1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak wygląda funkia? Uprawa rośliny do cienia

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak wygląda funkia? Uprawa rośliny do cienia

Rośliny
8
0
0
8
0

Funkia, inaczej hosta, to roślina cieniolubna. Jak wygląda? Jak uprawiać funkie? Poznaj jej popularne odmiany!

Szukasz rośliny do cienia, lecz nie wiesz, na co najlepiej postawić? Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w funkie. Hosty są bardzo często wybierane przez fakt, że nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Postaraliśmy się więc zebrać wszystkie najważniejsze informacje o funkiach, abyś sam zdecydował, czy warto ją posadzić we własnym ogrodzie. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda funkia?

Funkia, która bywa nazywana hostą, to bylina z rodziny szparagowatych. W zależności od gatunku może osiągać od kilkudziesięciu centymetrów do jednego metra wysokości. Kwiaty funkii zaczynają kwitnąć w lipcu, a kończą nawet jesienią. Jednak na uwagę w przypadku tej rośliny zasługują przede wszystkim ozdobne liście, co sprawia, że jest ona często wybierana do przydomowych ogrodów – zwłaszcza jeśli szukasz rośliny do cienia.

Hosty sprawdzają się na stanowiskach półcienistych
Rośliny do cienia? Postaw na hosty!

Dokładnie jak wygląda funkia? Jej cechą charakterystyczną jest tworzona rozeta wyjątkowych liści. Możesz ją posadzić niemal w każdym miejscu ogrodu – przy drzewach, między krzewami czy na rabatach kwiatowych. Gdziekolwiek się znajdzie, na pewno stanie się znakomitą ozdobą podwórka.

Sprawdź też: Trujące rośliny, które warto znać. Chroń zdrowie swoje i bliskich

Funkia – uprawa

Skupmy się teraz na uprawie funkii ogrodowej. Czy jest to roślina wymagająca? Z pewnością nie można tego o niej powiedzieć, jeśli powtórzymy, że to sprawdzone rozwiązanie na stanowiska półcieniste, a nawet te, do których słońce praktycznie nie dociera. Jeśli jednak chcesz, aby Twoja funkie rodziły piękne pąki kwiatowe, a liście były ładnie wybarwione, dobrze jest zapewnić im codzienną dawkę promieni słonecznych.

Co więcej możemy powiedzieć o roślinie, jaką jest funkia? Jaka ziemia się sprawdzi? Jak ją sadzić? Gleba dla funkii powinna być żyzna. Aby zapewnić roślinie próchnicze podłoże, stosuj kompost. Ziemia musi mieć lekko kwaśny odczyn i być umiarkowanie wilgotna. A co dzieje się z funkią zimą? Roślina jest odporna na mróz, dlatego niższe temperatury nie będą dla niej groźne. Sprawdzaj tylko regularnie, czy nie pojawiają się na funkii ślimaki.

Funkia – odmiany

Warto poznać popularne odmiany funkii. Trudno określić, jaka jest najpiękniejsza funkia. Wiele z nich jest wyjątkowych na swój sposób, a decyzja co do zakupu wybranego gatunku powinna należeć do Ciebie. My jednak możemy polecić takie odmiany funkii jak:

  • bujnie rosnąca funkia sina,
  • przepiękna funkia biała,
  • barwna funkia falista,
  • funkia czerwona Red October,
  • wyjątkowa funkia niebieska,
  • duża hosta, czyli funkia olbrzymia.

Sprawdź też: Rośliny miododajne, które warto znać!

Pamiętaj, że to tylko kilka z wielu odmian funkii. Hosty są bardzo cenionymi roślinami ze względu na swoją wytrzymałość w niekorzystnych warunkach oraz niewygórowane wymagania uprawowe. Jeśli szukasz rośliny do cienia, która stanie się znakomitą dekoracją Twojego ogrodu, wybierz funkię ogrodową. Na pewno przypadnie Ci ona do gustu!

Jak wygląda żółta funkia?
Żółta funkia to fantastyczna dekoracja ogrodu!

A Ty co sądzisz o funkii? Uprawiasz ją w swoim ogrodzie? Na jakie odmiany host postawiłeś? Czy sprawiają Ci one problemy w trakcie uprawy? Na wszystkie cenne uwagi czekamy w sekcji komentarzy! Za wszelkie porady będziemy wdzięczni razem z pozostałymi czytelnikami bloga.

Jeśli interesują Cię tematy związane z uprawą różnych roślin, sprawdź koniecznie nasze wybrane artykuły. Mamy nadzieję, że ich lektura przełoży się na pozbawioną problemów uprawę kwiatów ozdobnych!

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *