1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Atrakcje dla dzieci w ogrodzie – pomysły na domowy plac zabaw

Ogród i balkon

2 lata temu

Atrakcje dla dzieci w ogrodzie – pomysły na domowy plac zabaw

Dodatki Wyposażenie
9
1
1
9
1

Atrakcje dla dzieci w ogrodzie – na co się zdecydować? Nowoczesny plac zabaw w ogrodzie to marzenie niejednego dziecka. Pomożemy Ci go urządzić tuż przy Twoim domu! Sprawdź, jakie zabawki do ogrodu dla dzieci wybrać.

W naszym poradniku zebraliśmy kilka rozwiązań, które przez wiele osób mogą być nazwane jako fajne pomysły do ogrodu. Jeśli zależy Ci na zagospodarowaniu podwórka dla swojego dziecka, aby to nie narzekało na nudę zwłaszcza w ciepłe dni – trafiłeś na dobrą stronę. Przedstawimy nie tylko sprawdzone, ale i tanie pomysły do ogrodu. Wierzymy, że lektura poniższego tekstu Cię zainspiruje! Sprawdź więc ciekawe atrakcje dla dzieci w ogrodzie.

Piaskownica

Atrakcje dla dzieci w ogrodzie mogą być różne. Jednak nikt nie zaprzeczy, że piaskownica to jeden z najlepszych sposobów na zabawę dla malucha. Dziecko może bawić się w piaskownicy już od najmłodszych lat. Także starsze pociechy będą zadowolone z takiej aktywności na zewnątrz. Nie zapominaj o wyposażeniu piaskownicy w liczne akcesoria (wiaderka, grabki, łopatki czy foremki), dzięki którym zabawa dzieci będzie urozmaicona!

Warto też zwrócić uwagę, że tego typu atrakcje dla dzieci w ogrodzie wpływają na ich prawidłowy rozwój. Piaskownica wspomaga kreatywność u maluszka, który bawi się jej zawartością na wiele różnych sposobów. Jeśli planujesz zakup tego typu atrakcji do ogrodu, przeanalizuj, czy nie warto wyposażyć ją dodatkowo w pokrywę. Ta bowiem przyda się przede wszystkim, gdy za oknem pojawi się deszcz lub inne niekorzystne warunki atmosferyczne.

Sprawdź też: Pies dla dzieci – jaką rasę psa rodzinnego wybrać?

Huśtawka

Huśtawka zapewnia równie wiele godzin zabawy co piaskownica. Te dwa elementy razem tworzą znakomity duet. Na takie atrakcje dla dzieci w ogrodzie warto stawiać, ponieważ masz pewność, że dziecko będzie mogło bawić się dzięki nim niemal bez ograniczeń.

Huśtawkę możesz zbudować na dwa sposoby – albo wykorzystując drzewo, na którego gałęzi ją zamontujesz, albo budując osobną konstrukcję. W drugim przypadku możesz to zrobić samodzielnie lub zdecydować się na zakup gotowej huśtawki do ogrodu.

Pamiętaj jednak, że huśtawka powinna być dopasowana do wieku dziecka. Dla najmłodszych pociech konieczne będą siedziska z odpowiednim zabezpieczeniem przed spadnięciem. Starsze dzieci zadowolą się zwłaszcza zwykłymi siedziskami, które pozwolą im na swobodne huśtanie przez dłuższy czas.

Tor przeszkód

Jakie wybrać jeszcze inne atrakcje dla dzieci w ogrodzie? A może… tor przeszkód? Myślałeś o tym? Jest on bowiem coraz częściej spotykany na miejskich placach zabaw. Możesz również zbudować go we własnym ogrodzie! Nie musi on być duży, ale jeśli dysponujesz nieco większą przestrzenią wokół domu, możesz zdecydować się na o wiele bardziej imponujący tor przeszkód. Z pewnością to atrakcja dla wielu dzieci, które będą mogły rozwijać swoją zwinność. Także starsi zyskają na takiej atrakcji w ogrodzie, bo kto powiedział, że będzie ona przeznaczona wyłącznie dla maluchów?

Domek dla dzieci

Atrakcje dla dzieci w ogrodzie często są związane z możliwością naśladowania przez maluchów swoich rodziców. A może zabawa w dom? Niewątpliwie każda pociecha lubi to robić – zwłaszcza w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Zbuduj więc dla swojego dziecka domek. Jeśli nie czujesz się dobrze w tego typu samodzielnych pracach, to postaw na gotowe warianty. Na rynku dostępne są różne domki dla dzieci, które wykonane są z drewna lub tworzywa sztucznego. Możesz też dobrać ich rozmiar, więc z pewnością dopasujesz tę atrakcję do własnego ogrodu i potrzeb dziecka!

Warto pomyśleć również o domku na drzewie. Zdecydowanie jego budowa zajmie Ci więcej czasu, a co najważniejsze – musisz mieć w ogrodzie odpowiednie drzewo, które pozwoli na taką inwestycję. Jeśli jednak uda Ci się stworzyć domek na drzewie, możesz być pewny, że Twoje dziecko będzie bardzo zadowolone z takiej atrakcji w ogrodzie. Pamiętaj oczywiście o używaniu materiałów wysokiej jakości oraz licznych zabezpieczeniach, aby nie narazić pociechy na ewentualne urazy podczas codziennej zabawy.

Sprawdź też: Wiosna w ogrodzie – co robić, gdy zima dobiegnie końca? Porady

Namiot

Jeśli nie domek, to może namiot ogrodowy dla dzieci? Gdy przyjdą ciepłe noce, możesz zachęcić swoje dziecko do zorganizowania kempingu i pokazać, jak to jest spać niemal pod gołym niebem! Razem z maluchem zapewnijcie sobie biwakowe warunki – wieczorem rozpalcie ognisko, usmażcie na nim kiełbaski i zaśnijcie w rozłożonym przez Was wspólnie namiocie ogrodowym. Będzie to świetna atrakcja dla dziecka, dzięki której Twoja pociecha nauczy się radzić sobie w trudnych warunkach – z dala od otaczającej w domu elektroniki. Oczywiście namiot może być również miejscem zabawy wyłącznie w ciągu dnia. Wtedy będzie on pełnił podobną funkcję co opisywany wyżej domek.

Hamak

Po wielogodzinnej zabawie na atrakcjach w ogrodzie zawsze przyjdzie czas na chwilę odpoczynku. Z pewnością hamak to tani pomysł na ogród – przede wszystkim jeśli masz do dyspozycji dwa niedaleko od siebie rosnące drzewa. Jeśli nie, jego zamontowanie może Cię nieco więcej kosztować, lecz nie jest to wydatek nie do zaakceptowania.

Warte zaznaczenia jest to, że hamak nie będzie formą relaksu jedynie dla dzieci. Prawdopodobnie dorośli będą z niego częściej korzystać. Jeśli więc szukasz pomysłu do ogrodu odpowiedniego dla domowników w każdym wieku – postaw na zawsze sprawdzony hamak!

Bramka do piłki nożnej

W Twoim ogrodzie nie brakuje zielonego trawnika, który jeszcze nie został zagospodarowany? A może warto wstawić tam niewielką bramkę do piłki nożnej, która z pewnością zachęci wiele dzieci do aktywności fizycznej? Nie jest to zbyt duży wydatek, a dziecko może bawić się z kolegami czy koleżankami (ewentualnie rodzeństwem) już od najmłodszych lat. Bramka nie zabierze też zbyt wiele miejsca w ogrodzie – tak naprawdę wystarczy kawałek wolnej przestrzeni, by osoba strzelająca w stronę bramkarza mogła swobodnie się poruszać.

Preferujesz inne sporty? Postaw na kosz do grania w koszykówkę! Jednak w tym przypadku prawdopodobnie konieczne może być utwardzenie powierzchni wokół niego, aby dziecko mogło kozłować piłką w czasie zabawy.

Sprawdź też: Sprzęt do ogrodu: kosiarka samojezdna. Czym kierować się przy zakupie?

Basen

Nie może go zabraknąć w lecie – zwłaszcza jeśli masz przynajmniej trochę wolnej przestrzeni w ogrodzie. Basen dopasujesz do wieku swojego dziecka. Dla najmłodszych w zupełności wystarczy płytki, pompowany zbiornik, w którym maluch będzie chętnie przesiadywał, a co najważniejsze – poczuje się bezpiecznie. Starsze pociechy zadowolą się większymi basenami, do których mogą również wchodzić starsi. Jest to zatem atrakcja w ogrodzie dla całej rodziny, a szeroki wybór modeli dostępnych na rynku sprawi, że z pewnością wybierzesz coś idealnego dla Twoich potrzeb! Na naszym blogu znajduje się artykuł związany z basenem kanadyjskim, który może Cię zainteresować.

Trampolina

Trampolina i zabawa gwarantowana! Bez najmniejszych wątpliwości ten produkt zalicza się do grupy fantastycznych atrakcji dla dzieci w ogrodzie! Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że posłuży ono przez wiele lat. Nie tylko kilkulatek może z niej bowiem chętnie korzystać, ale i nastotalet się odważy wejść poskakać! Oczywiście warto wybrać nieco większą trampolinę z dodatkową siatką zabezpieczającą. Ta będzie konieczna w przypadku najmłodszych pociech.

Zjeżdżalnia

Aby dziecko nigdy się nie nudziło we własnym domu, warto również umieścić w ogrodzie zjeżdżalnię. Może ona być połączona z domkiem i kończyć się w piaskownicy. Oczywiście układ wyposażenia zależy przede wszystkim od Ciebie i miejsca, jakie możesz przeznaczyć na domowy plac zabaw. Jakkolwiek zdecydujesz, Twoje dziecko będzie Ci wdzięczne, ponieważ zapewnisz mu sporo frajdy każdego dnia. Jeśli jeszcze bardziej chcesz rozbudować obszar zabaw, postaw na drabinki czy ścianki wspinaczkowe. Popularne są również bujaki ogrodowe, które zawsze kojarzą się z placem zabaw.

Tablica

Atrakcje dla dzieci w ogrodzie mogą być różne. Rodziców zadowoli przede wszystkim umieszczenie na zewnątrz tego wszystkiego, co w domu mogłoby wiązać się z bałaganem. Niewątpliwie taką rzeczą jest kreda. Dzieci kochają rysować po tablicy, lecz bardzo często pozostawiają po tej zabawie dość duży nieporządek. W dodatku warto zaznaczyć, że kreda się pyli.

Problem możesz łatwo rozwiązać, montując tablicę dla dzieci w ogrodzie. Bądź pewny, że atrakcja ta zajmie czas Twojego dziecka, a Ty nie będziesz musiał przejmować się bałaganem i jego sprzątaniem. To zatem sprawdzone i tanie rozwiązanie. W dodatku tablicę dla swojej pociechy możesz wykonać samodzielnie, stosując farbę tablicową!

Gry planszowe w gigantycznych rozmiarach

Lubisz popularne planszówki, lecz trudno Ci zachęcić dziecko do tej zabawy? Zawsze możesz przenieść znane gry do ogrodu. Zbuduj dużą planszę do chińczyka czy szachów. Z pewnością takie rozwiązanie zachęci Twojego malucha do aktywnego spędzania czasu z dala od komputera czy telewizora.

Oprócz gier planszowych możesz przygotować również przestrzeń do zabawy w klasy, warcaby, scrabble, kręgle czy jengę. Warto również zorganizować filmowe, letnie wieczory. Wystarczą do tego projektor i kawałek ściany budynku (ewentualnie przygotowany ekran do wyświetlania).

Atrakcje dopasowane do dziecka

Jak widzisz, atrakcje dla dzieci w ogrodzie mogą być przeróżne. Na co byś jednak nie postawił, Twoja pociecha będzie zadowolona, ponieważ umilisz jej czas zwłaszcza w ciepłe dni. Dopasuj poszczególne rozwiązania nie tylko do rozmiaru posiadanego podwórka, ale również do wieku malucha. Pamiętaj, że każdy element do zabawy powinien być zabezpieczony, aby nie narazić dziecka na krzywdę.

Sprawdź też: Domowy plac zabaw – czy warto zrobić? W jakim pomieszczeniu?

A Ty na jakie atrakcje dla dzieci w ogrodzie postawiłeś? Może zdecydowałeś się na coś, czego akurat zabrakło w naszym artykule? Daj nam koniecznie znać w komentarzu, jakie rozwiązania przypadły Ci do gustu! Z pewnością wiele cennych uwag przyda się pozostałym czytelnikom bloga, którzy mogą szukać inspiracji do umiejętnego zagospodarowania przestrzeni wokół domu – oczywiście z myślą o najmłodszych mieszkańcach i ich zapotrzebowaniu na codzienną zabawę!

A jeśli interesują Cię inne tematy związane z urządzeniem ogrodu, sprawdź nasze pozostałe artykuły poradnikowe. Mamy nadzieję, że wiedza w nich zawarta przełoży się na piękne i praktyczne podwórko przy Twoim domu!

9
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Ten artykuł jest prawdziwym skarbcem pomysłów dla rodziców, którzy chcą stworzyć atrakcyjne i kreatywne otoczenie dla swoich dzieci w ogrodzie. Autor przedstawia różnorodne opcje, zaczynając od klasycznych pomysłów, takich jak piaskownica i huśtawka, a kończąc na bardziej zaawansowanych projektach, takich jak zjeżdżalnie czy tory przeszkód.

Cenię szczególnie podkreślanie znaczenia kreatywnej zabawy dla prawidłowego rozwoju dziecka. Pomysł z dużą planszą do chińczyka czy szachów, umieszczoną na zewnątrz, jest świetny. Umożliwia to nie tylko zabawę, ale również rozwijanie umiejętności logicznego myślenia. Również sugestia, aby przenieść popularne gry planszowe na świeże powietrze, jest fantastycznym sposobem na zachęcenie dzieci do spędzania czasu na dworze, zamiast przed ekranem.

Artykuł jest inspirujący dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci spędzały więcej czasu na świeżym powietrzu, ucząc się i rozwijając swoje umiejętności w sposób kreatywny i interaktywny. Czy autor mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami z jednym z tych pomysłów? Chciałbym usłyszeć, jakie są jego osobiste ulubione atrakcje dla dzieci w ogrodzie i dlaczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.