1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Krzewy kwitnące do ogrodu – poznaj 7 najpiękniejszych roślin łatwych w uprawie!

Ogród i balkon

2 lata temu

Krzewy kwitnące do ogrodu – poznaj 7 najpiękniejszych roślin łatwych w uprawie!

Rośliny
12
1
0
12
1

Krzewy kwitnące do ogrodu są jego doskonałą ozdobą. Przygotowaliśmy listę siedmiu najpiękniejszych – naszym zdaniem – krzewów. Co ważne – wszystkie z nich są łatwe w uprawie. Jakie to krzewy ozdobne? Zapraszamy do lektury artykułu!

Krzewy kwitnące do ogrodu – jakie wybrać?

Kwitnące krzewy do ogrodu to marzenie wielu posiadaczy ogródków. Niektórzy jednak nie decydują się na ich zakup ze względu na obawy, że nie poradzą sobie z ich uprawą. Z radością spieszymy z informacją, że specjalnie dla takich osób przygotowaliśmy zestawienie siedmiu najpiękniejszych krzewów kwitnących do ogrodu. Co najważniejsze – wszystkie te krzewy ozdobne są niezwykle łatwe w uprawie! Sądzimy, że każdy poradzi sobie z ich pielęgnacją. Niektóre z nich poza kwitnieniem mogą zaoferować także jadalne owoce. Nie pozostaje chyba nic innego, niż zapoznać się z naszym poradnikiem, a następnie udać się na zakupy! Jakie są najpiękniejsze krzewy kwitnące do ogrodu?

Hortensja bukietowa

Hortensje od lat cieszą się dużą popularnością w naszych ogrodach. Jednak jest to krzew przerażający nieco niektórych świeżo upieczonych ogrodników, ponieważ bywa dość kapryśny. Na szczęście jest jedna z odmian, która jest niezwykle wdzięczna i łatwa w uprawie. Jest to hortensja bukietowa.

Hydrangea paniculata_hortensja bukietowa_roślina łatwa w uprawie
Hortencja bukietowa to krzew ogrodowy niezwykle łatwy w uprawie

Jak w kilku słowach można podsumować hortensję bukietową? Piękne i duże kwiatostany, dobre zimowanie, łatwa uprawa – brzmi jak roślina idealna, prawda? Właśnie tak jest! Co dość nietypowe – hortensja bukietowa kwitnie od lipca do października. Dzięki temu możesz cieszyć się pięknymi kwiatami w ogrodzie nie tylko na wiosnę (bowiem wiele roślin kwitnie właśnie wtedy), ale także jesienią.

Sprawdź też: Bukszpan – doskonały krzew do Twojego ogrodu! Porady pielęgnacyjne gryszpanu

W naszym klimacie ten kwitnący krzew do ogrodu osiąga najczęściej 2-3 metry wzrostu. Najlepiej czuje się w miejscach półcienistych, ale słoneczne także nie będą stanowić problemu. Trzeba mu jednak zapewnić odpowiednią wilgotność gleby, która powinna być mocno próchnicza. Kwiaty są kremowe, białe, limonkowe, czasem różowe. Nawet jeśli pędy rośliny przemarzną zimą – nie należy się martwić. Koniecznie należy pamiętać o przycinaniu pędów wczesną wiosną.

Pigwowce

Co łączy wszystkie pigwowce? To, że pięknie kwitną i są niezwykle łatwe w uprawie oraz mrozoodporne. Pigwowce kwitną już wczesną wiosną i przypominają kwiaty jabłoni.

Oczywiście jednym z ich największych plusów jest to, że posiadają jadalne owoce, które są niezwykle zdrowe. Zawierają dużo witaminy C, więcej niż cytryna! Doskonale nadają się do wszelkiego rodzaju przetworów takich jak konfitury czy dżemy, a także do nalewek.

pigwowiec_krzew kwitnący z owocami
Pigwowiec pięknie kwitnie, a jego owoce mają niezwykle dużo witaminy C

Jakie wymagania mają pigwowce? Gleba powinna być żyzna, wilgotna, a stanowisko słoneczne, ewentualnie półcieniste. Warto wspomnieć, że te krzewy kwitnące są odporne na zanieczyszczenia miejskie oraz – jak już wspominaliśmy – na mróz. Nie wymagają także przycinania, choć oczywiście można to robić, jeśli chcemy ograniczyć ich nadmierny rozrost.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o pigwowcach, polecam inny z moich artykułów: Czym jest pigwowiec? Czym różni się od pigwy? Sprawdź jak uprawiać pigwowiec i poznaj jego odmiany!

Lilak (bez)

Lilaki mogą być krzewami lub niewielkimi drzewami. Nie są wymagające pod względem stanowiska i podłoża. Wykazują dużą odporność na mrozy. Warto więc rozważyć posadzenie tego krzewu kwitnącego do ogrodu. Bardzo często możemy się spotkać z nazwą bez, pamiętajmy jednak, że oficjalna nazwa to lilak. Chyba każdy z nas wie, jak wyglądają i pachną bzy. Dla wielu to niezwykle przyjemny zapach. Choć oczywiście ma także swoich przeciwników. 

krzewy kwitnące do ogrodu - lilak czyli bez
Dla wielu osób największym atutem lilaka jest jego zapach

Te kwitnące krzewy najbardziej lubią słoneczne stanowiska, ale tak naprawdę dobrze zadomowią się nawet w cieniu – musimy jednak wtedy liczyć się z mniejszym kwitnieniem. Dobrze znoszą krótkotrwałą suszę, to ważne dla osób, które często wyjeżdżają i w okresie upalnym mogą nie mieć możliwości podlewania lilaka.

Tawuła szara (norweska)

Ten kwitnący krzew ogrodowy zachwyca swoimi kwiatami! Są drobne i niezwykle liczne –  wyglądają naprawdę spektakularnie! Niestety, kwitnie dość krótko, bo od końcówki kwietnia do maja. Warto wspomnieć, że liście jesienią przebarwiają się na niezwykle piękny żółty kolor i tym samym krzew stanowi ciekawą ozdobę ogrodu.

tawuła szara_tawuła norweska
Tawuła norweska absolutnie zachwyca swoim pięknym kwiatostanem

Popularność tej rośliny wynika zapewne z faktu, że jest piękna, ale także bardzo przyjemna i bezproblematyczna w uprawie. Najbardziej lubi żyzną glebę i stanowisko słoneczne, ale doskonale odnajdzie się także w półcieniu i zwyczajnej glebie ogrodowej. Świetnie znosi mrozy, suszę, przycinanie oraz zanieczyszczenia miejskie. Tawuła szara znakomicie sprawdzi się jako roślina żywopłotowa. Odegra swoją rolę zarówno w żywopłotach naturalnych, jak i formowanych.

Azalia japońska

To chyba najtrudniejszy w uprawie krzew kwitnący do ogrodu w naszym zestawieniu. Jednak mimo że musisz poświęcić mu trochę więcej czasu niż pozostałym roślinom – naprawdę warto! Azalia japońska wypuszcza kwiaty jeszcze zanim pojawią się na niej liście! Jest krzewem ozdobnym wieloletnim, tak więc każdego roku możesz cieszyć się jej pięknym kwitnieniem.

kwitnące krzewy do ogrodu_azalia japońska
Azalia japońska to często wybierany krzew kwitnący do ogrodu

Azalie japońskie rosną wolno, a najpopularniejsze są odmiany karłowate. Ma to swoje zalety –  świetnie nadają się nawet do małych ogródków. Można je uprawiać także w donicach, doskonale sprawdzą się więc nawet na balkonie. 

Sprawdź też: Hibiskus do ogrodu, czyli ketmia syryjska. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Jak dbać o te krzewy kwitnące? Co ważne w naszym klimacie –  są mrozoodporne, tak więc to ułatwia ich uprawę. Mimo wszystko – nie należy zapominać o okryciu ich na zimę agrowłókniną lub gałązkami drzew iglastych. Najbardziej lubią stanowiska słoneczne i półcieniste. Gleba powinna być bardzo żyzna, o pH około 4. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale niezbyt mokre.

Mahonia pospolita

Czym charakteryzuje się ten krzew ogrodowy? Poza pięknymi kwiatami ma także dekoracyjne owoce. Będzie wspaniałą ozdobą wielu ogrodów, jest rośliną miododajną, tak więc pszczoły będą nam bardzo wdzięczne za jej posadzenie.

Roślina ta nie ma praktycznie żadnych wymagań, świetnie odnajdzie się w wielu różnych miejscach. Najbardziej lubi półcień, a nawet cień. Najgorzej czuje się w nasłonecznionym stanowisku. Jedyne, o czym warto pamiętać, to osłonięcie jej od wiatru, ponieważ nie znosi go najlepiej. Dobrze nawadniać ją nawet zimą (w cieplejsze dni), ale bez tego zabiegu także poradzi sobie doskonale.

piękne krzewy do ogrodu_mahonia
Mahonia pospolita jest rośliną miododajną

Ma bardzo ciekawe, „skórzaste” liście, dlatego mahonia pospolita przykuwa wzrok nawet poza okresem kwitnienia. Listki szczególnie pięknie prezentują się jesienią, gdy przybierają czerwono-brązowy kolor.

Magnolia Susan

Magnolie są krzewami trudnymi w uprawie, jednak Magnolia Susan jest pod tym względem wyjątkowa. Jest niewielka, ale jej kwiaty są wyjątkowo okazałe. Co ciekawe – bardzo często kwitnie dwa razy w roku! Na przełomie maja i czerwca, a następnie pod koniec lata. Drugie kwitnienie jest bardziej skąpe. Jej pąki, które rozwijają się jeszcze przed pojawieniem liści, są jednym ze zwiastunów wiosny.

Sprawdź też: Zwiastuny wiosny – poznaj oznaki nadchodzącej wiosny!

Ten ogrodowy krzew jest niezwykle odporny na mróz, najbardziej lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Koniecznie należy pamiętać o tym, by osłaniać go od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, najlepiej próchnicza.

krzewy ogrodowe_magnolia susan
Magnolia Susan to krzew ogrodowy, który kwitnie dwa razy w roku!

Magnolie są nazywane arystokratkami ogrodowymi. Jedną z przyczyn są zapewne bardzo delikatne korzenie. Podczas jej sadzenia nie udeptuj zbyt mocno ziemi, ponieważ możesz zniszczyć kruchy system korzeniowy. Jej delikatność jest widoczna także w przypadku przycinania. Ten krzew bardzo tego nie lubi, należy to robić tylko w przypadku chorych lub zniszczonych gałązek.

Jeżeli szukasz roślin do swojego ogrodu, najprawdopodobniej zainteresują Cię także inne nasze artykuły:

12
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *