Jaka powinna być nowoczesna kuchnia? Jak urządzić tę przestrzeń, by z powodzeniem służyła całej rodzinie i przy tym odpowiadała aktualnym trendom? Dowiedz się, jak zaaranżować przestrzeń swojej kuchni. Przedstawiamy inspiracje na modne kuchnie 2024!
Nowoczesna kuchnia – jaka powinna być?
Nowoczesna kuchnia oznacza przede wszystkim dobrze zaprojektowaną i funkcjonalną przestrzeń. Taką, w której każdy przedmiot ma swoje miejsce, a rzadko używane sprzęty są skrzętnie ukryte, choć w razie potrzeby bezproblemowo i łatwo dostępne. Zobacz, jak powinna wyglądać aranżacja małej kuchni. Dlaczego warto zdecydować się na styl nowoczesny?
Jakie podłogi i ściany do modnej kuchni?
Nowoczesna kuchnia często bywa urządzona w stylu minimalistycznym. Prywatni inwestorzy wykańczający świeżo wybudowany dom czy też odbierający mieszkanie od dewelopera chętnie stawiają na gładkie, idealnie spasowane fronty, cienkie blaty kuchenne i nowoczesne oświetlenie typu LED, które sprawią, że przestrzeń do codziennego gotowania potraw stanie się estetyczna.
Podłogi w tak urządzonym wnętrzu charakteryzują się zazwyczaj neutralną barwą – w pasie kuchennym często stosuje się gres lub wodoodporne panele winylowe. Każde z tych rozwiązań sprawdza się w przypadku awarii zmywarki czy rozlania się wody podczas zmywania ręcznego. Jeśli chodzi o kolorystykę podłogi, w nowoczesnej kuchni zazwyczaj jest ona albo biała i wykończona na wysoki połysk, albo jasnoszara o matowym wykończeniu i fakturze betonu architektonicznego. Nierzadko pojawiają się również panele winylowe we wzór jodełki francuskiej w odcieniu naturalnego dębu. Spotkać można również odważniejsze wzory – na przykład płytki z wzorem marokańskiej koniczyny.
Jeśli chodzi o aktualnie modne projekty kuchni, meble kuchenne i najlepsze dla nich tło, to w przypadku nowoczesnych koncepcji ściany są często utrzymane w jasnych tonacjach – w bieli, złamanej bieli czy w gołębiej szarości. W ostatnich miesiącach ogromnym powodzeniem cieszą się jasne beże i inne barwy ziemi (na przykład odcień szałwii), które również pojawiają się w kuchennej przestrzeni.
Pozostając w temacie ścian, nie sposób pominąć wykorzystanie fragmentu znajdującego się pomiędzy górnym a dolnym ciągiem szafek kuchennych. Sposobów na zaaranżowanie tej przestrzeni jest wiele. Pierwszy to płyta meblowa – ta sama, z której został wykonany blat. Wspaniale na ścianie prezentuje się również naturalny kamień, na przykład biały żyłkowany marmur (lub jego imitacja). Ciekawą koncepcją mogą być płytki w kuchni, na przykład drobna mozaika lub płytki w kształcie heksagonu, lub też z motywem terazzo. Z mody powoli wychodzi natomiast lacobel.
Oświetlenie w nowoczesnej kuchni
Projektując oświetlenie do nowoczesnej kuchni, szczególną uwagę należy zwrócić na funkcjonalność. Wiele osób podchodzi do tego zagadnienia dość opieszale. Tymczasem funkcjonalność powinno uwzględniać się jako pierwszą, już na etapie wszelkich mokrych prac związanych z kładzeniem gładzi czy pracami wykończeniowymi sufitu. Dokonanie późniejszych zmian może okazać się niemożliwe lub zbyt kosztowne. Dlatego też bardzo przydaje się wizualizacja kuchni, która uwzględnia rozmieszczenie poszczególnych punktów świetlnych i gniazdek elektrycznych. Opisy i rzuty techniczne przygotowane w ramach zestawienia ułatwiają precyzyjne wykonanie prac elektrykom i ekipom stolarskim, zaś rzuty 3D dają inwestorowi lepsze wyobrażenie na temat efektu, jaki uda się uzyskać.
Światło w kuchni powinno umożliwiać swobodne korzystanie z blatu roboczego, wygodne przyrządzanie potraw w czasie stania przy wyspie oraz komfortowe ich spożywanie siedząc przy stole oddzielającym aneks kuchenny od strefy salonu. Najczęściej w zabudowie meblowej stolarze stosują podszafkowe listwy LED, które nie dość, że są energooszczędne, to jeszcze charakteryzują się niskim stopniem nagrzewania i awaryjności. Dają czyste, mocne światło w obszarze blatu roboczego, ułatwiając każdą czynność. Z kolei okap stanowi dopełnienie zestawu kuchennego. Jest wyposażony w oświetlenie, które w przypadku wielu modeli włącza się automatycznie, reagując na ruch użytkownika. W przypadku aneksu kuchennego dopełnieniem są lampki do kuchni, najczęściej w formie oprawy natynkowej LED – gwarantują one równomierne oświetlenie tej strefy.
Sprzęt AGD do modnej kuchni
Najmodniejsze zestawy AGD do nowoczesnej kuchni są proste i eleganckie. W zdecydowanej większości występują jako elementy zabudowy, dlatego to, co jest widoczne na pierwszy rzut oka, to jedynie fronty, uchwyty czy pokrętła do regulacji. Tak się dzieje w przypadku płyty indukcyjnej, piekarnika czy mikrofali oraz ekspresu do kawy, których przednie panele są zlicowane z frontami szafek kuchennych, tworząc jedną, dobrze zaprojektowaną bryłę. Częstym widokiem jest zgrupowanie lodówki, piekarnika i mikrofali obok siebie – taką konfigurację spotyka się często w przypadku kuchni w kształcie litery L.
Sprawdź też: Jak urządzić kuchnię? Najważniejsze zasady aranżacji funkcjonalnej kuchni: porady i inspiracje
Najmodniejsze kolory do nowoczesnej kuchni
Modną kuchnię można urządzić, korzystając z wielu różnych koncepcji. Pierwszą z nich jest sięgnięcie po stonowane, neutralne, jasnobeżowe meble do kuchni. Są one prawdziwym hitem 2024 roku. Wprowadzają harmonię, spokój i ciepło. Czynią z domu bezpieczną oazę, której nie chce się opuszczać. Beże są na tyle neutralne, że nieprędko się opatrzą. Trudno im przy tym zarzucić krzykliwość, dlatego też nie męczą oczu. Wspaniale prezentują się z akcentami w kolorze czekolady, złota czy lnu.
W nowoczesnej, minimalistycznej kuchni króluje połączenie czerni i drewna. Matowe, ciemne fronty zabudowy kuchennej świetnie korespondują z akcentami utrzymanymi w odcieniach naturalnego drewna. Wyraźny fornir urozmaica całość aranżacji, czyniąc ją elegancką i ponadczasową. Taka aranżacja wspaniale komponuje się z elementami imitującymi marmur, ułożonymi w pasie kuchennym lub na przeciwległej ścianie. Nie brakuje też finezyjnych półwyspów i wysp, których forma pomaga w przyrządzaniu posiłków, a przy okazji prezentuje się bardzo oryginalnie.
Nowoczesna kuchnia, coraz częściej otwarta na salon, może być też utrzymana w tonacjach bieli. Wspaniale wygląda w połączeniu ze wzorem żyłkowanego marmuru, pastelowego różu i złotymi akcentami, na przykład gałkami i uchwytami meblowymi, lampami, zastawą stołową czy dekoracjami ściennymi. Stylistyka glamour jest elegancka, wysublimowana i ponadczasowa.
Dodatki do kuchni w 2024 roku
W modnej kuchni nie może zabraknąć żywej roślinności. W tym celu idealnie sprawdzą się zioła w doniczkach. Nie tylko świetnie wyglądają, ale też służą jako aromatyczny dodatek do potraw. W celu uatrakcyjnienia kuchennej zabudowy warto sięgnąć również po drobne dodatki, na przykład kryształowy wazon, i w nim umieścić kilka gałązek eukaliptusa, bukiet sezonowych kwiatów lub trawę pampasową.
Jeśli nie planujesz tworzenia górnych szafek kuchennych, możesz w tym miejscu pokusić się o powieszenie długiej, wąskiej półki, na których poustawiasz designerskie obrazy i plakaty w antyramach. Możesz też zawiesić na ścianie oryginalne patery i talerzyki, wpisujące się stylem i kolorystyką w charakter wnętrza. Rozwiązań jest całkiem sporo!
Jak urządzić nowoczesną kuchnię? Najlepsze pomysły
Jeśli chodzi o ciekawe koncepcje urządzenia nowoczesnej kuchni, to jedną z nich są szare meble. Proste formy, eleganckie matowe fronty bez uchwytów, za to z frezowaniem, do tego drewniany blat – tak zaaranżowana przestrzeń na pewno nie wyjdzie z mody przez najbliższe lata. W nowoczesnej kuchni doskonale sprawdzą się okrągłe stoły, przy których z powodzeniem staną tapicerowane, eleganckie krzesła w stylu glamour. Mogą być utrzymane w kolorze naturalnego drewna i pastelowego różu, modnej butelkowej zieleni czy granatu – wybór należy do Ciebie!
Aranżacja małej kuchni powinna bazować na jasnych kolorach, co nie oznacza, że w dodatkach nie możesz sięgnąć po bardziej wyraziste i nasycone tonacje. Pięknie prezentują się także roślinne tapety do kuchni, które połączą przestrzeń gotowania z kącikiem wypoczynkowym, zacierając granice pomiędzy każdym z tych rejonów strefy dziennej.
Kuchnia otwarta na salon
Modne kuchnie 2024 roku są otwarte na salon. Wraz z kącikiem rekreacyjno-wypoczynkowym tworzą wówczas dobrze zgraną strefę dzienną, dostępną dla wszystkich domowników i zaproszonych gości. Sprzyjają rozmowom i świętowaniu ważnych uroczystości. W przypadku większości projektów granice aneksu kuchennego i salonu są bardzo płynne. Czasem obie te przestrzenie oddziela od siebie półwysep lub wyspa, rzadziej prostokątny stół służący do spożywania posiłków. Ostatnie z wymienionych rozwiązań sprawdza się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, których powierzchnia całkowita nie przekracza 40m2. Blat pełni wówczas podwójną funkcję – przestrzeni roboczej i stolika do spożywania posiłków.
Kuchnia, stając się pełnoprawną częścią strefy dziennej, musi być dopracowana w każdym calu i prezentować się równie elegancko, co salon. Nie ma mowy o stojących w nieładzie garnkach czy brudnych patelniach – całe wyposażenie kuchni jest ukryte przed wzrokiem. Otwarta przestrzeń w pewien sposób dyscyplinuje domowników, skłaniając do utrzymania w niej idealnego porządku. Idealnie, gdy wystrój kuchni otwartej na salon w pełni odpowiada wizualnie temu, co przedstawia część wypoczynkowa strefy dziennej.
Sprawdź też: Biała kuchnia – jak urządzić? W jakim kolorze ściany i dodatki?
Dlatego też z każdym rokiem rośnie popularność rozwiązania, jakim są kuchnie na wymiar. W przypadku tego typu rozwiązań łatwo przy jednym zamówieniu zlecić również wykonanie stołu, regału na książki czy stolika RTV – każdy element, rzecz jasna, powstanie z tej samej płyty meblowej, co wyposażenie kuchni. Przy takim założeniu i realizacji kuchnia z salonem prezentuje się bardzo spójnie i miło dla oka.
Kuchenna wyspa
W tym sezonie kuchnia z wyspą zdecydowanie rządzi! Pojawia się w bardzo wielu aranżacjach. Co ważne z estetycznego punktu widzenia, najczęściej przybiera bardziej opływową, wyobloną postać. Jej miękkie linie lepiej pasują do nowoczesnych koncepcji, ale też są bezpieczniejsze dla młodszych użytkowników. Kuchenna wyspa może zostać wykończona – szalenie modnymi w ostatnich miesiącach – lamelami. Będzie prezentować się bardzo nowocześnie. Ciekawie prezentuje się też, gdy przybierze formę minimalistycznego sześcianu o wzorze marmuru. Zasada jest prosta: im więcej monochromatycznych płaszczyzn i mniej podziałów, tym kuchnia wydaje się większa.
Kuchnia biało-czarno-drewniana
Jeśli cenisz sobie rozwiązania, które nieprędko wychodzą z mody, koniecznie zainteresuj się kuchnią w kolorze bieli i drewna bądź czerni i drewna. Tego typu zestawienia są eleganckie i ponadczasowe. Dzięki zastosowaniu różnych barw i faktur nie trąci nudą. Wpisują się w nowoczesne wzornictwo i dobrze komponują z wieloma dodatkami. Całości kuchni biało-drewnianej lub czarno-drewnianej dopełniają jasne, neutralne kolory ścian i podłóg.
System bezuchwytowy
Przeglądając katalogi wnętrzarskie i projekty przygotowane przez studia kuchenne, można często dostrzec zabudowy, w których szafki górne i dolne są zupełnie pozbawione uchwytów. Aranżacje kuchni nowoczesnych bardzo często bazują na sprytnych podcięciach (frezowaniach), które ułatwiają otwieranie, dzięki czemu front szafek może pozostać całkowicie gładki. Powinny jednak uważać na nie kobiety noszące długie, stylizowane paznokcie, gdyż kuchenne frezy mogą się bardzo szybko z nimi rozprawić!
Wśród innych opcji wart rozważenia jest mechaniczny sposób otwierania szafek, określany jako tip-on lub wariant wzbogacony o cichy domyk, który ogranicza problem trzaskania szufladami zamykanymi w pośpiechu. Musisz mieć jednak na uwadze, że system ten nie jest kompatybilny ani ze zmywarką, ani też z lodówką, co jest jego sporym jego minusem. W przypadku bardzo wymagających osób idealnym, choć o wiele droższym, rozwiązaniem jest w pełni elektryczny system servo-drive.
Zabudowana góra
Górny ciąg szafek kuchennych to praktyczne rozwiązanie, służące do przechowywania rzadziej używanej zastawy stołowej, robota kuchennego czy opiekacza. Wybierając kuchnię na wymiar, możesz zdecydować się na zabudowanie aneksu kuchennego aż po sam sufit. Wówczas maksymalnie wykorzystasz możliwości danej przestrzeni i zyskasz dodatkowe miejsce do trzymania kuchennego sprzętu i akcesoriów.
Mniejsza liczba widocznych podziałów generuje również optyczne wrażenie większego pomieszczenia. Warto wraz ze stolarzem omówić różne formy otwierania czy wysuwania szafek ulokowanych na samej górze. Siłą rzeczy dostęp do nich będzie nieco bardziej utrudniony niż do tych usytuowanych niżej. Jeśli masz małą kuchnię i zależy Ci na jej optycznym powiększeniu, sięgnij po jasne kolory frontów i dodatkowo wybieraj te wykończone na wysoki połysk. W celu uzyskania większej wizualnej lekkości górne szafki możesz przeszklić i podświetlić je od wewnątrz.
Biała kuchnia z kamiennym blatem
Jednolita, gładka powierzchnia – czy to frontów, czy blatu roboczego – pozwala stworzyć wrażenie optycznie większej i bardziej przestronnej kuchni. Materiały, z jakich możesz wykonać górne i dolne szafki, to płyty meblowe na wysoki połysk. Biała kuchnia pasuje do nowoczesnych koncepcji, choć powoli jest wypierana przez całkowicie matowe warianty.
Pas kuchenny warto wypełnić litym kamieniem, który zostanie też powtórzony w formie blatu. Wówczas cała realizacja prezentuje się elegancko, minimalistycznie i ponadczasowo. W kuchni otwartej na salon musisz bezwzględnie przemyśleć kwestię odpowiedniej wentylacji – tak, aby intensywnie aromatyczne potrawy nie wnikały w tapicerkę sofy czy krzeseł znajdujących się w salonie. W tym celu koniecznie rozważ dokupienie solidnego, wydajnego okapu.
Mamy nadzieję, że nasze pomysły na nowoczesną kuchnię przypadły Ci do gustu. A Ty jak urządziłeś to miejsce? Może dopiero czeka Cię remont i chcesz podzielić się swoimi planami oraz przemyśleniami z pozostałymi czytelnikami? Serdecznie zapraszamy do sekcji komentarzy.
Nowoczesna kuchnia musi być funkcjonalna, ładnie urządzona oraz przestrzenna. Warto więc zadbać o odpowiedni dobór zarówno mebli jak i urządzeń kuchennych.