1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wybieramy kwiaty do biura. Jakie rośliny doniczkowe poradzą sobie w biurowych warunkach?

Poradniki

2 lata temu

Wybieramy kwiaty do biura. Jakie rośliny doniczkowe poradzą sobie w biurowych warunkach?

Rośliny Styl we wnętrzach
7
0
0
7
0

Kwiaty do biura tworzą przyjemną atmosferę oraz poprawiają samopoczucie pracowników. Oczyszczają i nawilżają powietrze, wpływając tym samym na lepszą wydajność. Jakie rośliny doniczkowe sprawdzają się najlepiej w biurze?

Kwiaty do biura — na co zwracać uwagę przy wyborze? 

Jeżeli chcesz wybrać najlepsze kwiaty do biura, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. To bardzo ważne, bo odpowiednio dobrane rośliny dodają pomieszczeniu elegancji i szyku, a dodatkowo poprawiają jakość powietrza. Przede wszystkim podnoszą poziom jego wilgotności oraz zmniejszają promieniowanie elektromagnetyczne komputera. Co więcej, pomagają w skupieniu i uspokajają osoby, które są przytłoczone nawałem pracy. 

Wybierz niewymagające kwiaty doniczkowe radzące sobie z trudnymi warunkami i znoszące ewentualne zaniedbanie. W szczególności zwróć uwagę na to, ile czasu będziesz w stanie im poświęcić. Bardzo istotne jest też stanowisko, w którym mają się znaleźć. Może część z nich potrzebuje doświetlenia, specjalnej pielęgnacji lub podlewania w określonym czasie? Pamiętaj, że do biura najlepiej wybrać wytrzymałe rośliny, które są odporne na przesuszenie. 

kwiaty do biura - palma, poduszki, okna, laptop
Roślinność jest ważna w przestrzeni biurowej

Sprawdź też: Jak dobrać odpowiednie donice do biura? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Stanowisko

Wbrew powszechnej opinii, nie każdy kwiat wymaga bezpośredniego dostępu do światła. Poszczególne okazy, takie jak dracena, uwielbiają półcień, więc znakomicie poradzą sobie w głębi pomieszczenia. Jeżeli masz do dyspozycji sporo miejsca w przestrzeni biurowej oddalonej od okna i marzysz o stworzeniu pięknej zielonej kompozycji roślinnej — nie będzie to problemem. Wystarczy, że użyjesz lamp emitujących światło o podobnej barwie do słonecznego lub specjalistycznych lamp do doświetlania roślin. Jeśli jednak dysponujesz wolnym parapetem, pokuś się o gatunki uwielbiające słońce, np. aloes.

Podlewanie 

Wybierz kwiaty doniczkowe do biura, które nie wymagają zbyt częstego nawadniania, zwłaszcza gdy wiesz, że nikt nie będzie w stanie robić tego regularnie. Oczywiście zadbaj o odpowiednie podłoże i warstwę drenażu, aby korzenie rośliny nie zgniły. Postaraj się zakupić donicę z otworami, dzięki czemu nadmiar wody zostanie odprowadzony. W przypadku sukulentów (np. grubosza, kalanchoe) zbyt częste podlewanie może wręcz zaszkodzić.

Wielkość rośliny

Rozmiar jest kolejną ważną kwestią przy wyborze zielonej żywej ozdoby. Weź pod uwagę, że małe kwiaty do biura (m.in. haworsje) nie wymagają dużej przestrzeni, dzięki czemu zmieścisz je praktycznie wszędzie. Pamiętaj jednak, że niektóre okazy mogą z czasem zdecydowanie urosnąć. Duża roślina doniczkowa, np. monstera, potrzebuje sporo miejsca do prawidłowego rozwoju. Marząc o takim gatunku, zadbaj więc o jego właściwe ulokowanie.

Rodzaje kwiatów do biura

Na rynku jest mnóstwo rodzajów i odmian roślin, co sprawia, że każda osoba znajdzie tę najbardziej odpowiednią do umiejscowienia w pracy. W szczególności zwróć uwagę na to, czy bardziej zależy Ci na gatunku dorastającym do gigantycznych rozmiarów, czy może wolisz małe rośliny? Jeśli dysponujesz wolną półką, warto byłoby ją zapełnić żywymi zielonymi pędami.

Kwiaty zielone

Kwiaty zielone do biura to jedna z opcji, na którą warto się zdecydować. Przykład stanowi difenbachia o atrakcyjnym (jasnokremowym i zielonym) wybarwieniu pięknych dużych liści. Dzięki nim roślina wyparowuje dużo wody, co przeciwdziała nadmiernemu wysuszeniu powietrza. Dobrze rośnie w jasnym pomieszczeniu, wymaga umiarkowanego nawadniania i nawożenia. Bardzo popularna jest również sansewieria ze względu na dużą wytrzymałość oraz łatwość pielęgnacji.

Rośliny oczyszczające powietrze

Kwiaty do biura oczyszczające powietrze powinny się znaleźć w Twoim miejscu pracy. Jedną z propozycji może być skrzydłokwiat o pięknych, soczyście zielonych liściach i ogromnych białych płatkach. Zaletę stanowi to, że nie trzeba go zbyt często podlewać (1-2 na tydzień) oraz nie potrzebuje dużej dawki światła. Pochłania on aceton i trójchloroetylen wydzielane przez monitory, a także związki obecne w dymie papierosowym.

Kwiaty zwisające/pnące 

Kwiaty zwisające do biura umieść na półce lub górze regału. Przykład stanowi epipremnum będące efektownym pnączem o dekoracyjnych liściach. Spróbuj je również poprowadzić na paliku bądź na podporach. To bardzo lubiany gatunek, ponieważ cechuje się odpornością na błędy uprawowe oraz zaniedbania. Jego szybki wzrost sprawi, że ozdobisz nawet ogromne pomieszczenie. Innym małowymagającym przykładem jest hoja dodająca biurowym przestrzeniom nieco egzotyki.

Najlepsze kwiaty do biura ze względu na warunki

Pamiętaj, że w biurze nie zawsze znajdziesz osobę dbającą o kwiaty doniczkowe. Z tego powodu warto wybrać gatunki niepotrzebujące zbyt wiele uwagi. Powinny być to też okazy dobrze prezentujące się w miejscu pracy. Nie bierz pod uwagę roślin mogących rozpraszać i odciągać od obowiązków (np. o silnym zapachu).

Kwiaty na parapet

Kwiaty do biura na parapet — zakup je, jeżeli zależy Ci na umileniu czasu pracownikom, ale nie dysponujesz sporą przestrzenią. Możesz postawić je także na biurkach, dzięki czemu oczyszczą powietrze bezpośrednio przy przebywających tam osobach. Wybierz więc patyczaka bądź zielistki, które zachwycają interesującym pokrojem liści, nie wymagają wiele miejsca oraz są odporne na niedobór wody i światła.

Kwiaty cieniolubne

Bardzo dużą popularnością cieszą się kwiaty zwisające cieniolubne, np. bluszcz pospolity absorbujący formaldehyd (substancję zanieczyszczającą powietrze). Nie potrzebuje on zbyt dużej dawki słońca, a przy tym charakteryzuje go szybkie tempo wzrostu. Jako innego reprezentanta tej grupy można również wskazać zamiokulkasa.

kwiaty do biura - zamiokulkas
Zamiokulkas to bardzo uniwersalna roślina – sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze

Sprawdź też: Kwiaty oczyszczające powietrze w domu: 15 roślin doniczkowych, które pomagają pozbyć się toksyn i kurzu we wnętrzu

Zaprojektowanie zieleni we wnętrzach biurowych stanowi nie lada wzywanie. Przede wszystkim wybierz gatunki odporne na zaniedbania. Weź pod uwagę również miejsce, którym dysponujesz, aby dobrać odpowiednią roślinę. Nie kupuj kwiatu lubiącego słońce, jeżeli nie będziesz mógł zapewnić mu właściwych warunków do prawidłowego rozwoju.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *