1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Odkurzacz piorący – kupić czy wynająć?

Poradniki

2 lata temu

Odkurzacz piorący – kupić czy wynająć?

Auto i garaż Porządki domowe Wyposażenie
8
0
0
8
0

Odkurzacz piorący to sprzęt, dzięki któremu bez trudu wyczyścimy dywan, wykładzinę czy tapicerkę. Czy lepiej kupić go na własność, czy wynająć na kilka dni?

Kiedy zaczynamy myśleć o zakupie odkurzacza piorącego? Najczęściej wtedy, gdy nasz odkurzacz, mający wyłącznie funkcję ssania, nie poradzi sobie z większym zabrudzeniem. Odkurzacz piorący przydałby się również wtedy, gdy postanowimy odświeżyć dywan, meble tapicerowane czy fotele samochodowe. Czy jednak w każdej sytuacji trzeba przeznaczać sporą kwotę na jego zakup? Być może lepszym wyjściem okaże się wynajęcie tego typu odkurzacza od jednej z firm specjalizujących się w wynajmie sprzętu elektronicznego i budowlanego na doby. To jednak mocno indywidualna kwestia, zależna przede wszystkim od tego, z jaką intensywnością będziemy korzystać z odkurzacza.

W niniejszym materiale przyjrzymy się wszystkiemu, co warto wiedzieć, rozważając korzystanie z odkurzacza piorącego. Jak działa odkurzacz piorący? Jak z niego korzystać? Czym kierować się przy wyborze? Na co zwrócić uwagę, gdy podstawowym zadaniem odkurzacza będzie utrzymywanie w czystości tapicerki samochodowej? Zastanowimy się również nad wspomnianą wcześniej kwestią wynajmu odkurzacza piorącego i tym, kiedy warto się nim zainteresować.

sklep półka z odkurzaczami
Zastanawiasz się nad zakupem odkurzacza piorącego? Pomożemy rozwiać wątpliwości

Odkurzacz piorący – jak działa i co to jest?

Czym jest odkurzacz piorący? Odpowiedź na to pytanie nie jest szczególnie trudna. To odkurzacz, który poza funkcją pochłaniania nieczystości za pomocą zasysania ich do wnętrza oferuje również czyszczenie powierzchni na mokro. Korzystając z odkurzacza piorącego, można za jednym zamachem pozbyć się zarówno nieczystości, które pochłanianie są przez standardowy odkurzacz, jak i plam i zabrudzeń, do których usunięcia wymagane jest czyszczenie na mokro, często w połączeniu z szorowaniem. Warto również pamiętać o tym, by odkurzacza piorącego nie pomylić z innym typem, którym jest odkurzacz myjący, zwany także mopującym.

Jak działa odkurzacz piorący do dywanów, wykładzin, tapicerki? Różnicę najłatwiej będzie zauważyć, gdy zestawimy go z typowym odkurzaczem, pozbawionym funkcji prania. Z odkurzacza, którego używamy na co dzień, najczęściej korzystamy przy pomocy akcesoriów, takich jak rura i ssawka. W momencie, gdy przeciągamy ssawkę po sprzątanej powierzchni, zbierane nieczystości trafiają do wnętrza odkurzacza (wyposażonego w worek bądź bezworkowego) za pośrednictwem rury. W przypadku odkurzacza piorącego jest podobnie, z tym że ssawka wyciąga zarówno nieczystości stałe, jak i wodę z pianą, pozostawioną na sprzątanej powierzchni przez spryskiwacz umieszczony tuż przed ssawką.

Korzystanie z odkurzacza piorącego polega na tym, że czyszczona powierzchnia jest najpierw spryskiwana wodą z detergentem, po czym za pomocą ssawki odkurzana i uwalniana od nadmiaru wilgoci. W skrócie odkurzacz do prania pozwala na wykonanie dwóch czynności – czyszczenia na sucho i czyszczenia na mokro, w tym samym czasie.

czyszczenie mebli odkurzaczem piorącym
Odkurzacz piorący to idealne narzędzie do odświeżenia mebli

Jak używać odkurzacza piorącego Karcher i innych?

