1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kwiat guzmania – podlewanie, rozmnażanie, pielęgnacja

Ogród i balkon

3 lata temu

Kwiat guzmania – podlewanie, rozmnażanie, pielęgnacja

Rośliny
5
2
0
5
2

Rośliny to zawsze dobry wybór, jeśli chodzi o dekoracje do domu — im bardziej wyszukane, tym ciekawsze. Oryginalnym kwiatem jest guzmania, która pięknie ozdobi każde wnętrze. Myślisz, że odnajdzie się również w Twoim salonie? Dowiedz się, jak podlewać i pielęgnować tę roślinę.

Guzmania co to za kwiat?

Pielęgnacja kwiatów to Twój konik od wielu lat? Jeśli tak, koniecznie postaw na roślinę, która będzie absolutną perełką wśród pozostałych. Guzmania to kwiat z rodziny bromeliowatych, idealnie nadaje się do domowej uprawy. Pielęgnacja to niezwykle prosta sprawa, dlatego zarówno ogrodnik z długim stażem, jak i początkujący w tej dziedzinie może zdecydować się na zakup tej rośliny. Guzmania nie jest podatna na różnego rodzaju choroby czy szkodniki, co stanowi jej niewątpliwą zaletę. 

Roślina występuje w tropikalnych lasach deszczowych na terenie środkowej i południowej Ameryki. Jej kwiat określa się mianem ananasowatego, charakteryzuje się oryginalnym kształtem — rozłożyste, kolorowe liście układają się w piękny lejek, a w środku ukrywa się prawdziwy kwiatostan. Guzmania w zależności od gatunku rozrasta się mniej lub bardziej — odmiany uprawiane w domu osiągają zwykle od 20 do 50 cm.

guzmania kwiat pomarańczowy
Guzmania potrafi zachwycić pięknem.

Przeczytaj również: Hoja: co to za kwiat? Jak wyglądają najciekawsze odmiany? Wszystko o uprawie i pielęgnacji hoi w doniczce

Jak uprawiać guzmanię?

Planujesz stworzyć w swoim domu kącik dla roślin, który będzie odpowiednikiem kwiatowego raju? To bardzo dobrze się składa, ponieważ guzmania idealnie rozwija się w domowych warunkach. Pamiętaj jednak o najważniejszych zasadach uprawy, które wcale nie są skomplikowane. Prawidłowa pielęgnacji sprawi, że   roślina z pewnością odwdzięczy się pięknym, dorodnym kwiatem, którego każdy Ci pozazdrości.

Guzmania — jak pielęgnować egzotyczny okaz w swoim domu?

Uprawa w ogrodzie absolutnie nie służy omawianemu gatunkowi, ponieważ  potrzebuje on stałej temperatury (22-24 stopnie, w okresie zimowym nieco mniej, bo 18-20). Guzmania najlepiej się rozwija z udziałem rozproszonego światła. Niewielki półcień nie zaszkodzi, jednak warto pamiętać, że w ciemnym miejscu roślina  nie będzie prawidłowo rosła. 

Należy również pamiętać o tym, by między kwietniem a wrześniem podać niewielką dawkę nawozu. Płynny środek powinno się stosować od 4 do 8 tygodni. 

Guzmania kwitnie tylko raz, później powoli obumiera. Brunatna łodyga to wyraźny sygnał, który oznacza, że należy ją wyciąć. Rozety z kolei warto w dalszym ciągu pielęgnować, ponieważ mogą się rozmnożyć. Pozostałości dobrze jest przesadzić do mniejszych doniczek — prawdopodobnie zakwitną po trzech latach. Jeśli się tak nie stanie, przyczyną może być za mała ilość  światła. 

Podlewanie guzmanii 

Ananasowy kwiat nie jest wymagający w zakresie pielęgnacji, jednak trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, aby rósł pięknie i zdrowo. Po pierwsze, regularne podlewanie — bez tego ani rusz. Nie zapomnij o nawadnianiu guzmanii miękką wodą. Deszczówka rewelacyjnie zda egzamin w tym przypadku, jednak woda z kranu również nie powinna wpłynąć negatywnie na rozwój rośliny. Guzmania — jak podlewać roślinę, żeby nie przesadzić? 

Te egzotyczne kwiaty lubią dużą wilgotność, więc zdarza się, że latem trzeba je podlewać nawet co 2-3 dni. Hodując guzmanię pod żadnym pozorem nie możesz dopuścić do wysuszenia korzeni. Kwiat powinno się  często podlewać, jednak pamiętaj o tym, żeby ziemia nie była mokra — zastój wody w doniczce nie jest wskazany.

guzmania kwiaty czerwony różowy pomarańczowy
Kolory – do wyboru, do… koloru 😉

Kwiat guzmania rozmnażanie

Jak przebiega rozmnażanie ananasowego kwiatu? Zaczyna się od jego śmierci. Obumarcie guzmanii to naturalna kolej rzeczy, ale nie martw się, szybko możesz ją rozmnożyć. Roślina nie należy do długowiecznych, jednak reprodukcja jest niezwykle prosta. Można to zrobić na dwa sposoby, tj. przez oddzielenie bocznych odrostów albo rozsiewanie nasion.

W przypadku pierwszej opcji pośpiech to nie najlepsze rozwiązanie — odrosty powinny być tak duże, jak roślina macierzysta. Warto poczekać kilka miesięcy, aby proces zakończył się powodzeniem. Młode rośliny wytwarzają własne korzenie wiosną, dlatego ta pora roku jest uważana jako najlepsza na przesadzenie. Na początku dojrzewające guzmanie trzeba chronić przed słońcem, aby promienie przedwcześnie nie sparzyły dojrzewających liści i kwiatów. 

W przypadku podlewania młodych bromelii stosuj odmienne podejście niż u starszych okazów, tj. opryskuj kwiaty niewielką ilością wody. Po 4-5 miesiącach potraktuj roślinę jak dorosłą i kieruj się dobrze już znanymi zasadami uprawy. Zapamiętaj ten dekalog, a w nagrodę będziesz mógł podziwiać wyjątkowy, nowy okaz guzmanii.

Rozmnażanie bromelii poprzez wysiew nasion również najlepiej wykonać na wiosnę. Doniczkę ulokuj w ciepłym, jasnym miejscu, ale pod żadnym pozorem nie zostawiaj jej na słońcu. Temperatura sprzyjająca kiełkowaniu waha się między 22 a 25 stopni. Ziemia, podobnie jak w przypadku rośliny dorosłej powinna być wilgotna. Nasiona ułóż na podłożu — wciśnij, ale nie przykrywaj. Pierwsze małe bromelie możesz zaobserwować między 12 a 25 dniem, tyle mniej więcej trzeba czekać na nowe kwiatki. 

Rodzaje guzmanii 

Zdecydowałeś się na zakup bromelii, jednak nie jesteś pewien, który gatunek będzie odpowiedni? Trzeba wiedzieć, że odmiany guzmanii są bardzo różne,  istnieje aż 200 gatunków. Ponadto nie każda nadaje się do uprawy w domu. Bromelia rodzaje — poznaj ciekawe odmiany i dowiedz się, które z nich można hodować w mieszkaniu.

Guzmania eduardii to odmiana pochodząca z Kolumbii i Ekwadoru, która osiąga wysokość 40-70 cm. Brak łodygi oraz zielone liście to jej charakterystyczne cechy. Ze środka guzmanii wyrasta kwiatostan, który tworzy przylistki o pięknym, jaskrawym kolorze. Guzmania lingulata — ojczyzną pochodzenia tego kwiatu jest Meksyk. Zazwyczaj osiąga wysokość między 16 a 29 cm. Powszechnie znana jest jako guzmania języczkowata. Ma dużą, rozłożystą rozetę wraz z liśćmi w jaskrawych barwach. Ta odmiana będzie doskonale rozwijać się w warunkach domowych.

guzmania czerwony kwiat liście
Pielęgnacja i rozmnażanie są bardzo proste.

Guzmania monostachya to kolejna członkini rodziny bromeliowatych. Występuje w lasach tropikalnych, począwszy od Meksyku, kończąc na Ameryce Południowej. Niewątpliwą ozdobą tej odmiany są zielone liście (uzyskują długość nawet do 40 cm) i śliczny, charakterystyczny kwiat z czerwonymi wypustkami. Guzmania rubrolutea to gatunek rosnący w lasach górskich Ekwadoru, który jest zagrożony wyginięciem ze względu na utratę naturalnych siedlisk. Maa wyjątkowy czerwono-żółty kwiatostan i również jest polecany jako roślina do uprawy domowej.

Wiele odmian – szerokie pole wyboru

Guzmania sanguinea to gatunek endemiczny,  absolutny faworyt wśród bromelii — rozrasta się nawet do 150 cm, co czyni go jednym z największych okazów w tej kwiatowej rodzinie. Ma typowe dla guzmanii zielone liście oraz pomarańczowo-czerwone kwiatostany. Guzmania subcorybosa rośnie na  terenie Kolumbii, Panamy i Kostaryki. Nie ma łodygi, dlatego jest niewątpliwym unikatem wśród pozostałych bromelii. Liście pokryte są jasnozielonymi smugami, a kwiatostany, podobnie jak u większości poprzedników, mają czerwoną barwę. 

Guzmania wittmackii ten rodzaj z kolei można spotkać w dzikich lasach na terenach Kolumbii i Ekwadoru. Gatunek jest dorodnym okazem, jeśli chodzi o wysokość — łodygi osiągają nawet do 100 cm. Ten rodzaj bromelii ma kwiaty w kolorze czerwonym lub liliowym. 

Guzmania mozaikowa (Guzmania musaica) to kolejna propozycja, która doskonale odnajdzie się we wnętrzu Twojego domu. Ten niewielki kwiat rewelacyjnie wpasuje się w klimat każdego wnętrza  — nie rozrasta się znacznie, dlatego idealnie nadaje się do mieszkania. Roślina ma piękne liście, pokryte oryginalnymi wzorami, które będą wyjątkową dekoracją każdego domu.

guzmania kwiat zielone liście
To kwiat w sam raz dla Ciebie!

Przeczytaj również: Wybieramy kwiaty na balkon. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej na Twoim balkonie?

To roślina w sam raz dla Ciebie!

Kwiat guzmania to rewelacyjna roślina tak naprawdę dla każdego — pielęgnacja jest szalenie prosta, a w zamian otrzymujesz piękny, kolorowy okaz. Oczywiście trzeba pamiętać o kilku kluczowych sprawach, takich jak dostęp do słońca czy podlewanie. Bez tego nawet najlepszy ogrodnik nie utrzyma wspaniałej, zdrowej rośliny.

Dodatkowo w łatwy sposób możesz rozmnożyć gatunek i uzyskać nowe, młode guzmanie. Kwiat bromelii będzie rewelacyjnie pasował do każdego mieszkania i stanowił unikatową, roślinną dekorację godną podziwu.

5
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *