1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Epipremnum złociste: pielęgnacja, rozmnażanie, podlewanie. Najważniejsze zasady uprawy epipremnum aureum we wnętrzach

Ogród i balkon

3 lata temu

Epipremnum złociste: pielęgnacja, rozmnażanie, podlewanie. Najważniejsze zasady uprawy epipremnum aureum we wnętrzach

Rośliny
17
0
0
17
0

Epipremnum złociste to ciesząca się dużą popularnością roślina doniczkowa. Dobrze sprawdza się jako niezwykła, pnąca ozdoba tworząca zieloną ścianę. Jego uprawa i pielęgnacja nie są trudne. Jak sprawić, by epipremnum aureum w każdej przestrzeni rosło bujnie i zachwycało swoim wyglądem?

Epipremnum aureum: bujne i zielone pnącze doniczkowe

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) to popularna roślina doniczkowa, która ma dość minimalistyczny, ale jednocześnie bardzo imponujący wygląd. Cała jego uroda tkwi w ozdobnych, lekko połyskujących liściach o jasno- lub ciemnozielonej barwie. Pochodzi z wysp Polinezji Francuskiej, gdzie do dziś występuje w stanie dzikim. Obecnie epipremnum ma ogromne grono swoich miłośników z uwagi na swoją zdolność do rozrastania – dobrze pielęgnowane może osiągać w krótkim czasie nawet 6 m długości. W ciągu roku najczęściej przyrasta o około 30-40 cm.

Niektóre odmiany epipremnum aureum mogą różnić się od siebie kolorem – jedną z najbardziej docenianych i jednocześnie kosztownych jest N’Joy, odznaczająca się kremowobiałym zabarwieniem, które na tle zieleni prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Wśród dostępnych na rynku rodzajów epipremnum dużą sympatią miłośników roślin doniczkowych cieszy się także Neon, który ma jednolicie jasnozieloną barwę o dość nietypowym, jaskrawym odcieniu. Z kolei odmiana Jade charakteryzuje się intensywnie ciemnymi liśćmi.

Epipremnum aureum N'Joy
Epipremnum aureum N’Joy

Sprawdź też: Najmodniejsze kwiaty do salonu – 15 roślin doniczkowych, które stworzą zieloną aranżację we wnętrzu

Epipremnum złociste w aranżacji: pomysły na modną dekorację

Dojrzałe, bujne okazy epipremnum złocistego doskonale sprawdzają się jako minimalistyczna dekoracja we wnętrzach utrzymanych w różnorodnych stylach. Młode sadzonki elegancko prezentują się na parapetach oraz półeczkach. Dzięki swojej uniwersalnej kolorystyce pasują do doniczek industrialnych, odlanych z betonu bądź gliny. Epipremnum nadaje się także do słomianych osłonek w stylu boho oraz do ozdobnych, lśniących ceramicznych naczyń w odważnych kolorach. Zieleń doskonale komponuje się z czernią, bielą, a także brązem czy szarościami.

Z kolei dojrzałe i bujne okazy epipremnum aureum możesz komponować we wnętrzach na różne sposoby. Imponująco wyglądają zarówno jako płożąca dekoracja parapetów oraz regałów z książkami, jak i w formie przypominającej pnący bluszcz. Jako podpórki do tego celu możesz użyć specjalnych drabinek kwiatowych lub wykorzystać to, co znajduje się w pobliżu – tablicę korkową, stelaż łóżka czy półkę. Gałązki epipremnum złocistego wystarczy wówczas delikatnie podtrzymać na konstrukcji za pomocą satynowej wstążki bądź włóczki.

Wymagania epipremnum aureum

Epipremnum cieszy się dużą popularnością wśród miłośników roślin nie tylko ze względu na swój efektywny wygląd oraz imponujący sposób wzrastania. Czynnikiem, który przysparza mu tak dużej sympatii i sprawia, że klienci chętnie sięgają po tę roślinę w sklepach, jest łatwość jej uprawy. Doskonale sprawdzi się jako zielony upominek dla bliskiej osoby, nawet jeśli nie ma ona „ręki do kwiatów”. W domowych warunkach epipremnum aureum niemal nigdy nie zakwita, ale lśniące, mieniące się róznymi barwami liście sprawiają, że jest to roślina bardzo ozdobna.

Stanowisko

Zastanawiając się nad tym, w jakim miejscu w mieszkaniu postawić doniczkę z pięknym epipremnum aureum, warto wziąć pod uwagę nie tylko to, czy w danym miejscu będzie się ono dobrze prezentowało, lecz także to, czy stanowisko spełnia konkretne wymagania. Roślina preferuje punkty dość jasne, ale trzeba upewnić się, że nie są one zbyt słoneczne. Silne promienie mogą spowodować poparzenia liści i przyczynić się do uschnięcia rośliny. Najlepiej sprawdzą się parapety wschodnie lub miejsca w głębi pokoju. Rozproszone światło sprawia, że epipremnum złociste rośnie szybko i jest dobrze doświetlone.

Ziemia

Kolejnym bardzo ważnym aspektem związanym z pielęgnacją epipremnum jest rodzaj wykorzystanej ziemi. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się gotowe podłoże do roślin zielonych – żyzne i przepuszczalne. Możesz także samodzielnie sporządzić mieszankę przeznaczoną dla epipremnum. Powinny znaleźć się w niej:

  • zwykła ziemia do roślin zielonych,
  • rozdrobnione włókno kokosowe,
  • drobny keramzyt,
  • chipsy kokosowe,
  • węgiel,
  • perlit.

Własnoręcznie przygotowana mieszanka sprawdzi się zarówno do epipremnum płożącego, jak i pnącego. Jeżeli jednak wykorzystasz gotowe podłoże dostępne w centrach ogrodniczych i sklepach budowlanych, pamiętaj, aby na dnie doniczki wysypać około 3-centymetrową warstwę drenażu. Możesz wykorzystać do tego keramzyt, perlit lub większe kamyki.

Doniczka

Wszystkie dostępne na rynku odmiany epipremnum mają słabo rozwinięty system korzeniowy. Oznacza to, że mimo upływu lat podziemne kłącza nie rozrastają się znacząco ani na szerokość, ani na głębokość. Jest to ważna kwestia, o której należy pamiętać, wybierając doniczkę do swojej nowej rośliny. Ze względu na niewielkie oraz znajdujące się płytko pod ziemią korzenie, pojemnik nie powinien być zbyt duży ani głęboki. W przeciwnym wypadku roślina może nie poradzić sobie z pobieraniem składników odżywczych z wody.
Ponieważ epipremnum złociste jest uprawiane we wnętrzach, nie ma większego znaczenia, czy do jego posadzenia użyjesz doniczki ceramicznej, plastikowej czy szklanej. Pamiętaj jednak, by zapewnić roślinie otwory w dnie pojemnika, dzięki którym pozbędzie się ona nadmiaru wody. Dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie warstwy drenującej.

Uprawa epipremnum aureum w domu: wskazówki i zasady

Podlewanie

Mieszkań osób, które zapominają o regularnym nawadnianiu roślin bądź często nie ma ich w domu nawet przez kilkanaście dni, nie powinno zdobić epipremnum złociste. Podlewanie tej rośliny jest bowiem czynnością, którą należy powtarzać regularnie oraz dbać o to, by wilgotność gleby była utrzymana na odpowiednim poziomie. Epipremnum nie lubi nadmiaru wody. Trzeba jednak podlewać je dość często małą ilością płynu.

Przesadzanie

Mimo że epipremnum nie jest wymagającą w uprawie rośliną, to nie przepada za zbyt częstym przesadzaniem go do innej doniczki. Warto zrobić to tuż po zakupie swojego okazu i nie powtarzać bez potrzeby minimum przez rok. Roślina powinna zostać przesadzona dopiero wówczas, gdy gleba stanie się jałowa lub korzenie epipremnum zaatakują robaki.

Rozmnażanie

Jedną z domowych roślin najprostszych w uprawie oraz rozsadzie jest właśnie epipremnum złociste. Rozmnażanie tej rośliny jest stosunkowo proste i nie wymaga dużej wprawy ze strony właściciela. Powinieneś jednak pamiętać o tym, że pęd przeznaczony do rozmnożenia musi mieć minimum dwa węzły, czyli punkty, z których wyrastają liście. Rozsadzenia można dokonać zarówno poprzez ukorzenienie w wodzie, jak i wsadzenie bezpośrednio do ziemi.

Przycinanie

Epipremnum aureum to roślina, która w odpowiednich warunkach rośnie naprawdę szybko. W ciągu roku długość pędów może zwiększyć się nawet o kilkadziesiąt centymetrów. Aby mieć kontrolę nad jej wyglądem i kształtować ją według własnych preferencji, można od czasu do czasu przyciąć roślinę, a obcięte pędy wykorzystać do rozsady. W tym celu wykorzystaj sekator, ostre nożyczki lub dobrze naostrzony nóż, żeby nie skaleczyć rośliny.

Gałązki epipremnum aureum
Gałązki epipremnum aureum

Sprawdź też: Kwiaty oczyszczające powietrze w domu: 15 roślin doniczkowych, które pomagają pozbyć się toksyn i kurzu we wnętrzu

Nawożenie 

Tak jak szybko rozwijający się organizm dziecka, tak i bujnie rosnące epipremnum potrzebuje dużej ilości substancji odżywczych, które dadzą roślinie sił i wzmocnią jej budowę. Szczególnie w okresie od marca do września powinno się regularnie nawozić swoje okazy uniwersalnym biohumusem w płynie lub odżywką do roślin zielonych. 

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) jest rośliną prostą w uprawie i niewymagającą dużego doświadczenia od właściciela. Po zakupie swojej ulubionej odmiany warto wyposażyć się w doniczkę z odpływem oraz specjalną mieszankę żyznej i przepuszczalnej ziemi. Kolejnym krokiem do wyhodowania pięknej, zielonej ozdoby w domu jest wybranie stanowiska o rozproszonym świetle. Pielęgnowane epipremnum nada każdemu pomieszczeniu niepowtarzalnego wyglądu oraz niezwykłego charakteru.

17
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *