1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Surmia – dekoracyjne drzewo, które odstrasza komary! Jak pielęgnować katalpę?

Ogród i balkon

3 miesiące temu

Surmia – dekoracyjne drzewo, które odstrasza komary! Jak pielęgnować katalpę?

Rośliny
6
0
0
6
0

Surmia to niezwykle zjawiskowe drzewo dekoracyjne, które posiada ozdobne liście i piękne kwiaty. Na dodatek może odstraszać komary! Jak pielęgnować Catalpę? Sprawdź to!

Surmia – ogrodowy skarb

Katalpa to drzewo, które wygląda niezwykle dekoracyjnie i będzie stanowić piękną ozdobę ogrodu. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, a zapach jej kwiatów odstrasza komary. Jeżeli wybierzesz odmianę, która nie osiąga zbyt dużych rozmiarów – możesz cieszyć się Catalpą także w małym ogródku, nawet takim przy mieszkaniu w bloku. Drzewo to posiada bardzo dekoracyjne liście, dlatego coraz częściej możemy je spotkać także w przestrzeni miejskiej. Jak pielęgnować katalpę? Podpowiadamy!

katalpa_kwiaty, które odstraszają komary
Pamiętaj o tym, by zimą zabezpieczyć surmię przed mrozem

Stanowisko dla katalpy

Urządzając ogród, często stajesz przed pytaniem, jakie drzewka do ogrodu wybrać. Jeżeli chcesz się na jakieś zdecydować, warto to dobrze przemyśleć i zaplanować, zwłaszcza w małych ogrodach. Polecamy surmię, która będzie piękną ozdobą. Musisz jednak wiedzieć, że nie każde stanowisko będzie dla niej odpowiednie. Catalpa może pięknie rozwijać się na naszej szerokości geograficznej, trzeba jednak zapewnić jej miejsce osłonięte od przeciągów, w którym nie będzie zbyt mocno wiało. Mile widziane jest stanowisko od strony południowej, czyli mocno słonecznej. 

Jak pielęgnować surmię?

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to odpowiednie zabezpieczenie katalpy przed mrozami. Jest to bowiem roślina ciepłolubna i zimowe temperatury mogą być dla niej bardzo niebezpiecznie. Konieczne jest okrywanie na zimę młodych roślin. Można owinąć je matą słomianą lub specjalną, przewiewną siatką.

Sprawdź też: Hiacynt w szkle, doniczce i ogrodzie. Jak uprawiać? Podpowiadamy!

Jeżeli chodzi o glebę – surmia nie jest wybredna, zaakceptuje praktycznie każdą. Podobnie ma się sprawa ze zbyt małą ilością wody. Nawet bez odpowiedniego podlewania Catalpa może pięknie się rozwinąć. Oczywiście powinniśmy zapewnić jej jak najlepsze warunki i dbać o to, by ziemia nie była zbyt przesuszona. Jej niewygórowane wymagania zapewne doskonale tłumaczą coraz większą popularność katalpy. Ma ona jeszcze jeden atut – doskonale radzi sobie nawet w zanieczyszczonym środowisku, będzie więc pięknie wzrastać w centrach miast pełnych spalin i smogu. A takich niestety w naszym kraju nie brakuje.

Sprawdź też: Co to jest łąka kwietna i jak ją założyć?

Musisz zapamiętać, że surmia nie lubi być przesadzana. W związku z tym dobrze przemyśl stanowisko, na którym planujesz ją posadzić, ponieważ, dla dobra rośliny, najlepiej go nie zmieniać.

Kwiaty Catalpy

Kwiaty katalpy pojawiają się w czerwcu lub lipcu, a ich średnica może wynosić nawet 6 cm. Są więc okazałe i niezwykle ładne. Zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale także zapachem. Najobficiej kwitnącym okazem jest surmia żółtokwiatowa, jej kwitnienie przypada nieco później – na przełom lipca i sierpnia. Surmia zwyczajna, czyli surmia bigoniowa, kwitnie na biało i jest jednym z częściej spotykanych gatunków Catalpy w naszych ogrodach.

kwiaty surmii odstraszające komary
Kwiaty katalpy zachwycają swoim pięknem

Kwiaty surmii wydzielają zapach odstraszający jednego z najbardziej irytujących owadów, który potrafi bardzo uprzykrzyć życie letnią porą. Jakiego? O tym poniżej!

Surmia – drzewo chroniące przed komarami!

Jeżeli szukasz nieinwazyjnego i wygodnego sposobu na komary, surmia bigoniowa może okazać się strzałem w dziesiątkę! Usiądź w jej okolicy podczas letniego wieczoru, a prawdopodobnie nie będziesz musiał smarować się żadnymi lepkimi mazidłami lub palić intensywnie pachnące spirale przeciw komarom. Ten drugi sposób jest szczególnie niepolecany, jeśli w ogrodzie przebywa z Tobą Twoje dziecko lub pies. Coś zupełnie innego możemy powiedzieć o surmii – to bowiem bardzo bezpieczna ochrona dla każdego! Zapach jej kwiatów skutecznie odstrasza komary, warto więc posadzić ją w okolicy swojego tarasu, by móc cieszyć się błogim odpoczynkiem wolnym od owadów kąsających w letnie wieczory.

Jeżeli zajmujesz się aktualnie aranżacją swojego ogrodu i zastanawiasz się, jakie rośliny będą prezentować się w nim najlepiej oraz jak je pielęgnować, może zainteresują Cię inne nasze artykuły:

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.