1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kiedy sadzić drzewka owocowe? Który moment jest najwłaściwszy?

Ogród i balkon

10 miesięcy temu

Kiedy sadzić drzewka owocowe? Który moment jest najwłaściwszy?

Rośliny
14
0
1
14
0

Kiedy sadzić drzewka owocowe? Wiosna to dobry czas czy lepiej poczekać na jesień? Jak powinno odbywać się sadzenie drzewek owocowych? Odpowiadamy na pytania nurtujące niejednego ogrodnika!

Kiedy sadzić drzewka owocowe? Najwłaściwsze pory dla różnych sadzonek drzew!

Od lat ogrodnicy spierają się o to, jaki okres jest właściwszy, kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe, a także do kiedy w ogóle można to robić. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – najwięcej zależy od tego, jakie sadzonki drzew owocowych mamy na myśli! Najczęściej wskazywana jest wiosna lub jesień – czy to na pewno odpowiednie terminy?

Kiedy sadzić drzewka owocowe? Na wiosnę!

Sadzenie drzew owocowych, które sugeruje się na miesiące wiosenne, powinno mieć miejsce w kwietniu lub maju. A o jakich roślinach mówi się w tym kontekście? Głównie o drzewach, które mają słaby system korzeniowy. Dzięki temu wrażliwe gatunki mogą na spokojnie podrosnąć i przygotować przed zimowym czasem.

A jakie drzewa owocowe do ogrodu sadzić wiosną? Wiśnie, śliwy, brzoskwinie, morele i czereśnie. Dzięki temu zabiegowi drzewka niskopienne znacznie lepiej się przyjmą. Głównie dotyczy to drzew z gołym korzeniem, a nie roślin w doniczkach.

W takim razie – kiedy sadzić drzewka owocowe, które cechuje dobrze rozwinięty system korzeniowy? Oczywiście istnieją też gatunki, które należy sadzić późnym latem lub wczesną jesienią. Należą do nich przede wszystkim odmiany drzew i krzewów zimozielonych oraz iglaki.

Kiedy sadzić drzewka owocowe? Jesienią!

Jesień to doskonały czas na niektóre drzewka owocowe. Kiedy sadzić gruszę, orzechy lub jabłonie? Nie ma lepszego okresu niż od października, aż do początku listopada. Dzięki takim działaniom możesz mieć większą pewność, że Twoje sadzonki przyjmą się i znacznie szybciej zaaklimatyzują.

Przyzwyczajenie drzewka do rośnięcia w naszym klimacie w tym okresie jest kluczowe. Sprawi to, że przejdzie ono od pierwszych zimowych dni w stan spoczynku, a wiosną będzie mieć siłę na obfity wzrost, kwitnienie i owocowanie w odpowiednim terminie.

Sprawdź też: Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał II: kwiecień – maj – czerwiec

A w którym momencie może być już za późno na drzewka owocowe? Do kiedy sadzić te rośliny? Tej daty nie da się określić – najważniejsze, by nie przeprowadzać tych prac, gdy ziemia jest zmarznięta. Podejmując złą decyzję, możemy mieć pewność, że sadzonka zostanie uszkodzona, a nawet uśmiercona przez mróz.    

W jaki sposób sadzić drzewka owocowe?

Sadzenie drzewek jest bardzo proste! W internecie dosłownie roi się od sposobów na przygotowanie odpowiedniego podłoża dopasowanego do konkretnej rośliny oraz różnych wskazówek na początek. Skoro już wiesz, kiedy sadzić drzewka owocowe, warto byś poznał instrukcje, w jaki sposób to robić.

W pierwszej kolejności musisz przygotować odpowiednią ziemię, kompost oraz uzbroić się w narzędzia. Następnie wybierz odpowiednie miejsce na Twoje drzewka owocowe. Sadzonki powinny mieć przestrzeń do wzrostu – nie zapominaj o tym! Wykop dołek odpowiedniej wielkości i przytrzymując nad nim drzewko pod kątem prostym, podsypuj je ziemią, aż przykryje ona korzenie. Postaraj się, by po zasypaniu ich, roślina była posadzona na podobnej wysokości, gdy rosła w doniczce – a jeśli sadzisz drzewko z gołym korzeniem, spraw, aby szyjka korzeniowa była nad ziemią. 

Kiedy sadzić drzewka owocowe
Przy użyciu odpowiednich narzędzi, ekspresowo posadzisz wszystkie drzewka owocowe

Po dokładnym wsadzeniu rośliny do ziemi – nie za głęboko ani za płytko – delikatnie potrząśnij drzewkiem. Pozwoli to na lepsze ułożenie się korzeni w ziemi. Glebę wokół rośliny podepcz oraz obficie podlej.

Sprawdź też: Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał IV: październik – listopad – grudzień

Jeśli masz do czynienia z bardzo delikatnym drzewkiem – możesz je ustabilizować, przywiązując sadzonkę do podpórki. A dlaczego odległości są ważne? Ponieważ zarówno drzewa, jak i krzewy owocowe potrzebują określonej ilości promieni słonecznych, a w zbyt gęstej plantacji może być o to bardzo ciężko.

Jak dbać o małe drzewka owocowe?

Drzewka owocowe, szczególnie te posadzone wiosną, należy podlewać rzadko, ale obficie. Zwróć uwagę na regularne nawadnianie tych niewielkich roślin w miesiącach ciepłych, ponieważ niepodlane mogą uschnąć. Nie możesz jednak także ich przelewać – sadzonki lepiej zniosą większą ilość wody raz na jakiś czas niż małe dawki podawane bardzo często.

Dobrze dobrana pielęgnacja jest znacznie istotniejsza od tego, kiedy sadzić drzewka owocowe, ponieważ nic z nich nie będzie, jeśli nie będziemy o nie odpowiednio dbać. Tyczy się to zarówno wybrania idealnej lokalizacji, głębokości sadzenia, jak i podlewania oraz nawożenia.

Mamy nadzieję, że wiesz już, kiedy sadzić drzewa owocowe i jak zadbać o ich odpowiedni wzrost! A według Ciebie – kiedy można sadzić drzewka owocowe? Wybrałbyś krzewy czy drzewa do małego ogrodu? Szybko rosnące czy rośliny o powolnym wzroście królują w Twojej przydomowej strefie? Koniecznie podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej ogrodowych treści, powinieneś sprawdzić te artykuły:

14
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Ja wybieram stare odmiany jabłoni czyli malinówka oberlandzka kosztela gloster paprówka i wiele innych bo każda z nich mo swój charakterystyczny smak a nie tyko zielone albo czerwone. Mam posadzone 100 drzwek teraz będę sadził jeszcze 100 są to też grusze śliwy orzechy mam i borówki amerykańkie morwy jest się czym podzielić ze znajomymi. Bezcenny widok jak dziaciaki zajadąją się owocami chętniej jak cukierkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *