1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Trawa z rolki – jak przygotować podłoże? Jak kłaść? Ile kosztuje trawa z rolki?

Ogród i balkon

2 lata temu

Trawa z rolki – jak przygotować podłoże? Jak kłaść? Ile kosztuje trawa z rolki?

Rośliny
12
0
0
12
0

Trawa z rolki to alternatywa dla tradycyjnego wysiewu. Warto jednak wiedzieć, jak przygotować pod nią podłoże. Poznaj zalety i wady trawy z rolki. Sprawdź, ile kosztuje.

Wiele osób ceni metodę układania trawy z rolki za jej błyskawiczne efekty. Wystarczy bowiem ją odwinąć w wybranym miejscu i można cieszyć się już z estetycznego, zielonego terenu wokół domu. Trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo przygotować podłoże pod trawnik z rolki, a także jak postępować z tego typu trawą w trakcie układania i po skończonej pracy.

Jak przygotować podłoże dla trawy z rolki? 

Trawnik z rolki potrzebuje dobrze przygotowanego terenu, aby efekt po jego rozłożeniu cieszył Twoje oko. Zasady są bardzo podobne do tych pochodzących z wysiewu tradycyjnego. Trzymaj się ich, a Twoja trawa z rolki będzie wyglądała idealnie.

Pamiętaj, by wyrównać teren przed układaniem trawy z rolki
Podłoże pod trawę z rolki powinno być równe

Pamiętaj, że teren powinien być odchwaszczony. Musisz usunąć również kamienie z jego wierzchniej warstwy. Przekopanie ziemi na około 10–30 centymetrów powinno wystarczyć, aby oczyścić glebę oraz odpowiednio ją spulchnić. Na koniec wystarczy wyrównać glebę (np. domowymi grabiami) oraz ją ugnieść – do tego przyda się walec ogrodowy.

Sprawdź też: Sztuczna trawa na balkon – jak ją wybrać i położyć?

Dobrze jest także – w trakcie przygotowywania podłoża pod trawnik z rolki – zbadać odczyn gleby. Ziemia powinna mieć ok. 5,5–6,5 pH, wtedy trawa będzie prawidłowo się rozwijać. Jeśli gleba nie ma lekko kwaśnego odczynu, powinieneś podjąć pewne czynności dostosowane do aktualnych jej potrzeb. Wartość poniżej 5,5 pH zmusi Cię do wykonania zabiegu wapnowania, natomiast powyżej 6,5 pH – zabiegu zakwaszania.

Jesteś zainteresowany przede wszystkim tradycyjnym wysiewem trawy? Przygotowaliśmy na ten temat poradnik. Sprawdź Jak siać trawę? Ciesz się pięknym trawnikiem. A jeśli chcesz przywrócić dawny blask trawnikowi po zimie, na pewno zaciekawi Cię artykuł Trawnik po zimie – jak o niego zadbać? Kiedy zacząć pielęgnację?

Trawa z rolki – jak układać, by efekt był zadowalający?

Układanie trawy z rolki nie należy do najtrudniejszych zadań w ogródku. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które przyspieszą ten proces, a także zapewnią satysfakcjonujące efekty.

Staraj się rozpoczynać od układania trawy z rolki w miejscu, gdzie będzie konieczne rozwinięcie najdłuższego pasa. Będzie to punkt wyjścia, do którego dołożysz następne fragmenty trawnika. Każdy kolejny pas powinien przylegać do poprzedniego – nie możesz pozwolić na pojawienie się szczelin. Zapamiętaj również, że poszczególne części trawy nie powinny na siebie nachodzić. Każdy kolejny pas warto układać z przesunięciem względem wcześniejszego – przypomina to układanie bloczków podczas murowania ścian. 

Grządki kwiatowe zmuszą Cię do docinania trawy z rolki
Więcej czasu poświęcisz na docinanie trawy z rolki, np. przy rabatkach

Warto także zaznaczyć, że nie ma problemu z docinaniem – trawa z rolki nie będzie bowiem wszędzie pasować idealnie – co jest naturalne – więc konieczne jest jej przycięcie przy ścieżce czy grządkach kwiatowych. Pozostałości z pewnością wykorzystasz w innych miejscach.

Trawnik z rolki powinieneś ułożyć w jeden dzień (maksymalnie w dwa dni). Warto go od razu zraszać – zwłaszcza jeśli temperatura powietrza jest dosyć wysoka. Nie zapomnij także o dociśnięciu trawy do podłoża. Ponownie wykorzystaj więc walec ogrodowy, dzięki któremu powietrze wydostanie się spod rozłożonej darni. Czynność ta pomaga roślinie, aby szybciej się ukorzeniła i mogła zacząć pobierać składniki odżywcze z gleby.

Zasady pielęgnacji trawy z rolki

Trawa z rolki będzie dekoracją tylko wtedy, gdy odpowiednio o nią zadbasz. Dwie najważniejsze czynności pielęgnacyjne, o których zawsze powinieneś pamiętać, to podlewanie oraz koszenie. Kiedy powinieneś się ich podejmować?

Sprawdź też: Dobry wybór do ogrodu: wysokie trawy ozdobne. Jak je uprawiać? Jakie gatunki wybierać?

Trawa z rolki – podlewanie

Kiedy podlewać trawę z rolki? Najczęściej roślina ta potrzebuje utrzymania wilgotnego podłoża zaraz po jej rozłożeniu w miejscu docelowym. Przez pierwszy tydzień staraj się zraszać glebę każdego dnia. Później możesz robić to nieco rzadziej, np. co dwa dni. Pamiętaj jednak, że podlewanie powinno być dostosowane do aktualnych warunków atmosferycznych. Jeśli Twój ogród zmaga się z panującą suszą, oczywiste jest, że trawa z rolki potrzebuje częstszego nawadniania.

Trawa z rolki – koszenie

Kiedy kosić trawę z rolki? To zależy, jak szybko będzie rosła roślina. W głównej mierze wpływają na to zachowanie wilgotnego podłoża oraz temperatura powietrza. Zasada jest jednak taka, aby kosić trawę mniej więcej raz w tygodniu. Warto skracać ją na wysokość ok. 5 centymetrów. Natomiast kiedy wykonać pierwsze koszenie trawy z rolki? Możesz to zrobić nawet do tygodnia od ułożenia trawnika. Zazwyczaj roślina będzie potrzebować tylko kilku dni na ukorzenienie się.

Ile kosztuje trawa z rolki? Cena za metr kwadratowy trawnika

Co jest bardziej opłacalne – wysiew trawnika czy trawa z rolki? Chyba nie będzie wielkim zaskoczeniem, jeśli powiemy, że to pierwsze. Kilogram nasion kupisz nawet za ok. 15 zł, co wystarczy na wysiew 20 m2. Cena za metr kwadratowy trawy z rolki to koszt rzędu przynajmniej 10 zł. Do wypełnienia 20 m2 będziesz potrzebować zatem ok. 200 zł. Jeśli zdecydujesz się również na usługę układania przez specjalistę, to za metr kwadratowy wydasz w sumie (materiały + robocizna) ok. 50–60 zł, co daje nawet 1000–1200 zł za 20 m2.

Staraj się układać trawę z rolki w taki sposób, by poszczególne pasy na siebie nie nachodziły
Sąsiadujące ze sobą pasy trawy z rolki powinny do siebie przylegać

Różnica między dwoma powyższymi sposobami na udekorowanie otoczenia domu pięknym trawnikiem jest więc bardzo duża. Wiele osób – zwłaszcza tych niecierpliwych – ceni wygodę układania trawy z rolki, ponieważ już po jednym dniu można cieszyć się z zielonego terenu wokół budynku. W przypadku wysiewu nasion na zadowalające efekty trzeba poczekać znacznie dłużej.

A Ty jesteś zwolennikiem tradycyjnego wysiewu trawnika czy bardziej cenisz zakup gotowej trawy z rolki? Uważasz, że warto dopłacić do już przygotowanej i zwiniętej darni? Podziel się z nami w komentarzu swoimi spostrzeżeniami! Jesteśmy ciekawi Twojego doświadczenia, które może pomóc również innym czytelnikom.

Prace w ogrodzie często wymagają odpowiedniej wiedzy. Dzielimy się nią w naszych artykułach poradnikowych. Poniżej wymieniamy kilka interesujących treści!

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *