komarzyca, czyli plektrantus koleusowaty, to bylina pochodząca z południowych części Afryki i Azji. Roślinę najlepiej uprawiać w doniczkach wiszących. A dlaczego? Ponieważ wraz ze wzrostem komarzyca przyjmuje formę zwisającą.

Plektrantus koleusowaty Variegata komarzyca
Plektrantus koleusowaty Variegata

W Polsce komarzyca uprawiana jest zwykle jako roślina jednoroczna. Jak w ogóle wygląda komarzyca? Odmiany bardzo różnią się od siebie czy są raczej zbliżone wizualnie?

Najczęściej spotykaną odmianą jest komarzyca Variegata (Marginatus). Charakteryzuje się ona zielonymi liśćmi oznaczonymi białymi, falowanymi brzegami. Inne popularne odmiany to:

  • komarzyca Nico, czyli komarzyca fioletowa;
  • komarnica Cilatus – zielona odmiana z białymi plamkami;
  • pokrzelica Elf – odmiana w dwóch odcieniach zieleni;
  • komarzyca Green Mountain – trójbarwna odmiana, biało-żółto-zielona.

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty na balkon. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej na Twoim balkonie?

Liście komarzycy – niezależnie od odmiany – mają jedną, bardzo ciekawą cechę. Po roztarciu ich w dłoniach możemy poczuć charakterystyczny kamforowy zapach. Poszukując swojej sadzonki, możemy się natknąć na nazwę „komarzyca czerwona” – czerwienienie liści jest jednak charakterystyczne dla wszystkich rodzajów tej rośliny. Nabywają one tę barwę wraz ze wzrostem.

Czy mimo tylu pięknych odmian komarzyca w domu lub na balkonie jest trudna w uprawie? Jakie wymagania ma ta roślina i co trzeba jej zapewnić, by zdrowo rosła? 

Jak dbać o komarzycę?

Komarzyca na balkonie lub w domu nie jest zbyt skomplikowana w uprawie – jednak istnieje kilka reguł, które dobrze byłoby znać. W jaki sposób dobrać podłoże i stanowisko? Jak podlewać i nawozić komarzycę? Czy da się ją w łatwy sposób rozmnażać? Przekonaj się, czy jesteś w stanie zapewnić jej dobre warunki!

Stanowisko i podłoże

Kąpiele słoneczne to coś, czego z pewnością potrzebuje komarzyca. Uprawa i wymagania rośliny w tym zakresie są bardzo proste. Jeżeli zapewnisz komarzycy dostateczną ilość światła, nie będzie się ona wyciągać, tworzyć przerw między liśćmi, dzięki czemu łodygi będą gęsto ulistnione i przyjemne dla oka.

Komarzyca w mieszkaniu powinna mieć dużo miejsca wokół. Optymalna temperatura powinna wynosić powyżej 18 stopni Celsjusza. W takich warunkach roślina wsparta promieniami słonecznymi z południowej lub zachodniej strony z pewnością odwdzięczy Ci się pięknym wzrostem.

A jaką glebę powinien mieć plektrantus koleusowaty? Roślina w tym zakresie ma bardzo niskie wymagania – będzie dobrze rosnąć nawet w najzwyklejszej mieszance z marketu. Jeśli jednak chcesz zapewnić jej luksusową ziemię, zadbaj o to, by była ona przepuszczalna i bogata w składniki pokarmowe.

Warto też pomyśleć nad dobrym terminem, kiedy powinna zostać posadzona nasza roślina. Komarzyca do gruntu może być włożona dopiero po przymrozkach, w okolicy maja. Ta zasada tyczy się również tego, kiedy możemy umieścić komarzycę na balkonie lub tarasie. 

Jak komarzyca powinna być podlewana i nawożona?

Mało roślin jest aż takimi pijakami jak komarzyca! Uprawa jej w tym zakresie wymaga regularnego podlewania dużą ilością wody. Należy jednak pamiętać o każdorazowym wylewaniu jej nadmiaru z podstawki doniczki, w przeciwnym wypadku korzenie mogą zgnić.

Sprawdź też: Jakie pnącza na balkon wybrać? Dobieramy rośliny pnące o różnych wymaganiach na balkon

A nawożenie? Komarzyca wymaga dodatkowych składników jedynie w miesiącach letnich, regularnie, co dwa tygodnie. Należy wtedy wzbogacać wodę, którą nią podlewamy, o nawóz przeznaczony do roślin doniczkowych lub o zielonych liściach.

Zimowanie komarzycy

Niestety, mrozoodporność nie należy do zestawu cech, którymi może pochwalić się komarzyca. Zimowanie tej rośliny ma określone zasady, do których trzeba się stosować od pierwszych przymrozków. Wrzesień lub październik to miesiące, kiedy powinniśmy zabrać kwiatek do pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 14 stopni Celsjusza.

Jeżeli chodzi o dostęp światła w miesiącach zimowania, powinno ono być niewielkie. Z pewnością nie można trzymać komarzycy w zupełnej ciemności, ale również nie wolno wystawiać jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podczas tych miesięcy roślina może zupełnie zrzucić wszystkie listki – jednak to nie powód do zmartwień! Chociaż zdarza się, że roślinie nie uda się przetrwać tych najtrudniejszych miesięcy, utrata liści nie jest wyznacznikiem. Zaraz po wystawieniu jej na standardowe, letnie miejsce – wszystkie na nowo się rozwiną.

Przed przeniesieniem komarzycy do miejsca zimowania możesz odciąć jej pędy, które idealnie nadadzą się do rozmnożenia rośliny! Jak powinna być podcięta komarzyca? Rozmnażanie jej należy do łatwych czy to raczej trudna sztuka?

Rozmnażanie komarzycy

Aby pozyskać pędy do ukorzenienia – musimy przygotować naczynia z wodą oraz ostre narzędzie. Nie musisz obawiać się o swój plektrantus. Komarzyca bardzo dobrze znosi cięcie. 

W pierwszym kroku odetnij około 5–10 centymetrów pędu wraz z kilkoma listkami. Możesz przygotować nawet kilka egzemplarzy, a następnie umieścić je w naczyniu z wodą. Nowe roślinki będą gotowe do posadzenia bardzo szybko – tą łatwością w rozmnażaniu na pewno może się pochwalić komarzyca. Sadzonki z korzonkami wystarczy już tylko włożyć do ziemi lub dosadzić do rośliny matecznej.

Ucięte pędy komarzycy można również ukorzenić bezpośrednio w ziemi, choć sposób z wykorzystaniem wody jest znacznie łatwiejszy. A czy komarzyca kwitnie? Jak wygląda jej kwiat?  

Jak kwitnie komarzyca?

Kwitnienie w tym przypadku to nic spektakularnego. Co więcej, kwiatostanów warto się pozbywać od razu po ich pojawieniu się. A dlaczego? Ponieważ na ich rozwinięcie zużywanych jest wiele sił, które z pewnością mogłaby wykorzystać lepiej nasza szanowna komarzyca. Kwiat, który może się na niej pojawić, będzie w kolorze białym lub delikatnie fioletowym – zaręczamy, że to nic nadzwyczaj pięknego.

Choroby i szkodniki

Wiesz już, jak opiekować się rośliną, skąd pochodzi i jak wygląda komarzyca – uprawa i wymagania to jednak nie wszystko! Warto również przyjrzeć się chorobom oraz szkodnikom, które mogą ją atakować.

Plektrantus koleusowaty uprawiany w dobrych warunkach nie jest raczej podatny na choroby. Problemem mogą być jedynie błędy uprawowe, które z pewnością roślina Ci zakomunikuje opadaniem liści, zasuszeniem lub zmianą koloru na dość niezdrowy. A szkodniki? Zdarza się, że komarzyce atakowane są przez mszyce.

Zastosowanie komarzycy

Komarzyca jako kwiat balkonowy to doskonała ochrona przed niektórymi owadami. Roślina odstraszająca komary – przecież to opcja idealna, szczególnie jeśli tak pięknie się prezentuje!

Sprawdź też: Preparaty na komary – co odstrasza komary? Najlepsze domowe sposoby

Za działanie odstraszające nieproszonych gości służą wcześniej wspomniane liście. Zapach, który wydzielają, jest nie do zniesienia przez te krwiopijcze owady! Jeżeli poszukujesz rośliny na komary – przynajmniej jeden plektrantus koleusowaty to must have w okolicy Twojego okna lub balkonu! 

Komarzyca i …co? Kompozycje!

Plektrantus koleusowaty jest piękny sam w sobie, jednak barwne kompozycje to zwykle rzecz, której poszukujemy do swoich wiszących donic! Więc pozostaje tylko jedno pytanie – komarzyca, z czym łączyć tę roślinę?

Aby stworzyć wielobarwną donicę, wybieraj rośliny o podobnych potrzebach. Na przykład komarzyca z surfinią stworzą bardzo zgrany duet! A jak pięknie będą razem się prezentować! Spójrz poniżej i poczuj tę inspirację!

A jeśli chcesz, by wokół było jeszcze bardziej kolorowo – nic nie stoi na przeszkodzie, aby komarzyca z pelargoniami stały się gwiazdami całego Twojego balkonu! To niezwykłe, jak one dobrze się ze sobą dogadują!

Z jakimi jeszcze roślinami możemy pozwolić sobie na takie duety, w których pierwsze skrzypce będzie grać komarzyca? Kompozycja, na którą składać się będą komarzyca i  koleus, z pewnością Cię oczaruje! Poniżej możesz zobaczyć nawet trio, składające się z komarzycy, koleusa oraz pelargonii!

Mamy nadzieję, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś! Wierzymy, że komarzyca nie kryje już przed Tobą żadnych tajemnic – a jeśli tak jest, przedstaw nam swój problem w sekcji komentarzy, a dołożymy wszelkich starań, by pomóc Ci go rozwiązać!

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących roślin odpowiednich na balkon, sprawdź te artykuły:

15
2

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *