1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Duże kwiaty doniczkowe do domu – jakie wybrać, aby stworzyć zielone wnętrze? Polecane gatunki

Wnętrza

3 lata temu

Duże kwiaty doniczkowe do domu – jakie wybrać, aby stworzyć zielone wnętrze? Polecane gatunki

Dekoracja wnętrz Rośliny
7
0
0
7
0

Duże kwiaty doniczkowe to doskonały sposób na dekorację domu. Rośliny nadają wnętrzom przytulności i pięknie się prezentują. Jakie duże kwiaty doniczkowe wybrać do mieszkania? Polecamy najpopularniejsze rośliny, które wpiszą się w każde wnętrze.

Duże kwiaty doniczkowe we wnętrzach: trend urban jungle

Duże kwiaty doniczkowe stanowią idealne uzupełnienie przestronnych wnętrz. Świetnie sprawdzają się w salonach, ale też w sypialniach, łazienkach czy korytarzach. Do najpopularniejszych gatunków należą m.in.: fikus benjamina, fikus lirolistny, fikus sprężysty, areka żółtawa, monstera dziurawa, chamedora wytworna czy bananowiec. Poniżej omawiamy każdy z nich, by pomóc Ci wybrać roślinę, która najlepiej wpisze się we wnętrze Twojego mieszkania.

duże kwiaty doniczkowe

Duże kwiaty doniczkowe – jakie mają wymagania?

Kwiaty o dużych rozmiarach różnią się między sobą wymaganiami pielęgnacyjnymi w zależności od gatunku, ale mają też coś, co łączy je wszystkie. Potrzebują odpowiedniej przestrzeni do wzrostu. Przed zakupem rośliny do danego pomieszczenia warto dobrze zapoznać się z jej wymaganiami. Nie wszystkie duże kwiaty doniczkowe sprawdzą się w każdych warunkach. Bardzo ważne jest nasłonecznienie miejsca oraz wilgotność powietrza. Inne rośliny sprawdzą się w łazience, a inne w słonecznym salonie. Dlatego przed wyborem swojej rośliny koniecznie poznaj jej potrzeby. Zastanów się także, czy wolisz rośliny doniczkowe kwitnące, czy takie, które cały czas są zielone.

Zobacz: Kwiaty doniczkowe cieniolubne: lista pięknych i łatwych w uprawie roślin tolerujących cień

Jakie duże kwiaty doniczkowe wybrać do wnętrz? 

[Duże kwiaty doniczkowe]: fikus benjamina

Fikus benjamina występuje naturalnie na terenach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz w Australii. To jedna z najpopularniejszych doniczkowych roślin domowych, która charakteryzuje się podłużnymi, spiczastymi liśćmi. Odmiany tego gatunku różnią się między sobą np. kolorem liści oraz pniami. Liście mogą być całkowicie zielone lub ozdobione jasnymi plamkami. Mogą także różnić się nieco kształtem i rozmiarem. Pień zazwyczaj jest prosty i pojedynczy, jednak można też kupić wersje plecione w różnych kształtach. Fikus benjamina lubi dobrze oświetlone stanowiska, jednak nie warto narażać go na bezpośrednie padanie silnych promieni słonecznych. Należy też dbać o to, by podłoże rośliny cały czas było wilgotne. Fikus benjamina chętnie przyjmuje też nawozy przeznaczone dla roślin zielonych i zraszanie.

fikus benjamina

[Duże kwiaty doniczkowe]: fikus lirolistny i fikus sprężysty

Fikus lirolistny to roślina wywodząca się z Afryki Zachodniej. Jej cechą charakterystyczną są duże, zielone i błyszczące liście. Mogą one mierzyć nawet 30 cm długości, a swoim kształtem przypominają lirę. Choć w swoim środowisku naturalnym fikus kwitnie i owocuje, to jako roślina domowa jest pozbawiony tej możliwości. Najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku i w ciągle wilgotnym podłożu. Nie należy jednak zbyt intensywnie podlewać tej rośliny. Lepiej robić to częściej, ale w mniejszych ilościach. W okresie od wiosny do jesieni warto nawozić go preparatami do roślin ozdobnych. Zimą jego pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca, a ilość wody należy znacznie ograniczyć. Zazwyczaj fikus ma jedną łodygę i rośnie do góry. Dzięki przycinaniu z czasem można uformować z niego pokaźne drzewko o gęsto ułożonych, dużych liściach.

fikus lirolistny
Źródło: fajnyogrod.pl

Fikus sprężysty wywodzi się z terenów Półwyspu Indyjskiego, Malezji i Indochin. Podobnie jak fikus lirolistny charakteryzuje się okazałymi i błyszczącymi liśćmi. Choć w naturze osiąga rozmiary sporego drzewa, to jako roślina doniczkowa ma około 150 cm wysokości. Fikus sprężysty najlepiej rośnie w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza wynosi 18-24 stopni Celsjusza. Lubi wysoką wilgotność powietrza i częste zraszanie. Należy go podlewać wtedy, gdy ziemia na górze doniczki zaczyna wysychać. Warto postawić go w miejscu o dobrym nasłonecznieniu i pamiętać o zbieraniu kurzu gromadzącego się na jego liściach.

fikus sprężysty
Źródło: roslinydodomu.pl

[Duże kwiaty doniczkowe]: palma w doniczce 

Na świecie występuje ponad 2,5 tysiąca gatunków palm. Naturalnie występują one w strefie międzyzwrotnikowej, ale możemy cieszyć się ich obecnością także w naszych domach. Nieodłączną cechą palm są duże, zielone liście. Zazwyczaj występują w formie pióropusza na czubku rośliny. By palma dobrze się rozwijała w domu, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Te mogą różnić się w zależności od gatunku palmy, jednak w wypadku każdej z nich należy uważać na zbyt niskie temperatury. Palmy lubią ciepło, odpowiednie nasłonecznienie i niezbyt dużą ilość wody. Przed każdym podlaniem warto sprawdzić wilgotność gleby i ocenić, czy roślina na pewno tego potrzebuje. Pamiętaj także, że nie każdy gatunek palm nadaje się do domu, w którym mieszkają zwierzęta, więc dokładnie zapoznaj się z poszczególnymi gatunkami, zanim wybierzesz swoją roślinę.

palma w doniczce

[Duże kwiaty doniczkowe]: areka żółtawa 

Areka żółtawa to kwiat doniczkowy, który pochodzi z Madagaskaru. Areka stanowi naturalny oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Charakteryzuje się długimi i wąskimi liśćmi, które tworzą efektowny pióropusz. Sprawdzi się we wnętrzach w różnych stylach, a najczęściej można ją spotkać w salonie i sypialni. Zwykle w warunkach domowych osiąga około 150 cm wysokości. Areka żółtawa najlepiej czuje się w pomieszczeniach z rozproszonym światłem. Jej koniecznie przepuszczalna gleba powinna być podlewana tak często, by cały czas była wilgotna. Warto też często zraszać jasnozielone liście rośliny. Co kilka tygodni dobrze jest zastosować specjalny nawóz do palm, który wzmocni arekę i zapewni jej prawidłowy rozwój. Roślina ta wpisze się w nawet niewielkie wnętrza.

areka żółtawa
Źródło: fajnyogrod.pl

[Duże kwiaty doniczkowe]: monstera dziurawa

Monstery to jedne z najbardziej lubianych i efektownych roślin doniczkowych. Monstera dziurawa pochodzi z meksykańskich lasów tropikalnych, a jej cechą charakterystyczną są ogromne liście o nietypowych kształtach, na których pojawiają się dziury. Dziury występują, ponieważ w warunkach naturalnych w ten sposób roślina zapewnia sobie lepszy dostęp światła. U młodych monster liście są jasnozielone, lecz z czasem znacznie ciemnieją. Dorosłe okazy mogą kwitnąć i wydawać jadalne owoce, które w smaku przypominają nieco ananasa. Nie zdarza się to jednak zbyt często w warunkach domowych. Monstera dziurawa rośnie dość szybko i może osiągnąć nawet trzy metry wysokości. Sprawdzi się doskonale w przestronnych pomieszczeniach, nadając im wyjątkowego charakteru. Do jej największych zalet należy nieskomplikowana pielęgnacja. Należy ją podlewać wtedy, kiedy ziemia w doniczce jest sucha. Liście warto dość często zraszać miękką wodą i zapewnić im półcieniste stanowisko. Co około dwa tygodnie w sezonie wegetacyjnym monstera chętnie przyjmie nawóz dla roślin zielonych.

duże kwiaty roślinowe - monstera dziurawa

[Duże kwiaty doniczkowe]: chamedora wytworna

Doskonałą opcją dla osób wygodnych, które nie chcą lub nie mogą poświęcać dużej uwagi pielęgnacji rośliny, jest chamedora wytworna. Pochodzi ona z lasów tropikalnych Meksyku i Gwatemali. Nazywana jest też palmą koralową, ponieważ może kwitnąć, a jej kwiaty są drobne i mają kulisty, przypominający korale kształt. Początkowo swoją formą przypomina krzew, lecz wraz z upływem czasu staje się coraz wyższa, a jej dolne pędy nie posiadają już liści. Te przypominają trochę liście areki żółtawej. Są długie, cienkie i jasnozielone. Roślina osiąga w warunkach domowych do 150 cm wysokości. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej, na półcienistym stanowisku. Jej podłoże powinno być lekko wilgotne, a liście czasami warto zraszać. Gdy przebywa w suchym powietrzu, rośnie prawdopodobieństwo na pojawienie się na jej liściach małych, czerwonych pajączków – przędziorków. Ze względu na swoje nieduże wymagania chamedora wytworna sprawdzi się w wielu pomieszczeniach, a jej elegancki wygląd nada wnętrzom unikatowego charakteru.

duże kwiaty roślinowe - chamedora wytworna
Źródło: cocaflora.com

[Duże kwiaty doniczkowe]: bananowiec 

Bananowiec wywodzi się z Azji i kojarzy się głównie ze słodkimi, żółtymi owocami. Bardzo często można go spotkać w mieszkaniach jako ozdobną roślinę doniczkową, która czasami też rodzi jadalne owoce. Bananowce bardzo dobrze czują się w temperaturze pokojowej, natomiast niska temperatura sprawia, że przestają rosnąć. Najpopularniejsze odmiany domowych bananowców mogą osiągać nawet dwa metry wysokości, więc idealnie wpiszą się w wystrój większych pomieszczeń. Należy im zapewnić słoneczne stanowisko, ponieważ radzą sobie nawet z bezpośrednim padaniem promieni słonecznych. Mniej więcej dwa razy w tygodniu warto solidnie podlać ich podłoże. Chętnie przyjmą także delikatne zraszanie i przecieranie z osadzającego się na liściach kurzu. Raz na jakiś czas warto zastosować wspomagający nawóz. Ważne jest też to, by bananowiec rósł w dużej donicy, ponieważ jego korzenie mogą być dość obszerne.

duże kwiaty roślinowe - bananowiec

Teraz znasz już najpopularniejsze gatunki dużych kwiatów doniczkowych, które wpasują się w różne wnętrza. Przy doborze rośliny koniecznie weź pod uwagę jej wymagania pielęgnacyjne i warunki, w jakich czuje się najlepiej. Duże kwiaty doniczkowe to nie tylko wspaniałe ozdoby, ale też pewien obowiązek. Które opisane kwiaty domowe podobają Ci się najbardziej? Napisz w komentarzu!

Źródło obrazka głównego: tomaszewski.pl

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *