Rośliny do wzrostu potrzebują słońca, ale nawet jeśli nasze mieszkanie nie jest wystarczająco oświetlone, wciąż możemy mieć w nim najmodniejsze kwiaty. Wystarczy wybrać kwiaty do cienia! Podpowiadamy, jakie kwiaty doniczkowe cieniolubne wybrać.
Kwiaty doniczkowe cieniolubne, czyli kwiaty do cienia
Kwiaty do wzrostu potrzebują najczęściej niewiele – przede wszystkim światła i wody. Wiele kwiatów doniczkowych radzi sobie nawet bez nawozów. Co jednak zrobić, jeśli w naszym mieszkaniu nie ma wystarczającej ilości światła albo jeśli chcemy wstawić kwiaty do łazienki? Na szczęście istnieje całkiem spora grupa kwiatów domowych, które można wykorzystać. Należą one do grupy roślin cieniolubnych, a właściwie roślin znoszących cień, bo tak naprawdę żadna roślina nie będzie rosła w całkowicie ciemnym miejscu. Rośliny, które dobrze sobie radzą w cieniu, po prostu są w stanie w nim przetrwać i się rozrastać, nie marnieją, natomiast zwykle nie są tak okazałe, jak gdyby rosły w nasłonecznionym miejscu. Większość z nich to rośliny zielone, bo kwitnienie w zacienionym miejscu jest bardzo utrudnione.
Sprawdź też: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — na czerwono, biało, kwitnące nawet zimą — propozycje
Kwitnące kwiaty doniczkowe cieniolubne
Kwiaty doniczkowe cieniolubne nie poradzą sobie w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, ale spokojnie będą rosły w miejscach, gdzie światła jest po prostu mniej. Jeśli zobaczysz, że któraś z roślin marnieje, to znak, że trzeba dać jej nieco więcej światła. Do kwiatów cieniolubnych kwitnących należy całkiem spora liczba gatunków, a najpopularniejsze z nich to na przykład:
- Skrzydłokwiat – to piękna roślina z dekoracyjnymi liśćmi i białymi kwiatami. Nie tylko dobrze znosi półcień, ale dodatkowo wysokie temperatury, które panują w mieszkaniach latem. Nadaje się do łazienek i na klatki schodowe, potrafi rozrosnąć się do naprawdę pokaźnych rozmiarów, stając się dużym kwiatem doniczkowym. Należy podlewać go 2-3 razy w tygodniu, a dodatkowo przecierać jego liście wilgotną szmatką, nie używając pod żadnym pozorem preparatów nabłyszczających.
- Fiołek afrykański (inna nazwa to sępolia) – to popularny, nieduży kwiat z drobnymi, grubymi listkami w kolorze ciemnozielonym. Kwitnie często i bujnie, kwiatami w kolorze różowym, białym, niebieskim albo fioletowym. Mimo że roślina ta pochodzi z Afryki, nie potrzebuje dużych ilości słońca. W uprawie jest bardzo prosta – nie lubi przeciągów i zraszania liści wodą, należy zadbać, by ziemia w doniczce była zawsze lekko wilgotna.
Sprawdź też: Na jakie rośliny do cienia postawić w ogrodzie i na parapecie?
Wśród roślin cieniolubnych należy wymienić jeszcze te, które niekoniecznie są kwitnące, ale równie pięknie dekorują przestrzeń. Należą do nich między innymi:
- Zamiokulkas zamiolistny – roślina o nieco egzotycznym wyglądzie i niewielkich, grubych i połyskujących liściach. Jest bardzo łatwy w uprawie – szybko się rozrasta i ma małe wymagania co do gleby, światła, nawozów. To, co może mu zaszkodzić to zbyt duża ilość wody – liście żółkną i zamierają. Sprawdzą się na przykład jako kwiaty do salonu.
- Wężownica gwinejska i walcowata (znane także pod nazwą sansewieria) – obydwa gatunki to rośliny o strzelistych, szablastych i długich liściach z marmurkowym wzorem. Są równie łatwe w uprawie jak zamiokulkas – radzą sobie w półcieniu, a zaszkodzić im może zbyt obfite podlewanie. Mają właściwości oczyszczające powietrze z toksyn i zanieczyszczeń.
Pnące kwiaty doniczkowe cieniolubne
Wśród roślin domowych niezbyt wymagających światła znajdują się też kwiaty pnące. Wśród pnących kwiatów do cienia są między innymi:
- Hoja – to pnącze o grubych, błyszczących, ciemnozielonych liściach. Kwitnie na biało lub różowo i słodko pachnie w trakcie kwitnienia – żeby jednak wytworzyła dużą ilość kwiatów, należy podwiązać jej pędy, zapewniając dostęp do chociażby minimalnej ilości światła. Jest łatwa w utrzymaniu, ale jeśli długo będzie w ciemnym miejscu, jej wzrost zostanie zahamowany.
- Ołustek – to roślina z gatunku bluszczowatych, o sercowatych, błyszczących liściach. Wymaga minimum pielęgnacji, a daje przepiękne efekty. Nie wolno go przelać – najlepiej podlewać małymi porcjami, zimą raz na 1,5–2 tygodnie. Może piąć się dowolnie, jednak gdy do donicy wstawimy palik, będzie wyglądał jak egzotyczny krzew.
- Cissus rombolistny – mimo że w ostatnich latach stracił trochę na popularności, to wciąż jeden z łatwiejszych gatunków do uprawy w cienistych pomieszczeniach. Jego pędy mogą sięgać do 1,5 m, dlatego koniecznie trzeba wstawić mu kratkę albo palik, po których będzie się wspinał. Ma liście w kształcie rombów – ciemnozielone i połyskujące.
- Syngonium stopowcowe – występuje także pod nazwą zroślicha. To roślina o dużych, sercowatych liściach osadzonych na długich ogonkach. Jej cechą charakterystyczną są korzenie powietrzne, dzięki którym może piąć się po podpórkach czy kratkach. To pnącze lubi ciepło, a także wilgoć, dlatego dobrze jest je zraszać.
Wiszące kwiaty do cienia
Wiszące kwiaty do cienia to rozwiązanie do wszystkich miejsc, w których nie możemy sobie pozwolić na kwiaty na parapecie – ze względu na dzieci, zwierzęta domowe albo po prostu brak przestrzeni. Doniczka postawiona na wysokim regale czy szafce kuchennej i zwisające z niej pędy to przepiękna, nieco egzotyczna ozdoba pomieszczenia. Wśród najpopularniejszych roślin tego typu można wymienić:
- Paproć – najpopularniejsza, a kiedyś wręcz obowiązkowa roślina w każdym domu. Mimo że niektórym kojarzy się z PRL-owskim mieszkaniem i archaicznym kwietnikiem, wciąż ma się świetnie, a jej odmian jest tyle, że nawet sceptycy coś dla siebie znajdą. Wśród najpopularniejszych znajdują się nefrolepis, zanokcica, łosie rogi i niekropień. Paprocie pięknie się rozrastają, a podwieszone tworzą duże zielone krzewy ze spływającymi w dół donicy długimi liśćmi. Są dość łatwe w uprawie, należy pamiętać o ich zraszaniu.
- Cissus australijski – to pnącze doskonałe dla początkujących ogrodników. Ma lekkie, jasne listki z wyraźnymi ząbkami na brzegach. Świetnie nadaje się do wiszących pojemników i do stawiania na wysokich meblach. Jest bajecznie łatwy w uprawie – wymaga cienistego stanowiska, systematycznego, ale niezbyt obfitego podlewania i raz na jakiś czas nawożenia.
- Trzykrotka pasiasta – nazywana jest także pasiatką zwisłą. Ma charakterystyczne liście – nieduże i jajowate, od strony wierzchniej zielone z beżowymi lub srebrzystymi pasami, a od spodu czerwono-fioletowe. Jeśli zakwitnie, wydaje nieduże, białe lub różowe, trzypłatkowe kwiatuszki. Najlepiej sprawdzi się w miejscu z rozproszonym światłem, ale przeżyje też w półcieniu. Wymaga pokojowej temperatury. Trzeba uważać z podlewaniem, bo nie toleruje ani zbyt suchego podłoża ani przelania.
Kwiaty cieniolubne do ogrodu
W ogrodach trudno o wyłącznie słoneczne stanowiska. Roślin potrzebujemy także pod drzewami, na zacienionych skalniakach czy też pod zadaszoną altanką. Jest jednak sporo gatunków, które w takich miejscach znakomicie się odnajdą.
- Bluszcz pospolity – ma skórzaste, ciemnozielone liście z wyraźnymi nerwami. Szybko się rozrasta, co jest ogromną zaletą, jeśli trzeba pokryć nim dużą powierzchnię. Bardzo obficie kwitnie, ale tylko na starszych egzemplarzach, a jego kwiaty przyciągają pszczoły. Doskonale czuje się w cieniu, dlatego idealny jest do obsadzania ścian czy murów po zacienionej stronie. Nie ma żadnych szczególnych wymagań co do uprawy, właściwie rozrasta się sam.
- Hortensja pnąca – to pnącze o pięknych, ażurowych i delikatnych kwiatostanach i zielonych liściach. W ogrodach może rozrastać się nawet do 20 metrów, jeśli będzie miała zapewnioną podporę w postaci muru czy ściany. Roślina ta jest łatwa w uprawie, bo jedyne czego potrzebuje to żyzna gleba i cień. Jest odporna na szkodniki, a do tego znosi mróz i jest długowieczna.
- Begonia bulwiasta – to typowa roślina rabatowa, którą można także ozdobić altanki czy postawić przed domem w donicy. To bylina cebulowa, która może być wieloletnia, ale w polskich warunkach zwykle uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Jest łatwa w uprawie, potrzebuje półcienistego stanowiska, nie należy jej zraszać ani zbyt obficie podlewać. Jej niewątpliwym atutem jest długi czas kwitnienia – od maja aż do późnej jesieni.
- Niecierpek – to przeurocza roślina, występująca jako bylina albo roślina jednoroczna. Niecierpki kwitną przez cały okres wegetacyjny, pięknymi różowymi kwiatami, które obsypują niemalże całą roślinę. To kwiaty, które absolutnie wymagają cienistego stanowiska – na słońcu narażone są na poparzenia. Szczególnie ważne podczas ich uprawy jest regularne obfite podlewanie – bardzo źle znoszą suche podłoże. Można je sadzić w doniczkach, ale najpiękniej wyglądają posadzone w gruncie, w dużych grupach.
Sprawdź też: Kwieciste fototapety, czyli tapety w kwiaty — gdzie pasują i jakie wybrać?
Mimo że większość roślin zdecydowanie lepiej radzi sobie na stanowiskach nasłonecznionych, to istnieje także całkiem pokaźna grupa, czyli rośliny doniczkowe cieniolubne, którą można uprawiać, mając nieco bardziej zacienione mieszkanie czy ogród. Wybierając odpowiedni gatunek, możesz postawić przepiękny kwiat w łazience, a także obsadzić nawet te ciemniejsze zakamarki ogrodu.