1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czy latające kleszcze są groźne dla człowieka?

Poradniki

1 rok temu

Czy latające kleszcze są groźne dla człowieka?

Szkodniki Zwierzęta
8
0
1
8
0

Słyszałeś kiedykolwiek o latających kleszczach? Zastanawiasz się, jak wyglądają i czy ich ugryzienie jest niebezpieczne? Czy atakują ludzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

W ostatnim czasie coraz więcej można usłyszeć o tajemniczych latających kleszczach. Zazwyczaj interesują się one zwierzyną leśną, jednak mogą zadowolić się także skórą człowieka. Dość trudno zdjąć je ze skóry. Jak rozpoznać tego owada i uniknąć kontaktu z nim? Odpowiadamy!

Gdzie można spotkać latające kleszcze?

Najbardziej typowymi miejscami, w których można spotkać latające kleszcze, są obszary zielone i leśne. Mogą jednak pojawić się również w pobliżu krzewów. Dlatego przed wycieczką w takie miejsca upewnij się, że masz odpowiednie buty i długie spodnie oraz rękawy. Kompleksowe zakrycie ciała to najlepsza gwarancja przed nieproszonymi gośćmi. Mamy oczywiście świadomość, że wycieczka w takim ubraniu w upalny dzień może być uciążliwa, jednak tylko takie odzienie ma dużą szansę powodzenia w obronie przed tymi owadami.

gdzie można spotkać strzyżyki jelenie
Kleszcze latające można spotkać przede wszystkim w lasach

Kiedy należy uważać na latające kleszcze? Ich największa aktywność przypada między czerwcem a wrześniem. Musisz więc na nie uważać w czasie swoich wakacyjnych eskapad. Na szczęście nasza krew nie jest ich ulubionym przysmakiem. A kto jest ich głównym żywicielem? Dowiesz się z kolejnego akapitu.

Czy kleszcze latające atakują ludzi?

Latające kleszcze mogą uprzykrzyć życie i istnieje prawdopodobieństwo, że po wycieczce do lasu znajdziesz jakiegoś osobnika na swoim ciele. Mamy jednak dobrą wiadomość – kleszcze latające atakują przede wszystkim jelenie oraz borsuki. Bytowanie na tych zwierzętach umożliwia im rozmnażanie. W przypadku człowieka sprawa wygląda inaczej – nie jesteśmy ich głównym celem, ale nasza krew może stanowić dodatkowy posiłek w czasie poszukiwania saren czy jeleni. W związku z tym można śmiało stwierdzić, że ukąszenia ludzi przez strzyżaka sarniego nie są zbyt częste, na pewno jednak mogą się przydarzyć każdemu z nas, zwłaszcza tym, którzy uwielbiają spacery w lesie.

Strzyżak, strzyżak jeleni, strzyżak sarni, kleszcz jeleni – poznaj inne nazwy latającego kleszcza

Kleszcz latający to nie jedyna nazwa pod jaką możesz spotkać się z owadem opisywanym w tym artykule. Tak naprawdę określenie „kleszcz latający” wzięło się z tego, że pasożyt ten został przez ludzi uznany za podobnego do „tradycyjnego” kleszcza. Wiedz jednak, że możesz spotkać się także z innymi nazwami tego owada: strzyżak, strzyżak jeleni, strzyżak sarni, kleszcz jeleni. Oczywiście terminy te nie są przypadkowe i nawiązują do tego, gdzie pasożyty te lubią przebywać najbardziej. A ulubionym obiektem ich ataku są właśnie jelenie i sarny.

Sprawdź też: Latające mrówki – czy są groźne? Jak się ich pozbyć?

Jak wyglądają latające kleszcze?

Czy latające kleszcze są podobne do „zwykłych” kleszczy? Częściowo na pewno – stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Dlatego też strzyżak jeleni najczęściej jest nazywany właśnie latającym kleszczem. A jak dokładnie wygląda?

Sprawdź też: Jak wyciągnąć kleszcza? Sprawdzone sposoby i porady

Strzyżak sarni jest owadem z chitynowym pancerzem, który powoduje, że trudno go zgnieść. Tym, co wyróżnia go od kleszcza, na pewno są dość duże skrzydła. Co ciekawe – gdy wczepi się w ciało ofiary, to odrzuca skrzydełka i zaczyna bardzo mocno przylegać do ciała żywiciela. Dlatego też dość trudno jest się go pozbyć. Jeśli chodzi o wielkość, to najczęściej ma 4-6 milimetrów. Dokładnie możesz przyjrzeć mu się na poniższym filmiku.

Latające kleszcze – ugryzienie. Czy strzyżaki powodują choroby u ludzi?

Nie ma dokładnych badań, które mogłyby potwierdzić jakie choroby strzyżaki przenoszą na ludzi. Prawdopodobnie mogą być odpowiedzialne – tak samo, jak kleszcze – za boreliozę oraz anaplazmozę. W związku z tym trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ugryzienie latającego kleszcza jest groźne dla człowieka. Na pewno powinniśmy go unikać i odpowiednio ubierać się na wycieczki do lasu lub też niezwłocznie zdjąć strzyżaka sarniego, gdy tylko zauważymy go na swoim ciele. Na pewno jednak nie należy panikować, gdy takie ukąszenie już się przydarzy.

jak wyglądają kleszcze latające
Czy strzyżaki powodują choroby u ludzi?

Czy możesz nie zauważyć ugryzienia strzyżaka? Dobrą informacją jest, że na pewno je poczujesz. W związku z tym możesz się obserwować lub od razu udać do placówki medycznej. Jak dobrze wiemy – w przypadku kleszczy sytuacja jest o tyle trudniejsza, że ich ugryzienia nie czujemy. Wiąże się to z tym, że wiele osób nie wie, że objawy chorobowe, z którymi się borykają oznaczają boreliozę i często tracą wiele czasu, nim zostaną prawidłowo zdiagnozowani.

Sprawdź też: Oprysk na kleszcze – czy warto go zrobić w swoim ogrodzie?

Wiesz już, jak wyglądają latające kleszcze oraz gdzie najczęściej można je znaleźć. A może miałeś pecha i spotkałeś się już z nimi oko w oko? Jak zareagowałeś i czy konieczna była interwencja medyczna? Mamy nadzieję, że nie, jednak jeśli masz jakąś przestrogę dla naszych czytelników – koniecznie podziel się nią w komentarzu!

Chcesz uchronić się przed kleszczami oraz uciążliwymi owadami? Koniecznie zapoznaj się z naszymi poradnikami!

8
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Zostałem ugryziony na plecach 4 razy podczas jednego spaceru, kleszcz był pod koszulką, aż dotarłem do domu i wtedy go znalazłem. Ból dość duży przez 2 dni, plecy w miejscach ugryzienia w dużych czerwonych opuchliznach, bardzo nieprzyjemne, pierwsza noc po ukąszeniach prawie nie przespana 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *