1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Skalniak – co to jest? Jakie rośliny na skalniak wybrać?

Ogród i balkon

2 lata temu

Skalniak – co to jest? Jakie rośliny na skalniak wybrać?

Rośliny
13
0
0
13
0

Sklaniak powraca do łask! Czym dokładnie jest? Jakie kwiaty na skalniak sprawdzą się najlepiej? Czy skalniak jest trudny do założenia? Przekonaj się, czy skalniak powinien się znaleźć również w Twoim ogrodzie! 

Skalniak – co musi mieć?

Aranżacja, nawet niewielka, na którą składają się głazy oraz rośliny przywodzące na myśl krajobraz górski, to właśnie skalniak ogrodowy. Zazwyczaj królują w niej niewielkie drzewka, krzewiki oraz kwiaty.  

Szczególną popularnością w skalnych układach cieszą się byliny wieloletnie. Kwiaty na skalniak długo kwitnące są niezwykle pożądanym elementem. Dodają doskonałych, wyrazistych barw na tle szarych, surowo wyglądających kamieni.

Skalniaki są idealną formą aranżacji przydomowej strefy, szczególnie dla osób, które nie lubią zbyt dużo „grzebać w ziemi”. Oczywiście nie znaczy to, że te rośliny są całkowicie samowystarczalne – co to, to nie! Lecz są na pewno mniej wymagające od pergoli, w których rosną róże ogrodowe, peonie lub krzewy owocowe.

Kamienie na skalniak

Skalniak w ogrodzie oczywiście nie mógłby się obyć bez odpowiednich kamieni. Najważniejszymi wskaźnikami, na które musisz zwrócić uwagę w tym przypadku, są ich wytrzymałość oraz ogólny wygląd. Skalniak z kamieni nie powinien składać się z otoczaków lub „zwykłych”, gładkich, często spotykanych kamyczków.

Jakie kamienie na skalniak wybrać? Zawsze wybieraj takie, które bez chwili zawahania będą kojarzyć się z górskimi krajobrazami. Jedną małą aranżacją możesz stworzyć kamieniste zbocza, „niebezpieczne” szczyty czy perfekcyjny teren na wspinaczkę dla owadów mieszkających w Twoim ogrodzie. 

Sprawdź też: Wiosna w ogrodzie – co robić, gdy zima dobiegnie końca? Porady

Najpiękniejsze skalniaki w swojej budowie posiadają jedynie niemal same duże, ostre i bardzo wytrzymałe skałki. A jakie to dokładnie kamienie? Najczęściej spotkamy:

 • bazalt,
 • granit,
 • piaskowiec.

Wyżej wymienione kamienie przez lata będą wytrzymałe na niesprzyjające warunki atmosferyczne, nie pokruszą się. Jeśli wybierzesz naprawdę duże egzemplarze – będą one doskonale wyglądać nawet wtedy, gdy Twoja roślinność mocno się rozrośnie.

A skąd w ogóle wziąć kamienie na skalniak przed domem? Najprościej wybrać się do lokalnego kamieniołomu lub żwirowni. Poza masywnymi skałkami zwróć przy okazji uwagę na mniejsze kamyki – pomogą one wypełnić miejsce między dużymi egzemplarzami.

Przy wyborze głazów zwróć uwagę na to, czy przypadkiem nie zmienia one pH gleby! Skałki takie jak wapień mogą na to nieznacznie wpływać.

Jakie rośliny na skalniak wybrać?

Omówiliśmy już kamienie i skały, jednak najważniejszy, kontrastujący punkt wciąż jest jedną wielką niewiadomą. Jakie rośliny na skalniak się sprawdzą? Które z nich dopełnią ogród skalny?

Drzewa

Drzewka na skalniak nie powinny być wysokie. Zaburzą one wzrost innych, mniejszych roślin, które w walce o dostęp do słońca będą powyciągane lub obumrą. Dodatkowo opadające jesienią liście mogą stworzyć złe środowisko dla bylin, kwiatów cebulowych oraz niższych krzewów.

Jak zrobić skalniak z drzewami? Najlepiej wybieraj spośród tych odmian:

 • modrzew,
 • kosodrzewina,
 • świerk,
 • brzoza,
 • sosna,
 • cyprysik,
 • leszczyna,
 • drzewka szczepione na pniu.

Powyżej przedstawione drzewa na skalniak powinny zostać dokładnie dobrane według gatunków, które są miniaturowe. Nie możemy pozwolić, by dana roślina całkiem zdominowała naszą aranżację. Szczególnie należy na to zwrócić uwagę, jeśli naszym celem jest mały skalniak w ogrodzie. W takim przypadku możemy całkowicie zrezygnować z tak ogromnych roślin.

Krzewy

Krzewy są szalenie ważnym punktem, jeśli chodzi o aranżację skalniaka. Świetnie, jeżeli postawimy na odmiany zimozielone. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasza przydomowa, górska struktura będzie prezentować się obłędnie cały rok!

A jakie krzewy na skalniak wybierać? Zwróć uwagę na te zachwycające rośliny:

Krzewy na skalniaki nie zajmują zbyt wiele miejsca, a oprócz tego bardzo wiele z nich uwielbia podcinanie. W Twojej przydomowej aranżacji możesz posadzić je jako jeden z głównych punktów przyciągających wzrok lub jedynie jako tło dla reszty bylin i roślin cebulowych. 

Niektóre z tych odmian to rośliny płożące na skalniak. Irga płożąca – tak jak nazwa wskazuje – doskonale sprawdzi się w tej roli. Stawiając na takie rozwiązanie, będziesz miał wciąż mnóstwo miejsca na inne rośliny, a cały skalniak nie będzie sprawiał wrażenie przeładowanego.

Kwiaty

Nowoczesny skalniak w ogrodzie to nie tylko górskie odmiany roślin. W założeniu tak powinno być – choć kto by się tym przejmował! Z racji, że jest to przydomowa aranżacja, możemy pozwolić sobie na więcej i sprawić, że skalniak będzie bogaty w różnorodne kolory przez cały rok!

Jak zrobić skalniak, który będzie zachwycać całą paletą barw? To bardzo proste! Wybierz jednakowo rośliny na skalniak wieloletnie, czyli byliny oraz sukulenty, a także jednoroczne kwiaty cebulowe!

Byliny na skalniak to na przykład:

 • rozchodniki,
 • rojniki,
 • dzwonki,
 • żagwin,
 • skalnice,
 • trawy ozdobne.

Sukulenty na skalniak to doskonałe rozwiązanie. Znakomicie wypadają w duecie wraz z surowymi, kanciastymi skałami, dzięki czemu aranżacja prezentuje się iście realistycznie! Dosłownie jakby wszystkie posadzone tam rośliny były tam od zawsze.

Sprawdź też: Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie? Poradnik

Rośliny wieloletnie na skalniak to nie wszystko! Oprócz nich możemy zastosować gatunki cebulowe. Są to na przykład:

Najlepszy pomysł na skalniak w ogrodzie jest taki, by połączyć ze sobą różne rodzaje roślin. Wtedy możemy mieć pewność, że nie braknie nam ożywiających barw w żadnej z czterech pór roku!

Jak zrobić skalniak? Skalniak krok po kroku!

Przyszedł czas na wybór podłoża, aranżację roślin oraz ułożenie kamieni. Od czego powinniśmy zacząć? Jak budowane są skalniaki ogrodowe?

Plan

Najważniejszym punktem jest znalezienie odpowiedniego miejsca na skalniak. Wybór lokalizacji zależy od wielu czynników – aktualnego wyglądu działki (jej wielkości oraz kształtu), poziomu zacienienia i nasłonecznienia.

Musimy poważnie rozważyć gatunki roślin, które chcemy zasadzić w naszym skalniaku. To od ich potrzeb będzie zależeć w głównej mierze wybór idealnego miejsca. Jeżeli wybierzesz rośliny, które chętnie opalają się na słońcu – wybierz niczym nieosłoniętą ziemię, a jeśli cień im sprzyja – zasadź je w nieco ciemniejszym kącie.

Postaraj się również, by wybrana lokalizacja nie była zbyt groteskowa, a tworzyła spójną całość z resztą ogrodu. Nieważne, czy Twój skalniak będzie jedynie malutką, drobną inwestycją czy zajmie pół ogrodu – powinien prezentować się stosunkowo naturalnie. Nie zapomnij również o tym, że to ozdoba dla Ciebie i Twoich gości – niech nie będzie schowana w nieuczęszczanym rogu działki.

Warto również od początku rozrysować sobie wstępny plan. Wyznaczyć pożądany kształt skalniaka, rozłożenie zakupionych roślin oraz kamiennych konstrukcji. Zwróć uwagę na to, by nie tworzyć idealnie równych form – aranżacja musi przypominać naturę! Gotowy plan ułatwi nam znacznie przystępowanie do kolejnych kroków.

Wielkie sprzątanie

Skoro wybrałeś już idealne miejsce, a Twój plan na skalniak został dopracowany do perfekcji – czas wziąć narzędzia w swoje ręce! Na początku uzbrój się w grabie, worki na śmieci lub taczkę i przygotuj glebę. Dokładnie pozbądź się korzeni innych roślin, chwastów, kamieni, a także wszystkich innych niepotrzebnych elementów. Ten proces najlepiej rozszerzyć również poza ramy naszego skalniaka, dzięki czemu będziemy mogli zabezpieczyć go agrowłókniną oraz żwirem.

Powyrywaj dokładnie trawę oraz delikatnie przekop wierzchnią warstwę podłoża. Jeśli jest ono ciężkie lub nieprzepuszczalne – najlepiej pozbądź się go, a jeżeli dość lekkie i piaszczyste, wystarczy, że nim jedynie nieco wzruszysz. Najważniejsze, by ziemia znajdująca się na samym dole była warstwą drenującą.

Na nasz drenaż najlepiej ułożyć agrowłókninę, a ją następnie przysypać docelową glebę. W tym momencie możemy zacząć układać ogromne głazy. Ale jaką ziemię wybrać?

Pierwsza warstwa skalniaka

Jeżeli Twoim zmartwieniem jest nierówny teren – nic nie szkodzi. W przypadku skalniaka na wagę złota jest skarpa w ogrodzie! Inspiracje, które znajdziesz pod koniec artykułu, może zachęcą Cię do stworzenia go i u Ciebie!

Następny krok to podłoże! Wybierając odpowiedni rodzaj, zwróć uwagę, jakie rośliny planujesz tam uprawiać. Duża część kwiatów oraz krzewów ma zdefiniowane potrzeby – wymagają zasadowej lub kwaśnej ziemi. Dowiedz się, jaki odczyn powinna mieć gleba, i postaw na ten rodzaj! 

Ogród skalny bogaty w rośliny skalniakowe wymaga żwirowej ściółki. Zapobiega ona wyrastaniu chwastów oraz ogranicza dostęp listków do mokrego podłoża, dzięki czemu nie ulegają one gniciu. Żwir oprócz tego doskonale chroni glebę przed wysychaniem mimo tego, że znakomicie się nagrzewa.

Gdy już cała podstawa jest gotowa, umieść na niej kamienie w taki sposób, jak to zaplanowałeś. W tym momencie kluczowe jest obfite podlanie naszej aranżacji. Skalniak musi nieco osiąść i zespolić się. Pomiędzy tym zabiegiem a sadzeniem roślin odczekaj co najmniej kilka dni.

Zasady dotyczące sadzenia roślin

Rośliny na skalniak najlepiej sadzić w okolicy kwietnia lub maja. Jeśli to się nie uda – nic straconego, jesień to również dobra pora na zakładanie tego typu ogrodów. Najważniejsze, by gleba była ciepła i wilgotna, a wszystko się powiedzie.

Jeżeli sadzisz rośliny przed miesiącami letnimi – uzbrój się w konewkę, będą one potrzebować wtedy bardzo dużo wody. A jak zrobić skalniak, by rośliny nie walczyły o dominację, rosły zdrowo i zachwycały paletą barw przez cały rok?

Sprawdź też: Kiedy sadzić drzewka owocowe? Który moment jest najwłaściwszy?

Połącz ze sobą rośliny cebulowe oraz byliny na skalniak, by po tym, gdy przekwitną jedne – drugie od razu zajęły ich miejsce. Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie kilku półek skalnych. Te kwiaty powinny być bardzo wymieszane lub rosnące w grupach, by bezustannie zachwycać. Nie zapomnij jednak o wykopaniu cebulek po przekwitnięciu kwiatów – posadzone blisko siebie będą łatwe do wyjęcia z ziemi. Sukulenty natomiast sadź między kamieniami – dopełnią one całą aranżację, nadając jej autentyczność.

W następnej kolejności posadź krzewy oraz drzewka. Będą stanowić one doskonałe tło dla naszych niskich, barwnych kwiatków. Zimozielone odmiany pozostaną barwne nawet zimą!

Skalniak nowoczesny – powalające na kolana inspiracje!

Wiesz już wszystko o tym, jak zrobić skalniak w ogrodzie. Inspiracje przygotowane specjalnie dla Ciebie różnią się od siebie, byś mógł dojrzeć intrygujące sposoby na stworzenie swojej własnej kompozycji! Wybraliśmy jedynie najpiękniejsze skalniaki. Zdjęcia zamieszczone poniżej przeprowadzą Cię przez niesamowite, wymyślne kreacje!

Na pierwszy ogień – przepiękny, kamienisty skalniak. Skały wystające z ziemi wzbudzają zachwyt, a rośliny posadzone na różnych piętrach dopełniają całą aranżację. Taki ogród to prawdziwa górska oaza!

Następnie widok zimowy. Mimo chłodu bijącego od tego miejsca ta aranżacja jest naprawdę cudowna! Wygląda bardzo neutralnie, a ozdoby w formie figurek dopełniają skalniak!

Magiczny skalniak z sukulentami. Czyż nie jest uroczy? Bardzo gęsto posadzone sukulenty, nieco poprzebijane przez kwiaty wręcz zapierają dech w piersi! Natura jest niesamowita.

Ostatnia, lecz równie przepiękna aranżacja – tym razem w odcieniach zieleni. Niezwykle inspirujące połączenie, z którego aż bije górski zew!

A Tobie jakie rośliny na skalniak najbardziej się podobają? W jaki sposób zbudowałeś swój własny skalny ogród? A może masz jakieś rady w związku z pielęgnacją takiej aranżacji? Jesteśmy bardzo ciekawi, co o tym wszystkim myślisz! Koniecznie podziel się swoimi uwagami i spostrzeżeniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej aranżacji związanych z ogrodem – sprawdź te artykuły:

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.