1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Fiołek alpejski a fiołek afrykański – pielęgnacja i uprawa. Różnice

Ogród i balkon

1 rok temu

Fiołek alpejski a fiołek afrykański – pielęgnacja i uprawa. Różnice

Rośliny
11
2
2
11
2

Fiołek afrykański oraz fiołek alpejski to popularne kwiaty doniczkowe, które Polacy wręcz uwielbiają. Jakie są zasady ich pielęgnacji oraz uprawy? Czym się od siebie różnią? Sprawdź.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • najważniejszych informacji na temat fiołka alpejskiego oraz afrykańskiego,
 • jakie są najpopularniejsze odmiany fiołków,
 • jak wygląda uprawa i pielęgnacja fiołków.

Fiołek alpejski a afrykański – opis wyglądu i podstawowe informacje

Fiołek alpejski, którego inna nazwa to cyklamen perski, wyróżnia się świeżą barwą i elegancką formą. Liście wyrastają na długich szypułkach prosto z bulwy. Fiołek dostępny jest w kilku odmianach różniących się wysokością oraz stopniem kwitnienia. Najczęściej dostępne są odmiany różowe, czerwone i białe. Zwykle kwiaty mają pięć płatków, delikatnie pachnących. Liście przybierają sercowaty kształt, o srebrzystych deseniach.

Jak widać fiołki alpejskie mogą występować w różnych wariantach kolorystycznych i wyróżniają się naprawdę mocną barwą

Fiołek afrykański nazywany jest także sępolią. Osiąga wysokość od 10 do 15 cm oraz średnicę 12-15 cm. Świetnie nadaje się do niemal każdego wnętrza jako roślina doniczkowa. Kwitnie przez cały rok, a szczególnie obficie latem. Fiołek w tej odmianie ma zebrane w piękny bukiecik kwiaty, a jego liście są mięsiste, miękkie i owłosione. Odmiany różnią się kolorem kwiatów (fioletowe, ciemnoniebieskie, czerwone, różowe, białe), ich budową (od pojedynczych po pełne), a także kolorem liści (ciemno lub jasnozielone, z białymi lub przebarwionymi brzegami).

Osłonki i doniczki, w których możesz umieścić fiołki:

Fiołek – najpopularniejsze odmiany

Fiołek alpejski ma wiele odmian. Różnią się kolorem, wielkością, kształtem i zapachem kwiatów. Dostępne są odmiany miniaturowe, średnie i o standardowej wielkości. Wśród ważniejszych odmian można wymienić:

 • cyklameny pojedyncze – bardzo popularne, kwiaty mają ognistoczerwony kolor,
 • cyklameny pastelowe – płatki są jaśniejsze na brzegach, a ciemniejsze pośrodku,
 • fiołek Decora – słynie z przepięknych kwiatów i bardzo ozdobnego rysunku na liściach,
 • cyklameny miniaturowe – są to najmniejsze odmiany, wyglądające bardzo uroczo,
 • fiołek Fimbriatum – wyróżnia się pojedynczymi kwiatami i postrzępionymi płatkami.

Sprawdź też: Te rośliny trujące dla kota są niebezpieczne!

Wśród najciekawszych odmian fiołka afrykańskiego wyróżnić można m.in.:

 • fiołek Elsa – ma kwiaty pojedyncze, jasnofioletowe i szmaragdowe liście,
 • fiołek Romance – ma kwiaty pojedyncze, różowe i marmurowe liście,
 • fiołek Rainbow Quiet Riot – ma półpełne kwiaty w niebieskofioletowym kolorze z białymi detalami, a płatki są bardzo fantazyjne,
 • fiołek Ever Precious – ma postrzępione płatki kwiatów w białym kolorze z fioletową obwódką,
 • fiołek My Love – ma białe płatki kwiatów z fioletową podstawą.
morele.net_korzystne oferty

Uprawa fiołka alpejskiego i afrykańskiego

Fiołek alpejski lubi światło rozproszone, podłoże żyzne, próchnicze i przepuszczające o pH 6,5-7. Najlepiej rozwija się w temperaturze 10-18 stopni Celsjusza, a podlewać go należy regularnie od wczesnej jesieni aż po wczesną wiosnę. Ziemia musi być wilgotna. W okresie spoczynku wymaga suchej gleby. W celu wsparcia rozwoju rośliny, młodego fiołka należy nawozić nawozem uniwersalnym, a gdy jego liście podrosną warto wybrać produkt do roślin kwitnących.

Sprawdź też: Paproć – wszystko o pielęgnacji paprotki. Uprawa rośliny oczyszczającej powietrze. Poradnik

Fiołek afrykański najlepiej rośnie w ziemi ogrodniczej z dodatkiem torfu, piasku lub perlitu. Warto przesadzać go co roku do większej o rozmiar donicy, aby umożliwić jego prawidłowy rozwój i obfite kwitnienie. Ta odmiana ma płytki system korzeniowy, dlatego warto wybierać doniczki płaskie. Aby fiołek afrykański choroby żadnej nie złapał, warto na bieżąco usuwać zbrązowiałe, uszkodzone liście, a także przekwitłe kwiaty.

Fiołek – pielęgnacja. Najważniejsze zasady

Jeżeli w Twoim domu znajduje się fiołek alpejski, podlewanie go najlepiej wykonać poprzez nalanie wody do podstawki. Roślina sama pobierze tyle wody, ile potrzebuje. Zapobiega to także zalaniu korzeni i umożliwia skuteczne utrzymanie wilgotności liści. Pamiętać również należy, że fiołek alpejski nie lubi zbyt wysokich temperatur.

Fiołek afrykański doskonale sprawdza się jako roślina doniczkowa. Swobodnie może stać na parapecie, aby ozdabiać nasze mieszkanie

Fiołek afrykański lubi wilgotne powietrze, ale nie wolno spryskiwać jego liści czy kwiatów. Ponadto należy unikać moczenia liści, ponieważ może dojść do porażenia rośliny i rozwoju wielu niebezpiecznych chorób. Najlepiej podlewanie zaplanować poprzez nalanie wody do podstawki. Fiołek w doniczce sam zdecyduje, ile potrzebuje wody. Istotne jest zadbanie o oczyszczanie liści fiołka z kurzu przy użyciu miękkiego pędzelka.

Zasady pielęgnacji, uprawy, jak i podlewania fiołków są zazwyczaj bardzo proste. Fiołek doniczkowy jest wdzięcznym kwiatem, który prezentuje się przepięknie.

Sprawdź też: Na jakie rośliny do cienia postawić w ogrodzie i na parapecie?

11
2

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *