1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Pszczoły – użądlenia, odstraszanie

Poradniki

2 lata temu

Pszczoły – użądlenia, odstraszanie

Zwierzęta
9
0
0
9
0

Pszczoły to bardzo istotna część naszego ekosystemu. Sprawdź, jakie rasy warto znać, dlaczego te owady są ważne lub w przypadku uczulenia – jak odstraszyć pszczoły! 

Pszczoły, które warto znać

Dzikie pszczoły, pszczoły miodne oraz czarne pszczoły to owady, które pełnią niezwykle istotne funkcje w naszym ekosystemie. Zapylanie roślin jest niezmiernie ważną czynnością, którą te owady wykonują perfekcyjnie. Dzięki temu możemy cieszyć się nie tylko pięknymi kwiatami, ale również owocami i warzywami, bez których nastałaby prawdziwa katastrofa ekologiczna.

Rolnictwo, przetrwanie wielu gatunków roślin, prawidłowy rozwój i życie dzikich zwierząt – to wszystko zależy również od pszczół. Ich obecność, dbanie o ich środowisko to coś, co powinno interesować każdego z nas. 

Czym różni się osa od pszczoły
Różnice między osą a pszczołą są bardzo wyraźne

Jak wygląda pszczoła? Czy jej zachowanie znacznie różni się od osy? Charakterystyczne części ciała pszczół to między innymi:

 • drobne futerko,
 • kieszonki na pyłek na tylnych odnóżach,
 • żądło pszczoły, które pozostaje ukryte w odwłoku,
 • wielkość do 18 milimetrów,
 • ciemniejsze i znacznie bardziej stonowane od os ubarwienie.

Sprawdź też: Nagietek – właściwości lecznicze, uprawa i zastosowanie

Pszczoły charakteryzują się również znacznie łagodniejszym usposobieniem – nie zaatakują Cię bez przyczyny. Więcej różnic możesz poznać w artykule Pszczoła – jak wygląda? Ile żyje? Podstawowe informacje! Znajdziesz tam informacje o tym, jak pszczoły robią miód, jak pszczoły zbierają nektar oraz jak groźne mogą być choroby pszczół.

Pszczoła miodna

Społeczność, w której żyją pszczoły miodne, mają wyraźną hierarchię. W jej skład wchodzą:

 • matka pszczela (królowa pszczół),
 • robotnice,
 • trutnie.

Hodowla pszczół najczęściej opiera się na zakupie którejś z tych ras:

 • środkowoeuropejskiej,
 • kraińskiej,
 • kaukaskiej.

Pszczoły miodne tworzą ogromną rodzinę pszczelą. Latem jeden ul może zasiedlać nawet 80 tysięcy owadów. Natomiast królowa może złożyć ponad 200 000 jaj rocznie. Trutnie i robotnice są regularnie zastępowane przez nowe pokolenia, ponieważ długość ich życia wynosi około 5-6 tygodni.

Pszczoły miodne
Pszczoły miodne to te, które nadają się do hodowli w ulach

Każda larwa pszczoły miodnej od wyklucia się ma już wyznaczoną rolę, a pracy w ulu nie brakuje! Zbieranie nektaru (który służy jako pokarm pszczół, ale też jest niezbędny do produkcji miodu), zapewnienie wentylacji w gnieździe, oporządzanie miodu – to są funkcje, które pełnią robotnice. Trutnie natomiast służą zapładnianiu królowej.

Pszczoły murarki

Wiele osób pragnących posiadać obfite plony zastanawia się, jak zwabić pszczoły murarki. Te dzikie pszczoły dorastające do 12 milimetrów charakteryzują się bardzo łagodnym usposobieniem i niezwykłą pracowitością. Jej odwiedziny w naszym ogrodzie to naprawdę znakomita wiadomość.

Rośliny dla pszczół, czyli rośliny miododajne, to jeden z najlepszych pomysłów. Kolorowe pąki kwiatowe to prawdziwa uczta dla tych niewielkich owadów. Skuszone słodkim pyłkiem z pewnością będą regularnie Cię odwiedzać!

Możesz również dowiedzieć się, jak zrobić ul dostosowany do dzikich pszczół. Umiejscowiony w dobrej lokalizacji sprawi, że murarka ogrodowa zamieszka na Twoim terenie. Dobrą wiadomością jest fakt, iż te owady nie oddalają się zwykle na odległość większą niż 300 metrów, więc jeśli się zaprzyjaźnicie – ona pozostanie z Tobą na znacznie dłużej.

Użądlenie pszczoły – jak sobie z nim poradzić?

Pszczoły robią mnóstwo dobrego dla nas, natury i dzikich zwierząt. Mają raczej łagodne usposobienie, lecz zdarza się, że żądło pszczoły dosięgnie i nas. Co robić w takiej sytuacji? Najważniejsze, by nie panikować i nie próbować na siłę wyciągnąć żądła palcami, ponieważ w taki sposób prawdopodobnie wciśniemy sobie cały jad pod skórę.

Chwyć za pęsetę lub przyrząd do wyciągania kleszczy, a następnie delikatnie usuń żądło. Dokładnie umyj ranę wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym. Teraz możesz przystąpić do działań zapobiegającym opuchliźnie, swędzeniu i zaczerwienieniu skóry. W tym celu możesz wykorzystać okład z plasterka cebuli, rozgniecionego czosnku lub mieszanki wody z sodą oczyszczoną.

Owady zapylające
Użądlenie pszczoły zdarza się stosunkowo rzadko – jednak warto wiedzieć, co zrobić w takim przypadku

Stosując się do tych zaleceń, nawet nie będziesz musiał zastanawiać się, kiedy zejdzie opuchlizna po ukąszeniu pszczoły! Szybka reakcja sprawi, że po użądleniu nie będzie śladu już po kilku minutach.

Sprawdź też: Co to jest łąka kwietna i jak ją założyć?

Osoby uczulone na jad pszczeli powinny podjąć jednak poważniejsze kroki. Jak najszybsze skierowanie się do lekarza jest jak najbardziej wskazane, by móc powstrzymać objawy alergiczne.

Jak odstraszyć pszczoły?

W związku z alergią nie każdy chce mieć w swoim ogrodzie pszczoły. W jaki sposób można je odstraszyć? Czy to w ogóle możliwe? Czy istnieją rośliny odstraszające pszczoły? Oczywiście!

Te owady szczególnie unikają miejsc, w których rosną eukaliptusy czy wrotycze pospolite. Zasadzenie tych roślin powinno choć częściowo ograniczyć odwiedziny pszczół w Twoim ogrodzie. 

Jeżeli pszczoły przeszkadzają Ci w ucztowaniu na tarasie – na to też są sposoby. Na stole porozkładaj cytrynę, pokrojony czosnek lub bazylię – te zapachy z pewnością nie spodobają się owadom. Możesz również wypróbować olejek z drzewa herbacianego, jego woń także skutecznie odstrasza pszczoły.

Sprawdź też: Jak założyć pasiekę krok po kroku!

Stosowanie chemii czy zabijanie pszczół w inny sposób nie jest dobrym pomysłem. Ich praca jest naprawdę ważna i lepiej unikać ich lub postawić na sposoby odstraszające. One naprawdę nie są zainteresowane tym, by zrobić nam krzywdę!

Pszczelarstwo w kilku słowach

Pszczelarstwo to natomiast trudna praca, do której trzeba mieć naprawdę wiele samozaparcia. Najlepiej, jeśli osoba zaczyna tę przygodę z miłości do pszczół (posiadając już odpowiednią wiedzę), a nie dla zysków. To zajęcie, tak jak każdy biznes, nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.

Pszczoły w ulu
Pszczelarstwo wymaga bardzo dużej wiedzy i odpowiedzialności

Rozpoczynając hobby, jakim jest pszczelarstwo, trzeba mieć choćby podstawową wiedzę z tego zakresu. Jest to praca z owadami, więc istotami żywymi, którym trzeba zapewnić dobre warunki do życia. Należy również mieć na uwadze koszta, które będziesz musiał ponieść w zimowe miesiące, w przypadku chorób roju oraz innych nieprzewidzianych wydatków.

Czy wiesz, kiedy jest Dzień Pszczoły? Co sprawiło, że zainteresowałeś się pszczelarstwem? Jakie rady masz dla przyszłych hodowców pszczół? Podziel się swoimi odpowiedziami i przemyśleniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – sprawdź koniecznie następujące pozycje:

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *