1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Ściółkowanie – co to jest? Jak i czym ściółkować?

Ogród i balkon

2 lata temu

Ściółkowanie – co to jest? Jak i czym ściółkować?

Rośliny
11
1
0
11
1

Ściółkowanie gleby to świetny zabieg pielęgnacyjny, który służy wielu roślinom. Sprawdź, jakie materiały możesz do tego wykorzystać i w jaki sposób to robić! Przedstawiamy, jak krok po kroku wykonać ściółkowanie. 

Ściółkowanie – co to jest?

Pokrywanie wierzchu ziemi wokół rośliny z użyciem materiałów organicznych lub nieorganicznych to bardzo popularna praktyka. Ściółkowanie drzew owocowych lub krzewów cieszy się taką rozpoznawalnością, ponieważ ma ono świetny wpływ na rośliny.

Ściółkowanie malin, winorośli czy pomidorów przynosi same korzyści! Warstwa, na którą składają się zrębki dekoracyjne, kompost, agrowłóknina czy słoma, ma znakomite właściwości:

Ściółkowanie korą
Do ściółkowania można wykorzystać przeróżne materiały!
  • reguluje temperaturę gleby – zarówno latem, jak i zimą,
  • chroni strukturę ziemi – nie dopuszcza do jej rozmazywania, zasuszenia i powstania na niej skorupy,
  • zapewnia odpowiedni poziom wilgotności gleby,
  • chroni przed wzrostem chwastów dookoła roślin.

Jak widzisz, zalety płynące ze ściółkowania są naprawdę warte zachodu i poświęcenia nieco czasu na wykonanie tego zadania. W szczególności ściółkowanie truskawek, agrestu lub jeżyn może Cię zaskoczyć! To niesamowite, jak wiele może zmienić jeden zabieg pielęgnacyjny. 

Sprawdź też: Rośliny zimozielone w Twoim ogrodzie oraz na balkonie i tarasie

Oprócz tego warto wspomnieć, że ściółkowanie jest naprawdę niedrogą inwestycją, a nawet zupełnie darmową, jeśli masz dostęp do kory, zrębek, trawy lub kompostu. Dowiedz się, jak wykonać ściółkowanie i jakie materiały wykorzystać do jego stworzenia!

Jak ściółkować?

Niezależnie, czy wybierzesz ściółkowanie trocinami, ściółkowanie kompostem czy trawą – terminy zawsze są identyczne. Ogrodnicy najczęściej wykonują ten zabieg wczesną wiosną lub jesienią, co roku. Obie te daty są znakomite, a dlaczego?

Ściółkowanie wiosną wspiera rośliny przed nadmiernym wysuszeniem w ciepłe, letnie dni – natomiast ten zabieg przeprowadzony jesienią chroni krzewy i drzewa przed zmarznięciem. Pamiętaj, by nie zabierać się do tej pracy, gdy ziemia jest zamarznięta – z warstwą ochronną będzie wolniej rozmarzać!

Przed wyłożeniem wybranego materiału organicznego lub nieorganicznego musisz dokładnie przygotować glebę. Powinna być ona spulchniona i pozbawiona wszelkich chwastów.

Ściółkowanie kompostem
Poprawne ściółkowanie ma znakomity wpływ na rośliny

Materiał, z którego chcemy zrobić ściółkowanie, powinien być drobny, luźny i nieco wilgotny. Ściółkę rozkładamy równomiernie wokół roślin. Staramy się stworzyć minimum pięciocentymetrową osłonę, niestykającą się bezpośrednio z łodygą lub pniem rośliny, przy której przeprowadzamy zabieg. W przeciwnym razie roślina może zacząć gnić w miejscach styku. Zadbaj o to, by ściółkowanie znalazło się między wszystkimi blisko rosnącymi sadzonkami.

Usypaną ściółkę warto podsypać mączką bazaltową lub zastosować któryś ze sposobów na ślimaki przedstawiony w artykule Ślimaki – jak z nimi postępować? Czy są szkodnikami? Te mięczaki chętnie lęgną się w takich miejscach.

Co wykorzystać do ściółkowania?

Agrowłóknina czy agrotkanina? Ściółkowanie słomą czy ściółkowanie korą – a może wybrać zrębki drzewne do ściółkowania? Te i wiele innych pytań zadają sobie osoby, które stają przed wyborem materiału idealnego na stworzenie odpowiedniego pokrycia gleby.

Sprawdź też: Czarna porzeczka – właściwości, uprawa i odmiany

Każda z poniżej wymienionych opcji ma swoje wyjątkowe zalety, które postaramy się przedstawić jak najdokładniej!

Ściółkowanie trawą i słomą

W jaki sposób przygotować skoszoną trawę przed wyłożeniem jej pod roślinami? Bezwzględnie musi być ona bardzo dobrze wysuszona. W przeciwnym wypadku doprowadzić może do ataku szkodników i zwiększać ryzyko powstawania chorób grzybowych. Dobrze przygotowana może stanowić nawet całkiem ciekawy element aranżacyjny.

Ściółkowanie trawą
Trawa do ściółkowania musi być zawsze całkowicie wysuszona!

Lepszym wyborem od trawy jest ściółkowanie słomą. Jej największą zaletą jest fakt, że rozkłada się bardzo długo, dzięki czemu rośliny mogą przez większy okres czerpać korzyści z tego nakrycia. Oprócz tego słoma zawiera w sobie kwas krzemowy, który wpływa pozytywnie na tkanki innych roślin – chroni je przed chorobami grzybowymi i wzmacnia.

Ściółkowanie kompostem

Materiał wzbogacający glebę, w której rosną Twoje drzewa lub krzewy owocowe, to właśnie kompost. Ściółkowanie nim wpływa doskonale na gospodarkę wodną roślin. Po podlewaniu nie musisz się o nic obawiać przez kilka dni – woda wciąż tam będzie.

Kompost zapewnia roślinom dostarczenie znakomitych składników mineralnych, dzięki którym oszczędzisz na specjalistycznych, ekologicznych nawozach. Należy jednak uważać i dobrze przygotować kompost przed położeniem – znajdujące się w nim ewentualne nasiona chwastów mogą sprawić nam niemałe kłopoty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przygotować znakomity kompost – sprawdź artykuł Kompostownik — jak kompostować? Wszystko, co musisz wiedzieć o kompostowaniu. Poznasz tam wszystkie wskazówki – co robić, a czego nie należy robić, by mieć kompost jak najlepszej jakości. 

Zrębki do ogrodu

Ściółkowanie zrębkami, czyli trocinami powstałymi z obróbki kory drzew iglastych i liściastych, to również doskonała opcja. W ten sposób wykorzystuje się zarówno świeże, jak i wysuszone ścinki.

Zrębki do ściółkowania
Uważaj! Zrębki mogą zmieniać odczyn podłoża!

Oprócz zalet wynikających ze świetnej izolacji ziemi ściółkowanie korą może nawet zmieniać odczyn gleby! Sosnowe odpadki znakomicie zakwaszają ziemię, dzięki czemu nadaje się idealnie pod iglaki, borówki amerykańskie, a także całe mnóstwo innych kwasolubnych roślin.

Sprawdź też: Czarny bez – uprawa, pielęgnacja i właściwości

Odwrotne działanie ma na przykład ściółkowanie korą bukową. Ona odkwasza podłoże, dzięki czemu możliwe jest sadzenie roślin preferujących zasadowe środowisko.

Inne i alternatywne sposoby na ściółkowanie

Znakomitymi sposobami na ściółkowanie jest również stosowanie agrowłóknin, suchych liści, wełny drzewnej, żwiru czy grysu. Są to także bardzo często spotykane sposoby, dzięki którym ziemia utrzymuje odpowiednią temperaturę i poziom wilgotności.

Mało co prezentuje się tak dobrze, jak żwir, grys lub kora w ogrodzie. Aranżacje tych surowców w szczególności na rabatach kwiatowych nie mają sobie równych, a przy okazji zapewniają roślinom tyle dobrego!

Jak ściółkować żwirem
Ściółkowanie żwirem prezentuje się niezwykle estetycznie i elegancko

Z pewnością o wiele mniej standardowym pomysłem jest ściółkowanie kartonami. Może nie jest to najbardziej estetyczny materiał – lecz jego właściwości są naprawdę interesujące! Rozkłada się on powoli, izoluje ziemię tak jak inne rodzaje ściółkowania, a dodatkowo tworzy idealną pożywkę dla dżdżownic. Należy jednak pamiętać, by wybierać kartony jak najbardziej naturalne – niepokryte folią, drukiem lub farbą. 

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu przybliżyła Ci to, czym jest ściółkowanie! Który ze sposobów spodobał Ci się najbardziej? Kiedy i w jaki sposób ściółkujesz swoje rośliny? Koniecznie podziel się z nami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej ogrodowych aranżacji – sprawdź następujące artykuły:

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *