1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Żywopłot zimozielony — wszystko, co musisz o nim wiedzieć! Sprawdź, z jakich roślin go zrobić i jak o niego dbać!

Ogród i balkon

1 rok temu

Żywopłot zimozielony — wszystko, co musisz o nim wiedzieć! Sprawdź, z jakich roślin go zrobić i jak o niego dbać!

Rośliny
15
1
1
15
1

Jaki żywopłot zimozielony wybrać? Jeśli nie masz pewności, lub nazwy krzewów nic dla Ciebie nie znaczą, poniższy przewodnik pomoże Ci wybrać rośliny, które najlepiej pasują do Twojego ogrodu.

Żywopłot zimozielony — to znaczy jaki?

Żywopłot zimozielony to piękna dekoracja ogrodu, ale również rozwiązanie, które tworzy naturalne ogrodzenie zapewniające prywatność przez cały rok. Rośliny na żywopłot zimozielony mogą stworzyć ekran akustyczny chroniący posesję przed hałasem dochodzącym z ulicy, co czyni je idealnym wyborem dla osób mieszkających na obszarach miejskich. Poza wspaniałym wyglądem niektóre krzewy zimozielone skutecznie pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza.

Świadomi ekologicznie ogrodnicy doceniają zimozielony żywopłot za zdolność do stabilizowania gleby poprzez zapobieganie erozji. Co więcej, takie „żywe” ogrodzenie wchłania nadmiar wody gruntowej, dlatego jest ono bardzo dobrym środkiem zapobiegawczym w przypadku silnych opadów deszczu czy roztopów śniegu. To doskonałe siedlisko dla dzikich zwierząt, zapewniające pożywienie oraz schronienie.

żywopłot zimozielony - iglaki
Żywopłoty najczęściej stworzone są przy użyciu iglaków

Żywopłot zimozielony z roślin iglastych

Nie bez powodu rośliny iglaste są popularnym wyborem na żywopłot — ta wiecznie zielona flora tworzy klimatyczną osłonę za pomocą gęsto osadzonych na gałęziach igieł. Większość gatunków łatwo jest przyciąć do pożądanego kształtu czy rozmiaru, są łatwe w uprawie oraz szybko rosną i nie wymagają specjalnej opieki. Drzewa czy krzewy iglaste słyną również ze swoich możliwości pochłaniania toksyn z powietrza, są pod tym względem skuteczniejsze od roślin liściastych.

morele.net_korzystne oferty

Świerki

Świerkowy żywopłot całoroczny z zielonymi, klasycznymi igłami jest doskonałym pomysłem, bo te drzewa szybko rosną. Gałęzie układają się zwykle regularnie, kaskadowo, a ich igły mają około 2 cm długości. Świerk dobrze czuje się w miejscach zacienionych — stanowisko z dużym nasłonecznieniem opóźnia jego wzrost. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji i jest odporny na niskie, zimowe temperatury.

Sprawdź też: Laurowiśnia wschodnia – uprawa i pielęgnacja wiśni laurowej

Cyprysiki

Cyprysik jest jedną z najszybciej rosnących roślin zimozielonych — ma piękne, gęste, ale również drobne, jasnozielone igły, w ciągu 18 miesięcy może urosnąć nawet do 3 metrów. Możesz go śmiało przycinać i dowolnie kształtować, takie zabiegi nie wpłyną na niego negatywnie, a wręcz przeciwnie, wzmocnią cały krzew.

Cisy 

Cisy to rośliny, za pomocą których możesz stworzyć naprawdę odporne i wytrzymałe ogrodzenie — ciężko je zniszczyć, nawet popełniając liczne błędy w pielęgnacji. Dlatego te krzewy szczególnie poleca się początkującym ogrodnikom. Cisowe żywopłoty należy przycinać, aby za bardzo się nie rozrosły — skracanie bocznych gałęzi spowoduje, że żywopłot cisowy będzie gęstszy w centrum.

Żywotniki (tuje)

Tuje to szybko rosnące drzewa iglaste, które również z powodzeniem tworzą wiecznie zielony żywopłot. Wszystkie gatunki są niezwykle odporne na różne warunki atmosferyczne, tolerują silne wiatry. Żywotnik Emerald to jedna z najlepszych odmian, jeśli nie chcesz lub nie masz czasu przycinać ogrodzenia. Jego gałęzie układają się w  zgrabny kształt stożka, dzięki czemu nie trzeba go regulować.

Zabezpiecz działkę odpowiednim ogrodzeniem:

Rośliny liściaste — czy można z nich zrobić żywopłot zimozielony?

Rośliny liściaste również nadają się na ogrodzenie zimozielone, ale trzeba wybrać odpowiedni gatunek – taki, który nie gubi listowia oraz zmienia kolor jesienią. Możesz np. stworzyć żywopłot z grabu albo żywopłot z buka! Oprócz zapewnienia prywatności, taka osłona stanowi idealne tło dla ozdobnych krzewów czy kwiatów uprawianych w ogrodzie.

Ostrokrzewy

Ostrokrzew tworzy doskonały żywopłot liściasty zimozielony. Ma błyszczące, ciemnozielone, kłujące liście i czerwone jagody, pojawiające się wczesną zimą. Tę roślinę dobrze jest przycinać, aby stworzyć gęste ogrodzenie — brak regulacji gałęzi sprawi, że krzew będzie się rozrastał na boki i powstaną liczne prześwity.

Berberysy

Berberys tworzy kwitnący żywopłot zimozielony. Ma wiele atrybutów, z których uwielbiają korzystać dzikie zwierzęta. Ich kłujące, gęsto rozmieszczone gałęzie stanowią idealne miejsce do gniazdowania ptaków, bo chronią je przed drapieżnikami, a pszczoły i motyle często przylatują wiosną, aby zapylić liczne kwiaty. Z kolei jagody stanowią idealne pożywienie dla dzikich zwierząt.

Berberysy to chyba najładniejsze krzewy zimozielone — z około pięciuset gatunków w tej dużej rodzinie, liczne odmiany są wybierane ze względu na ich szczególne walory wizualne. Uprawiane są głównie ze względu na niesamowity wygląd, chodzi np. o ozdobne liście, piękne kwiaty czy błyszczące owoce. Żywopłoty z berberysu są doskonałym dodatkiem do każdego projektu ogrodowego.

Bukszpany wiecznie zielone 

Bukszpan to roślina, która rośnie stosunkowo wolno, ale jest zimozielona, więc można ją wykorzystać jako podstawę do stworzenia „żywego” ogrodzenia. To elegancki krzew o zwartej strukturze — nie rośnie wysoko i prezentuje się wyjątkowo. Ma drobne liście o eliptycznym kształcie, pokrywa je błyszcząca warstwa wosku. Żółte kwiaty wyglądają niepozornie, ale mają bardzo przyjemny i delikatny zapach, który umila czas w marcu oraz kwietniu. Co ciekawe, bukszpany to rośliny, z których można przygotować miód.

Laurowiśnia

Laurowiśnia to najszybciej rosnąca roślina żywopłotowa z tej kategorii. Ma zaokrąglone, błyszczące, jasnozielone liście, które bardzo dobrze wyglądają przez cały rok. Można je przycinać, nadając bardziej formalne, ekstrawaganckie kształty lub prostsze, mniej wyszukane. Takie krzewy będą rosły na większości gleb, z wyjątkiem płytkich kredowych lub bardzo wilgotnych. Rozwiną się w pełnym słońcu, ale także w cieniu, o ile będą podlewane podczas zakładania systemu korzeniowego.

Jak sadzić żywopłot zimozielony?

Sadzenie i pielęgnacja nowego żywopłotu są tak naprawdę bardzo podobne do zajmowania się roślinami o standardowym przeznaczeniu. Wcześniej dobrze jest odpowiednio przygotować glebę, to zapewni krzewom, czy też drzewom dobry start. Jak to zrobić? Wykop pas o szerokości 60-90 cm i głęboki na jedno ostrze łopaty (to standardowe wartości, jednak pamiętaj, że mogą się różnić w przypadku niektórych roślin). Pamiętaj też, że najlepiej ustawić żywopłoty tak, aby były nieco cofnięte od linii granicznej posesji.

W rzędzie, odległości sadzenia wahają się od 30 do 60 cm, w zależności od rozmiaru ostatecznego rośliny. Jeżeli chcesz stworzyć gruby żywopłot, posadź dwa rzędy krzewów, ale pamiętając, aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń do swobodnego wzrostu. Nie zapomnij też, aby rozłożyć korzenie na odpowiedniej głębokości.

Jak i kiedy przycinać żywopłot całoroczny?

Aby żywopłot nie rozrósł się nadmiernie, należy go przycinać. W artykule wymieniono kilka gatunków roślin, które tego nie wymagają. Większość musi jednak być regulowana — jeżeli chce się zachować schludny kształt ogrodzenia. Tę czynność pielęgnacyjną należy rozpocząć w zasadzie od razu — nie czekaj, aż krzew osiągnie pełną wysokość, czy też rozpiętość. Częste, regularne przycinanie stworzy zwartą strukturę i zapewni dobry wzrost centralnej części żywopłotu.

Najlepsze nożyce do przycinania żywopłotu!

Zawsze przycinaj boki tak, aby góra była mniej gęsta niż dół, natomiast boki tnij „płasko”, żeby liście lub igły skupiały się w środku. Ma to na celu przepuszczenie światła do wszystkich części rośliny, dzięki temu będzie mogła się zdrowo rozwijać. Jeśli tego nie zrobisz, dolne gałęzie zaczną obumierać, a ta część ogrodzenia się przerzedzi i będzie brzydko wyglądać.

żywopłot zimozielony - przycinanie żywopłotu
W bardzo wielu przypadkach przycinanie żywopłotu jest koniecznością

Sprawdź też: Jak wygląda zimokwiat? Kiedy kwitnie i w jaki sposób go pielęgnować?

Jak zatem widzisz, dostępnych jest tak wiele różnych odmian roślin nadających się do stworzenia zimozielonych żywopłotów. Niezależnie od tego, czy szukasz krzewów liściastych czy roślin iglastych - znajdziesz rozwiązanie odpowiadające Twoim potrzebom.

15
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *