1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kwiaty domowe – jakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać? Popularne, modne, najpiękniejsze kwiaty doniczkowe

Ogród i balkon

7 miesięcy temu

Kwiaty domowe – jakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać? Popularne, modne, najpiękniejsze kwiaty doniczkowe

Balkon Ogród Rośliny
15
0
0
15
0

Kwiaty doniczkowe domowe stanowią idealną dekorację, która nada charakteru każdemu wnętrzu. Jakie rośliny są najmodniejsze? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego gatunku do swojego pokoju? Poniżej znajdziesz krótki poradnik dla każdego.

Kwiaty doniczkowe domowe – najpiękniejsza dekoracja wnętrz 

Zielone, żywe rośliny doniczkowe bez wątpienia stanowią najpiękniejszą dekorację każdego wnętrza. Dzięki dostępności ogromnej ilości przeróżnych gatunków znaleźć można niezwykle atrakcyjne odmiany, które staną się nie tylko niebanalną ozdobą, ale ponadto podniosą komfort oraz zadbają o czyste powietrze z odpowiednią ilością tlenu. Dowiedziono, że obecność roślin doniczkowych poprawia jakość pracy, obniża poziom stresu oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie. 

Jak wybierać kwiaty doniczkowe? Na co zwracać uwagę? Kilka wskazówek

Wybierając kwiaty domowe do swojego mieszkania, czy też innego miejsca (na przykład biura), należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że każdy gatunek charakteryzuje się innymi wymaganiami uprawy – rodzajem dostępu do światła, typem podłoża czy sposobem podlewania. Poszukiwania lepiej zacząć od określenia warunków, które jesteś w stanie zapewnić, niż od dopasowywania wyglądu rośliny. 

kwiaty domowe - rośliny, konewka, rękawice
Wybieraj rośliny, którym będziesz w stanie zapewnić odpowiednie warunki

Nie ma sensu kupować wrażliwych odmian, jeśli zdarza Ci się zapomnieć o podlewaniu, czy stawiać palmy w pokoju, w którym nie będzie miała ona miejsca na swobodny wzrost. Wiele gatunków, choć zachwycają swoim wyglądem, wymaga sporo pracy – zapewniania dodatkowego oświetlenia, nawożenia, częstego przesadzania czy regularnego zraszania. Na szczęście istnieją też rodzaje kwiatów doniczkowych, które nie wymagają zbyt wiele zachodu (a nawet przetrwają bez podlewania) i również oferują świetny wygląd.

Rodzaje kwiatów doniczkowych – najpopularniejsze rodziny roślin

Monstery

Zdecydowanie to najpopularniejsze kwiaty doniczkowe goszczące w domach, ale mało kto wie, że rodzinę tę reprezentuje blisko 40 gatunków. Ich cechą rozpoznawczą są zwykle dziurawe liście, dzięki którym roślina prezentuje się bardzo dekoracyjnie.

Kwiaty domowe - monster
Monstera Deliciosa jest najczęściej spotykana

Sprawdź też: Poznaj rośliny antysmogowe – najlepszych przyjaciół mieszkańców miejscowości o wysokim zanieczyszczeniu powietrza!

Filodendrony

Rodzina ta obejmuje aż 700 przedstawicieli, z czego wiele gatunków jest chętnie uprawianych jako rośliny pokojowe. W środowisku naturalnym występują w postaci pnączy, najchętniej rosnących na drzewach.

Kwiaty domowe - Filodendrony
Filodendrony posiadają wiele odmian

Alokazje

Te rośliny są cenione z powodu niezwykle atrakcyjnych liści. Ich wymagania są wysokie i zróżnicowane zależnie od odmiany. Wyszukać je można również pod nazwą „zakleśń”.

Kwiaty domowe - Alokazje
Alokazje wymagają częstego nawożenia nawozami posiadającymi odpowiednie dla nich składniki

Begonie

Do tej nadzwyczaj licznej rodziny (niemal 1500 gatunków) należy spora część wszystkich roślin ozdobnych. Wyróżniają się asymetrycznymi liśćmi o ciekawych kształtach. Zwane są również ukośnicami. 

Kwiaty domowe - Begonie
Begonie cenione są nie tylko za kwiaty – wiele odmian ma również niezwykle ozdobne liście

Syngonia

Grupa ta obejmuje pnącza, które mogą być również uprawiane w formie kępiastej. Cechą charakterystyczną przedstawicieli są różnobarwne, wzorzyste liście o wielu kształtach

Kwiaty domowe - Syngonie
Syngonium Emerald Gem wymaga dobrze nasłonecznionego miejsca lub doświetlania

Hoje

Są to nadzwyczaj efektowne rośliny, których pachnące modne kwiaty przybierają kształt gwiazdek. W naturze hoja jest epifitem, co oznacza, że rośnie na innej roślinie, ale nie jest pasożytem.

Kwiaty domowe - Hoje
Hoje również – oprócz swoich kwiatów – często posiadają bardzo efektowne liście

Kalatee

Te wyjątkowe rośliny nazywa się „modlącymi”, gdyż zmieniają położenie swoich liści w ciągu doby – w dzień następuje ich rozłożenie, zaś w nocy wznoszą się i prostują, przypominając ręce składane do modlitwy. Ponadto charakteryzują się fantazyjnymi, różnokolorowymi wzorami na liściach. 

Kwiaty domowe - Kalatee
Kalatee zachwycają swoimi wielkimi, ciekawymi liśćmi

Paprocie

Grupa ta obejmuje około 11 tysięcy gatunków. Są to jedne z najpopularniejszych roślin, spotykanych nie tylko w domach, lecz także w polskich lasach. Rozpoznawane są dzięki charakterystycznym, wachlarzowatym liściom. 

Kwiaty domowe - Paprocie
Paprocie wymagają podwyższonej wilgotności powietrza

Sukulenty

Wśród gatunków tej grupy znajdziesz między innymi popularne kaktusy. Sukulenty są roślinami, które zaadaptowały się do życia w warunkach z ograniczonym dostępem do wody, dzięki czemu zyskują sympatię tych, którzy zapominają o regularnym podlewaniu doniczek. 

Kwiaty domowe - Sukulenty
Sukulenty magazynują wodę w swoich mięsistych liściach

Sansewierie

Nie bez powodu przedstawicieli tej grupy można znaleźć w wielu miejscach publicznych takich jak szkoły, urzędy czy galerie handlowe – należą one do najbardziej wytrzymałych i najmniej kłopotliwych w uprawie roślin doniczkowych. Ich liście są wzorzyste o spiczastych kształtach. 

Kwiaty domowe - Sansewieria
Sansewierie mają bardzo małe wymagania uprawowe – poradzą sobie nawet w mocno zacienionych pomieszczeniach

Najmodniejsze kwiaty doniczkowe – TOP 5 roślin domowych 

Monstera jest prawdziwą królową kwiatów doniczkowych. W odpowiednich warunkach może osiągać rozmiary sięgające kilku metrów. Ostatnie lata przyniosły jej niesamowitą popularność, a zawdzięcza to swoim charakterystycznym, dziurawym liściom w głębokim odcieniu zieleni. Czyni to monsterę nadzwyczaj dekoracyjnym okazem, który fantastycznie wpasowuje się w każdą przestrzeń.

Monstera nie jest zbyt wymagająca, a domowe warunki pozwalają na jej swobodny wzrost. Najlepsze będą dla niej umiarkowanie jasne pomieszczenia, ale sprawdzi się także w trudniejszych warunkach, gdyż są to rośliny cieniolubne. Wzrost popularności tego gatunku w ostatnich latach spowodował sprowadzenie nowych odmian – na przykład Monkey Mask, która prezentuje się niezwykle efektownie z uwagi na swoje ażurowe liście.

Monstera
Monstera Monkey Mask jest szybko rosnącym pnączem

Niektórym paprocie mogą kojarzyć się jedynie z czasami PRL, kiedy to rośliny te gościły niemal w każdym domu, urzędzie oraz szkole. Dziś ich niezwykle bujne, zielone pióropusze zostały docenione na nowo i bardzo często dopełniają aranżację nowoczesnych wnętrz. Fantastycznie prezentują się w wiszących doniczkach, kiedy ich długie liście mogą swobodnie zwisać. 

Sprawdź też: Najlepsze darmowe programy i aplikacje do projektowania ogrodu. Proste i niezwykle efektowne!

Niestety paprotki są też dość kłopotliwe w uprawie, ponieważ wymagają utrzymania stałej wilgotności podłoża – jeśli jednak przesadzisz z podlewaniem, to roślina zgnije. Należy również wspomnieć o zdolności tego gatunku do nawilżania, jonizowania i oczyszczania powietrza z toksyn. Co więcej, są bezpieczne dla zwierząt.

Paprocie
Paprocie są ponownie niesamowicie modnymi roślinami doniczkowymi

Fikusy (figowce) to kolejny przykład niezwykle chętnie wybieranych roślin doniczkowych do domu. Najczęściej występują w postaci drzewiastej, oferując dekoracyjne ulistnienie. Odpowiednio hodowane fikusy odwdzięczają się piękną, rozkrzewioną budową. Choć mówi się, że pielęgnacja tego gatunku nie jest trudna, to trzeba pamiętać, że jest on wrażliwy – jeśli warunki nie będą spełniać jego potrzeb, może zgubić liście. 

Figowce preferują świeże powietrze i dostęp do światła (ale nie silnego, nie ustawiaj go więc przy oknie wychodzącym na południe), nie tolerują zaś zmiany miejsca oraz przeciągów. Wśród najpopularniejszych odmian wymienić należy: „Alli” (figowiec wierzbolistny) i fikus Benjamina. Alli posiada główny pień i charakterystyczne długie, wąskie liście, które swoim kształtem przypominają liście wierzby płaczącej. Benjamin jest gęsto usiany gałązkami bogatymi w małe, błyszczące listki. 

Fikusy
Fikusy są jednymi z łatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych

Palmy to jedne z najbardziej egzotycznych roślin, które chętnie wybierane są do domowych doniczek. Pod nazwą tą kryje się wiele odmiennych roślin, wśród nich wymienić warto powszechnie spotykaną palmę kencję, kokosową, daktylowca kanaryjskiego czy złotowca. Rośliny te w domowych warunkach potrafią osiągnąć kilka metrów wysokości, mogą więc potrzebować dużo miejsca. Umieszczenie ich w wiklinowych doniczkach będzie fantastycznym dopełnieniem wnętrz w modnym stylu boho.

Większość odmian jest całkiem łatwa w uprawie. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki, to Twoja palma odwdzięczy się efektownym zielonym pióropuszem, który będzie cieszył nawet przez kilkadziesiąt lat. Najlepiej podlewać je obficie, ale rzadko – większość palm preferuje wilgotne podłoże, ale nie toleruje przelania. W okresie grzewczym zadbaj o regularne zraszanie całej rośliny.

Palmy
Podwyższona wilgotność powietrza to klucz do poprawnej pielęgnacji palm

Kolejną często spotykaną rośliną doniczkową jest skrzydłokwiat. Docenia się ją przede wszystkim za niezwykle ozdobny kwiatostan w postaci oryginalnych białych kwiatów, które swoim kształtem przypominają skrzydła. Uzupełnieniem są piękne ciemnozielone, błyszczące liście z długimi ogonkami. Co ciekawe, jeśli odpowiednio o niego zadbasz, to może on kwitnąć nawet cały rok. Ta elegancka roślina polecana jest ogrodowym laikom, gdyż jej domowa uprawa należy do naprawdę łatwych.

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe, czyli ciekawe i spektakularne okazy 

Ciekawych i spektakularnych okazów wśród kwiatów doniczkowych można wymienić mnóstwo, ale zdecydowanie warto wspomnień o bananowcu. Okazuje się, że jest to roślina, która odnajduje się nie tylko na egzotycznych plantacjach owocowych, lecz także w polskich domach. Są to bardzo wdzięczne okazy – zbudowane z pnia pozornego i parasola dużych, mięsistych liści. Odmiany domowe (karłowe) mogą osiągnąć 2-3 metry wzrostu. Niestety bananowce wymagają zapewnienia odpowiednich warunków, w tym właściwego nasłonecznienia.

Wilczomlecz palczasty to sukulent, który jednak nieco różni się wyglądem od typowych przedstawicieli tej grupy. Jest to odmiana niezwykle doceniana przez dekoratorów, ponieważ wyróżnia się nieprzeciętnym i nowoczesnym wyglądem, przypominającym nieco koralowiec. Rośnie w formie gęstego krzewu z gładkimi, cienkimi i patykowatymi pędami. Wilczomlecz wymaga jedynie jasnego miejsca oraz podlewania tylko wtedy, gdy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. 

Kwiaty domowe idealne do zacienionego stanowiska 

Szukasz rośliny doniczkowej do zacienionego miejsca lub pomieszczenia z niewielkim dostępem do światła? Okazuje się, że nie wszystkie ciekawe rośliny wymagają słonecznych stanowisk. Dzięki temu nie musisz rezygnować z domowych upraw, nawet jeśli nie jesteś w stanie zapewnić jasnych lokalizacji. Do gatunków dobrze radzących sobie w zacienionych miejscach należą na przykład popularne monstery.

Bez stałego dostępu do słońca poradzi sobie także filodendron, który często mylony jest z monsterą. Jego cechą charakterystyczną są zielone, sercowate liście, które lekko połyskują i układają się regularnie na pędach. Wsparty palikiem będzie efektownie piąć się w górę, ale można hodować go także w postaci zwisającej. Jest to gatunek, który wręcz nie powinien być ustawiany w słońcu, ponieważ bardzo łatwo ulega poparzeniom słonecznym, co skutkuje zmatowieniem i wywinięciem liści. 

filodendron
Monstera nie może być w zbyt ciemnym miejscu – powyciąga się i nie będzie miała liści z wycięciami

Zamiokulkas zwany jest czasem „żelazną rośliną domową”, a zawdzięcza to swoim niewysokim wymaganiom. Niektórzy mówią nawet, że jest niezniszczalny. Gatunek ten rośnie w każdych warunkach, z powodzeniem możesz więc postawić go w zacienionym wnętrzu, a także nie przejmować się, jeśli zapomnisz o podlaniu. Jednocześnie zamiokulkas to wyjątkowo dekoracyjna roślina o rozłożystych, grubych i skórzastych liściach z błyszczącą powierzchnią. Wszystko to sprawia, że są to bardzo doceniane kwiaty domowe.

Sprawdź też: Rośliny w szkle — jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku? Jakie rośliny można uprawiać w szkle?

Kwiaty doniczkowe, które lubią stanowisko słoneczne 

Zdecydowana większość roślin preferuje stanowiska słoneczne, gdyż dostęp do światła jest niezbędny do ich prawidłowego wzrostu. Najlepszym miejscem do domowej uprawy jest okno od strony południowo-wschodniej. Należy pamiętać, że silne popołudniowe słońce może rośliny przypalać, co dla niektórych gatunków może okazać się śmiertelne.

Sansewieria, zwana też językami teściowej, to jeden z tych gatunków, które lubią słoneczne i ciepłe lokalizacje. Posiada grube, sztywne, mieczowate i ostro zakończone liście z jasnozielonymi pręgami, dzięki czemu prezentuje się bardzo ozdobnie. Często umieszcza się ją w sypialniach, ponieważ dobrze dotlenia oraz oczyszcza powietrze. Wężownica jest niewymagająca w uprawie – świetnie radzi sobie nawet w niekorzystnych warunkach.

Sansewieria wężownica
Sansewieria poradzi sobie zarówno na oknie – jak i w zacienionym miejscu

Kolejnym gatunkiem popularnym w domowych uprawach jest zielistka. Wyglądem przypomina trawę ozdobną, ponieważ posiada bardzo wąskie, długie i ostro zakończone liście w kolorze jasnozielonym (często są też dwukolorowe), które tworzą gęste kaskady. Ta bardzo atrakcyjna roślina nie sprawia problemów w uprawie, wymaga jednak jasnego stanowiska.

Duże kwiaty domowe 

Wiele z wymienionych już gatunków potrafi osiągać naprawdę spore rozmiary (do kilku metrów), nawet w uprawie domowej. Przodują tu palmy, monstery, filodendrony, sansewierie i alokazje. Do roślin, które potrafią się rozrosnąć, zalicza się także paprocie – wprawdzie nie będą one wysokie, jednak jeśli im pozwolisz, to utworzą niezwykle bujne pióropusze. 

Niektórzy szukają roślin w sporych rozmiarach, ponieważ posiadają puste przestrzenie, na przykład w nowym mieszkaniu. Niestety duże kwiaty do domu potrafią osiągać zawrotne ceny, gdyż ich wyhodowanie zajmuje wiele czasu. Jeśli więc nie należysz do osób niecierpliwych, warto zacząć uprawę od okazu mniejszego i być świadkiem wzrostu rośliny.

Duże kwiaty domowe
Rośliny to doskonałe, zielone ozdoby, które mają też pozytywny wpływ na człowieka

Nie sposób wymienić wszystkich gatunków roślin doniczkowych do domu. Dzięki tej niezwykłej różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, jakie warunki do wzrostu będzie w stanie zapewnić. Najładniejsze kwiaty domowe mogą wymagać wiele pracy, dlatego dokonując wyboru idealnego kwiatka domowego, weź pod uwagę jego potrzeby. Jeżeli je spełnisz – roślina odwdzięczy Ci się fantastycznym wyglądem, który dopełni aranżacji każdej przestrzeni. 

 

 

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.