1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jakie drzewka do ogrodu wybrać? Najładniejsze gatunki, które upiększą Twój ogród

Poradniki

7 miesięcy temu

Jakie drzewka do ogrodu wybrać? Najładniejsze gatunki, które upiększą Twój ogród

Ogród Rośliny
5
0
0
5
0

Drzewka do ogrodu są jego bazą – stanowią nie tylko dekorację, lecz także tło dla kwiatów oraz pełnią one funkcje praktyczne. Różne rodzaje drzew wymagają często innej pielęgnacji. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, pomożemy Ci zdecydować, jakie gatunki są najlepsze dla Ciebie.

Sadzenie drzewek jesienią – czy to ma sens?

Jesień przez wielu ogrodników uważana jest za najlepszą porę roku, jeśli chodzi o sadzenie drzew. Mają one wtedy bowiem sporo czasu na ukorzenienie się i rozbudowanie systemu korzeniowego. Jesień w Polsce cechuje się także dość częstymi opadami deszczu oraz umiarkowaną temperaturą. Są to dobre warunki dla przyjęcia się drzewa w glebie i jego wzrostu. O tej porze roku kupisz również sadzonki z odkrytym korzeniem, które są tańsze niż te w doniczkach. Pozwoli Ci to także zaoszczędzić trochę pieniędzy. 

Drzewka do ogrodu
Drzewka jesienne w ogrodzie

Zobacz: Jak zrobić choinkę na pniu? Jak ją udekorować i wykorzystać w świątecznej aranżacji? Poradnik DIY krok po kroku

Musisz jednak pamiętać o paru ważnych aspektach. Sadząc drzewka do ogrodu, najpierw namocz ich korzenie, tak, by przy wsadzaniu ich do ziemi nie były suche. Glebę dokładnie przekop i usuń z niej wszystkie chwasty. Rośliny nie możesz umieścić ani zbyt płytko, ani zbyt głęboko. Korzenie nie mogą się wyginać i łamać, ale miejsce między nimi a pniem powinno być na powierzchni. Uważaj też, by drzewo posadzić prosto, krzywo zasadzone może wymagać dodatkowego wsparcia lub nieprawidłowo rosnąć. 

Jakie drzewka sadzimy jesienią?

Jesienią postaw przede wszystkim na drzewka do ogrodu z odkrytymi korzeniami. Są to takie sadzonki, które były już uprawiane bezpośrednio w gruncie, a nie w donicach. O tej porze roku sadzi się głównie drzewka owocowe do ogrodu takie jak śliwy, grusze czy młode jabłonki. Jesień to także czas, kiedy dobrze przyjmują się drzewa liściaste, np. klon, brzoza czy lipa. Możesz też postawić na specjalne ozdobne drzewka do ogrodu, wśród których bardzo popularne są klony dekoracyjne.

Jeśli wolisz, by wokół Twojego domu zagościły iglaki, nic nie stoi na przeszkodzie. Sosny, świerki czy jałowce sprawdzą się idealnie. Drzewa iglaste również obfitują w odmiany dekoracyjne. Królową jest tutaj sosna czarna, która, mimo że rośnie dość szybko, jest łatwa do uformowania, jej kształt można dopasować do własnych upodobań. Ciekawym gatunkiem jest także jodła kalifornijska. Ma ona srebrno-zielone igły, które po dotknięciu wydzielają cytrynowy zapach. 

Mężczyzna sadzi drzewko w ogrodzie
Mężczyzna sadzi drzewko w ogrodzie

Oryginalnym sposobem na zaaranżowanie przydomowego terenu są drzewka na pniu do ogrodu. Jest to metoda łączenia ze sobą dwóch roślin lub ich części. Dzięki temu uzyskać możesz ciekawe, nietuzinkowe formy. Drzewa te są zazwyczaj niewysokie, świetnie nadają się do mniejszych ogrodów. Z powodzeniem szczepić możesz gatunki takie jak wierzba (popularnymi odmianami są tutaj wierzba całolistna, wierzba szara i wierzba purpurowa) czy klon (klon kulisty, klon palmowy i klon czerwony), a także brzozy.

Zanim posadzisz – co trzeba rozważyć?

Planując sadzenie drzew w ogrodzie, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest ich rozmieszczenie. Jeśli wybierasz drzewka do ogrodu, które po kilku latach osiągną spore rozmiary, nie sadź ich w pobliżu okien, zabiorą one bowiem dostęp światła dziennego w Twoim domu. Często popełnianym błędem jest także zachowanie nieodpowiedniej odległości pomiędzy roślinami. Ważne są tutaj nie tylko finalna wielkość i szerokość drzew, lecz także rozrost korzeniowy. Pamiętaj też, że korzenie mogą niszczyć pobliską twardą nawierzchnię, jak podłoga tarasowa czy kostka brukowa przed domem. 

Zanim posadzisz konkretny gatunek drzewa, dowiedz się, jaki rodzaj gleby masz w swoim ogrodzie. Do ziemi warto też dodać trochę kompostu, przyspieszy to ukorzenienie się i wzrost roślin. Jak zapewne wiesz, sadzenie drzew wiąże się z większym obszarem zacienienia. Gleba jest tam bardziej wilgotna, a dostęp promieni słonecznych ograniczony. Dlatego też im więcej drzew w ogrodzie, tym mniejsze możliwości rozrostu kwiatów czy np. ziół. 

Duże drzewka do ogrodu

Duże drzewka do ogrodu mogą z powodzeniem zastąpić parasol czy daszek, dając tak upragniony w upalne dni cień. Ogromnym plusem posiadania większych drzew jest poprawa jakości powietrza, zatrzymują one bowiem zanieczyszczenia, pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen. Do popularnych w Polsce drzew o sporych rozmiarach zaliczyć można na pewno buk pospolity. W swojej końcowej fazie osiąga on od 25 do 30 m wysokości. Dojrzały buk produkuje dziennie ok. 7000 litrów tlenu. Musisz jednak wiedzieć, że potrzebuje on żyznej i wilgotnej gleby. 

W przypadku, gdy podłoże na Twojej działce jest dość jałowe, zdecyduj się na klon lub głóg. Ten pierwszy osiąga do 20 m wysokości i rośnie trochę jak duży krzew. Ma także płytki system korzeniowy, dlatego możesz go sadzić nawet w pobliżu kostki czy chodnika. Głóg zaś rośnie na wysokość ok. 6 m, a pod koniec maja kwitnie pięknymi, czerwonymi kwiatkami, co w okresie wiosennym nadaje mu także charakter mocno dekoracyjny. 

Duże drzewka do ogrodu
Duże drzewo w ogrodzie

Jeżeli jesteś zwolennikiem drzew iglastych, jednym z największych jest świerk serbski. W warunkach ogrodowych może osiągać do 20 m, przy czym jest wąski i ma szpiczasty wierzchołek. Sadzony w niewielkich odległościach może z czasem stanowić pewnego rodzaju płot osłaniający Cię od sąsiadów. Jeśli chodzi o drzewka ozdobne do ogrodu iglaste, idealna będzie sosna himalajska. Jej piękne, zwisające nawet 30 cm szyszki wyglądają trochę jak bombki na choince. 

Małe drzewka do ogrodu

Gdy Twój ogród nie ma dużej powierzchni lub gdy po prostu chcesz posadzić w nim więcej kwiatów i krzewów niż dużych drzew, postaw na małe drzewka do ogrodu – wybór jest tutaj ogromny. Do najciekawszych gatunków należą znane Ci zapewne jarzębina oraz cis pospolity. Jarząb pospolity wiosną obsypany jest białymi kwiatkami, jesienią natomiast na jego gałązkach pojawiają się charakterystyczne czerwone lub pomarańczowe kuleczki. Jest mrozoodporny, dlatego też nie musisz martwić się o jego ocieplanie zimą. 

Cis jest rośliną wiecznie zieloną. Jeśli podobają Ci się drzewka formowane do ogrodu, ten gatunek iglaka dobrze znosi cięcia i rośnie dość wolno, dlatego możesz bez większego trudu nadawać mu zamierzony kształt. W formie krzewu osiąga do 4 m wysokości. Kolejnym iglakiem dorastającym maksymalnie do 2,5 m jest cyprysik groszkowy. Jego igiełki są srebrzystoniebieskie, tak jak cis również idealnie nadaje się do formowania.

Małe drzewka do ogrodu
Sadzenie małego drzewka do ogrodu

Wiosną ciekawym akcentem są drzewka kwitnące do ogrodu. Jednym z piękniejszych jest dostępny w różnych kolorach lilak. Jego kwiatki mogą mieć odcień jasnofioletowy, żółty, biały lub purpurowy. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o magnolii. Jej dorodnymi różowymi lub kremowymi kwiatami zachwyca się chyba każdy. Wysokość drzewa zwykle nie przekracza 5 m. Trzeba jej jednak zapewnić dobrze nasłonecznione miejsce. 

Ozdobne drzewka kolumnowe

Ozdobne drzewka kolumnowe do ogrodu sprawdzą się szczególnie na działkach o niedużej powierzchni. Są one świetnym rozwiązaniem na odgrodzenie się od sąsiadów. Dzięki małej rozłożystości korony można je sadzić w niewielkiej od siebie odległości. Drzewka kolumnowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Nie musisz ich przycinać, pamiętaj tylko by zapewnić im dobre nawodnienie i ochronę przed mrozem zimą. Ozdobne drzewka kolumnowe mogą być też sadzone jako solitery, czyli pojedynczo rosnące drzewa np. w centralnym miejscu ogrodu. 

Często wybieranym gatunkiem drzewa kolumnowego jest buk pospolity Rohan Obelisk. Charakteryzuje się on ciemnoczerwonymi liśćmi, które jesienią przybierają barwę ciemnobrązową. Jego wysokość docelowa wynosi od 10 do 15 m. Ta odmiana buku jest odporna na mróz i cięcie, jednak musisz zapewnić mu dobre nawodnienie i żyzną glebę. 

Drzewka kolumnowe
Drzewka kolumnowe

Ciekawym okazem, jeśli chodzi o drzewka kolumnowe, jest także wiąz holenderski. Rośnie on do 4 m, a rozpiętość jego korony wynosi nie więcej niż 3 m. Charakteryzuje się szybkim wzrostem. Wiosną i latem jego liście mają kolor jasnozielony, jesienią zaś żółty, stąd też jego potoczna nazwa – wiąz żółty. Nie musisz też martwić się rodzajem podłoża, przetrwa on nawet zasadzony w jałowej glebie. 

Drzewka kule do ogrodu

Jednym z najbardziej efektownych i popularnych sposobów formowania drzew jest nadawanie im okrągłego kształtu. Drzewka kule do ogrodu najłatwiej uzyskać z iglaków. Nie oznacza to jednak, że odmiany liściaste się nie sprawdzą. Będzie je jednak trzeba częściej przycinać. Najlepiej też wybierać te gatunki, które rosną raczej wolno. Wybieraj też rośliny, które nie są podatne na grzyby, albowiem gęstość zieleni sprzyja rozwojom chorób. 

Drzewka kule do ogrodu
Drzewka w kształcie kuli

Wśród drzewek iglastych najłatwiejszych do formowania w kulę zaliczyć można jałowiec, modrzew, cyprysik groszkowy czy cis pospolity. Natomiast jeśli chodzi o rośliny liściaste, królem na pewno można tutaj ogłosić bukszpan wiecznozielony. Rośnie on dość wolno, jednak dobrze się zagęszcza. Może być sadzony zarówno w słońcu, jak i w cieniu. 

Drzewka egzotyczne do ogrodu 

Mimo że klimat w Polsce ma niewiele wspólnego z tropikalnym naturalnym środowiskiem roślin egzotycznych, coraz częściej możemy je spotkać w polskich ogrodach. Zmiany pogodowe w ostatnich czasach skutkują bowiem podwyższeniu średniej temperatury rocznej i mniejszymi mrozami. Możesz teraz mieć pod swoim domem palmę, oliwkę europejską czy cedr. Jednak drzewa egzotyczne nie zawsze oznaczają tylko te pochodzące z tropików. Z powodzeniem wyhodujesz u siebie w ogrodzie gatunki z krajów wschodnich, np. limbę syberyjską lub jodłę koreańską. 

Jeśli chodzi o drzewka egzotyczne do ogrodu tropikalne, należy je regularnie i obficie nawilżać. Podlewaj nie tylko glebę, nawadniając korzenie, zraszaj także liście. Rośliny te lubią raczej jasne miejsca, odpowiednio nasłonecznione. Pamiętaj też, aby zimą dokładnie osłonić ich korzenie i pień, mróz może bardzo szybko spowodować nieodwracalne skutki. 

Egzotyczne drzewo w ogrodzie
Egzotyczne drzewko do ogrodu

Jak widzisz, wybór drzewek ozdobnych do ogrodu jest bardzo szeroki. Możesz w nim zasadzić nie tylko typowe dla polskiego rejonu gatunki. Nie musisz też martwić się tym, że masz za mały teren i raczej nie uda Ci się posadzić na nim żadnego drzewa. Wystarczy tylko trochę wyobraźni i odpowiedniej wiedzy, byś mógł stworzyć ogród, o jakim marzysz.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.