1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak siać trawę? Ciesz się pięknym trawnikiem

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak siać trawę? Ciesz się pięknym trawnikiem

Rośliny
10
2
1
10
2

Jak siać trawę, by rosła szybko, gęsto i zdrowo? Jeśli marzysz o pięknym trawniku w swoim ogrodzie, po którym będziesz mógł chodzić nawet boso w letnie dni, dobrze trafiłeś! Musisz jednak poznać kilka reguł dotyczących tego, jak prawidłowo siać trawę. Pomożemy Ci przygotować podłoże oraz przekażemy wskazówki, dzięki którym utrzymasz swój trawnik w idealnym stanie.

Widzisz piękny trawnik u swojego sąsiada i sam chciałbyś uzyskać podobny efekt we własnym ogrodzie? Nie wiesz jednak nic o trawie, a każda próba jej wysiewu kończy się fiaskiem? Pozwól, że rozwiążemy Twój problem! Liczymy, że nasz poradnik wyjaśni Ci dokładnie, jak prawidłowo siać trawę oraz jak ją pielęgnować, by zawsze doskonale wyglądała.

Jak siać trawę, by wzbudzała zachwyt nie tylko w Tobie, ale również w sąsiadach? Zacznij od przygotowania podłoża

Aby cieszyć się zdrowo rosnącą trawą, nie wystarczy jej tylko wysiać i podlewać. Gdyby to było takie proste, prawdopodobnie każdy cieszyłby się estetycznym trawnikiem bez większego wysiłku. Zacznij od prawidłowego przygotowania podłoża, a dopiero zabierz się za wysiewanie trawy.

Jak siać trawę, a następnie ją kosić, by była równa
Oprócz tego, jak siać trawę, ważna jest również jej późniejsza pielęgnacja. Przykład równo skoszonego trawnika

Pamiętaj, że podłoże ma znaczenie przy wysiewaniu nasion

Przed wysiewem powinieneś dokładnie przygotować podłoże. Dobrze jest usunąć z niego wszelkie chwasty oraz wyczyścić je w miarę możliwości z kamieni. Oczywiście nie musisz przekopywać terenu na bardzo dużą głębokość. Wystarczy doprowadzić do porządku wierzchnią warstwę ziemi (maksymalnie do 30 cm). 

Sprawdź też: Co to wertykulacja trawnika? Jak i kiedy wertykulować? Poradnik krok po kroku

Przekopując ogródek, automatycznie spulchniasz glebę. Dzięki temu nasiona będą mogły rozwijać swój układ korzeniowy, co jednocześnie pozwoli im zdrowo rosnąć. Jeśli nie zachęca Cię wizja przekopania terenu o sporej powierzchni, możesz wspomóc się specjalnym urządzeniem. Znakomitym rozwiązaniem i niezawodnym kompanem w pracach ogródkowych będzie glebogryzarka.

Pamiętaj również o wyrównaniu podłoża przed wysiewem. Do tego przydadzą się grabie ogrodowe. Staraj się też na koniec nieco ugnieść ziemię, ponieważ przy obfitym podlaniu mogą zrobić się dołki, a nasiona spłyną w jedno miejsce.

Zdecyduj, jakie nasiona trawy chcesz wysiać

Gatunek trawy również ma znaczenie. Do trawników przede wszystkim ozdobnych nadadzą się nasiona kostrzewy czerwonej. Zwykle występuje one w specjalnie przygotowanych mieszankach, więc warto sprawdzać jej skład na etykiecie.

Jeśli nie chcesz omijać swojego pięknego trawnika, lecz ma to być miejsce do codziennych zabaw dzieci, stawiaj na wysiewanie gatunków użytkowych (sportowych). Nawet w przypadku uszkodzenia części trawnika roślina dosyć szybko powróci do swojej ładnej formy. Na opakowaniu z mieszanką nasion z pewnością znajdziesz informacje o ich przeznaczeniu.

Kiedy siać trawę? Poznaj reguły, dzięki którym będziesz cieszyć się idealnym trawnikiem

Nie tylko przygotowanie podłoża oraz kupno odpowiednich nasion kończy temat wyjaśniający, jak prawidłowo siać trawę. Trzeba też zwrócić uwagę na najlepszy termin wysiewu oraz sposób, w jaki to robimy. Trzymaj się więc poniższych wskazówek, a po niedługim czasie będziesz widział zadowalające efekty.

Najlepszy termin do wysiewu trawy

Prawda jest taka, że możesz siać trawę od wiosny do jesieni. Jednak czy przyniesie to satysfakcjonujący wynik – tego nie możemy Ci zagwarantować. Zbyt wczesne wysianie (tzn. w marcu lub kwietniu) sprawi, że trawa najprawdopodobniej nie wzejdzie w ogóle lub wykiełkuje nierówno. Przyczynią się do tego przymrozki, które – jak zapewne wiesz – mogą pojawić się jeszcze nawet w pierwszej połowie maja.

Sprawdź też: Trawy ozdobne: rozplenica japońska. Wszystko o uprawie i pielęgnacji

Z drugiej strony wysiewanie nasion trawy w środku upalnego lata również nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie tylko susza będzie problemem, która zmusi Cię do częstszego podlewania ziemi. Silne oddziaływanie promieni słonecznych może zaszkodzić młodym kiełkom trawy. Dlatego najlepszym terminem wysiewu nasion trawy są miesiące maj, końcówka sierpnia, wrzesień i ewentualnie październik – jeśli jesień jest jeszcze ciepła. 

Wybierz sposób wysiewania trawy

Możesz wysiewać nasiona trawy na dwa sposoby – ręczny oraz za pomocą siewnika. Wybór zależy przede wszystkim od Ciebie, ale z pewnością na decyzję wpłynie powierzchnia, jaką ma pokryć Twój przyszły trawnik.

Wysiew ręczny wymaga większej ilości czasu i należy go wykonywać bardzo dokładnie. Polecana jest w tym przypadku metoda krzyżowa. Więc jak siać trawę ręcznie, by efekt był zadowalający? Sypiąc na podłoże nasiona, zmierzaj w jednym kierunku, a następnie powtórz tę czynność w kierunku prostopadłym do wcześniejszego. Staraj się jednak siać podobną ilość nasion w każdym miejscu.

A teraz skupmy się, jak siać trawę siewnikiem? Z pewnością przyrząd ten będzie przydatny, gdy musisz wysiać trawę na bardzo dużej powierzchni. Dzięki niemu zrobisz to sprawniej niż w przypadku sposobowi ręcznemu. Siewnik zapewnia również równomiernie rozsypywanie nasion, więc nie musisz przejmować się, że trawnik będzie miejscami gęściejszy lub rzadszy. Unikniesz tym samym konieczności późniejszego dosiewania. Pamiętaj, że bez względu na wybraną metodę wysiewu, nasiona powinny być przykryte cienką warstwą ziemi (do 1 cm).

Co po wysiewie?Jak siać trawę i ją pielęgnować, by zawsze pięknie się prezentowała?

Rosnąca trawa z pewnością bardzo ucieszy Twoje oko, lecz powinieneś wiedzieć, że na tym nie kończy się Twoja praca. Aby utrzymać trawnik w ładnym stanie, należy o niego regularnie dbać. Podlewanie, nawożenie i koszenie to podstawowe czynności, które sprawią, że będzie on zawsze rósł zdrowo i dobrze wyglądał.

Intensywność podlewania trawnika, czyli ile wody potrzebuje trawa, by szybko rosła

Nie czekaj z regularnym podlewaniem do momentu kiełkowania nasion. Powinieneś utrzymywać wilgotne podłoże od momentu wysiania trawy. Podlewaj je (najlepiej zraszaj, aby uniknąć wypłukiwania nasion) regularnie, czyli każdego dnia. Warto robić to dwukrotnie w ciągu doby – rano i wieczorem – gdy słońce mocno doskwiera.

Jeżeli utrzymujesz wilgotność podłoża, a także prawidłowo wysiałeś nasiona trawy, powinieneś spodziewać się ich kiełkowania po upływie ok. 2 tygodni. Pamiętaj, że to jeszcze za wcześnie, aby wchodzić na trawnik. Z tym musisz poczekać do pierwszego koszenia.

Czy trawę można nawozić?

Kluczową kwestią w pielęgnacji trawnika jest to, czy można go nawozić. Oczywiście, że tak! Na rynku dostępne są różne preparaty, które pozytywnie wpłyną na szybki wzrost trawy oraz jej zdrowy, piękny wygląd. Pamiętaj jednak, aby zawsze trzymać się wskazówek umieszczonych na etykiecie danego produktu. Zbyt częste nawożenie trawnika może przynieść fatalne skutki – zamiast pomóc, zaszkodzimy rosnącej trawie.

Kiedy kosić trawę?

Trawnik zdrowo i gęsto rośnie, więc pojawia się pytanie, kiedy go kosić? Najlepiej utrzymywać jego wysokość na ok. 3-4 cm. Zalecamy, abyś kosił trawnik w miarę regularnie – najczęściej widać, kiedy źdźbła trawy są już zbyt długie, nieestetyczne i wymagają skrócenia.

Sprawdź też: Sztuczna trawa na balkon – jak ją wybrać i położyć?

Radzimy Ci jednak, abyś przy pierwszym koszeniu wprowadził wyjątek. Warto poczekać, aż trawa będzie miała nawet ok. 10 cm. Roślina zyska szansę, aby zgęstnieć – zwłaszcza gdy nasiona nierówno kiełkują.

Koś trawę tylko w suche dni. Mokre źdźbła trawy mogą zaszkodzić kosiarce, w której będą się przyklejać do ostrzy. Unikaj również przycinania trawnika w upalne dni, ponieważ panujące wtedy warunki atmosferyczne wpływają na mniejszą sprężystość rośliny – w konsekwencji efekt równego koszenia może nie być zadowalający.

Alternatywa dla tradycyjnej trawy z wysiewu

Jeśli nadal masz problem z przyswojeniem wiedzy na temat tego, jak siać trawę, mamy dla Ciebie alternatywę. To wygodniejszy, choć droższy sposób na udekorowanie swojego ogrodu pięknym trawnikiem. Mamy tu oczywiście na myśli trawnik z rolki.

Jest to wręcz błyskawiczny sposób na stworzenie zielonego podłoża w ogrodzie w porównaniu do metody wysiewu. Jeśli wiesz, że możesz sobie na niego pozwolić finansowo – a jednocześnie brakuje Ci cierpliwości, by czekać na kiełkowanie nasion – postaw na trawnik z rolki. Jego rozłożenie zajmie Ci maksymalnie jeden dzień – nawet przy dużej powierzchni do zagospodarowania.

Kosiarka pozwoli Ci regularnie przycinać trawę
Do regularnego koszenia trawy potrzebna będzie kosiarka

Pamiętaj jednak, aby odpowiednio przygotować podłoże. Zasady są podobne do tych, które były przedstawione w kwestii tematu dotyczącego, jak siać trawę. Równe podłoże jest tutaj kluczowe, aby uniknąć nieestetycznych dołków czy nagłych podwyższeń terenu.

Dostosowałeś się do powyższych zasad mówiących o tym, jak siać trawę, lecz efekt nie jest porywający? Trawnik nie jest gęsty, ponieważ nasiona nie w każdym miejscu równo wykiełkowały? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dosiał trawę tam, gdzie są widoczne ubytki. Osiągnięcie pięknego, zielonego i gęstego trawnika wymaga czasu i cierpliwości, lecz przy zachowaniu zalecanych przez nas zasad uprawy z pewnością będziesz się nim niebawem cieszył.

A czy Ty masz w swoim ogródku ładnie wyglądający trawnik? Ile czasu zajęło Ci jego wysianie? Może masz nadal problem z określeniem, jak i kiedy siać trawę? Podziel się z nami w komentarzu swoimi uwagami. Każda cenna rada pomoże kolejnym osobom w uzyskaniu informacji o tym, jak najlepiej siać trawę, by była wizytówką ogrodu.

Wolisz jednak uprawiać pięknie kwitnące rośliny? Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź kilka wybranych przez nas artykułów!

10
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *