1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał II: kwiecień – maj – czerwiec

Ogród i balkon

2 lata temu

Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał II: kwiecień – maj – czerwiec

Ogród Rośliny
7
0
0
7
0

Kalendarz ogrodnika ułatwi planowanie prac ogrodowych. W naszej serii wpisów podpowiemy, kiedy i jakie działania przeprowadzać w ogrodzie. W tym artykule skupimy się na II kwartale roku. Zapraszamy do lektury!

Kalendarz ogrodnika pozwoli na przygotowanie do przeprowadzenia wszelkich prac w ogrodzie z dużym wyprzedzeniem. W części pierwszej Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał I: styczeń – luty – marzec skupiliśmy się głównie na przygotowaniach do sezonu, jako że zima czy wczesna wiosna nie jest przyjazna dla wszystkich roślin.

W drugim kwartale roku czeka nas zdecydowanie więcej pracy. Większość roślin, które były przygotowane w donicach, będzie można przesadzić na zewnątrz. Obowiązkowe też będzie regularne podlewanie oraz nawożenie drzew owocowych. Jak widać, pracy nie zabraknie, więc przyjrzyjmy się każdemu miesiącowi z osobna.

Kalendarz ogrodnika na kwiecień

“W marcu jak w garncu”, jednak “kwiecień–plecień wciąż przeplata – trochę zimy, trochę lata” – więc najlepszym przyjacielem w tym okresie będzie rzetelna prognoza pogody. Prace ogrodowe w kwietniu będą obciążone ryzykiem potrzeby szybkiego zabezpieczenia roślin przed mrozem. Często zmiana może następować z dnia na dzień. Jednak nie należy się zniechęcać, gdyż cały wysiłek włożony w ogrodowe obowiązki przyniesie szybsze efekty.

Trawnik

Przy ciepłej pogodzie, trawa będzie rosła bardzo szybko i w połowie miesiąca można ją skosić pierwszy raz. Jeżeli kwiecień okaże się miesiącem z małą ilością opadów, to trawnik należy nawadniać. Powinniśmy też zwrócić uwagę na potencjalne szkodniki i potraktować je odpowiednimi preparatami.

Oczko wodne

W tym okresie powinniśmy zadbać o rośliny w oczku wodnym, jeżeli zbytnio się rozrosły – należy je podzielić i przerzedzić. Jest to też dobry moment na posadzenie nowych roślin w zbiorniku. Gdy temperatura wody będzie się utrzymywać na poziomie około 10 stopni Celsjusza, należy zacząć dokarmiać ryby.

Byliny

W kwietniu bezpośrednio na grządce możemy zasiać nasiona maciejki, czarnuszki, szarłatu, goździków i astrów chińskich czy lwiej paszczy. Musimy przygotować rośliny kwitnące latem, poprzez podzielenie kęp i rozsadzenie ich. Należy też pamiętać o regularnym podlewaniu. Szansa na to jest niewielka, jednak jeżeli prognoza pogody będzie zapowiadać nocne przymrozki – musimy zabezpieczyć rośliny przed mrozem.

Krzewy i drzewa

Drzewa i krzewy – zarówno liściaste, jak i iglaste – nie będą od nas wymagać zbyt wiele uwagi. Jeżeli zasadziliśmy róże, to jest to idealny moment, żeby o nie zadbać. Należy rozgarnąć kopczyki usypane dookoła krzewów oraz przyciąć łodygi na wysokości około piątego oczka od ziemi. 

Zapraszamy też do przeczytania naszego poradnika Jak siać trawę? Ciesz się pięknym trawnikiem, w którym Szymon przygotował serię porad przydatnych przy zakładaniu pięknej murawy. Proces, który może wydawać się oczywisty i prosty, wymaga jednak szczegółowych czynności, na które warto zwrócić uwagę.

Przyjrzeć się też należy roślinom iglastym pod kątem pasożytów. Szukamy okrągłych narośli bądź zgrubień u młodych roślin – jeżeli takie znajdziemy, oznacza to, że roślina została zaatakowana przez ochojnika. Niezbędne będzie użycie oprysków, żeby go zwalczyć.

Kalendarz ogrodnika na maj

Pogoda w maju przeważnie sprzyja pracom ogrodowym. W tym miesiącu najwięcej pracy będą wymagać od nas grządki, jednak pewna rutyna ogrodowa będzie musiała być wypracowana. Jako że maj może być miesiącem z małą ilością opadów, musimy się przygotować do podlewania roślin.

Trawnik

Trawnik powinniśmy kosić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Podczas okresów bez opadów, musimy trawę podlewać co kilka dni, tak aby górna warstwa gleby była nawodniona (do około 10 cm). Dobrym rozwiązaniem jest też użycie nawozu, żeby pomóc trawie. Jeżeli zauważymy latające w ogrodzie chrabąszcze majowe, musimy sprawdzić, czy się do naszego ogrodu nie wprowadziły. Larwy chrabąszcza majowego żywią się korzeniami traw i potrafią zrujnować efekty ciężkiej pracy – trawnik będzie wtedy schodził płatami. Dorosłe chrabąszcze zjadają liście roślin, więc znalezienie ich śladów nie powinno być trudne. Jednak nie należy panikować w sytuacji pojawienia się niechcianego lokatora, a sięgnąć po chemiczne środki zwalczające.

Oczko wodne

Nasz mały zbiornik wodny nie będzie wymagał zbyt wiele wysiłku w maju. Wystarczy zadbać o odłowienie glonów, które mogą się w nim rozwinąć.

Byliny

Właśnie przy bylinach będziemy mieli najwięcej pracy w maju, gdyż należy je regularnie odchwaszczać. Niezależnie czy mamy je posadzone w rabatach, czy na grządkach – nie możemy tego zaniechać, ze względu na zdrowie naszych roślin. Jeżeli mamy ochotę na rozmnożenie bylin, to jest to ostatni moment, kiedy możemy to zrobić przez podział niezbyt wyrośniętych cebulek.

Krzewy i drzewa

Drzewa liściaste i owocowe należy regularnie opryskiwać preparatami przeciwgrzybicznymi oraz przeciw owadom. Najlepiej jest to robić co półtora tygodnia. Końcem maja powinniśmy zabezpieczyć drzewa i krzewy iglaste przed przędziorkami, także przez oprysk.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec

Czerwiec będzie pracowity. Jest to miesiąc, kiedy musimy zabezpieczyć przekwitłe rośliny, oraz dbać o te, których kwitnienie jeszcze przed nami. Prace porządkowe też nie pozwolą nam o sobie zapomnieć.

Trawnik

Trawę, w tym okresie intensywnego wzrostu, najlepiej jest przycinać raz w tygodniu. Jako że czerwiec potrafi być upalny i suchy, musimy pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika – dwa razy w tygodniu powinno być wystarczające.

kody rabatowe morele

Oczko wodne

Czerwiec jest dobrym momentem na posadzenie nowych roślin w oczku wodnym. Większość z nich powinniśmy sadzić bezpośrednio w dnie, bądź w ażurowych koszykach. Występują jednak gatunki, które same się ukorzenią, kiedy tylko je wrzucimy do oczka obciążone kamieniami, jak na przykład moczarka.

Byliny

Poprzez podział kęp powinniśmy rozmnożyć byliny kwitnące na wiosnę. Gdy tulipany przekwitną i ich liście pożółkną, musimy wykopać cebulki i wysuszyć w miejscu z intensywnym ruchem powietrza. Jest to też czas kiedy powinniśmy zasiać rośliny dwuletnie, jak niezapominajki czy stokrotki.

Krzewy i drzewa owocowe

Powinniśmy pomagać krzewom i drzewom, przez podawanie nawozu azotowego. Niestety w czerwcu czeka nas też walka ze szpakami, które będą próbować zmarnować owoce naszej pracy (oraz dosłowne owoce). Możemy spróbować powiesić coś odblaskowego na gałęziach, jak lusterka czy płyty CD, choć może to nie być do końca skuteczne. Innym sposobem jest okrycie drzew lekką siatką o gęstym splocie.

Krzewy i drzewa iglaste

Iglakom powinniśmy pomóc przez używanie nawozów zakwaszających glebę i profilaktyczne spryskiwanie ich preparatami grzybobójczymi. Wszelkie szkodniki, jak wspomniane przędziorki, powinniśmy również zwalczać poprzez opryskiwanie.

Na tym skończymy kalendarz ogrodnika na II kwartał. Kwiecień, maj i czerwiec są intensywnymi miesiącami przejściowymi, między ostatnimi przygotowaniami w kwietniu, a pierwszymi zbiorami wczesnych owoców w czerwcu.

Zapraszamy do kolejnego wpisu w serii, w którym przedstawimy kalendarz ogrodnika na kwartał III, obejmujący lipiec, sierpień i wrzesień. Życzymy owocnej pracy i pięknego ogrodu!

Przygotowany przez Milenę poradnik Jak przycinać tuje, żeby były gęste – poradnik na zagęszczony żywopłot krok po kroku! wprowadzi Cię w tajniki przycinania żywopłotu. Gęsta zielona ściana zapewni Ci prywatność w ogrodzie, o której sąsiedzi będą mogli marzyć.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *