1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Jak zbudować altanę drewnianą w ogrodzie? Krok po kroku

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak zbudować altanę drewnianą w ogrodzie? Krok po kroku

Budowa i remont
12
0
0
12
0

Jak zbudować altanę? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące postawienia tej drewnianej konstrukcji na działce! Przygotowaliśmy poradnik krok po krok, dzięki któremu dowiesz się, jak samemu zbudować altanę ogrodową.

Drewniana altana jest niewątpliwie znakomitym rozwiązaniem do ogrodu czy na działkę rekreacyjną. Warto umieścić ją w miejscu oddalonym od drogi, aby móc cieszyć się w niej upragnioną ciszą. Zadaszenie altany umożliwia natomiast spędzanie czasu na zewnątrz mimo deszczu. Zalet jest bardzo wiele, ale trzeba wiedzieć, jak zbudować altanę. Na co zwracać uwagę? Ile kosztuje?

Jak zbudować altanę ogrodową? Projekt

Przed rozpoczęciem budowania altany ogrodowej musisz przygotować jej dokładny projekt, dzięki któremu łatwo będzie Ci podejmować kolejne kroki. Dobrze, abyś zastanowił się dokładnie nad jej lokalizacją, wymiarami (kształtem), materiałami na podłogę oraz dach.

Drewniana altana o kształcie prostokątnym – łatwa w montażu
Przykład prostokątnej altany drewnianej – jej budowa nie powinna przysporzyć Ci wielu problemów

Gdzie postawić altanę ogrodową?

Analizowanie miejsca postawienia konstrukcji jest bardzo ważne w naszym poradniku dotyczącym tego, jak zbudować altanę. Trzeba bowiem dokładnie zastanowić się, jaka lokalizacja będzie najlepszym rozwiązaniem. Warto przede wszystkim unikać bliskiego kontaktu z ruchliwą ulicą – altana ogrodowa powinna być miejscem relaksu. Dobrze jest też postarać się o nieco prywatności, więc zalecamy unikanie stawiania konstrukcji przy samym ogrodzeniu sąsiada. Oczywiście wszystko zależy od konkretnej działki – jej ulokowania, wymiarów czy kształtu.

Sprawdź też: Wybór odpowiedniej deski na taras. Czym wyłożyć taras?

Jakie wymiary i kształt altany ogrodowej?

Wymiary altany ogrodowej oczywiście przekładają się na jej funkcjonalność. Im większa konstrukcja, tym więcej osób może w niej przebywać. W dużej altanie ogrodowej zmieszczą się nie tylko stół i krzesła, ale również grill, sofa czy inne meble. Pamiętaj oczywiście, aby dostosować jej wielkość do powierzchni ogrodu. Zbyt duża altana na małej działce prawdopodobnie nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Sześciokątna altana z drewna – więcej wysiłku, lecz lepszy efekt
Przykład sześciokątnej altany drewnianej – wymaga większego wysiłku, lecz efekt robi ogromne wrażenie

Nie bez znaczenia pozostaje również kształt altany. Możliwości jest stosunkowo dużo. Twój projekt prawdopodobnie będzie zakładać altanę czworokątną lub sześciokątną. Liczba boków zależy przede wszystkim od Twoich preferencji i tego, ile czasu i pieniędzy chcesz poświęcić na jej wybudowanie. Stworzenie konstrukcji prostokątnej wydaje się jednak najszybszym wariantem, a przez to najłatwiejszym w zagospodarowaniu. Bardzo dobrze będzie prezentowała się natomiast altana okrągła.

Jaka podłoga w altanie ogrodowej?

Oczywiście nie musisz się decydować na podłogę, kiedy będziesz planował, jak zbudować altanę ogrodową. Konstrukcja może składać się wyłącznie z dachu i ścian bocznych, a za podłoże będzie służyła ziemia. 

Niestety wilgoć unosząca się z gleby nie wpłynie korzystnie na meble (oraz inne wyposażenie) znajdujące się wewnątrz altany ogrodowej. Dlatego warto rozważyć w projekcie stworzenie podłogi, aby konstrukcja stała się nie tylko dekoracyjna, ale i praktyczna. Altana będzie wtedy miejscem do przechowywania mebli ogrodowych czy sprzętu do grillowania – zwłaszcza w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, np. deszczu. Jako materiał na podłogę możesz wybrać między innymi zwykły żwir, kostkę brukową, drewno lub wylewkę z betonu.

Jaki dach w altanie ogrodowej?

Aby dopełnić przygotowanie projektu dotyczącego tego, jak zbudować altanę, należy zaplanować formę dachu oraz materiał, jakim ma być wykończone jego pokrycie. W okrągłych altanach dobre wrażenie będzie robił wariant wielospadowy. Oczywiście wymaga nieco większego nakładu pracy. W altanach ogrodowych możesz zdecydować się na dach jedno- lub dwuspadowy. To głównie od Twoich upodobań zależy, jaki efekt chcesz uzyskać.

Pokrycie dachowe może natomiast być podobne do tego, które ma dom stojący obok altany ogrodowej. Dzięki temu będziesz konsekwentny, a zabudowa działki będzie tworzyła jednolitą całość. Postaw więc na takie materiały jak gont czy dachówka ceramiczna.

Jakich materiałów potrzebujesz do wybudowania altany drewnianej?

Czytając o tym, jak wybudować altanę drewnianą w ogrodzie, zapewne poszukujesz również dokładnych informacji, jakich materiałów będziesz potrzebować. Postanowiliśmy więc wypisać podstawowe elementy, które pozwolą Ci postawić upragnioną konstrukcję na działce. Czego potrzebujesz?

Sprawdź też: Drewno czeczotowe, czeczot – co to jest? Meble czeczotowe i inne materiały do domu – inspiracje

Lista materiałów potrzebnych do wybudowania altany drewnianej:

 • cement,
 • metalowe kotwy,
 • drewniane słupy konstrukcyjne,
 • belki i krokwie do więźby dachowej,
 • deski,
 • impregnat w celu zakonserwowania drewnianych elementów,
 • gwoździe/wkręty,
 • materiały na pokrycie dachowe (np. gont czy dachówka ceramiczna).

Jakich narzędzi potrzebujesz do wybudowania altany drewnianej?

Niestety same materiały oraz Twoje chęci nie wystarczą do tego, aby zbudować drewnianą altanę. Potrzebujesz również odpowiednich narzędzi. Musisz więc sprawdzić, jakie wyposażenie masz w swoim pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli brakuje Ci jakiegoś narzędzia, które wymieniliśmy w poniższej liście, nie musisz w nie specjalnie inwestować – zwłaszcza że użyjesz ich prawdopodobnie tylko raz. Dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie sprzętu w miejscu oferującym takie usługi.

Lista narzędzi potrzebnych do wybudowania altany drewnianej:

 • rękawice robocze,
 • poziomica,
 • miarka,
 • młotek,
 • piła do cięcia drewna (ręczna/elektryczna/spalinowa),
 • wiertarko-wkrętarka,
 • strug elektryczny,
 • ścisk stolarski.

Jak zbudować altanę ogrodową? Fundamenty

Po wybraniu odpowiedniego miejsca dla altany ogrodowej powinieneś przygotować fundamenty dla drewnianej konstrukcji. Za pomocą kołków oznacz miejsca, w których będą znajdowały się wszystkie narożniki. Następnie wykop doły o głębokości około 70 cm. Pamiętaj, aby każdy z wykopanych dołów był mniej więcej trzykrotnie szerszy od słupa konstrukcyjnego, który ma się w tym miejscu znaleźć. Pozostaje Ci zasypanie wszystkich dołów gruzem i zalanie ich betonem. Nie zapominaj o zamontowaniu w każdym z nich metalowej kotwy – zrób to jeszcze przed całkowitym stężeniem zaprawy.

Jak zbudować altanę ogrodową? Ściany

Po wykonaniu fundamentów przychodzi czas na postawienie szkieletu altany ogrodowej. Do każdej metalowej kotwy zamontuj drewniane słupy konstrukcyjne. Będzie ich oczywiście tyle, ile narożników altany.

Sprawdź też: Drewno na ścianę – jak zaaranżować salon z jego wykorzystaniem?

Do tak przygotowanego szkieletu altany ogrodowej warto domontować ścianki, które usztywnią całą konstrukcję. Możesz zdecydować się na drewniane panele, zwłaszcza jeśli chcesz zwiększyć prywatność. Popularnym rozwiązaniem są także kratownice, które po pewnym czasie zostaną obrośnięte przez wybraną roślinę.

Jak zbudować altanę ogrodową? Dach

Ostatnim podstawowym krokiem dotyczącym tego, jak zbudować altanę drewnianą w ogrodzie, jest przygotowanie więźby dachowej. Budowanie dachu powinieneś zacząć od połączenia wszystkich ścian murłatą, do której przymocujesz krokwie. Następnie wypełnisz szkielet deskami, a te pokryjesz wybranym przez siebie materiałem – gontem, dachówką ceramiczną czy zwykłą papą.

Jak zbudować altanę ogrodową? Podłoga i oświetlenie

Oczywiście możesz już cieszyć się gotową altaną ogrodową, ale jeśli chcesz zwiększyć jej dekoracyjność i funkcjonalność (zwłaszcza wieczorami), powinieneś pomyśleć nad podłogą oraz oświetleniem. Wylewka z betonu czy kostka brukowa utwardzą podłoże – nie będziesz musiał więc się martwić wodą wpływającą do wnętrza altany oraz zimnem związanym z unoszącą się wilgocią z ziemi. Oświetlenie natomiast sprawi, że altana stanie się praktyczna przede wszystkim późnymi, letnimi wieczorami. Docenisz to udogodnienie, gdy będziesz musiał sprzątać ze stołu po wakacyjnej imprezie w plenerze.

Jak zbudować altanę ogrodową? Pozwolenie

Czy potrzebujesz pozwolenia na budowę w przypadku altany ogrodowej? I tak, i nie – zależy to od jej miejsca położenia oraz wymiarów. Jak więc przedstawia się kwestia pozwolenia budowy altany ogrodowej?

Wielki stół i inne wyposażenie zmieszczą się w dużej altanie drewnianej
W dużej altanie drewnianej będziesz mógł pomieścić różne wyposażenie – znajdzie się miejsce dla większego stołu czy grilla

Jeśli zastanawiasz się, jak zbudować altanę we własnym ogrodzie, prawdopodobnie wystarczy, że zgłosisz taką chęć do odpowiedniego urzędu, np. starostwa powiatowego. Brak konieczności posiadania pozwolenia na budowę wynika jednak z dwóch istotnych czynników, które musisz spełnić:

 • altana ogrodowa będzie miała całkowitą powierzchnię do 25 metrów kwadratowych (w miastach) lub 35 metrów kwadratowych (poza miastami),
 • na każde 500 metrów kwadratowych działki możesz wybudować maksymalnie dwie altany ogrodowe.

Sprawdź też: Podłoga sosnowa — sposób na niedrogie, a naturalne drewno pod nogami

Spełniasz te kryteria? Nie musisz więc starać się o pozwolenie na budowę altany – w zupełności wystarczy zgłoszenie budowlane. Dzięki temu po stosunkowo niedługim czasie będziesz mógł cieszyć się znakomitym miejscem do odpoczynku w letnie dni.

Jak zbudować altanę ogrodową? Koszt

Altana drewniana – czy jest to droga inwestycja? Ile pieniędzy musisz wydać? Jak tanio zbudować altanę? Postaramy się przybliżyć, jakiego wydatku powinieneś się spodziewać.

Za samodzielne zaprojektowanie i zbudowanie altany ogrodowej zapłacisz kilka tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są również gotowe konstrukcje do złożenia, lecz ceny najprostszych modeli zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a kończą się nawet na kilkunastu tysiącach złotych. Dobrym rozwiązaniem jest więc poświęcić nieco więcej czasu i wysiłku, aby cieszyć się solidną i samodzielnie zbudowaną altaną ogrodową we własnym ogrodzie. Dzięki temu stworzysz obiekt dostosowany do własnych preferencji, a co najważniejsze – wydasz na niego prawdopodobnie o wiele mniej pieniędzy niż w przypadku gotowych szkieletów do montażu.

Alternatywa dla altany drewnianej – czy warto budować altanę murowaną?

Altana drewniana to popularne rozwiązanie, które najczęściej spotkasz w ogrodach czy działkach rekreacyjnych. Gotowe modele, które są dostępne na rynku, zwykle nie są trudne w montażu. Samodzielna budowa tego obiektu również nie należy do najbardziej skomplikowanych. Jej niewątpliwą zaletą jest również naturalny wygląd, który dopasuje się do każdego, ładnie urządzonego podwórka. Warto jednak pamiętać o regularnej impregnacji wszystkich elementów altany, aby ta służyła długo i nawet po kilku latach dobrze się prezentowała. Konieczność konserwacji zachęca część osób do szukania alternatywy dla drewnianego wariantu – w takim przypadku stawiają na altanę murowaną. Czy warto się na nią decydować?

Sprawdź też: Olej lniany do drewna – w jaki sposób się go nakłada, czy sprawdzi się zarówno wewnątrz i na zewnątrz?

Zalety i wady altany murowanej

Bez wątpienia altana murowana będzie o wiele bardziej wytrzymała niż model drewniany. W dodatku nie musisz zmuszać się do jej regularnego impregnowania. Niestety trzeba wziąć pod uwagę fakt, że cena znacząco wzrośnie. Dodatkowo bez odpowiednich umiejętności murarskich nie poradzisz sobie z jej samodzielnym wybudowaniem. A nawet jeśli – zajmie Ci to o wiele więcej czasu niż w przypadku montażu altany drewnianej.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwiązał wszystkie Twoje wątpliwości, dzięki czemu doskonale zdajesz sobie już sprawę, jak zbudować altanę drewnianą krok po kroku. Staraliśmy się przeprowadzić Cię przez wszystkie etapy budowy – od wyboru miejsca lokalizacji altany, materiałów i narzędzi, poprzez tworzenie fundamentów i szkieletu, aż do wykończenia konstrukcji (pokrycie dachowe, podłoga i oświetlenie). Skupiliśmy się również na prawie budowlanym oraz alternatywie dla altany drewnianej, jaką jest niewątpliwie wariant murowany. Liczymy, że powyższa wiedza przełoży się zadowalającej jakości obiekt, który wkrótce znajdzie się w Twoim ogrodzie!

Jeśli jednak brakuje Ci pewnych informacji w naszym artykule poradnikowym, daj nam koniecznie znać w komentarzu. Postaramy się wyjaśnić wątpliwości i ewentualnie uzupełnić wiedzę. A jeśli posiadasz już tego typu obiekt w swoim ogrodzie i wiesz już doskonale, jak zbudować altanę drewnianą, podziel się cennymi uwagami z pozostałymi czytelnikami. Z pewnością Twoje doświadczenie pozwoli uniknąć podstawowych błędów i znacząco przyspieszy montaż konstrukcji.

A jeśli interesują Cię tematy związane z zagospodarowaniem ogrodu, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe. Z pewnością zawarta w nich wiedza zaowocuje ładnie urządzoną przestrzenią wokół Twojego domu!

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *