1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Niewymagające kwiaty doniczkowe: 15 niezniszczalnych roślin dla zapracowanych, początkujących i nie tylko!

Ogród i balkon

5 miesięcy temu

Niewymagające kwiaty doniczkowe: 15 niezniszczalnych roślin dla zapracowanych, początkujących i nie tylko!

Rośliny
29
9
9
29
9

Chciałbyś, by w Twoim domu pojawiło się trochę zieleni, jednak nie masz ręki do kwiatów? Wydaje Ci się to niemożliwe do połączenia, jednak wcale nie jest! Zobacz, jakie niewymagające kwiaty doniczkowe sprawdzą się w mało przyjaznych warunkach. 

Kwiaty doniczkowe niewymagające uwagi: niezniszczalne rośliny dla zabieganych

Jeżeli brakuje Ci czasu na pielęgnację roślin domowych, często bywasz poza domem nawet przez kilka dni i nie masz nikogo, kto mógłby podlewać kwiaty lub po prostu zdarza Ci się o tym zapomnieć, nie oznacza, że musisz z nich zrezygnować. Istnieje wiele gatunków roślin, które świetnie radzą sobie z chwilową suszą i nie wymagają np. dobrego nasłonecznienia. Często są one odporne na szkodniki i grzyby, nie musisz ich również przycinać czy przesadzać. A jeśli martwisz się, że trudno będzie kupić takie kwiaty, nic bardziej mylnego! 

Niewymagające kwiaty doniczkowe: 15 polecanych gatunków roślin

Kwiaty doniczkowe niewymagające dużej pielęgnacji, wcale nie muszą charakteryzować się brakiem różnorodności i utrudnionym wyborem. Obecnie znajdziesz ich multum nie tylko w specjalnych sklepach ogrodniczych, ale i w zwykłych marketach. Przyda Ci się jednak minimalna wiedza, jakie rośliny wybrać i jak z nimi postępować. Poniżej przedstawiamy Ci 15 przykładowych gatunków, które z pewnością są warte zainteresowania.

Przydatne środki ochrony roślin:

Aloes

Aloes nazywany także żelazną rośliną doniczkową jest sukulentem, więc nie trzeba go często podlewać. Co więcej, nie jest to nawet wskazane. Zimą należy to robić tylko wtedy, gdy roślina przejawia oznaki obsychania. Spragniony wody aloes poznasz po wiotkości jego liści, stają się one mniej sprężyste i opadają. Sadzi się go w gotowym podłożu dla kaktusów, najlepiej postawić roślinę w bardziej nasłonecznionym miejscu, nie musi to być jednak parapet. Dodatkowo liście aloesu skrywają prawdziwy skarb – nawilżający i łagodzący skórę miąższ, doskonały na oparzenia i rany, a także dla odżywienia zniszczonych włosów. 

Zamiokulkas

zamiokulkas uprawa

Jeśli w Twoim mieszkaniu jest mało światła, postaw na cieniolubnego Zamiokulkasa. Ta roślina świetnie czuje się w ciemniejszych pomieszczeniach, w przypadku dużego nasłonecznienia na jej liściach mogą wręcz pojawić się plamy. Bardzo dobrze znosi różne temperatury. Można ją nawet postawić obok grzejnika czy w przeciągu. Zamiokulkas jest rośliną pustelniczą, nie podlewaj go częściej niż raz na tydzień, a nawet na dwa. Czasami wystarczy, że przetrzesz jego listki wilgotną szmatką. Często słyszy się, że Zamiokulkas rośnie najlepiej wtedy, gdy najmniej się nim interesujesz. 

Sprawdź też: Zamiokulkas: podlewanie, wymagania, pielęgnacja. Jak dbać o zamiokulkas? Najważniejsze zasady

Starzec Rowleya

Starzec Rowleya to oryginalny dekoracyjny sukulent nazywany także „sznurem pereł”. Roślina ta jest może ciut bardziej wymagająca niż inne sukulenty, jednak sprawdzi się u osób zapominalskich, jeśli chodzi o podlewanie. Najlepiej jest po prostu kontrolować poziom nawilżenia ziemi, gdy będzie ona już dość sucha, wtedy podlej kwiat niewielką ilością wody. Co jakiś czas można też zraszać jego listki.  Latem Starzec Rowleya lubi nasłonecznione miejsca i temperaturę pokojową, zimą natomiast woli on chłodniejsze, lecz wciąż jasne pomieszczenia. Możesz przenieść go wtedy np. na klatkę schodową, na której jest okno. 

Grubosz

Grubosza, pewnie tak jak większości osób, łatwiej będzie skojarzyć Ci pod nazwą „drzewko szczęścia”. Ma on grube i mięsiste liście, magazynuje w nich wodę, dlatego nie musisz go często podlewać. Zdecydowanie dużo gorszą sytuacją byłoby jego przelanie, co prawdopodobnie spowodowałoby gnicie. Podlewaj go więc tylko wtedy, gdy ziemia kompletnie przeschnie. Jest to roślina wieloletnia, latem możesz wystawić ją na balkon czy taras, bardzo szybko się wtedy rozrośnie. Odpowiednio pielęgnowany grubosz może przekształcić się w pokaźne drzewko.

Masz wyrośnięte rośliny doniczkowe? Może pora na pergolę ogrodową?

Pieniążek

Pieniążek, czyli Pilea peperomioides to roślina, która stała się popularna zaledwie kilka lat temu, głównie za sprawą blogerów. Jej listki kształtem przypominają monety, stąd właśnie jej nazwa. Pieniążek nie jest aż tak odporny na suszę, jak inne niewymagające kwiaty doniczkowe, latem podlewaj go raz na 3 dni, zimą raz na tydzień. Niekiedy możesz zauważyć, że gubi on dolne liście, nie jest to jednak powód do niepokoju, rozrasta się on bowiem w górę i z czasem przybiera formę małego drzewka. Pilea wymaga stałej temperatury pokojowej przez cały rok. Najlepiej rośnie w widnym miejscu, lubi też wilgotne powietrze.

niewymagające rośliny doniczkowe

Szparag pierzasty

Swoim wyglądem Szparag Pierzasty przypomina lekko paproć. Bardzo często jest on też wykorzystywany w kwiaciarstwie. Lubi lekko zacienione i chłodne pomieszczenia, dlatego nie wystawiaj go bezpośrednio na słońce. Podlewamy go, dopiero gdy ziemia przeschnie, nie możesz jednak doprowadzić do jego przesuszenia, igiełki wyschną i się obsypią. Bardzo dobrze działa na tę roślinę zraszanie. Uważaj też na zbyt wysoką temperaturę, może ona doprowadzić do żółknięcia kwiatka. 

Zielistka

Kwiaty doniczkowe niewymagające szczególnej pielęgnacji są nie tylko łatwe w uprawie, ale i bardzo często przydatne w domu. Tak właśnie jest z Zielistką – wyłapuje ona zanieczyszczenia z powietrza i niweluje promieniowanie elektromagnetyczne. Wyglądem przypomina trawę. Jej nazwa angielska to „Spider Plant” i faktycznie ma ona coś wspólnego z pająkiem. Wypuszcza bowiem wiele nowych pnączy przypominających odnóża pajęczaka. Rośnie tak samo dobrze w ciemnych, jak i jasnych pomieszczeniach. Wodę magazynuje w bulwiastych korzeniach, możesz zapomnieć o jej podlewaniu nawet przez 2 tygodnie. Warto jest jednak zraszać jej listki, bo może osiadać na nich kurz. 

Juka

Jest to roślina z rodziny agawowatych. Jej liście są długie, sztywne i ostre. Wielu osobom kojarzy się trochę egzotycznie. Lubi ciepło i nie wymaga częstego podlewania. Juka magazynuje wodę w swoich grubych liściach. Jednak dobrze,  jeśli zapewnisz jej doniczkę z drenażem. Gdy powietrze jest bardzo suche i jest gorąco, możesz ją zraszać. Roślina ta lubi jasne, słoneczne miejsca. W cieniu jej liście będą blednąć i się kurczyć. 

morele.net_korzystne oferty

Dracena

Draceny to sukulenty naturalnie rosnące  m.in. w Afryce czy Meksyku. Nie musisz pamiętać o jej regularnym podlewaniu, ponieważ wodę magazynuje ona w swoim pniu. Dodatkowo roślina ta absorbuje szkodliwe zanieczyszczenia z powietrza. Na świecie jest ok. 40 gatunków draceny. Do najpopularniejszych uprawianych w doniczkach należy dracena obrzeżona. Osiąga ona aż 2 metry wysokości. Draceny to lubią ciepło, dlatego nie będą dobrze rosły w temperaturze poniżej 15 ºC. 

Monstera

Jest to chyba najmodniejsza od kilku lat roślina doniczkowa. Monstery to kwiaty doniczkowe niewymagające specjalnych warunków. Przetrwają zarówno w miejscu dość ciemnym, jak i w nasłonecznionym. Co ciekawe, rosnąc w cieniu, liście monstery nie będą dziurawe. Latem podlewaj ją raz na tydzień, chyba że ziemia szybciej przeschnie, zimą raz na ok. dwa tygodnie. Najlepiej będzie, gdy posadzisz ją w doniczce z dziurką, umożliwi to wylewanie nadmiaru wody po podlewaniu.  Monstera potrzebuje dość sporo przestrzeni,  może ona osiągnąć nawet 2 metry.

Polecane nasiona do posadzenia:

Sanseweria

Sanseweria zwana jest także wężownicą lub popularnie „językiem teściowej”. Ma rosnące pionowo, sztywne, przypominające trochę ostrza — liście. Lubi dobrze oświetlone, nawet bardzo słoneczne miejsca. Najlepsza temperatura dla tej rośliny w okresie letnim to ok. 20ºC. Podlewaj ją umiarkowanie, nadmiar wody powoduje gnicie liści. Sanseweria jest długowieczna, bywa często przenoszona podczas przeprowadzek na przestrzeni lat.

kwiaty niewymagające

Geranium

Geranium to roślina, która kojarzy Ci się pewnie z domem babci. Cechuje ją mocno cytrynowy aromat, który odstrasza komary, co na pewno przyda się latem! Geranium ma jasnozielone, pokryte meszkiem listki, gdy od czasu do czasu przytniesz jego wierzchołek, będzie przyjmował formę drzewka. Rośnie dobrze w słońcu i w cieniu. Nic się nie stanie, gdy raz na jakiś czas zapomnisz podlać drzewka. 

Patyczak zwisający 

Patyczak zwisający, czyli Rhipsalis cassutha to niezwykle oryginalna roślina, która jak wskazuje nazwa ma postać cienkich wiszących patyczków. W naturalnym środowisku porastają one gałęzie drzew lub skały. Roślina ta szybko rośnie i nie wymaga częstego podlewania. Lubi miejsca częściowo zacienione. Aby zminimalizować ryzyko przelania, najlepiej używaj spryskiwacza. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni i rozwój chorób.

Sprawdź też: Jakie niewymagające kwiaty na balkon wybrać?

Kaktus

Kaktusa chyba nie trzeba przedstawiać. Istnieje wiele gatunków tej rośliny, jednak łączy je jedno – zdolność do gromadzenia na zapas wody i składników odżywczych. Korzenie kaktusów nie są długie, dlatego możesz je posadzić nawet w płytkich, małych doniczkach. Większość gatunków uwielbia słońce i ciepło. Dobrym miejscem będzie dla nich parapet. Te niewymagające kwiaty doniczkowe najlepiej rosną w piaszczystym podłożu, nie zapomnij także o drenażu. Wiosną i latem podlewaj je raz na tydzień, natomiast zimą raz na dwa tygodnie. 

Nolina

Nolina, zwana także „stopą słonia”, to roślina rosnąca na półpustynnych terenach Meksyku. Przystosowana jest do warunków suszy, wodę gromadzi w pniu. W uprawie domowej nolina osiąga wysokość 70-90 cm, rośnie jednak dość wolno. Preferuje słoneczne, ale przewiewne pomieszczenia. Podlewać ją należy rzadko, ale obficie, i poczekać, aż podłoże przeschnie przed kolejnym razem. Szczególnie zimą nie wymaga ona wiele wody. Donica nie musi być wysoka, pamiętaj jednak o dobrym drenażu.

Niezbędne akcesoria dla ogrodników:

Oplątwa 

To bardzo ciekawa roślina, którą można sadzić w ziemi, ale także metodą „air plants”, czyli w powietrzu. Sadzi się ją w metalowych lub szklanych wiszących kulach. Nie wymaga to specjalnego podłoża. Najważniejsze jest zapewnienie jej wilgotności, dlatego trzeba ją zraszać 2-3 razy w tygodniu. Korzenie Oplątwy muszą mieć zapewniony swobodny dostęp powietrza. Woda oraz składniki pokarmowe pobierane są przez nią z otoczenia. Raz na miesiąc można włożyć ją do naczynia z wodą, by nabrała jej sobie na zapas. Jest to chyba najlepsza roślina dla zapracowanych. 

Uprawa niewymagających kwiatów w praktyce – najważniejsze zasady

Co w ogóle znaczy, że kwiaty są mało wymagające i czy faktycznie nie potrzebują Twojej ingerencji? Niestety, jeśli chcesz mieć w domu żywe rośliny, nie ma takich, które są samoobsługowe. Jednak o niektóre wystarczy zadbać minimalnie. W większości przypadków należy tylko przestrzegać kilku prostych zasad.

modne kwiaty niewymagające

Podłoże – warto zadbać o to, aby struktura podłoża zapewniała łatwe odprowadzanie wody i zapobiegała przelaniu rośliny. Powinno być ono przepuszczalne, może być z domieszką piasku lub żwiru. Istnieją także gotowe mieszanki ziemi do sukulentów czy kaktusów. W przypadku wszystkich wyżej wymienionych roślin, doniczka powinna mieć otwór na dnie, dobrze jest też nasypać na nie troszkę kamyczków lub keramzytu. 

Miejsce – należy zwrócić uwagę na to, gdzie konkretna roślina powinna stać. Dowiedz się, czy gatunek, który wybrałeś lubi światło, czy jednak woli cień. Możliwe, że w zbyt nasłonecznionym miejscu żółkną mu liście. Sprawdź również, jaka temperatura powietrza najbardziej mu sprzyja zarówno latem, jak i zimą. 

Podlewanie – w przypadku wszystkich niewymagających roślin powinno być ono dość rzadkie. Wiele z wymienionych wyżej gatunków ma zdolność magazynowania wody w korzeniach lub liściach. Zdecydowanie gorzej wpłynie na nie jej nadmiar niż niedobór. Bardzo często wystarczy, że będziesz je jedynie zraszał. 

Dom bez roślin bywa po prostu ponury, kwiaty nadają pomieszczeniom charakteru i ciepła, a kolor zielony działa kojąco dla oczu. Nie warto z nich rezygnować, nawet gdy wydaje Ci się, że nie poradzisz sobie z ich pielęgnacją, istnieje bowiem bardzo wiele gatunków — niewymagających kwiatów doniczkowych. 

29
9

Podziel się:

Komentarze (9)

Monstera niby łatwa lecz jednak nie mi padły dwie w krótkim czasie, pilnowalam podlewania najpierw brzegi lisci zaczęły schnąć robić się brązowe potem padła cala

Uwielbiam kaktusy wszelakie gatunki a co do monstery to zanim mi popadały to nadal niepoddawałam się aż wkońcu udało mi się wychodować dość sporą jej pielęgnacja nie jest aż tak trudna jakby wydawało się bardzo lubi odżywki i świetnie rośnie na miejscu gdzie jest widno nie lubi bezpośrednio być na słońcu poprostu widne miejsce zimą podlewam raz na miesiąc rosnie jak szalona trzeba też trafić na dobry gatunek Bo są różne .

Mam monster od kilku lat a kompletnie nie mam ręki do kwiatow?, stoi na oknie gdzie słońce dochodzi dopiero po południu i nawet jeśli zapomnę go podlać to nic nie jest, większa dawka wody i nadal jest ok

Posadziłam sansewierię w przedpokoju jako roślinę cieniolubną, co wyczytałam w internecie a tu piszecie ze s. lubi jasne, słoneczne stanowisko. Więc jak to jest?

Ta roślina odnajdzie się zarówno w miejscu cienistym, jak i słonecznym, ale preferuje to drugie.

Z Monsterą bym się niestety nie zgodziła, ze jest łatwa. Bardzo latwo szlag ja trafia. Zarówno dla mnie i moich znajomych po prostu padła. Widać tez czesto w sklepach, że nie ma ladnych monster. Są chorowite.

Zgadzamy się, że rośliny w marketach mogą nie zachęcać – jednak nie warto skreślać od razu wszystkich monster! 🙂 Zdrowe monstery są naprawdę bezobsługowe – rosną jak na drożdżach wypuszczając nawet kilka liści w ciągu miesiąca! Być może egzemplarze, na które trafiła Pani lub Pani znajomi posiadały szkodniki, były źle przetransportowane lub osoby zajmujące się nimi w sklepie nieodpowiednio je pielęgnowały? Osobiście wszystkie rośliny, które pojawiają się u mnie w domu na bieżąco przesadzam i to też zalecam 🙂 W ten sposób można określić stan korzeni i osuszyć je zwykłym ręcznikiem papierowym w miarę potrzeby oraz dokładnie przyjrzeć się czy kwiat nie wymaga kwarantanny, a także oprysku (ze względu na możliwe szkodniki). Może ma Pani kogoś znajomego z piękną rośliną, kto byłby chętny odciąć sadzonkę – wtedy na pewno wyrosłaby zdrowa i silna! Poradnik jak dbać o monstery oraz w jaki sposób ukorzenić tak przygotowaną roślinkę znajdzie Pani w artykule: https://home.morele.net/ogrod-i-balkon/monstera-rozmnazanie-pielegnacja-gatunki-choroby/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *