1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Ukąszenia, użądlenia i ugryzienia owadów – jak je rozpoznać i łagodzić?

Poradniki

12 miesięcy temu

Ukąszenia, użądlenia i ugryzienia owadów – jak je rozpoznać i łagodzić?

Ogród Szkodniki
9
1
0
9
1

Ukąszenia, ugryzienia czy użądlenia owadów to bardzo uciążliwe sytuacje, które dotykają każdego z nas. Jak rozpoznać ślad po ugryzieniu? Co na ukąszenia komarów, osy, szerszenia czy muchy końskiej stosować? Sprawdź i się przekonaj!

Jakie owady pozostawiają na naszej skórze ukąszenia?

Ukąszenia owadów powodują bąble, swędzenie czy bolesne rumienie. Najgorsze przypadki wywołują silne alergie, których nie można bagatelizować! W naszym kraju o takie objawy przyprawić nas mogą najczęściej:

 • komary,
 • osy,
 • pszczoły,
 • szerszenie,
 • muchy końskie,
 • mrówki,
 • kleszcze,
 • pająki,
 • pluskwy,
 • pchły,
 • meszki.
Ukąszenia na nogach
Ugryzienia owadów mogą być naprawdę nieznośne!

Każdego z tych owadów i pajęczaków dokładnie omówimy w dalszej części artykułu. Wskażemy, jak wyglądają ich ukąszenia, a na koniec zdradzimy jak poradzić sobie z uporczywymi objawami ugryzienia lub użądlenia.

Ukąszenia meszki

Drobne, czarne latające owady to meszki znane też jako bolimuszki, muszki owocówki lub ziemiórki. Jednak tylko jedne z nich są dla nas niebezpieczne. Oczywiście chodzi o meszki, których ukąszenie jest naprawdę irytujące.

Jak rozpoznać ugryzienie meszki? Są to wyraźne, krwawiące zadrapania, które okalają się bolesnym obrzękiem. Temperatura wokół ukąszenia wyczuwalnie wzrasta, a skóra staje się nieznośnie swędząca. Nie należy jednak nie drapać uszkodzonej tkanki, ponieważ możemy w łatwy sposób doprowadzić do zakażenia.

Sprawdź też: Czy latające kleszcze są groźne dla człowieka?

Podczas ukąszenia meszka wpuszcza pod naszą skórę ślinę, która ma w sobie substancje drażniące. Jedna czy dwie nie powinny sprawić problemów – kłopot jednak może pojawić się, gdy zostaniemy pokąsani przez kilka lub kilkanaście meszek. Wraz z płynącą krwią szkodliwe substancje przenoszą się po organizmie, mogąc prowadzić do poważnych dolegliwości.

Ukąszenia pluskiew

Co gryzie w nocy? Zauważyłeś zmiany na skórze po wypoczynku w łóżku? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że są to ukąszenia po pluskwach. Te owady są bardzo małe i chętnie gnieżdżą się we wszelkich zakamarkach w domu – jednak materace to ich ulubione miejsca na zakładanie kolonii.

Pluskwy
Pluskwa jest bardzo małym owadem, którego trudno zauważyć gołym okiem

W których miejscach zwykle kąsają pluskwy? Ugryzienia pojawiają się na wszelkich nieosłoniętych miejscach na ciele. Charakteryzują się one bardzo dużym swędzeniem i przekształcaniem z drobnych czerwonych plam, w bąble lub grudki. Zdarza się, że pośrodku zaczerwienionej skóry pojawia się ciemniejszy punkt. To właśnie tam swoje szczęki zatopiła w nas pluskwa.

Ukąszenia po pluskwach łatwo pomylić z ugryzieniami komarów. Te jednak wyróżniają się widocznym miejscem, w którym pojawiły się szczęki pluskwy domowej. Zazwyczaj wszelkie zmiany skórne znikają po 1-2 tygodniach, należy jednak bardzo uważać, by nie przywlec ze sobą tych robaków z hotelu lub innego miejsca do domu. Jeśli zmagasz się z tym problemem – dowiedz się co zrobić, poradnik Jak zwalczyć pluskwy w materacu? Czy domowe sposoby na pluskwy są wystarczające? z pewnością Ci w tym pomoże!

Ukąszenia komarów i „much końskich”

To, jak wyglądają ukąszenia komarów, chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Już w trakcie gryzienia możemy odczuć ból, następnie pojawia się rumień i bardzo charakterystyczny bąbel. Miejsce po ukąszeniu jest nieznośnie swędzące i znika po kilku dniach (szczególnie jeśli go nie drapiemy). Ból i obrzęk nie powinien towarzyszyć nam dłużej niż 4 dni, ponieważ oznaczać to może alergię na substancje, które pod naszą skórę wpuszcza komarzyca lub rozwijanie się zakażenia.

Już nigdy nie będziesz musiał zastanawiać się „co na ukąszenia komarów dla dzieci i dorosłych” (przynajmniej na własnym podwórku), jeśli zastosujesz w swoim ogrodzie odpowiedni oprysk. Artykuł Oprysk na komary do ogrodu – jaki preparat na komary wybrać? pomoże Ci dobrać odpowiednie preparaty!

A jak wygląda i przebiega ugryzienie „muchy końskiej”? Jusznica deszczowa pozostawia na naszej skórze swędzącą, lekko krwawiącą grudkę otoczoną rumieniem. Podobne ślady zostawia bąk bydlęcy oraz ślepak. Należy uważać, ponieważ te owady mogą przenosić wąglik lub tularemię.   

Użądlenie osy, pszczoły, szerszenia i trzmiela

Wszystkie te owady po użądleniu pozostawiają podobne objawy. Opuchlizna, ból, bąbel i zaczerwienienie skóry. Są one znacznie bardziej dotkliwe od ukąszenia komara czy meszki. Żądło wbite w skórę niewątpliwie wprawia w ogromny dyskomfort. Oprócz tego w tym przypadku o wiele częściej pojawiają się reakcje alergiczne, które mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Pszczoły cechuje raczej spokojne usposobienie. Wyjątkiem jest tylko pszczoła afrykańska – inne jednak nie zaatakują niesprowokowane. Po użądleniu należy jak najszybciej zdrapać (nie wyciągać) żądło ze skóry, ponieważ po tym, gdy te owady tracą je i tym samym giną – ono wciąż pompuje szkodliwe substancje.

Użądlenie
Użądlenia w pierwszej chwili charakteryzują się dużym rumieniem

Osy są znacznie bardziej agresywne – ich atak może być niczym niesprowokowany. Dodatkowo mogą one żądlić wielokrotnie, przez co dolegliwości stają się naprawdę uciążliwe, a nawet zagrażające życiu i zdrowiu.

Ukąszenie szerszenia wygląda niemal identycznie jak użądlenie osy – jednak jeszcze bardziej bolesne. Podobnie jak one może żądlić wielokrotnie, a na dodatek wpuszcza pod naszą skórę więcej jadu, przez który można nabawić się niealergicznej reakcji toksycznej, do złudzenia przypominającej wstrząs anafilaktyczny.

Trzmiele cechuje podobne usposobienie, co pszczoły – one również nie użądlą niesprowokowane. Ich użądlenie także charakteryzuje się opuchlizną, bólem i zaczerwienieniem w obrębie miejsca ataku.

Ugryzienie pchły

Pchły mogą mieć zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Najczęściej nabawiamy się ich ugryzień, przebywając w piwnicach czy na strychach. Mogą na nas zawędrować ze zwierzęcia żywego, a nawet martwego.

Sprawdź też: Wtyk amerykański w domu – jak się go pozbyć? Czy jest groźny?

Ugryzienie pchły bardzo intensywnie swędzi, przez co doprowadzenie do stanu zapalnego lub zakażenia nie jest trudne. Śladami po ukąszeniach są liczne grudki z pojedynczą wybroczyną pośrodku każdej z nich, najczęściej w pierwszej kolejności pojawiają się na nogach.

Pchły mogą być określone jako czarne robaki w domu. Zdjęcia zamieszczone w tym artykule udowadniają, że łatwo pomylić je z pluskwami – pchła ludzka jest nieco bardziej wydłużona, natomiast pchła zwierzęca zaokrąglona, podobnie jak pluskwa. Zasadnicza różnica jest taka, że pchły skaczą.

Pchła ludzka
Ugryzienia pcheł ludzkich powodują bardzo duże swędzenie

Czy należy się obawiać pcheł? Tak, przenoszą one wirusy i bakterie, więc nawet pojedyncze ukąszenia mogą doprowadzić do schorzeń niebezpiecznych dla naszego życia i zdrowia.

Ugryzienie pająka

W Polsce występuje około 800 gatunków pająków – jednak tylko nieliczne są w stanie przebić się swoimi szczękoczułkami przez naszą skórę. Dodatkowo te ukąszenia nie są groźne dla dorosłych, zdrowych ludzi – jednak osoby starsze czy dzieci mogą być zagrożone.

Jakie pająki są zdolne do tego, by boleśnie nas ugryźć? To na przykład:

 • sieciarz jaskiniowy,
 • tygrzyk paskowany,
 • krzyżak ogrodowy,
 • kątnik domowy,
 • tarantula ukraińska,
 • kolczak zbrojny,
 • bagnik przybrzeżny.

Ukąszenia wyżej wymienionych pajęczaków można rozpoznać po dwóch czerwonych punktach na skórze osadzonych blisko siebie. Oprócz tego może pojawić się opuchlizna, swędzenie, stan zapalny, dreszcze czy objawy zatrucia.

Jak wygląda ślad po kleszczu?

Rzadko kiedy jesteśmy w stanie wyczuć ukąszenia kleszczy. Zwykle wpijają się w naszą skórę niezauważone, a my znajdujemy je dopiero po kilku godzinach. Wtedy należy je bezzwłocznie usunąć, stosując do tego szczypczyki lub przeznaczony do tego przyrząd apteczny.

Nie używaj do tego domowych sposobów takich jak tłuszcz czy nacinanie skóry – możesz tym spowodować więcej szkody niż pożytku. Ślad po kleszczu to zwykle zaczerwienienie i opuchlizna podobna do tej, którą mamy po ugryzieniu komara. Znika ona po kilku dniach, jednak to miejsce należy obserwować jeszcze do miesiąca. 

Szczególnie alarmujący powinien być powiększający się rumień (do ok. 5 centymetrów) po ukąszeniu kleszcza. Przypominająca tarczę zmiana skórna, zwana jako „wędrujący rumień” może być objawem boreliozy.

Co na ukąszenia? Jakie środki stosować?

Niezależnie czy masz w szafce maść z antybiotykiem na ukąszenia, czy leki przeciwhistaminowe – w pierwszej kolejności zawsze umyj i zdezynfekuj miejsce ugryzienia lub użądlenia. To bardzo ważne, by oczyścić skórę, którą zaraz pokryjemy specyfikami mającymi za zadanie przyspieszenie gojenia lub pozbycia się uciążliwych objawów.

Na czystą skórę znakomicie się sprawdzą preparaty chłodzące, maść na ukąszenia czy przeróżne żele łagodzące objawy. Jeśli zastanawiasz się „co na ukąszenia osy”, „co na ukąszenia szerszenia” czy „co na ukąszenia muchy końskiej” – te wszystkie specyfiki doskonale się sprawdzą.

Sprawdź też: Biedronki azjatyckie to gatunek inwazyjny! Jak je zwalczać

Możesz także sięgnąć po domowe sposoby, które sprawią, że w moment zapomnisz o dokuczliwym ugryzieniu! Sprawdź, co najlepiej działa w takim przypadku!

Domowe sposoby na ukąszenia

Najprostszym rozwiązaniem kłopotu związanego ze świeżym użądleniem, ukąszeniem lub ugryzieniem jest przyłożenie do zmienionego miejsca lodu albo zimnego okładu. Wystarczy, że zamrożone kostki umieścisz w ręczniku lub przytrzymasz na ranie mrożonkę. Przyniesie to ulgę w kilka chwil!

Możesz również przyłożyć do rosnącego bąbla plasterek cebuli lub rozgnieciony czosnek. W ten sposób zapomnisz o użądleniu osy, trzmiela lub szerszenia w kilka chwil, a ból i opuchlizna znikną bezpowrotnie.

Sposoby na ukąszenia
Łagodzenie objawów wynikających z ukąszeń lub użądleń to doskonały pomysł

Znakomitym rozwiązaniem jest stworzenie pasty z wody i sody oczyszczonej. Rozsmaruj ją na ugryzieniu lub użądleniu, a po kilku chwilach poczujesz ulgę.

Mamy nadzieję, że ten poradnik sprawi, że ugryzienia i użądlenia nie będą już Twoją zmorą, a w dodatku rozpoznasz każde z nich bez kłopotu. Czy masz jakieś własne sposoby na ukąszenia, o których nie wspomnieliśmy w artykule? Koniecznie podziel się nimi w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących artykułów – sprawdź następujące pozycje:

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *