1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak wyglądają schody wiszące? Jak są skonstruowane i jakie balustrady do nich pasują?

Poradniki

2 lata temu

Jak wyglądają schody wiszące? Jak są skonstruowane i jakie balustrady do nich pasują?

Aranżacja Dekoracja wnętrz
6
1
0
6
1

Schody wiszące w ostatnich latach zyskują na popularności. To nowoczesne rozwiązanie zajmuje mało miejsca i nie przytłacza wizualnie przestrzeni, a przy tym prezentuje się nad wyraz oryginalnie. Dowiedz się, jak wykonane są schody półkowe.

Schody wiszące – jak to jest zrobione?

Bardzo często budowę schodów wiszących planuje się już na etapie projektowania i stawiania domu. Jest to znaczne ułatwienie, które daje możliwość postawienia odpowiednio trwałej i grubej ściany. Oprócz mocnej konstrukcji samej ściany konieczne będzie wzmocnienie jej belką żelbetonową lub stalową: to właśnie do niej zostaną przymocowane stopnie oraz wsporniki (żelbetowe lub stalowe). Dzięki temu konstrukcja będzie wystarczająco stabilna. Możliwe jest również stworzenie schodów jako jednego zespolonego elementu stalowego łączącego stopnie z belką.

Schody wiszące
Schody wiszące czyli zyskujący na popularności trend

Wykonanie schodów półkowych możliwe jest również podczas remontu domu. Stosowane jest wtedy rozwiązanie, które nie wymaga wzmocnienia całej ściany. Stopnie schodów dopasowywane są do płyty czołowej i możliwe jest zamontowanie ich bezpośrednio do ściany. Najlepiej, gdy zostanie ona wykonana z bloczków fundamentowych.

Z jakich materiałów robi się schody wiszące?

Podczas wyboru schodów wiszących największe znaczenie ma to, z jakiego materiału zostaną wykonane. Drewniane wykończenie sprawdzi się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak również tych bardziej klasycznych, za to stopnie metalowe lub szklane będą ciekawym dopełnieniem modernistycznej przestrzeni.

Drewno

Drewniane schody półkowe są zdecydowanie najczęstszym wyborem. Dostępnych jest wiele gatunków drewna odpowiednich do wykonania tego typu konstrukcji. Popularnym wyborem jest drewno dębowe, bukowe lub jesionowe, jednak możliwe będzie także stworzenie stopni z drzew egzotycznych, m.in. teak, merbau lub wenge. Bardzo często tropikalne materiały charakteryzują się większą trwałością, odpornością na zarysowania oraz nietypowym i oryginalnym wyglądem.

Wiszące, drewniane schody
Wiszące, drewniane schody

Oprócz możliwości wybrania gatunku drewna istnieją również jego różne wykończenia. W zależności od preferencji można użyć bejcy, oleju, lakieru lub poddać je wędzeniu lub bieleniu. Tak jak w przypadku gatunku drewna, jego wykończenie również będzie miało wpływ nie tylko na jego wygląd, ale również na trwałość wykonanych stopni. Użyte drewno, niezależnie od gatunku, musi zachować odpowiednią wilgotność, która będzie zapobiegać powstawaniu pęknięć. Drewniane stopnie łączy się ze stalowym stelażem pianką niskoprężną lub klejem, który całkowicie się utwardza w przeciągu doby.

Metal

Schody bolcowe wykonane z metalu będą tworzyć ciekawe połączenie z wnętrzami urządzonymi nowocześnie. W porównaniu do drewnianych, a tym bardziej szklanych, metalowe schody nie wymagają specjalnej pielęgnacji oraz będą znacznie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Szkło

Jeśli poszukujesz lekkiego i eleganckiego wyglądu, schody półkowe wykonane ze szkła będą strzałem w dziesiątkę. Do ich wyprodukowania używane jest szkło laminowane typu float, wcześniej odpowiednio barwione. Stopnie utworzone ze szkła mają grubość od 3 do 6 cm. Oddzielone są od konstrukcji metalowej specjalnymi przekładkami. Tego typu wykończenie z pewnością będzie na siebie zwracać uwagę.

Szklanych również tutaj nie zabrakło
Szklanych również tutaj nie zabrakło | Źródło: homebook.pl

Balustrady do schodów półkowych

Schody półkowe dzięki swojej lekkiej konstrukcji dają wrażenie, jakby wisiały w powietrzu, dlatego wiele osób rezygnuje z balustrady. Zachowany jest dzięki temu efekt otwartej przestrzeni. Zamiennikiem balustrady może być deska zamontowana w ścianie wzdłuż biegu schodów. Jednak czasem konieczny jest mimo wszystko montaż jakiejś bariery: na przykład wtedy, gdy w domu znajdują się dzieci lub osoby starsze. Istnieje kilka rozwiązań, które nie zepsują zamysłu schodów wiszących.

Szkło

Najpopularniejsze w połączeniu ze schodami wiszącymi są balustrady szklane. Tworzą one ciekawą kompozycję z metalowymi oraz drewnianymi stopniami, dając bardzo nowoczesny wygląd. Dzięki szklanej balustradzie stopnie są dobrze widoczne, co zachowuje efekt wolnej przestrzeni.

Drewno

Jeśli zdecydujesz się na schody wspornikowe połączone balustradą z drewna, powinieneś skupić się na kolorze oraz formie bariery. Poręcz nie powinna być zbyt ciemna i gruba. Tego typu wygląd nie zdominuje efektu schodów wiszących. Drewniana balustrada będzie dobrze wyglądać ze stopniami wykonanymi z tego samego lub podobnego gatunku drzewa. Takie połączenie doda wnętrzu przytulności.

Balustrady do drewnianych schodów półkowych
Balustrady do drewnianych schodów półkowych | Źródło: schodyszymkowiak.pl

Liny

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które nie zakłóci zamysłu schodów bolcowych, jest użycie liny jutowej. Balustrada z liny zaczepionej o sufit i pojedynczo o każdy stopień da wrażenie, jakby schody były podwieszone. Jest to oryginalne rozwiązanie rodem z tropikalnej dżungli, z którym coraz częściej spotykasz się także w polskich domach.

Metal

Możliwe jest również stworzenie balustrady metalowej. Tak charakterystyczne, mocne tworzywo może jednak zdominować całą przestrzeń. Balustrada z metalu wymaga stosunkowo rzadkiego rozstawienia słupków. Mocowane są one do czoła stopni schodów wiszących. Do ich wykonania konieczne jest jednak wzmocnienie całej konstrukcji, co zapobiegnie gięciu się stopni.

Balustrady do metalowych schodów półkowych
Balustrady do metalowych schodów półkowych | Źródło: schody.oinfo.pl

Aranżacje wnętrz ze schodami wiszącymi

Oprócz doboru materiałów podczas projektowania schodów ważny jest również ich kształt. Zależeć on będzie od tego, ile miejsca przeznaczysz na ich utworzenie. Posiadając mniej wolnej przestrzeni, powinieneś postawić na schody jednobiegowe łączące piętra w linii prostej. Przy takim rozwiązaniu zalecane jest również zaprojektowanie barierek.

Jeśli masz do dyspozycji więcej wolnej przestrzeni, możesz pozwolić sobie na schody wiszące o bardziej urozmaiconym kształcie. Mogą one łagodnie zakręcać, co utworzy przykuwający wzrok efekt. Schody dwubiegowe w połączeniu z podestem lub półpiętrem również będą bardzo ciekawym wyborem. Jednak niezależnie od tego, na jaki wygląd postawisz, powinieneś pamiętać również o oświetleniu. Dobrze dobrane światło, oprócz zapewnienia niezbędnego bezpieczeństwa, doda również odpowiedniego uroku całej konstrukcji.

Zobacz: Schody półkowe – cena, konstrukcja, mocowanie. Wady i zalety schodów półkowych

Schody wiszące dzięki swojej konstrukcji są świetnym wyborem, jeśli pragniesz zaoszczędzić trochę przestrzeni. Ich największą zaletą jest jednak nietuzinkowy wygląd, który z pewnością przyciągnie wiele spojrzeń. Nie będzie to jednak dobre rozwiązanie dla osób posiadających lęk wysokości oraz mających małe dzieci. Wybór schodów półkowych powinieneś więc indywidualnie dopasować do potrzeb swojego gospodarstwa domowego.

Źródło obrazka głównego: stolarnia-lazar.pl

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.