1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Żywopłot kwitnący, liściasty czy iglasty? Jaki wybrać?

Ogród i balkon

2 lata temu

Żywopłot kwitnący, liściasty czy iglasty? Jaki wybrać?

Rośliny
12
1
0
12
1

Żywopłot to doskonały dodatek do ogrodu. Jakie rośliny wybierać do jego stworzenia? Czy żywopłot zawsze musi składać się z nieciekawych, zielonych krzewów lub drzewek? Poznaj inspiracje na niespotykane żywopłoty!

Żywopłot nie tylko w odcieniach zieleni!

Najczęściej wybieranymi roślinami na żywopłot są krzewy charakteryzujące się gęstym ulistnieniem oraz iglaki, które zwykle cechuje szybki wzrost. Na szczególną uwagę zasługuje jednak żywopłot zimozielony! A dlaczego?

Żywopłot zimozielony to znakomity sposób na odgrodzenie się od wścibskiego wzroku sąsiadów lub przechodniów. Stanowi on doskonałą ozdobę naszego ogrodu przez cały rok! Podświetlona fraza przeniesie Cię wprost do obszernego artykułu, w którym zawarliśmy wszystkie najistotniejsze wiadomości dotyczące takiej inwestycji!

Poniżej przedstawiamy najładniejsze krzewy zimozielone, iglaki na żywopłot oraz znacznie rzadziej spotykane rośliny, które ożywią każde podwórko! Sprawdź, które krzewy są w Twoim guście!

Najpopularniejsze iglaki na żywopłoty całoroczne

Drzewka lub krzewy iglaste to doskonałe wyjście! Znaczna większość roślin tego typu utrzymuje swoje igły na gałęziach przez cały rok. Mnóstwo drzewek nadaje się na stworzenie z nich żywopłotu, a są to między innymi:

 • żywotnik (tuje);
 • cis;
 • cyprysik;
 • jałowiec (Hibernica, Blue Arrow, Skyrocket);
 • świerk (serbski, Argentea).

Iglaki to (w głównej mierze) zdecydowanie drzewka lub krzewy na żywopłot szybko rosnące. Największymi przyrostami mogą pochwalić się szczególnie świerki, jałowce i tuje. Na żywopłot nadają się niemal wszystkie iglaki, którym nie przeszkadzają podcinanie i mocno nasłonecznione stanowiska.

Sprawdź też: Krzewy owocowe do ogrodu – jakie wybierać?

Nieważne, czy wybierzesz cyprysiki, żywotniki czy cis na żywopłot – każdy z nich regularnie pielęgnowany pozwoli Ci w kilka lat otrzymać cudowną, szczelną, zieloną ścianę. Zimozielony żywopłot z iglaków będzie zdobić Twój ogród przez cały rok!

Zielone krzewy i drzewa na żywopłot

To nie zawsze muszą być iglaki! Cudowny żywopłot możesz stworzyć również przy użyciu zielonych krzewów lub drzew! Jakie gatunki nadają się do tego najlepiej? Oto najwspanialsze zielone okazy na stworzenie żywopłotu:

Krzewy zimozielone, czyli ostrokrzew, ligustr zimozielony oraz bukszpan wieczniezielony będą zdobić Twój ogród calutki rok! Jeśli nie przepadasz za drzewkami iglastymi – to te rośliny są ich idealnym zamiennikiem!

żywopłot z bukszpanu wieczniezielonego
Bukszpan wieczniezielony to częsty wybór na żywopłoty

Żywopłot z grabu, żywopłot z buka, a nawet żywopłot z wierzby to niezwykle interesujące opcje – nieco problematyczne, lecz doskonale się prezentujące. Te drzewa jesienią zmieniają kolor liści oraz zrzucają je, więc wymagają nieco więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak te parę godzin pracy poświęcone na ten w zależności od pory roku kolorowy żywopłot jest warte zachodu.

Kolorowe rośliny na żywopłot

A jeśli zieleń to za mało? Żywopłot kolorowy nadciąga z odsieczą i nie chodzi tu o egzemplarze kwitnące! Przedstawiamy krzewy i drzewa z niesamowitym ulistnieniem! 

 • berberys,
 • pęcherznica,
 • klon czerwony,
 • trzmielina oskrzydlona.

Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem w takim przypadku jest berberys. Żywopłot składający się z jego sadzonek prezentuje się obłędnie! Odpowiednio pielęgnowane krzaczki mogą sprawiać wrażenie, że na naszym podwórku pojawił się sztuczny żywopłot!

Najlepsze rośliny na żywopłot kwitnący!

Nic nie zachwyca tak, jak niespotykane kompozycje! Co na żywopłot kwitnący? Jakie rośliny stworzą doskonały „dywanik” pokryty kolorowymi kwiatami? Oto najlepsze typy:

Kwitnące krzewy oraz drzewa to rzadki wybór na żywopłot formowany. Dlaczego? Dlatego że zwykle najlepiej prezentują się one w formie naturalnej, tak jak urosną. W jaki sposób stworzyć żywopłot kwitnący? Podpowiadamy, co na żywopłot pełen kwiatów się sprawdzi!

Do stworzenia kwitnącego żywopłotu wykorzystaj kilka rodzajów roślin! Połącz drzewka wraz z kwiatami i ciesz się niebywale interesującą kompozycją! Ważne, by zwrócić uwagę na prędkość wzrostu poszczególnych odmian roślin. Bardzo częstym wyborem jest laurowiśnia. Żywopłot zawierający w sobie tę roślinę to popularny widok.

Sprawdź też: Uprawa i pielęgnacja wisterii (glicynia) – wszystko, co musisz wiedzieć o tej roślinie

Bardzo dobrym pomysłem jest również sadzenie obok siebie tych samych roślin kwitnących na różne kolory. Kompozycje w takim stylu ożywiają ogród kaskadami barwnych płatków.

Jak sadzić żywopłot?

Sadzenie żywopłotu to nie lada wyzwanie. Podczas planowania idealnego miejsca dla krzewów lub drzew należy wziąć kilka wskaźników pod uwagę. Najważniejsze punkty to:

 • Stanowisko – wiele odmian roślin stosowanych jako żywopłot wymaga słonecznego lub nieco zacienionego miejsca.
 • Odległość od płotu – nie należy sadzić drzew lub krzewów zbyt blisko niego. Wraz ze wzrostem rośliny zaczną być nieco szersze, nie można o tym zapominać.
 • Odległość sadzonek od siebie nawzajem – tak samo, jak w przypadku płotu, krzaczki wraz ze wzrostem mogą zacząć zbyt na siebie nachodzić. Najlepiej zachować odległość minimum 30–60 centymetrów.
 • Odpowiednie podłoże – nie każda roślina dobrze zniesie wsadzenie do zwykłej gleby, niektóre z nich wymagają specjalistycznego podłoża.
 • Podlewanie i nawożenie to również punkt, o którym nie można zapomnieć. Sadząc obok siebie różne krzewy i drzewa, sprawdź, czy mają podobne zapotrzebowanie na te czynniki.
 • Podcinanie – nie zapominajmy o głównym punkcie, dzięki któremu możemy swobodnie formować rośliny. Jak przycinać tuje lub inne żywopłotowe rośliny? Kliknij podświetloną frazę i przekonaj się, jak robić to krok po kroku!

A może sztuczny żywopłot?

Jeżeli nie interesują Cię rośliny na żywopłot zimozielony i nie masz pojęcia, co na żywopłot się sprawdzi – wypróbuj alternatywę, o którą nie będziesz musiał dbać! Sklepy prześcigają się w tworzeniu coraz to żywiej wyglądających roślin, które i w takiej roli mogą zachwycić niejednego przechodnia lub gościa! W końcu – kto nie marzy o wiecznie równych tujach lub doskonałych kwiatach przez cały rok?

Sztuczny żywopłot – tak samo, jak i prawdziwy potrafi skutecznie zasłonić działkę lub jej fragmenty w taki sposób, by mieć zapewnioną stuprocentową prywatność. Można je również wykorzystać na balkonie lub tarasie, co będzie stanowić idealną osłonę!

Dzięki tej alternatywie nie będziesz musiał się zastanawiać, jak sadzić żywopłot, kiedy należy go podcinać, a także dowiadywać się, jakie wymagania mają poszczególne rośliny. To również doskonałe wyjście, jeśli chcesz zasłonić działkę w miejscu, gdzie nie dociera zbyt wiele promieni słonecznych.

Najpiękniejsze żywopłoty – zainspiruj się!

Zestawienie to nie obyłoby się bez inspiracji. Na pierwszy ogień – laurowiśnia, żywopłot! Jak szybko rośnie ta roślina? Stosunkowo ma bardzo dobry wzrost – w ciągu kilku miesięcy wegetacji dorasta średnio o 30 centymetrów. Biorąc pod uwagę to, jak gęste jest jej ulistnienie, to bardzo dużo! Spójrz tylko na to drzewko!

A żywopłot z róż? Spójrz tylko, jak obłędnie się prezentuje! Duże, gęsto występujące kwiaty wzdłuż płotu z pewnością ożywiłyby całą okolicę! Wypróbuj ten styl w swoim ogrodzie!

Zawsze znakomicie w formie żywopłotu sprawdzi się grab! Żywopłot – gęsty, intensywnie zielony latem, a żółty jesienią. Szybko stanie się wizytówką Twojego podwórka!

Teraz pojawia się dopiero co wzrastająca pęcherznica. Żywopłot już w kolejnym roku będzie niesamowity! Zastosowano tu sadzenie krzaczków na zmianę – raz odmiana ciemna, raz jasna. 

Jeżeli nie masz pewności, co na żywopłot będzie odpowiednie – sprawdź świerk serbski! Żywopłot przedstawiony poniżej, przykryty nieco śniegiem z pewnością Cię oczaruje. Pomyśl tylko, jak wysoki on będzie za parę lat!

I na zakończenie – krzewuszka! Żywopłot z niej stworzony z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom pięknych, delikatnych kwiatów. Gęste ulistnienie, różowe lub różowo–białe kwiatostany – czego chcieć więcej od żywopłotu? 

A jeśli chcesz poznać więcej artykułów z kategorii Ogród i balkon – sprawdź te artykuły:

12
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.