Czy odkurzacz piorący Karcher jest urządzeniem trudnym w eksploatacji? Otóż okazuje się, że wcale nie. Warto jedynie pamiętać o kilku wskazówkach, dzięki którym będzie nam się pracowało bezpiecznie, wygodnie, a przede wszystkim wykorzystamy pełen potencjał urządzenia, za które zapłaciliśmy bądź które wynajęliśmy. Co istotne, ta sama zasada użytkowania odnosi się zarówno do odkurzacza piorącego Karcher, jak i odkurzaczy piorących innych producentów. Niezależnie od tego, czy sprzęt, który znalazł się w naszych rękach, ma posłużyć jako odkurzacz piorący do kanapy, czy jako odkurzacz do prania tapicerki, warto pamiętać o tych samych zasadach.

W odkurzaczu piorącym najczęściej spotkamy trzy tryby pracy, aktywowane przy pomocy dwóch przełączników. Jeden z nich służy do włączania funkcji odkurzania, a drugi aktywuje funkcję prania. Oznacza to, że możemy korzystać albo tylko z jednej z nich, albo z obydwu jednocześnie. Możemy zatem używać odkurzacza piorącego zarówno jako tradycyjnego odkurzacza bez funkcji prania, jak i w pełni korzystać z jego możliwości. Można również używać wyłącznie funkcji prania, najczęściej w charakterze mycia wstępnego najbardziej uporczywych zabrudzeń.

Sprawdź też: Podpowiadamy jak wyczyścić pralkę sodą. Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu już dziś

O czym warto pamiętać, korzystając z tego typu odkurzacza? Naturalnie o właściwej eksploatacji, zgodnej z instrukcją obsługi konkretnego typu odkurzacza. Zarówno odkurzacz piorący Karcher, jak i każdej innej firmy wymaga stosowania detergentów o odpowiedniej jakości, w odpowiednich proporcjach. Należy również pamiętać o tym, by po każdym użyciu opróżnić do sucha zbiornik odkurzacza.

karcher odkurzacz piorący
Odkurzacz piorący tylko marki Karcher? Niekoniecznie

Jaki odkurzacz piorący kupić?

Kiedy już podjęliśmy decyzję o zakupie odkurzacza piorącego, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które mogą ułatwić zakup i sprawić, że wybierzemy właściwy model. Cóż, choć tak byłoby najprościej, zakupu odkurzacza piorącego nie możemy sprowadzić wyłącznie do wyboru producenta w zależności od jego renomy. Niestety, praktycznie każda firma ma w swojej ofercie zarówno polecane modele, jak i takie, których lepiej unikać, dlatego przed zakupem tego typu urządzenia warto zapoznać się z opiniami czy to w sklepie internetowym, czy w porównywarce cenowej, czy na forach internetowych albo w serwisach społecznościowych. Przydadzą się również publikacje typu odkurzacz piorący – ranking, gdzie zapoznamy się z najpopularniejszymi modelami na rynku.

Jaki odkurzacz piorący wybrać? Z pewnością nie będzie to mały odkurzacz piorący. Cóż, wielofunkcyjny charakter odkurzacza wymaga specyficznej konstrukcji, dlatego po odkurzaczach do prania próżno oczekiwać miniaturyzacji. Mały odkurzacz piorący do tapicerki? Mały w tym przypadku oznaczałby odkurzacz o niewielkich pojemnikach na czystą i brudną wodę, co okazałoby się wadą, a nie zaletą. Odkurzacz piorący to duży odkurzacz i trudno, by było inaczej, zwłaszcza z uwagi na konieczność zmieszczenia pojemników. Trudno również o to, by odkurzacz piorący przynależał do kategorii cichy odkurzacz.

Co istotne, polecany odkurzacz piorący wcale nie oznacza, że ma to być profesjonalny odkurzacz piorący, a wręcz przeciwnie. Najpopularniejsze modele, takie jak odkurzacz piorący Karcher czy odkurzacz piorący Bosch, świetnie sprawdzą się zarówno w rękach osoby, która zawodowo zajmuje się czyszczeniem dywanów i tapicerek, jak i kogoś, kto postanowił jednorazowo wyczyścić ulubioną kanapę, fotel czy dywan.

numatic george
Numatic George – alternatywa dla odkurzacza Karcher

Jaki odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań, które wiążą się z wyborem odkurzacza piorącego, dotyczy jego zastosowania jako odkurzacza piorącego do tapicerki samochodowej. Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich tych, którzy planują zakup właśnie takiego odkurzacza. Okazuje się bowiem, że wcale nie musi to być specjalistyczna, profesjonalna konstrukcja, przeznaczona wyłącznie do tego zadania.

Odkurzacz piorący do aut to na dobrą sprawę każdy odkurzacz piorący. Problem jedynie w tym, że jeden odkurzacz będzie bardziej wygodny do tego zastosowania, inny mniej. Z praniem tapicerki samochodowej zdecydowanie lepiej poradzą sobie odkurzacze z długimi rurami. Warto również zadbać o to, by na wyposażeniu odkurzacza znalazła się odpowiednio wąska ssawka, która poradzi sobie w tak wymagającym miejscu, jak wnętrze samochodu. Jak wiadomo, w samochodzie znajdziemy sporo zakamarków, w które duża ssawka mogłaby się zwyczajnie nie zmieścić. Trudno wyobrazić sobie, by w samochodzie jakkolwiek poradził sobie robot sprzątający.

Sprawdź też: Czyszczenie zmywarki: czym i jak wymyć wnętrze zmywarki? Domowe sposoby i najlepsze preparaty

Wynajem odkurzacza piorącego – czy to się opłaca?

Na koniec odpowiedzmy sobie na jedno bardzo ważne pytanie – czy wynajem odkurzacza piorącego się opłaca, czy może lepiej zainwestować we własny sprzęt? Odpowiedź na to pytanie, jak wspomnieliśmy wcześniej, zależy od planowanej intensywności użytkowania. Wynajem odkurzacza piorącego kosztuje kilkadziesiąt złotych za dobę. Do tego należy doliczyć koszt detergentów, a także koszt przywiezienia i odwiezienia odkurzacza do wypożyczalni. Z kolei najpopularniejsze odkurzacze piorące na rynku kosztują przeszło 1000 złotych, a niektóre przekraczają 2000 złotych. Co z tego wynika?

karcher puzzi
Karcher Puzzi – zdecydowanie najczęściej spotykany odkurzacz piorący w polskich wypożyczalniach

Wynajem odkurzacza piorącego opłaca się jedynie wtedy, gdy planujemy korzystać z odkurzacza raz na kilka miesięcy. Jeśli w naszym domu nie znajduje się zbyt wiele mebli wymagających prania, a te, które są, odświeżamy jedynie sporadycznie, wynajem będzie właściwą formą korzystania z odkurzacza piorącego.

Jeżeli jednak planujemy korzystać z niego częściej, użyczać bliskim i znajomym, a w domu mamy wiele mebli tapicerowanych i dywanów, a także chcemy samodzielnie czyścić wnętrze samochodu, odkurzacz piorący na wynajem okaże się nieopłacalny.

Odkurzacz piorący to przydatny i bardzo funkcjonalny element wyposażenia domu, dzięki któremu meble tapicerowane, dywany i tapicerka samochodowa staną się znacznie łatwiejsze w utrzymaniu i właściwej konserwacji, a przede wszystkim będą czystsze, a zatem również ładniejsze. Obok takich atutów trudno przejść obojętnie.

Chcesz wiedzieć więcej na temat domowych porządków? Sprawdź również poniższe materiały:

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *