1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zwalczyć pluskwy w materacu? Czy domowe sposoby na pluskwy są wystarczające?

Poradniki

2 miesiące temu

Jak zwalczyć pluskwy w materacu? Czy domowe sposoby na pluskwy są wystarczające?

Porządki domowe
7
0
0
7
0

Pluskwy w materacu to prawdziwe utrapienie. Ugryzienia pluskiew powodują uciążliwe swędzenie, a insekty szybko zagnieżdżają się w meblach sąsiadujących z łóżkiem. Jak pozbyć się intruzów? Przedstawiamy domowe sposoby na pluskwy.

Pluskwy w materacu – jak sprawdzić ich obecność?

Jeśli w materacu pojawiły się pluskwy, niestety przekonasz się o tym bardzo szybko. Pierwszym symptomem będzie ugryzienie pasożyta, które jednak łatwo można pomylić z pogryzieniem przez komara lub pchłę. Dziwne ukąszenia to nie wszystko. Mogą pojawić się także nieestetyczne ślady krwi oraz odchody pluskiew na pościeli i materacu. W skrajnym przypadku robaki będą widoczne w łóżku.

Jak wyglądają pluskwy oraz ich ugryzienia?

Pluskwa domowa to insekt, który najczęściej pojawia się w domach, mieszkaniach lub budynkach publicznych. Jak wygląda pluskwa? Insekt początkowo jest przeźroczysty i trudny do zauważenia. Pluskwa żywi się krwią ludzi i zwierząt, ale dopiero po ugryzieniu nabiera brunatnej barwy. Insekt posiada kilka milimetrów długości i swoim wyglądem przypomina pestkę jabłka.

Pluskwy w materacu
Pluskwy w materacu to uciążliwa sprawa, dlatego warto nimi się jak najszybciej zająć

Ugryzienia pluskwy często mylone są z ukąszeniami komara. Zazwyczaj jednak punktów jest więcej oraz posiadają wyraźny ciemniejszy punkt w miejscu ataku owada. Insekty najchętniej żerują na miejscach odsłoniętych podczas snu: nogach, rękach, szyi czy twarzy. Ukąszenia nie są groźne i na ogół powinny ustąpić po około tygodniu.

Domowe sposoby na pluskwy

Jeżeli zauważyłeś w swoim domu obecność pluskiew, musisz szybko interweniować. Insekty szybko się rozprzestrzeniają oraz składają nawet do dziesięciu jaj dziennie. Co odstrasza pluskwy i jak pozbyć się ich z materaca?

Krok 1: pranie pościeli

Pierwszym krokiem jest dokładne wypranie pościeli i ubrań, w których spałeś. Ustawiony program powinien mieć minimum 50°C oraz dwie godziny długości. Nie żałuj także proszku do prania, który zadziała jak chemiczna trucizna na robaki i ich larwy.

Krok 2: czyszczenie materaca

Pluskwy w nowym materacu nie należą do rzadkości. Co prawda robaki preferują stare meble, ale wystarczy, że przyniesiesz je na ubraniu lub pojawią się w sierści Twojego zwierzaka – i problem gotowy. Materac zaatakowany przez pluskwy najlepiej wyrzucić po uprzednim zabezpieczeniu folią. Jeśli jednak zależy Ci, żeby go zachować, najlepiej zacząć od dokładnego odkurzania, po czym wyczyścić go gorącą parą wodną i pozostawić do wyschnięcia. Do walki z pluskwami możesz także użyć żelazka. Insekty nie mają szans w starciu z wysoką temperaturą.

Zobacz: Czyszczenie materaca: jak i czym skutecznie wymyć materac?

Krok 3: czyszczenie stelażu łóżka oraz sąsiednich mebli

Gdy zwalczasz pluskwy łóżkowe, nie zapominaj o stelażu i ramie łóżka oraz sąsiednich meblach. Insekty szybko się rozprzestrzeniają, więc jeśli odkryłeś ich obecność w pościeli, istnieje spora szansa, że zniosły również jaja w innych miejscach. Podobnie jak w przypadku materaca, zacznij od odkurzania, a następnie wyczyść meble gorącą parą lub wodą z detergentem. Na pluskwy pomoże także klasyczna soda oczyszczona.

Krok 4: aromaty, których pluskwy nie znoszą

Ostatnim krokiem jest zastosowanie aromatów, które odstraszą insekty na dobre. Wśród nich znajdują się popularne przyprawy, które z pewnością masz w swojej kuchni. Pluskwy możesz zwalczać za pomocą kurkumy i pięknie pachnących goździków. Wystarczy, że położysz je w różnych zakamarkach domu, a istnieje spora szansa, że insekty wyniosą się na dobre.

Zwalczanie pluskiew w materacu z użyciem specjalistycznych produktów

Bywa jednak, że w walce z pluskwami domowe sposoby zawodzą. Wówczas warto sięgnąć po specjalistyczne środki owadobójcze lub specjalny pokrowiec na materac, który pomoże Ci się skutecznie pozbyć nieproszonych gości.

Środki owadobójcze

Profesjonalny środek na pluskwy, podobnie jak inne substancje owadobójcze, to chemiczny preparat, którego należy używać z odpowiednią ostrożnością. Mocny skład sprawia, że nie nadaje się on do zastosowania na materacu lub pościeli. Możesz jednak zastosować go na listwy przypodłogowe lub nogi łóżka, co zniechęci pluskwy do dalszej wspinaczki.

Środki owadobójcze na pluskwy
Środki owadobójcze na pluskwy | Źródło: poradnikzdrowie.pl

Specjalny pokrowiec na materac

Pluskwy w materacu piankowym lub sprężynowym możesz zwalczyć także za pomocą specjalnego pokrowca. Wystarczy, że nałożysz go na wstępnie oczyszczony materac. Szczelna powłoka zabezpiecza przed wyjściem i ugryzieniami pluskiew. Pomaga także zredukować populację pasożytów, ponieważ insekty nie mają czym się żywić. Zakup takiego pokrowca to również dobry pomysł na profilaktykę. Powłoka działa w obydwie strony, uniemożliwiając pluskwom zasiedlenie materaca, dzięki czemu Twój materac będzie bezpieczny.

A jeśli poprzednie metody nie podziałały… Dezynsekcja!

Zwalczanie pluskiew to czasochłonny proces, który nie zawsze daje stuprocentową gwarancję sukcesu. Jeśli chcesz mieć pewność, że insekty znikną na dobre, możesz zdecydować się na profesjonalną dezynsekcję. Usługa polega na zastosowaniu środków pluskwobójczych we wszystkich pomieszczeniach – tak, by zlikwidować wszystkie żywe osobniki oraz uniemożliwić im dalsze rozmnażanie się. Zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie.

Dezynsekcja materaca
Dezynsekcja materaca

Wiesz już, jak sprawdzić, czy w materacu są pluskwy. Jeśli ten problem faktycznie Cię dotyczy, musisz natychmiast zareagować, aby ugryzienia w nocy nie stały się uciążliwą codziennością. Wśród domowych sposobów na pluskwy znajdują się czyszczenie parą wodną, żelazkiem oraz sodą oczyszczoną. Możesz także postawić na profesjonalne środki owadobójcze lub specjalny materac. Skutecznym sposobem jest również nieco droższa dezynsekcja. W każdym przypadku działania nie powinny ograniczać się do materaca, ale także obejmować ramę łóżka i inne meble w pomieszczeniu.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.