1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Informacje o szczawiku Deppego. Szczawik Deppei (Oxalis deppei) – uprawa

Ogród i balkon

3 lata temu

Informacje o szczawiku Deppego. Szczawik Deppei (Oxalis deppei) – uprawa

Ogród Rośliny
11
0
0
11
0

Szczawik Deppei to niewielka bylina, która może być cennym uzupełnieniem Twojego ogrodu. To nie jedyny możliwy sposób wykorzystania tej rośliny, może ona ozdobić także balkon. Jak uprawiać ten gatunek, by cieszył Twoje oczy swoim wyglądem?

Szczawik Deppei – najważniejsze informacje

Szczawik Deppei (czasem określany także jako szczawik zajęczy, czy też czterolistny) to charakterystyczna roślina wykorzystywana głównie w celach dekoracyjnych. Rośnie ona naturalnie na terenie Ameryki Północnej oraz Łacińskiej (Meksyk). Łacińska nazwa – Oxalis deppei – pochodzi od charakterystycznego, kwaśnego smaku liści, zawierających tzw. kwas szczawiowy. Roślina ta jest byliną i cieszy się w Polsce dość dużym zainteresowaniem. Szczawik ogrodowy jest coraz chętniej wykorzystywany jako ozdoba.

Zastosowanie tego gatunku jako elementu dekoracyjnego nie byłoby możliwe, gdyby nie cenne walory estetyczne. Na uwagę zasługują przede wszystkim liście o intensywnej, zielonej barwie. Warto przy tym dodać, że nie jest to jedyny przyciągający uwagę element tej charakterystycznej rośliny, jaką jest szczawik. Kwiat byliny z serduszkowatymi listkami o czerwono-zielonym kolorze przypomina swoim wyglądem koniczynę czterolistną.

Szczawik Deppego to niewielka roślina, której wysokość zazwyczaj nie przekracza ok. 20-30 cm. Jej łodyżki są dość długie, ale wiotkie, przez co uginają się pod ciężarem niewielkich, lecz licznych kwiatów. Bylina ta rozrasta się, tworząc gęste okrywy. Dzięki temu może być posadzona także w niewielkim ogrodzie, ponieważ nie zdominuje innych gatunków. Niewielkie rozmiary sprawiają, że sprawdzi ona się również jako roślina doniczkowa — będzie to bardzo dobry wybór na ozdobę domowego balkonu lub tarasu.

szczawik - kwiaty
Szczawik wytwarza piękne, wyróżniające się na tle liści kwiaty

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty na balkon. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej na Twoim balkonie?

Jeśli chodzi o szczawik, odmiany tej niewielkiej byliny ogrodowej są dość liczne. Elementy wyróżniające poszczególne rodzaje to głównie liście oraz kwiat. Szczawik Oxalis corniculata, czyli szczawik rożkowaty to typ, którego cechą charakterystyczną jest żółte ukwiecenie. Warto zwrócić uwagę także na szczawik trójkątny (Oxalis triangularis) — wyróżnia się on głównie z powodu liści o nietypowym, ciemnopurpurowym odcieniu. W odróżnieniu od wielu innych odmian listki te są podzielone na trzy części.

Jak uprawiać szczawik Deppego?

Jak hodować szczawik? Podczas uprawy pamiętaj, że gatunek ten szczególnie źle znosi przesuszanie oraz niskie temperatury. Jeśli czynniki te wystąpią, roślina nie będzie mogła się prawidłowo rozwijać. Podczas uprawy byliny należy pamiętać także o odpowiednim sadzeniu cebulek. 

Proces kwitnienia ma miejsce najczęściej w okresie letnim (czerwiec-lipiec). Aby odbył się bez żadnych problemów, powinieneś przeprowadzić sadzenie tej rośliny w późnym okresie wiosennym. Zasadzaj cebulki na głębokości ok. 6-8 cm, a żeby uzyskać najlepszy efekt, wysadzaj je w skupiskach liczących kilkadziesiąt egzemplarzy i przykryj cienką warstwą ziemi. Byliny powinny zacząć kwitnąć po kilku tygodniach.

Informacje o stanowisku, nasłonecznieniu, glebie

Pragniesz zapewnić prawidłowy rozwój tej nietypowej roślinie, jaką jest szczawik? Uprawa w odpowiednio nasłonecznionym miejscu jest czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Zasadniczo, bylina ta preferuje miejsca z dostępem do promieni słonecznych, ewentualnie lokacje położone w półcieniu

Miejsce, w którym rośnie szczawik, powinno być też osłonięte przed wiatrem. Jest to ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ponieważ to delikatna roślina. Zasad tych należy przestrzegać niezależnie od faktu, czy mowa jest o gatunkach ogrodowych, czy też o egzemplarzach doniczkowych.

Jakość gleby jest kolejnym z elementów istotnych dla prawidłowego rozwoju byliny. Aby ta roślina (szczawik rożkowaty oraz pozostałe odmiany) mogła osiągnąć właściwe rozmiary oraz wygląd, musisz zadbać o to, by podłoże było żyzne i zasobne w próchnicę oraz torf. Rośliny z tej grupy preferują gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego – oznacza to, że wykorzystanie podłoża zasadowego lub kwaśnego jest niewskazane. Ponadto, gatunek ten rozwija się dobrze wtedy, gdy ziemia nie przysycha i ma przepuszczalny charakter (oznacza to, że woda szybko dociera do korzeni).

Pielęgnacja rośliny – podlewanie, nawożenie, zimowanie

Szczawik Deppego powinien być nawadniany regularnie, ok. 1-2 razy na tydzień (dotyczy to zarówno okazów ogrodowych, jak i doniczkowych). W okresie jesiennym należy zmniejszyć częstotliwość podlewania. Dzięki temu liście zaschną, co pozwoli przygotować roślinę na okres zimowy.

Nawożenie także powinno odbywać się systematycznie, lecz zdecydowanie rzadziej (raz w miesiącu). Szczawik źle znosi niskie temperatury – już przy 0°C może dojść do zniszczenia okazu. Aby tego uniknąć, jeszcze przed pojawieniem się przymrozków przenieś cebulki do ciepłego, suchego miejsca, a ponowne sadzenie przeprowadź wiosną.

szczawik - kwitnienie, fioletowy
Fioletowy szczawik to szczawik trójkątny – Oxalis triangularis

Sprawdź też: Pomysły na ozdoby do ogrodu. Z czego wykonać dekoracje ogrodowe?

Jeśli zamierzasz umieścić w swoim ogrodzie szczawik czterolistny, uprawa byliny nie należy do szczególnie trudnych. Taki stan rzeczy oznacza, że na jego hodowlę mogą zdecydować się nawet osoby z niewielkim doświadczeniem w ogrodnictwie. Choć jest to dość niewielka roślina, to przyciąga ona uwagę z powodu swojego interesującego wyglądu. Różnobarwne kwiaty oraz liście tej byliny to dobry sposób na przyozdobienie rabaty ogrodowej. 

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *