Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Szałwia lekarska – uprawa, odmiany, właściwości, zastosowanie

Ogród i balkon

5 miesięcy temu

Szałwia lekarska – uprawa, odmiany, właściwości, zastosowanie

Rośliny Zdrowie
2
0
0
2
0

Właściwości lecznicze szałwii sprawiają, że jest ona wyjątkowo ceniona i chętnie stosowana. Istnieje wiele odmian szałwii. Co warto wiedzieć na ich temat?

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to aromatyczne, wieloletnie zioło, które pochodzi z południowej Europy i zachodniej Azji. Jest uprawiana ze względu na pachnące liście i kwiaty, które są używane w perfumach, mydłach i kosmetykach. Szałwia jest znana ze swoich właściwości leczniczych i stosowana w aromaterapii. Jeśli chodzi o szałwię lekarską, uprawa nie należy do skomplikowanych, a roślina dobrze sobie radzi na przydomowych rabatach. Istnieje wiele odmian szałwii, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także właściwościami. Warto bliżej im się przyjrzeć, gdyż może się okazać, że liście tej wdzięcznej roślinki staną się nieocenionym wsparciem w przypadku wielu dolegliwości. Piękne kwiatostany zasługują również na uwagę, urozmaicając przestrzeń wokół domu. 

Szałwia lekarska – uprawa. W doniczce czy w ogrodzie?

Szałwia może być uprawiana w doniczce lub w ogrodzie. W przypadku uprawy w doniczce ważne są stosowanie dobrze przepuszczającej wodę mieszanki oraz regularne podlewanie. Roślinę należy umieścić w słonecznym miejscu, ponieważ dobrze rozwija się w pełnym słońcu. W ogrodzie szałwię należy posadzić w słonecznym miejscu z dobrze przepuszczalną glebą. Może być również uprawiana w półcieniu, ale wtedy wytworzy mniej kwiatów. Szałwia powinna być regularnie podlewana, a gleba powinna być lekko wilgotna. W okresie wzrostu należy ją nawozić co kilka tygodni.

Szałwia – odmiany

Szałwia to zioło od wieków używane do aromatyzowania potraw i do celów leczniczych. Istnieje wiele odmian szałwii, z których każda ma swój unikalny smak i właściwości lecznicze. Szałwia lekarska jest jedną z najpopularniejszych odmian. Jest szeroko stosowana w kuchni, aromaterapii i ziołolecznictwie. Ma słodki, ziemisty smak, który dobrze komponuje się z wieloma potrawami. Znana jest również ze swojego uspokajającego i relaksującego działania, co sprawia, że jest popularnym wyborem do aromaterapii i masażu. Inne odmiany szałwii to szałwia biała, grecka i ananasowa. 

Właściwości szałwii lekarskiej są bardzo cenne
Warto uprawiać szałwię lekarską ze względu na jej prozdrowotne właściwości

Szałwia biała

Biała szałwia ma silny, ostry smak, który jest często używany w tradycyjnych potrawach. Bywa też stosowana przez tarocistów jako środek do odganiania złych mocy. 

Szałwia grecka

Szałwia grecka ma łagodniejszy smak i jest stosowana w daniach kuchni śródziemnomorskiej. Była stosowana już przez starożytnych Greków, stanowiąc oznakę męskości. Podobnie jak inne odmiany, również i ta ma działanie antyoksydacyjne. Hamuje także nadmierne wydzielanie potu. Z racji tego, że jest aromatyczna, jest często dodawana do wielu potraw. Może być również stosowana jako okład na trudno gojące się rany. Przypisuje się jej właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. 

Sprawdź też: Zioła na przeziębienie idealne na jesień i zimę

Szałwia ananasowa

Z kolei szałwia ananasowa ma słodki, owocowy smak i jest często używana w deserach. Wszystkie odmiany szałwii są bogate w antyoksydanty i mają wiele korzyści dla zdrowia. Naturalnie występuje w Meksyku i Gwatemali. Jej oryginalny smak pasuje do potraw z gęsi, dziczyzny i baraniny. Do jej właściwości zdrowotnych zaliczają się działania bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwpotne. Szałwia ananasowa ma również korzystne działanie na skórę, dlatego może być stosowana jako składnik preparatów przeciwzmarszczkowych.

Czy można pić szałwię? Na co pomaga?

Szałwię warto pić na wiele różnych schorzeń i dolegliwości. Jedną z jej odmian, szałwię omszoną, warto przyjmować z uwagi na jej działanie lecznicze względem narządu wzroku. Poza tym szałwia lekarska ma dobroczynny wpływ na układ trawienny. Stąd też jest często dodawana do potraw na bazie fasoli i innych wzdymających produktów. Właściwości bakteriobójcze czynią z niej dobry składnik preparatów do zwalczania aft i innych problemów w jamie ustnej. 

Inne właściwości lecznicze szałwii i jej zastosowanie

Szałwia – na co pomaga? Szałwia lekarska jest stosowana przy zapaleniu jamy ustnej i gardła, a także przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Ze względu na swoje właściwości lecznicze stanowi częsty składnik produktów do higieny jamy ustnej, takich jak pasty do mycia zębów czy płyny do płukania, jak też preparatów przeznaczonych na ból gardła. Szałwia ma również korzystny wpływ na proces pozbywania się zalegającej wydzieliny w oskrzelach. Jest też chętnie wykorzystywana przez przemysł kosmetyczny – z uwagi na swoje właściwości odświeżające, odmładzające i nawilżające. Koi podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Regularnie stosowana poprawia wygląd cery. Znajduje również zastosowanie w przypadku problemów natury układu pokarmowego. Udowodniono jej korzystne działanie na pracę jelit. Dzięki niej łatwiej przyswajalne są też pokarmy. Jest też chętnie wykorzystywana przez kobiety, gdyż łagodzi dolegliwości związane z menstruacją czy menopauzą. Napary z szałwii powinny więc robić sobie kobiety, które mają nieprzyjemne stany bólowe. Herbata z szałwii może mieć działanie grzybobójcze i bakteriobójcze, poprawiając funkcjonowanie całego organizmu. Osoby cierpiące na nadpotliwość również powinny ją stosować. Właściwości lecznicze są bardzo rozległe, dlatego warto włączyć szałwię do codziennej diety.

Szałwia – przeciwwskazania

Bywają takie sytuacje i tacy pacjenci, którzy nie powinni bez konsultacji z lekarzem sporządzać naparów z szałwii. Do grupy tej należą osoby cierpiące na nowotwory o podłożu estrogennym. Roślina ta może nie sprzyjać również osobom zmagającym się z ostrym nieżytem żołądka. Liście tej rośliny mogą zmniejszać laktację, dlatego nie są zalecane kobietom w połogu.

Podsumowując, liczne właściwości szałwii oraz łatwość jej uprawy w przydomowym ogródku skłaniają do sporządzania z niej naparów o zróżnicowanych właściwościach i mocy leczniczej. Wystarczy odrobina nasłonecznionego miejsca, aby móc samodzielnie uprawiać wybraną przez siebie odmianę oraz cieszyć się z jej prozdrowotnych właściwości. Szałwia ma też piękne kwiaty, dlatego posiana na rabacie będzie cieszyć oko swoim ciekawym wyglądem. 

morele.net_korzystne oferty

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.