1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Borelioza – jak ją rozpoznać i leczyć?

Poradniki

2 lata temu

Borelioza – jak ją rozpoznać i leczyć?

Szkodniki Zdrowie
6
0
0
6
0

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze. Nie należy jej lekceważyć, podobnie jak kleszczy, które znajdziemy na swojej skórze. W artykule opiszemy objawy boreliozy i podpowiemy, jak ją leczyć. Wskażemy także, jakie skutki może mieć nieleczona borelioza.

Jeżeli po spacerze znalazłeś na swojej skórze kleszcza – działaj niezwłocznie! Zbyt długie pozostawienie tego pajęczaka na Twoim ciele może doprowadzić do groźnej choroby – boreliozy. Jak się przed nią uchronić i jak ją leczyć? Odpowiadamy!

Czy należy bać się boreliozy?

Borelioza, inaczej zwana chorobą z Lyme, jest wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Przenoszą ją kleszcze i co roku zarażają się nią dziesiątki tysięcy Polaków. Wielu z nich początkowo nie wie, że ma do czynienia z boreliozą. Pierwsze objawy często są mylone z grypą.

ugryzienie kleszcza
Ugryzienie kleszcza może powowodać wiele chorób i dolegliwości


Choroba z Lyme może doprowadzić nawet do niedowładów i porażeń nerwów obwodowych, przewlekłego zmęczenia, bólu, zaburzeń pamięci oraz zaburzeń psychicznych, zapalenia stawów oraz opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego też niezwykle ważne jest przeciwdziałanie zakażeniu oraz skrupulatna obserwacja ciała po spacerze w lesie lub przebywaniu na łące. Więcej o sposobach, które pozwolą Ci uniknąć zarażenia, piszemy w kolejnym akapicie. Pamiętaj, że nieleczona borelioza może być groźna – nie bagatelizuj jej objawów!

Jak uchronić się przed boreliozą?

Leczenie boreliozy może być długotrwałe, dlatego najlepiej skupić się na jej przeciwdziałaniu. Podstawową zasadą na pewno będzie dokładne obejrzenie siebie oraz naszych czworonożnych przyjaciół po powrocie ze spaceru. Jeśli chcesz wiedzieć, jak chronić psy przed boreliozą, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Co na kleszcze dla psa wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Jak uchronić siebie przed boreliozą? Warto stosować wszelkiego rodzaju repelenty. Najczęściej są to specjalne spraye, które często chronią także przed komarami. Co ważne – istnieją specyfiki odpowiednie nawet dla małych dzieci. Możesz wykorzystać także olejki eteryczne, szczególnie polecamy te z trawy cytrynowej, drzewa herbacianego, mięty oraz goździkowe. Pamiętaj jednak, by rozcieńczyć je przed wtarciem w skórę! Możesz także skropić nimi ubrania. Wszelkie odstraszacze owadów oraz pajęczaków mogą uratować Cię przed ugryzieniami i chorobami.

Więcej o sposobach na te znienawidzone pajęczaki przeczytasz tutaj: Kleszcze – co je odstrasza i jak z nimi walczyć? Jeżeli często przebywasz w ogrodzie i rośnie w nim dużo drzew oraz krzewów – poważnie zastanów się, czy nie byłoby warto wykonać oprysku na kleszcze.

jak uchronić się przed boreliozą_stosuj repelenty
Odpowiednie spraye na kleszcze mmogą Cię uchronić przed niechcianymi gośćmi na Twoim ciele

Miej na uwadze, że bagatelizowanie powyższych wytycznych może skończyć się następującą diagnozą: borelioza. Leczenie może być długotrwałe. Za jedną z najważniejszych zasad postępowania z kleszczem uważa się szybkie wyciągnięcie go. Jak to zrobić?

Jak wyciągnąć kleszcza?

Najlepiej byłoby, gdybyś zestaw do wyciągania kleszcza miał przy sobie podczas każdej wycieczki bądź wyprawy rowerowej. Dzięki temu będziesz mógł się go pozbyć od razu, gdy tylko zostanie zauważony. Możesz oczywiście udać się do najbliższej placówki medycznej i poprosić o pomoc.

jak wyciągnąć kleszcza_kleszczołapki lub pęseta
Pęseta, kleszczołapka lub lasso na kleszcze – każdy z tych przedmiotów może Ci pomóc w wyciągnięciu szkodnika

Jak wyciągnąć kleszcza? Na pewno przyda się specjalna kleszczołapka lub lasso na kleszcze. Konieczne będzie także coś do dezynfekcji skóry – mogą to być chusteczki albo żel antybakteryjny. Cały zabieg musisz wykonać bardzo dokładnie – żaden z fragmentów kleszcza nie powinien zostać na Twojej skórze! Stosuj się do informacji zawartych w ulotce dołączonej do kleszczołapki bądź lassa na kleszcze. Jeżeli nie posiadasz tego typu przyborów – skorzystaj z pęsety. Niezwykle uważnie obserwuj miejsce ukąszenia przez najbliższe dni – jeśli pojawi się rumień – zgłoś się do lekarza. Najczęściej występuje on po około tygodniu od kontaktu z kleszczem.

Borelioza – objawy

Choroba z Lyme daje wiele dość niepozornych objawów. Borelioza może więc przez długi czas pozostać nierozpoznana. Mamy jednak dla Ciebie kilka wskazówek – uważnie obserwuj swoje ciało po powrocie do domu. Istnieje kilka symptomów, na które szczególnie mocno musisz zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli kiedykolwiek zauważyłeś tego niechcianego pajęczaka na swojej skórze:

  • rumień wędrujący (pojawia się w miejscu ugryzienia kleszcza),
  • zmęczenie,
  • zawroty i bóle głowy,
  • objawy grypopodobne,
  • porażenia nerwów, zwłaszcza na twarzy.

Jeżeli zauważysz u siebie któreś z powyższych dolegliwości, wiedz, że to może – ale oczywiście nie musi – być borelioza. Objawy mogą nasilać się z czasem – miej to na uwadze.

Sprawdź też: Na które rośliny odstraszające komary warto postawić?

Szybkie wyciągnięcie kleszcza – czy może uchronić przed chorobą z Lyme?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy szybkie wyciągnięcie kleszcza może mieć znaczenie i zmniejszyć ryzyko zakażenia? Od razu spieszymy z odpowiedzią, że czas może mieć kluczowe znaczenie w przypadku potencjalnego zakażenia chorobą z Lyme.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że często jesteśmy postawieni przed niełatwym wyborem. Możemy oddać się w ręce specjalistów i udać się na wyciągnięcie kleszcza na pogotowie czy do szpitalnej izby przyjęć – w tym wypadku możemy mieć pewność, że szkodnik zostanie wyciągnięty profesjonalnie. Unikamy także stresu związanego z niepowodzeniem tego zabiegu w przypadku jego samodzielnego wykonania. 

wyciągnięcie kleszcza przez medyka
Czy aby wyciągnąć kleszcza koniecznie musisz udać się do placówki medycznej?

Jednak z drugiej strony – wyjazd do placówki medycznej oraz oczekiwanie na swoją kolej mogą zająć naprawdę dużo czasu. Być może rozsądniej byłoby pozbyć się kleszcza samodzielnie. Lekarze często powtarzają, że czas może być kluczowy w przypadku wyciągnięcia kleszcza, dlatego wielu z nich radzi, by zrobić to samodzielnie. Oczywiście decyzja należy do Ciebie. 

Na pewno jednak warto mieć zestaw do wyciągania kleszcza. Umieść go w swojej apteczce i zawsze zabieraj na wycieczki. O tym, co wchodzi w jego skład, pisaliśmy w pierwszej części artykułu.

Borelioza – leczenie

Jak należy działać, jeśli zostanie u nas zdiagnozowana borelioza? Leczenie może być długotrwałe, pozwoli nam jednak uniknąć wielu poważnych dolegliwości, które mogłyby wystąpić w przypadku nieleczonej boreliozy.

Skuteczność leczenia boreliozy

Skuteczność leczenia choroby z Lyme zależy głównie od tego, w której fazie ją wykryto i kiedy wdrożono leczenie. Oczywiste jest, że im wcześniej ją zdiagnozowano, tym większa możliwość wyleczenia. Podanie leków w pierwszej fazie zdecydowanie zmniejsza liczbę powikłań, które mogą wystąpić w przypadku zwlekania z odpowiednią farmakologią.

Sprawdź też: Preparaty na komary – co odstrasza komary? Najlepsze domowe sposoby

Antybiotyk na boreliozę

Podanie antybiotyku w pierwszej fazie choroby najczęściej jest bardzo skuteczne. Im dłużej choroba jest nieleczona, tym więcej problemów i powikłań będzie powodować. Antybiotykoterapia jest dość długa – może trwać nawet miesiąc. Pamiętaj jednak, że skutki boreliozy mogą się utrzymywać nawet po zakończeniu leczenia antybiotykiem. Działa on na bakterie Borrelia burgdorferi, jednak powikłania, w tym na przykład uszkodzenie narządów wewnętrznych, wymagają leczenia wspomagającego bądź rehabilitacji.

Szczepionka na boreliozę

Niestety – musimy zmartwić naszych czytelników. Do tej pory nie wynaleziono szczepionki na boreliozę. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie jest właściwe zabezpieczenie siebie i swoich bliskich przed kleszczami.

Borelioza – objawy po latach

Nie wiesz, że ugryzł Cię kleszcz? Czujesz się dziwnie i masz niepokojące objawy nie wiadomo skąd? Być może dawno temu ukąsił Cię ten szkodnik, a symptomy są widoczne dopiero teraz! Jeżeli nie wiesz, dlaczego czujesz się dziwnie – istnieje prawdopodobieństwo, że to borelioza. Objawy po latach od zarażenia wcale nie należą do rzadkości.

kleszcz to mały pajęczak
Kleszcze to drobne pajęczaki i czasem możesz ich nie zauważyć na swojej skórze, a konsekwencje ugryzienia mogą być poważne

Jeżeli masz podejrzenia, że możesz mieć chorobę z Lyme – wykonaj szczegółowe badania. Odpowiednia diagnoza umożliwi leczenie i da szansę na wyleczenie. Jakie objawy boreliozy możesz zaobserwować po latach od zarażenia? 

Na pewno powinny Cię zaalarmować podejrzane bóle, zwłaszcza takie, które nie są wynikiem uderzenia: bóle łokci i kolan, stawów biodrowych. Zwróć także uwagę, czy nie występują u Ciebie problemy z poruszaniem, zmęczenie mięśni, ogólne osłabienie. Oczywiście takie symptomy mogą wskazywać także na wiele innych chorób, dlatego też zdiagnozowanie boreliozy często zajmuje dużo czasu, bowiem lekarze zazwyczaj najpierw próbują wykluczyć inne choroby.

Nieleczona borelioza – fazy choroby

Nieleczona borelioza może być bardzo groźna. Wyróżniamy kilka jej faz, szczególnie groźna jest ta trzecia. Jeśli zauważysz u siebie podejrzane objawy – postaraj się jak najszybciej udać do lekarza i podjąć leczenie.

Pierwsza faza boreliozy – wczesna

Ta faza to pierwszy miesiąc od momentu ugryzienia nas przez kleszcza. W tym czasie u około 60-70% zakażonych pojawia się rumień wędrujący. Ponadto chory może mieć wrażenie, że zaraził się grypą – objawy są bowiem niezwykle podobne. Dlatego też niezdiagnozowana borelioza wchodzi często w drugą fazę – pacjenci podejrzewają u siebie przeziębienie lub grypę i nie rozpoczynają odpowiedniego leczenia.

Sprawdź też: Surmia – dekoracyjne drzewo, które odstrasza komary! Jak pielęgnować katalpę?

Druga faza boreliozy – rozsiana

Druga faza boreliozy rozpoczyna się po kilku tygodniach albo miesiącach po ugryzieniu kleszcza. Bakterie powodujące tę chorobę dostają się do stawów, układu nerwowego lub serca. Mogą w związku z tym powodować wiele zaburzeń, z czego najczęstszym są bóle stawów. Oprócz nich w tej fazie mogą występować problemy ze wzrokiem i światłowstręt.

Trzecia faza boreliozy – przewlekła

Trzecia faza boreliozy rozwija się od roku do nawet kilku lat od momentu ugryzienia kleszcza. W tym czasie istnieje możliwość rozwijania się poważnych powikłań kardiologicznych oraz neurologicznych, a także dużych problemów ze stawami – może wystąpić przewlekłe zapalenie stawów oraz mózgu. Często pojawia się także duże zmęczenie i osłabienie organizmu.

Inne choroby przenoszone przez kleszcze

Znienawidzone przez wszystkich pajęczaki zarażają nie tylko boreliozą. Jakie inne choroby przenoszone przez kleszcze wyróżniamy? Powikłania po ugryzieniu kleszcza obejmują nawet zapalenie mięśnia sercowego oraz odkleszczowe zapalenie mózgu. To bardzo groźne choroby – nie wolno ich bagatelizować i jeżeli tylko pojawią się niepokojące symptomy(ból w klatce piersiowej, bardzo duże osłabienie, kołatanie serca, uczucie duszności) – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

uważnie obserwuj się po powrocie ze spaceru
Aby uniknąć chorób przenoszonych przez kleszcze – koniecznie obejrzyj swoje ciało po spacerze

Jak mogłeś się przekonać – nieleczona borelioza może doprowadzić do wielu powikłań, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia i szybka diagnoza. Nie bagatelizuj żadnych objawów, ponieważ wcześnie rozpoznane choroby przenoszone przez kleszcze można wyleczyć. Z kolei brak odpowiedniej farmakologii może skutkować poważnymi skutkami ubocznymi i rozwojem na przykład zapalenia mięśnia sercowego. Oczywiście lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego staraj się jak najlepiej chronić przed ugryzieniem kleszcza, a w przypadku jego pojawienia się na Twojej skórze – niezwłocznie reagować.

Borykasz się z różnymi owadami i szkodnikami? Nasze poradniki pomogą Ci się ich pozbyć!

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *