1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak pozbyć się muszek? Pułapka na muszki owocówki oraz inne sposoby

Poradniki

11 miesięcy temu

Jak pozbyć się muszek? Pułapka na muszki owocówki oraz inne sposoby

Szkodniki
13
1
0
13
1

Jak pozbyć się muszek, które ciągle pojawiają się w Twoim domu? Jaki preparat to warta uwagi pułapka na muszki owocówki i czy to skuteczny sposób? W tym artykule zaprezentujemy niejeden domowy sposób na muszki. 

Pułapka na muszki owocówki – domowe sposoby 

Największą zmorą, jeśli chodzi o pozostawione na blacie w kuchni jedzenie, czy też słodkie, klejące się plamy są muszki owocówki. Te niewielkich rozmiarów owady pojawiają się nagle, najczęściej w letnich porach roku i w ekspresowym tempie zadomawiają się w kuchniach pełnych przysmaków. Jak się ich pozbyć, gdy akurat nie masz pod ręką profesjonalnego środka do zwalczania owadów? Czy jakikolwiek domowy sposób na muszki owocówki jest w stanie powstrzymać ich plagę? Wszystko wyjaśniamy poniżej. 

Muszki owocówki na bananie jak sobie z nimi poradzić
Muszki owocówki są często spotykane w kuchni na żywności

Masz problem z muszkami w domu? Podsuwamy rozwiązania:

Sposób na muchy – strumień gorącego powietrza 

Malutkie muszki, mimo że wydają się dość szybkie i zwinne, nie są niezniszczalne. Jednym z niezawodnych narzędzi w walce z nimi jest zwykła suszarka do włosów. Wystarczy tylko podłączyć ją do prądu niedaleko miejsca, w którym zebrał się nadmiar much, oraz ustawić mocny i gorący strumień w ich kierunku.

Sprawdź też: Czym mogą być małe czerwone robaczki w domu? Jak się ich pozbyć?

Zapachowa pułapka na muszki owocówki 

Drobne insekty uwielbiają słodkie zapachy, dlatego możesz stworzyć miejsce, do którego będą się zlatywały. Do niedużej miseczki, czy też słoika, włóż pokrojone kawałki owoców lub nalej odrobinę wina. Następnie zakryj naczynie folią (w przypadku słoika nie sprawdzi się nakrętka) i stwórz bardzo małe otwory. Będą one pełniły funkcję wejść dla muszek, lecz wydostanie się z tak przygotowanego zbiorniczka, nie będzie możliwe. 

Aromaty, których nie lubią muszki owocówki 

Jeśli nie do końca przekonuje Cię sposób z pozostawionym na jakiś czas pojemnikiem, spróbuj pozbyć się meszek poprzez rozprowadzenie w kuchni zapachu mięty lub bazylii. Mogą to być spraye o takim zapachu, świece bądź zwyczajnie posadzone w doniczkach żywe rośliny. Dla tych owadów nie ma nic gorszego niż woń wymienionych roślin, zatem będą chciały jak najszybciej uciec z takiego miejsca.

morele.net_korzystne oferty

Wciągnij muszki do odkurzacza 

Podczas odkurzania podłóg również możesz pozbyć się owocówek w mieszkaniu. Wystarczy, że podniesiesz węża od urządzenia i wciągniesz muszki do środka. Zanim wykonasz tę czynność, upewnij się jednak, że te nie zgromadziły się na zepsutej części owoców, a tylko nieliczne z nich latają pod sufitem lub przy ścianach. 

Chcesz uniknąć wlatywania meszek oraz innych niechcianych lokatorów z zewnątrz? Jednym z najlepszych sposobów będzie zamontowanie przy oknach siatki ochronnej. Dostępne są w marketach spożywczych lub sklepach budowlanych w wielu rozmiarach, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Siateczki mają przystępne ceny, skutecznie blokują drogę wszystkim owadom, a ich montaż nie zajmie Ci dłużej niż kilkanaście minut. 

Metod na zwalczanie szkodników jest kilka, ale warto wziąć pod uwagę to, iż nie zawsze uda Ci się pozbyć problemu w całości. Niekiedy nie jesteś w stanie zauważyć miejsca, w którym zbierają się maleńkie owady, bardzo podobne mogą być także w niskiej jakości ziemi do kwiatków. Jeśli opisane przez nas sposoby nie wystarczą, sięgnij po ocet lub gotowe środki owadobójcze. Wszystko na ich temat znajdziesz w dalszych fragmentach artykułu. 

Ocet, czyli domowa mikstura na muszki owocówki 

Ostra woń to kolejna skuteczna pułapka na muszki owocówki. Ocet, bo o nim mowa, to wręcz idealny produkt do tego typu zadań specjalnych. Po pierwsze, znajduje się on w każdej kuchni, bo oprócz dodatku do gotowania, jest środkiem pomocnym w czyszczeniu. Ponadto dostaniesz go w każdym sklepie i nie wydasz przy tym majątku. Jak za pomocą octu zwalczyć problematyczne meszki? Można to zrobić na dwa sposoby. 

Niewielki pojemnik napełnij octem jabłkowym i podobnie jak w przypadku poprzednich patentów, zakryj go szczelnie folią. Potrzebne będą małe otworki, przez które przedostanie się woń octu oraz wlecą muszki owocówki. Tak przygotowaną pułapkę najlepiej pozostawić na całą noc, a rano usunąć roztwór wraz z zatopionymi owadami. Zbiornik pozostawiony w kuchni podczas upalnych dni to stanowczo zły pomysł – ulubiony zapach much będzie dla Ciebie nie do zniesienia. 

domowa mikstura na muszki owocówki
Ocet i płyn do naczyń jako sposób na muszki owocówki

Druga metoda polega na zmieszaniu octu z płynem do mycia naczyń. Do miski wlej miksturę ze wspomnianych składników i bez uprzedniego mieszania, postaw ją na parapecie. Ważne, aby nie blokować muszkom dostępu do naczynia, dlatego też nie przykrywaj go folią. Meszki dostaną się do pułapki, ale ich wyjście z niej jest niemożliwe. To za sprawą powstałej na powierzchni tafli płynu, będącej blokadą przed wypłynięciem muszek.

Co odstrasza muszki owocówki? Specjalne preparaty 

Jeżeli jesteś osobą zapracowaną i znalezienie w ciągu dnia kilku chwil na tworzenie mikstur przeciw muszkom graniczy z cudem, nasze kolejne propozycje na pewno Cię zainteresują. Omówimy teraz gotowe produkty, a Ty zdecydujesz, która pułapka na muchy sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Znaczna większość spośród prezentowanych produktów nie kosztuje więcej niż kilkanaście złotych. 

Pierwszy gotowy sposób na meszki to pułapki wypełnione płynem. Mowa tu o pojemnikach, których kształt i kolor przypomina owoc. Wewnątrz pułapki znajduje się aromatyczny płyn zwabiający muszki do środka, działa zresztą bardzo podobnie do sposobu ze słoikiem z owocami czy octem. Pułapkę z płynem kupisz już za około kilkanaście złotych. Trzeba natomiast pamiętać, że specyfik umieszczony w środku pojemnika wymienia się po miesiącu. W sklepach znajdziesz je także w wersji eko! 

Specjalne preparaty lep na muszki owocówki
Lep na muszki owocówki i inne owady

Feromonowa pułapka na muszki owocówki to skuteczny środek, niezawierający w sobie szkodliwych chemicznych substancji. Pozwala sprawdzić, czy owocówki znajdują się w Twoim sadzie. Wykrycie ich dość wcześnie sprawi, że nie wlecą przez okno wprost do Twojej kuchni. Występują w formie lepu, a ponadto są odporne na ulewne deszcze i wysokie temperatury. Ich ogromną zaletą jest to, że są bezpieczne dla owadów zapylających czy też ptaków. 

Środki w aerozolu bezwzględnie zabijają nawet najmniejsze osobniki muszek owocówek i wszelkie robactwo. Ten wielofunkcyjny środek jest natychmiast gotowy do użycia – zaleca się jedynie jego wstrząśnięcie. Spośród wielu dostępnych produktów, możesz wybrać taki, który nie brudzi spryskanej powierzchni oraz nie zostawia nieprzyjemnej klejącej warstwy, równocześnie działając owadobójczo.

Zastanawiasz się, jak pozbyć się muszek owocówek w bardzo krótkim czasie? Płytki mogą okazać się trafionym wyborem – ich działanie polega na przyciąganiu latających insektów. Przed zakupem każdej sztuki takiej pułapki dokładnie zapoznaj się z treścią opakowania, ponieważ w pomieszczeniu, w którym chcesz ja umieścić, nie powinni przebywać alergicy i dzieci. Wszelkie muszki oraz inne owady znikną z Twojego domu po upływie nawet dwóch godzin. 

Ostatnia propozycja to lampa. Dostępna w różnych rozmiarach pułapka przyda Ci się nie tylko w pozbyciu się muszek, ale także komarów czy moli. Lampy są solidne – można stosować je zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Możesz dowolnie wybierać wśród wielu dostępnych wzorów i kolorów, co więcej, takie urządzenie posłuży Ci przez dłuższy czas. 

Sprawdź też: Najczęściej występujące robaki w domu — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jak pozbyć się muszek owocówek? Przestrzegaj tych zasad! 

Preparaty ze sklepów i domowe pułapki na muchy bywają pomocne, ale dbając o swoje otoczenie, czyli dokładnie je sprzątając, możesz sprawić, by ten problem nie powtarzał się zbyt często. Utrzymuj zatem porządek na blacie, w lodówce oraz w okolicach śmietnika – są to miejsca, w których muszki mają wręcz idealne warunki do rozmnażania się i zdobywania pożywienia. 

Zakupione owoce i warzywa zaraz po przyniesieniu do mieszkania dokładnie umyj, a następnie przechowuj w lodówce albo szczelnie zamkniętych pojemnikach. Wyciągając owoce i kładąc je na kuchennym blacie, pamiętaj o tym, by je potem zapakować. Pozostawione w kuchni owoce szybciej się zepsują.

Środki czystości, które pomogą Ci zachować porządek w domu:

Podczas zakupów zwracaj uwagę na to, czy wybrane przez Ciebie owoce i warzywa nie mają oznak gnicia. Dzięki temu już na tym etapie unikniesz nieprzyjemnych sytuacji, bo zwyczajnie nie wprowadzisz muszek wprost do swojego domu. Radzimy, by dokładnie przejrzeć produkty zamknięte w plastikowe opakowania, gdzie lekko zepsute owoce nie są widoczne na pierwszy rzut oka. 

Wśród środków czystości, którymi zazwyczaj sprzątasz dom, miej przynajmniej jeden spray przeznaczony do pozbywania się małych lokatorów. Spryskanie miejsca pełnego gromady owadów to właściwie jedna z najszybszych metod na rozwiązanie tego problemu. Obecność muszek może Cię zaskoczyć i trudno wtedy przypomnieć sobie domowe sposoby. 

Pomijając miętę oraz bazylię, staraj się nie hodować w kuchni innych roślin i pozbądź się wszelkich wilgotnych obszarów. Takie miejsca tylko utrudniają pozbycie się owocówek, a kwiaty o słodkim zapachu przyciągają do siebie insekty. Jeśli w pobliżu Twoich roślin w kuchni pojawią się czarne drobne owady, wyglądem przypominające muszki uwielbiające owoce, mogą to być ziemiórki, a to zupełnie coś innego. 

Właściciele domów z ogrodem powinni zwrócić szczególną uwagę to, czy pod drzewami owocowymi nie leżą nadpsute owoce. Jabłonie lub grusze, które rosną nieopodal okien Twojego domu, mogą powodować, iż muszki znacznie częściej będą zadamawiały się w środku. Musisz więc w okresie letnim regularnie sprawdzać, jak wyglądają owoce na drzewie i usuwać te leżące pod nim. Oprócz tego, jeśli planujesz kompostownik, ustal jego miejsce z dala od budynku.

Gdy plaga meszek znajdzie się w kuchni, nie zwlekaj ze sprzątaniem i rozpoczęciem działań niwelujących kłopot. Znajdź i usuń źródło, w którym rozmnażają się kolejne osobniki zaraz po dostrzeżeniu kilku latających owadów. Nadgniłe owoce wyrzucaj do nieuszkodzonego worka na śmieci, po czym dokładnie go zwiąż. Pojemnik po takich owocach włóż do zmywarki albo wyczyść za pomocą ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. 

Muszki owocówki – skąd się biorą? 

Do domu wlatują przez otwarte okna, gdy tylko poczują zachęcającą woń psujących się owoców. Ich celem nie muszą być kosze wypełnione letnimi smakołykami – wystarczy lekko uszkodzony woreczek czy też słoik bez wieczka ze słodką konfiturą. Kilka muszek składa jaja w zgniłej części owoców i dorastają tam w zastraszającym tempie. To właśnie powód, przez który dostrzegasz ich większą ilość w bardzo krótkim czasie. Co ciekawe, muszki owocówki są w stanie wyczuć ulubiony zapach już z odległości kilkunastu metrów. 

Sprawdź też: Sprawdź, jak pozbyć się rybików! Przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i działania z użyciem chemii!

Gdy tylko wyniosą się z jednego miejsca, od razu szukają kolejnego. Same w sobie nie są także niebezpieczne dla człowieka (nie gryzą, ponieważ są roślinożerne) – niepokojący jest jednak fakt, iż mogą przenosić bakterie z miejsc, w których znajdowały się, zanim trafiły do Twojego domu. Mogły przebywać w pobliżu śmietników z zepsutymi owocami pochodzącymi z targów czy sklepów spożywczych. 

Bardzo dokładnie przedstawiliśmy patenty i produkty skuteczne w walce z latającymi insektami. Po zapoznaniu się z poszczególnymi akapitami wiesz już, co odstrasza meszki w mgnieniu oka, a jaka domowa pułapka na muszki owocówki jest tanim, ale za to skutecznym rozwiązaniem. Która metoda najbardziej Ci odpowiada?

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *