1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kamień ozdobny do ogrodu – jak kłaść i jaki wybrać? Jaka jest cena kamieni ogrodowych?

Ogród i balkon

2 lata temu

Kamień ozdobny do ogrodu – jak kłaść i jaki wybrać? Jaka jest cena kamieni ogrodowych?

Aranżacja Budowa i remont
8
3
0
8
3

Kamień ozdobny do ogrodu – jak kłaść kamień dekoracyjny, jaki wybrać i jakich kosztów się spodziewać? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym poradniku. Mamy nadzieję, że ułatwi Ci prace związane z planowaniem dekorowania Twojego ogródka.

Zanim rozpoczniesz prace remontowe w ogrodzie, zawsze przygotuj plan lub projekt, żebyś wiedział, czego dokładnie chcesz, i mógł przekalkulować koszty. Wybór materiałów oraz rozmiar powierzchni, na których chcesz położyć na przykład kamień ozdobny do ogrodu, mają ogromny wpływ na ostateczne koszty, które – niestety – czasem mogą zaskoczyć. Dobrze więc zrobić wstępne rozeznanie, mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże rozwiać Ci wątpliwości i będzie przydatnym pomocnikiem.

kamień ozdobny do ogrodu _jak kłaść
Kamienie ozdobne i rośliny mogą pomóc Ci wykonać niesamowitą aranżację ogrodu

Kamień ozdobny – jak kłaść?

Kamień ozdobny do ogrodu nie musi Ci spędzać snu z powiek. Jego ułożenie i odpowiednie przygotowanie podłoża wcale nie są trudne. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Ci uporać się z tym zadaniem bez problemów. Sprawdź, co trzeba zrobić, aby położyć kamień ozdobny w ogródku i cieszyć się jego estetycznym widokiem oraz nie mieć problemów związanych z popełnieniem ewentualnych błędów.

Jak położyć kamień ozdobny? Prace wstępne

Sprawa, na szczęście, nie jest zbyt skomplikowana. Początek prac to wyznaczenie i przygotowanie terenu do położenia kamieni ozdobnych. Bardzo przydatne będzie przygotowanie projektu. Może być dokładnie rozrysowany, możesz jednak zostawić sobie miejsce na nieco więcej improwizacji podczas przygotowania terenu. Gdy już wyznaczysz obszar do wyłożenia go kamieniem – przesadź rośliny, które tam rosną, pozbądź się trawy, korzeni i wszystkich innych elementów, które się na nim znajdują.

Przygotowanie terenu – rozłożenie agrowłókniny

To etap pomijany przez niektórych, a jest to ogromny błąd! Agrowłóknina uchroni Cię przed chwastami wyrastającymi pomiędzy kamieniami. Uważasz, że to zbędny zabieg, ponieważ spod warstwy kamyków nic nie może wyrosnąć? Niestety – mylisz się – chwasty zawsze znajdą sposób, by uprzykrzyć Ci życie. Agrowłóknina nie jest drogim materiałem, do jej zamontowania będą Ci potrzebne tylko plastikowe kotwy, które także są dość tanie. Nie pomijaj więc tego elementu przygotowania terenu pod kamienie ozdobne!

Najważniejsza kwestia: kamień ozdobny do ogrodu, jak kłaść?

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – sam proces nie jest zbyt skomplikowany. Przed położeniem kamieni dekoracyjnych warto zamontować specjalne obrzeża, żeby teren do położenia kamyków był ściśle wyznaczony. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych kamieni ozdobnych oraz żwiru – dzięki obrzeżom pozostaną na miejscu i nie będą się rozsypywać na przykład na pobliską trawę. Obrzeża będą także pełnić dodatkową funkcję ozdobną. Koniecznie wybierz takie, które będą pasować do wybranego przez Ciebie kamienia ogrodowego ozdobnego. Jeżeli chodzi o grubość nawierzchni kamiennej – wszystko zależy od rodzaju wybranego materiału, więcej piszemy o tym w dalszej części artykułu.

kamień ozdobny do ogrodu _jak kłaść_kamień w dwóch kolorach
Dzięki zastosowaniu obrzeży możesz wykonać niezwykła kompozycję z kamieni

Jaki kamień ogrodowy ozdobny wybrać?

Wiesz już, jak przygotować teren, a teraz jedna z najważniejszych kwestii – jaki kamień ogrodowy ozdobny wybrać? Wachlarz możliwości jest naprawdę ogromny, co – z jednej strony – niezwykle cieszy, natomiast – z drugiej strony – może nieco utrudniać wybór. Ze swojej strony podpowiemy, że od jakiegoś czasu najpopularniejszy jest biały kamień ogrodowy. Zupełnie nas to nie dziwi – robi naprawdę cudowne wrażenie! Świetnie pasuje do wielu miejsc i pięknie kontrastuje z zielonym kolorem roślin oraz wszystkimi barwami kwiatów. A co wybrać, jeśli nie chcemy zdecydować się na biały kamień ozdobny? Szare kamyki królują w ogrodach od lat, pasują do aranżacji wielu terenów zielonych. Na popularności zyskuje ostatnio zielony kamień ozdobny, więc może warto postawić właśnie na tę barwę?

Sprawdź też: Drzewka ozdobne – ranking najpiękniejszych drzew ozdobnych. Najlepsze gatunki i odmiany

Oczywiście nie tylko kolor ma znaczenie, ważna jest także wielkość kamyków. Inne wrażenie robi drobniutki żwir, a inny otoczaki, które mogą mieć nawet 10 centymetrów wielkości. Zastanów się, co najlepiej będzie pasowało do Twojej koncepcji. Nie bez znaczenia jest także umiejscowienie kamieni ogrodowych – czy mają stanowić podłoże, po którym będziesz chodzić, czy tylko dekorację dookoła krzewów ogrodowych?

biały kamień ozdobny do ogrodu
Białe kamienie ozdobne królują w naszych ogrodach

Kamień ozdobny – cena za tonę

Jak możesz się domyślać, ceny są niezwykle zróżnicowane. Wszystko zależy od rodzaju wybranego kamienia ozdobnego. Żwir jest najtańszym materiałem i może uda Ci się kupić go nawet za 50 zł za tonę. W przypadku grysu sprawa wygląda inaczej. Grys szary to koszt około 300 zł za tonę, natomiast grys biały to wydatek rzędu 500 zł za taką samą ilość kruszywa. Z kolei cena otoczaków do ogrodu zazwyczaj utrzymuje się poniżej 300 złotych. Koszty kory kamiennej także oscylują w okolicach 300 zł za tonę.

Sprawdź też: Jak przycinać tuje, żeby były gęste – poradnik na zagęszczony żywopłot krok po kroku!

Kamień ogrodowy, cena za tonę, ilość kruszywa – wszystko jest ściśle uzależnione od rodzaju wybranego materiału. Koszt niektórych kamieni może dochodzić nawet do tysiąca złotych. Warto więc już na etapie planowania wyglądu swojego ogrodu rozeznać się w cenach różnych materiałów, aby nie stanowiły one dla nas zaskoczenia podczas zakupów. Powinieneś przemyśleć także jedną ważną kwestię, która ma znaczący wpływ na proces planowania – ile kilogramów kamieni ozdobnych będziesz potrzebował na metr kwadratowy Twojego ogrodu?

Kamień ogrodowy – ile na m²?

Ile kamienia ogrodowego na m² ogrodu potrzebujesz? Oczywiście wszystko zależy ściśle od tego, jaki materiał wybierzesz. Każdy z surowców ma inną wydajność, dlatego też inna będzie liczba kilogramów kruszywa przypadająca na metr kwadratowy. Wszystko zależy też od tego, jaką warstwę kamyków ozdobnych położysz, ta z kolei jest zależna od rozmiaru kamieni. Zupełnie inaczej na podłożu będą się układać kamyki o rozmiarze 10 milimetrów i 100 milimetrów. 

jak kłaść kamień dekoracyjny ogrodowy
Cena kamieni różni się między innymi w zależności od koloru i wielkości

Co do grubości warstwy kamieni ozdobnych – jej grubość ściśle zależy od funkcji, jaką mają pełnić. Warstwa otoczaków, które mają pełnić funkcję dekoracyjną pomiędzy roślinami, nie musi być zbyt gruba. Jeżeli natomiast myślimy o warstwie kamieni, która będzie służyła do chodzenia lub stanowiła podjazd do garażu – na pewno będzie musiała być odpowiednio solidna. Jeżeli planujesz wykonanie ścieżki w ogrodzie, polecamy nasz artykuł, w którym znajdziesz wiele przydatnych informacji: Ścieżka w ogrodzie – jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie? Pomysły i aranżacje.

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu odpowiedź na pytanie „kamień ozdobny do ogrodu – jak kłaść?” jest dla Ciebie oczywista oraz że masz już pomysł, jaki kamień dekoracyjny wybrać, a także wiesz już, z jakim mniej więcej budżetem powinieneś się liczyć. A może chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami i napisać innym czytelnikom, jakie kamienie ozdobne do ogrodu sprawdziły się u Ciebie najlepiej? Ile materiału potrzebowałeś i jak dużo zapłaciłeś? Zapraszamy do podzielenia się z naszymi czytelnikami wszelkimi informacjami, które mogą okazać się pomocne w wyborze odpowiednich kamyków ozdobnych.

Jeżeli jesteś zainteresowany pracami ogrodowymi lub planujesz nową aranżację przestrzeni ogrodowej, może zainteresują Cię inne nasze artykuły:

8
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *