1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Biedronki azjatyckie to gatunek inwazyjny! Jak je zwalczać?

Ogród i balkon

2 lata temu

Biedronki azjatyckie to gatunek inwazyjny! Jak je zwalczać?

Szkodniki
7
0
0
7
0

Biedronki azjatyckie od lat sukcesywnie namnażają się w naszym kraju, siejąc chaos wśród flory i fauny. Jak rozpoznać biedronki azjatyckie? W jaki sposób się przed nimi chronić? Czy są niebezpieczne? Przekonaj się! 

Biedronki azjatyckie – charakterystyka

Biedronka azjatycka, znana także jako biedronka ninja lub arlekin, to szkodnik pochodzący ze środkowej i wschodniej Azji. W naszym kraju pierwsze osobniki pojawiły się już 15 lat temu! Jednak prawdziwa inwazja biedronek azjatyckich rozpoczęła się stosunkowo niedawno.

Jak wyglądają biedronki azjatyckie? Niektóre osobniki mogą do złudzenia przypominać kolorem i liczbą kropek to, jak prezentuje się biedronka polska, czyli siedmiokropka. Oprócz tego zdarza się, że na naszej drodze pojawi się czarna biedronka. Wszystko przez to, że biedronki azjatyckie mogą być żółte, pomarańczowe, czarne lub czerwone. Liczba czarnych kropek na ich skrzydełkach może wynosić nawet 23! Wielkością nie różnią się znacznie od naszego rodzimego chrząszcza.

Sprawdź też: Pułapka na muchy – skuteczne porady na walkę z muchami!

Azjatyckie biedronki w pewnym sensie są pożyteczne, ponieważ tak samo jak siedmiokropki odżywiają się mszycami, jednak mają również swoją mroczną stronę. Kiedy kończy im się pożywienie w formie szkodników roślin, zaczynają one żerować na owocach, a także zjadają nasze rodzime biedronki. Potrafią one również ukąsić człowieka, co w niektórych przypadkach może być dość niebezpieczne.

Biedronka azjatycka vs biedronka siedmiokropka

Biedronka siedmiokropka, znana jako boża krówka, jest znacznie łatwiejsza do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Cechuje się charakterystyczną, czerwoną barwą i dokładnie siedmioma czarnymi kropkami. Ich umiejscowienie jest zawsze takie samo – po 3 na każdym skrzydełku oraz jedna znajdująca się na ich wewnętrznej granicy.

Nasza rodzima „polska biedronka” jest bardzo pożyteczna. Co jedzą biedronki? W dorosłym stadium rozwoju odżywiają się nieznośnymi szkodnikami roślin takimi jak przędziorki, mszyce i czerwce. Dziennie pochłaniają ich dziesiątki! Ich larwy są nieco bardziej drapieżne – oprócz tego, że przez cały swój rozwój mogą pożreć do 600 mszyc, dopuszczają się kanibalizmu, zjadając jaja oraz inne małe osobniki w stadium larwalnym.

Jak widzisz, biedronki azjatyckie znacząco różnią się od biedronek siedmiokropek. Nie dość, że odbierają im pożywienie, to wyniszczają naszą rodzimą odmianę. Dodatkowo mogą stać się niezwykle uciążliwe i nawet niebezpieczne, szczególnie w porze jesienno-zimowej. A dlaczego?

Biedronki azjatyckie – czy są groźne?

Pierwszym zagrożeniem, jakie niesie za sobą inwazja biedronek azjatyckich, jest całkowite unicestwienie biedronek siedmiokropek, co może nieść za sobą sporo nieprzyjemnych konsekwencji. Przypominamy, że biedronki azjatyckie określane są mianem szkodnika.

Sprawdź też: Ziemiórki – jak się pozbyć nieznośnych muszek? Sposoby na ziemiórki!

Właściciele winnic również nie mogą czuć się bezpieczni – biedronki azjatyckie upodobały sobie żerowanie na owocach tych roślin. Co więcej – potrafią dostać się do wnętrza owocu, przez co nadaje się on już później tylko do wyrzucenia.

Nierzadkimi zjawiskami są ataki wymierzone w ludzi oraz zwierzęta przeprowadzone właśnie przez biedronki azjatyckie. Ugryzienie tego małego owada może u osób wrażliwych wywołać alergię. Należy więc uważać, gdy nadchodzą chłodniejsze wieczory, które wręcz zapraszają do naszych mieszkań biedronki azjatyckie. Objawy ukąszenia mogą pojawić się w formie stanu zapalnego błony śluzowej nosa, astmą, pokrzywką lub obrzękiem. Osoby nieuczulone mogą na swojej skórze zaobserwować zaczerwienienie i uczucie swędzenia.

Inwazja biedronek azjatyckich – jak je zwalczać?

Ugryzienie biedronki to nic przyjemnego – warto więc chronić się przed nimi. Czy istnieje jakiś środek na biedronki azjatyckie? Co można zrobić, by nie znalazły się one w naszym domu?

Domowe sposoby na biedronki azjatyckie

Wiele przyjemnych dla nas zapachów jest nie do zniesienia przez biedronki azjatyckie. Perfekcyjnym działaniem zapobiegawczym jest ich zastosowanie w pierwszej kolejności. Chryzantemy posadzone przy ścianach domu powinny skutecznie odstraszać nieproszone owady, a jeśli nie jesteśmy fanami tych kwiatów – nic nie szkodzi! Równie dobrze poradzą sobie olejki eteryczne rozprowadzone po framugach drzwi i okien. Najlepiej, jeśli sięgniesz po któryś z tych olejków:

  • pomarańczowy,
  • kamforowy,
  • mentolowy.

A jeśli nie chcesz mieć zapewnionego dodatkowego sprzątania – wypróbuj zawieszenie w tych miejscach woreczków wypełnionych goździkami lub liśćmi laurowymi. Alternatywą dla tego typu działań zapobiegawczych może być także zamontowanie moskitier. Wtedy będziemy mieć pewność, że oprócz biedronek nie odwiedzi nas także już żaden inny irytujący szkodnik!

Co jednak zrobić, gdy już mamy biedronki azjatyckie w domu? Nie poddawać się, wciąż nie jesteśmy na przegranej pozycji! Do „mechanicznego” usuwania biedronek możesz użyć najzwyklejszego odkurzacza, którym wciągniesz je jedna po drugiej, a następnie natychmiast wyrzucisz worek, w którym się znajdują.

Jeśli jednak jest bardzo źle – sięgnij po specjalistyczne preparaty na biedronki azjatyckie. 

Ciężka artyleria na biedronki azjatyckie

Kiedy domowe sposoby zawodzą – nie warto znosić uciążliwych nieproszonych gości. W wielu sklepach wielkopowierzchniowych oraz ogrodniczych znajdziesz przeróżne preparaty, których działania nie przetrwa żadna kąsająca biedronka. Owad nie będzie miał żadnych szans w starciu z lampą owadobójczą lub sprayem zwalczającym robaki. Korzystając z mocnych środków – zawsze dokładnie zapoznaj się z zaleceniami producenta, by nie zagrażać sobie i nikomu w Twoim otoczeniu.

Jeśli nie masz tej zabójczej lampy, która działa niemal na wszystkie owady, a także brakuje Ci warunków do rozpylania chemicznych środków – powinna Ci się sprawdzić standardowa pułapka na biedronki azjatyckie. Najczęściej w sklepach dostaniesz ją w formie płytki owadobójczej, która nie zaszkodzi ani Tobie, ani innym domownikom czy zwierzakom. 

Sprawdź też: Jak pozbyć się muszek? Pułapka na muszki owocówki oraz inne sposoby

Mamy nadzieję, że ten artykuł dokładnie wyjaśnił Ci różnice między biedronkami siedmiokropkami a biedronkami azjatyckimi. Wierzymy, że sposoby zapobiegające pladze, a także sprzyjające zwalczaniu inwazji sprawdzą się również w Twoim domu! Czy miałeś już do czynienia z tymi szkodnikami? Jak zwalczyłeś biedronki azjatyckie? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej szkodników – sprawdź te artykuły:

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.